Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση

Για ποιο λόγο κάνετε αίτηση για ΕΠΟΠ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Σεπ 23, 2011 2:07 pm

Είιμαι άνεργος και δεν βρίσκω δουλειά
48
11%
Δουλεύω κάπου, αλλά θέλω κάτι σίγουρο
91
21%
Μου αρέσει ο στρατός
254
58%
Νομίζω ότι είναι σαν το δημόσιο
15
3%
Λόγω οικονομικής κρίσης
14
3%
Άλλος λόγος (να τον αναφερέτε)
14
3%
 
Σύνολο ψήφων: 436

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:Ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών (διότι συζητάω κ ξέρω) είναι για συνυπηρετήσουν με τον άνδρας τους που είναι είτε στα σώματα ασφαλείας είτε στις ένοπλες δυνάμεις...


και αυτός ας πούμε είναι καλό;Εικόνα

αν κάποιος απο τους 2 θέλει να μπει εποπ μόνο και μόνο για συνηπηρέτηση και βλέπει το στρατό σαν αγγαρεία δεν είναι καλό (προσωπική άποψη) ο στρατός δεν είναι απλή υπόθεση
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από nandy24 »

evi85 έγραψε:Οκ δεν έχω πρόβλημα αν όμως η κοπέλα της αρέσει έστω και λίγο ο στρατός... Αλλά αν το κανει απο αγγαρεία φέρεται μετά πολύ αχάριστα. Και στη δουλεια της δεν αποδίδει. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Εμένα με νευριάζει που βλέπω κοπέλες να βολεύονται (που δεν έχουν σπουδάσει πχ) και ενώ θα πρέπει να δοξάζουν το Θεό που βρήκανε δουλεία αυτές φέρονται παιδιάστικα επειδή κάνουνε πχ υπηρεσία το Σαββατο
φαίνεται είναι από αυτές που ποτέ δεν έχουν δουλέψει 7 στα 7,18 ώρες το 24ώρο... Αλλά δεν πειράζει για όλους έχει ο θέος και όλα τα βλέπει Εύη μου... Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από nandy24 »

++++ άμα έλεγα στο αφεντικό μου δεν έρχομαι στη δουλεία το Σάββατο (δουλεύω 5 μερο) για αγγαρεία όποια και αν είναι πολύ απλά θα μου έλεγε και το αφεντικό μην έρθεις και την Δευτέρα... Αυτές τις σώζουν άλλα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

nandy24 έγραψε:Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...
δυστυχως Ναντια, οι καλοι την πατανε σε οτι κανουν. Οι αχαριστοι συνηθως επιβιωνουν. Αυτο που λετε για τις κοπελες που γκρινιαζουν, ειναι ορθοτατο λογικα. Αυτες ομως το βλεπουν απο την ψυχικη πλευρα το θεμα, καθως η "ειδικη ψυχολογια" που εχει ο στρατος, σε κανει μιζερο. Ειναι στην φυση του στρατου αυτο, να ξενερωνεις, κ απο εκει που το αγαπουσες, στο τελος γινεσαι θυμα του αγραφου κανονα "η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. ". Η μιζερια, εχει να κανει κ στον ανθρωπο. Ισως, η περιπτωση που συναντησατε, να ηταν μιζερη κ γκρινιαρα εκ φυσεως. Τετοια ατομα, οτι δουλεια κ να κανουν, δυστυχισμενα θα ειναι κ παντα προβληματικα, επισης κ μια αλλη παραμετρος, οτι δεν ξερετε η κοπελα/ες που οπως λετε ειναι αχαριστη, για ποιο λογο μπηκε στο στρατο. Μια αλλη απλα για συνηπηρετηση. Αυτη, παρουσιαζει περ/ρες πιθανοτητες να ειναι προβληματικη. Μια αλλη, απλα για εναν σιγουρο μισθο. Κ αυτη, το ιδιο. Ειναι πολλα λοιπον.

...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

dn24 έγραψε:
nandy24 έγραψε:Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...
δυστυχως Ναντια, οι καλοι την πατανε σε οτι κανουν. Οι αχαριστοι συνηθως επιβιωνουν. Αυτο που λετε για τις κοπελες που γκρινιαζουν, ειναι ορθοτατο λογικα. Αυτες ομως το βλεπουν απο την ψυχικη πλευρα το θεμα, καθως η "ειδικη ψυχολογια" που εχει ο στρατος, σε κανει μιζερο. Ειναι στην φυση του στρατου αυτο, να ξενερωνεις, κ απο εκει που το αγαπουσες, στο τελος γινεσαι θυμα του αγραφου κανονα "η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. ". Η μιζερια, εχει να κανει κ στον ανθρωπο. Ισως, η περιπτωση που συναντησατε, να ηταν μιζερη κ γκρινιαρα εκ φυσεως. Τετοια ατομα, οτι δουλεια κ να κανουν, δυστυχισμενα θα ειναι κ παντα προβληματικα, επισης κ μια αλλη παραμετρος, οτι δεν ξερετε η κοπελα/ες που οπως λετε ειναι αχαριστη, για ποιο λογο μπηκε στο στρατο. Μια αλλη απλα για συνηπηρετηση. Αυτη, παρουσιαζει περ/ρες πιθανοτητες να ειναι προβληματικη. Μια αλλη, απλα για εναν σιγουρο μισθο. Κ αυτη, το ιδιο. Ειναι πολλα λοιπον.

