Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Πεζικο υπαρχουν παρα πολες πιθανότητες να πας γιατι υπάρχουν πολες κενες θέσεις και δεν το επιλέγει και σχεδον κανενας... Για την ιεραρχεία φτάνεις μεχρι ανώτερος δηλαδι συνταγματαρχης αλλα αν μετα τη ΣΜΥ δώσεις εξετασεις και πας ευελπίδων μπορεις να φτάσεις και ανωτατος...
markella
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 11:57 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από markella »

19adonis92 θα παρακαλούσα αν δεν είσαι σίγουρος και δεν ξέρεις από πρώτο χέρι να μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Ακόμα και ο αρχηγός της σχολής παίρνει μέρος στην επιλογική διαδικασία. Απλά έχει το προνόμιο να επιλέγει πρώτος.
Anonymous

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Anonymous »

Δηλαδη επιλεγεις που θελεις να περασεις και αναλογα αν υπαρχουν θεσεις πας;
Μπορεις μαρκελλα να εξηγησεις λιγακι την διαδικασια επιλογης ευχαριστω παντος για την βοηθειαΕικόνα
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Δεν είπα κατι διαφορετικο απο αυτο που λες... Απλά απο τη στιγμη που επιλέγεις πρότος μπορείς να διαλέξεις ότι θες... αν κάνω λάθος εξιγησε μου.
markella
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 11:57 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από markella »

Για την επιλογή οι σπουδαστές χωρίζονται σε ομάδες με βάση τη βαθμολογία τους. Κάθε ομάδα έχει διαφορετική σύσταση από όπλα ή σώματα. πχ αν οι ομάδες είναι των 7 ατόμων, μπορεί η πρώτη να έχει 3 ΠΖ,2 ΤΘ,1 ΠΒ κι 1 ΔΒ ενώ η δεύτερη 3 ΤΘ,1 ΠΖ,1 ΑΣ,2 ΠΒ. Έτσι και ο αρχηγός να είσαι αν η ομάδα σου δεν έχει ΑΣ(Αεροπορία Στρατού) δεν μπορείς να την επιλέξεις όσο και να το θες. Το σύστημα είναι βέβαια ακόμα πιο πολύπλοκο.
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από -erased- »

Ποια είναι η διαφορά διοικητικών και τεχνικών; Διαβάζω την προκήρυξη και δεν βγάζω άκρη Εικόνα
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

-erased- έγραψε:Ποια είναι η διαφορά διοικητικών και τεχνικών; Διαβάζω την προκήρυξη και δεν βγάζω άκρη Εικόνα
Οι Διοικητικοί αναλαμβάνουν διοικητικές θέσεις και οι Τεχνικοί αναλαμβάνουν θέσεις τεχνικών ή πχ. αν τύχεις ΑΣ(τεχνικός) τότε πάς χειριστής κυρίως στα APACHIE.
markella