...
+1
Dum spiro spero
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από laios »

Παιδια ενα επαγγελμα ειναι μονο. Τιποτα αλλο. Ενα επαγγελμα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

nandy24 έγραψε:
evi85 έγραψε:Οκ δεν έχω πρόβλημα αν όμως η κοπέλα της αρέσει έστω και λίγο ο στρατός... Αλλά αν το κανει απο αγγαρεία φέρεται μετά πολύ αχάριστα. Και στη δουλεια της δεν αποδίδει. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Εμένα με νευριάζει που βλέπω κοπέλες να βολεύονται (που δεν έχουν σπουδάσει πχ) και ενώ θα πρέπει να δοξάζουν το Θεό που βρήκανε δουλεία αυτές φέρονται παιδιάστικα επειδή κάνουνε πχ υπηρεσία το Σαββατο
φαίνεται είναι από αυτές που ποτέ δεν έχουν δουλέψει 7 στα 7,18 ώρες το 24ώρο... Αλλά δεν πειράζει για όλους έχει ο θέος και όλα τα βλέπει Εύη μου... Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...

ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

illy έγραψε:
dn24 έγραψε:
nandy24 έγραψε:Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...
δυστυχως Ναντια, οι καλοι την πατανε σε οτι κανουν. Οι αχαριστοι συνηθως επιβιωνουν. Αυτο που λετε για τις κοπελες που γκρινιαζουν, ειναι ορθοτατο λογικα. Αυτες ομως το βλεπουν απο την ψυχικη πλευρα το θεμα, καθως η "ειδικη ψυχολογια" που εχει ο στρατος, σε κανει μιζερο. Ειναι στην φυση του στρατου αυτο, να ξενερωνεις, κ απο εκει που το αγαπουσες, στο τελος γινεσαι θυμα του αγραφου κανονα "η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. ". Η μιζερια, εχει να κανει κ στον ανθρωπο. Ισως, η περιπτωση που συναντησατε, να ηταν μιζερη κ γκρινιαρα εκ φυσεως. Τετοια ατομα, οτι δουλεια κ να κανουν, δυστυχισμενα θα ειναι κ παντα προβληματικα, επισης κ μια αλλη παραμετρος, οτι δεν ξερετε η κοπελα/ες που οπως λετε ειναι αχαριστη, για ποιο λογο μπηκε στο στρατο. Μια αλλη απλα για συνηπηρετηση. Αυτη, παρουσιαζει περ/ρες πιθανοτητες να ειναι προβληματικη. Μια αλλη, απλα για εναν σιγουρο μισθο. Κ αυτη, το ιδιο. Ειναι πολλα λοιπον.

...
+1

+2
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από nandy24 »

dn24 έγραψε:
nandy24 έγραψε:Θα τις βρέι τις βολεμένες και αχάριστες και θα τους δώσει αυτό που αξίζουν...
δυστυχως Ναντια, οι καλοι την πατανε σε οτι κανουν. Οι αχαριστοι συνηθως επιβιωνουν. Αυτο που λετε για τις κοπελες που γκρινιαζουν, ειναι ορθοτατο λογικα. Αυτες ομως το βλεπουν απο την ψυχικη πλευρα το θεμα, καθως η "ειδικη ψυχολογια" που εχει ο στρατος, σε κανει μιζερο. Ειναι στην φυση του στρατου αυτο, να ξενερωνεις, κ απο εκει που το αγαπουσες, στο τελος γινεσαι θυμα του αγραφου κανονα "η Ελλαδα τρωει τα παιδια της. ". Η μιζερια, εχει να κανει κ στον ανθρωπο. Ισως, η περιπτωση που συναντησατε, να ηταν μιζερη κ γκρινιαρα εκ φυσεως. Τετοια ατομα, οτι δουλεια κ να κανουν, δυστυχισμενα θα ειναι κ παντα προβληματικα, επισης κ μια αλλη παραμετρος, οτι δεν ξερετε η κοπελα/ες που οπως λετε ειναι αχαριστη, για ποιο λογο μπηκε στο στρατο. Μια αλλη απλα για συνηπηρετηση. Αυτη, παρουσιαζει περ/ρες πιθανοτητες να ειναι προβληματικη. Μια αλλη, απλα για εναν σιγουρο μισθο. Κ αυτη, το ιδιο. Ειναι πολλα λοιπον.

...
δεν Κρίνω για το λόγο που μπήκε στο στρατο. Ο καθένας σίγουρα έχει το δικό του όπως εγώ έχω το δικό μου... Μακάρι το μιζέριασμα να ήταν το πρόβλημα και η ρουτινά, απλώς που τις βρίσκεις που τις χάνεις όλο σε άδιες ήταν και λούφα από τις υπηρεσίες ενά πράμα σαν ''εισοδηματίες'', ήταν άδικο και για τις άλλες κοπέλες που συνηπηρετούσαν και από συμπεριφορές σαν και αυτές έβγαινε και άσχημο όνομα...

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

nandy24 έγραψε:απλώς που τις βρίσκεις που τις χάνεις όλο σε άδιες ήταν και λούφα από τις υπηρεσίες ενά πράμα σαν ''εισοδηματίες'', ήταν άδικο και για τις άλλες κοπέλες που συνηπηρετούσαν και από συμπεριφορές σαν και αυτές έβγαινε και άσχημο όνομα...
1. Η ρουφιανια, κ η π... Νια, κ η γλυψια Ναντια μου (περι λουφας ο λογος), ειναι δυστυχως μεσα στο παιχνιδι της ζωης. Εμεις λοπον (υποθετικα) σαν εντιμοι ανθρωποι, θα πρεπει να συνηθησουμε να συνεργαζομαστε με ατομα με τα ανωθεν στοιχεια στον χαρακτηρα τους. Η ζωη, μας δινει σαν απροβλεπτη που ειναι, κ τετοιες δοκιμασιες για τον χαρακτηρα μας, ωστε δηλαδη να μαθουμε να επιβιωνουμε με ατομα σαν τα παραπανω. Εσυ με λιγα λογια, δεν περιγραφεις κατι αλλο, απο εναν κανονα της ζωης.

2. Ασχημο ονομα. Θα αρκεστω να συμφωνησω μαζι σου επανω σε αυτο.

...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πω κάτι που το ακούω γενικά από κοπέλες και από αγόρια (που δεν έχουνε πάει στρατό) λένε όλοι θέλω να μπώ στον στρατό γιατί μ'αρέσει αυτό και το εκτιμώ. Πως γίνεται να έχουνε άποψη χωρίς να το έχουνε ζήσει;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:Θα πω κάτι που το ακούω γενικά από κοπέλες και από αγόρια (που δεν έχουνε πάει στρατό) λένε όλοι θέλω να μπώ στον στρατό γιατί μ'αρέσει αυτό και το εκτιμώ. Πως γίνεται να έχουνε άποψη χωρίς να το έχουνε ζήσει;


Εικόνα Πωωω τι ειπε ο ανθρωπος. Επιτελους κ μια αποψη που θα μπορουσα να κανω τεμενεδες.Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Kerveros

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Kerveros »

Evi όταν αν με το καλό μπεις στο στρατό κι εσύ τα ίδια με όσους κι όσες είναι επ. Οπ θα λες. Κι εγώ πριν μπω και δω τί γίνεται, όσο ήμουν απ'έξω δηλαδή, τα ίδια με'σένα έλεγα. Δεν είναι έτσι όμως. Θα τα ζήσεις και θα έρθεις στα λόγια μας. Και κάποιοι που δε γκρινιάζουν δεν είναι γιατί τους αρέσει αλλά μόνο για να μην τους πουν γκρινιάρηδες. Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική απ'αυτό πυ φαίνεται απ'έξω, μόνο αν τα ζήσεις θα καταλάβεις.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από laios »

Greek_Army έγραψε:Θα πω κάτι που το ακούω γενικά από κοπέλες και από αγόρια (που δεν έχουνε πάει στρατό) λένε όλοι θέλω να μπώ στον στρατό γιατί μ'αρέσει αυτό και το εκτιμώ. Πως γίνεται να έχουνε άποψη χωρίς να το έχουνε ζήσει;
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γιατί θέλουμε να γίνουμε ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ ένα θα πω και ας πήγα 12 μήνες φαντάρος:

Μη σας τρέχουν τα σάλια με τις φωτογραφίες και το τι πασάρουν προς τα έξω περί Ενόπλων Δυνάμεων γιατι πολύ απλά καμμία σχέση δεν έχουν με τη πραγματικότητα.

Και το λέω γιατί πολύ απλά θα προσγειωθείτε απότομα και θα απογοητευθείτε στο σημείο να βρίζετε τις Ένοπλες Δυνάμεις.

Ναι, σαν μονιμοι θα μάθετε πολλά περισσότερα από έναν έφεδρο, αλλά θα πρεπει να ανεχθείτε πολλαπλάσια και για μακρό χρονικό διάστημα από έναν έφεδρο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης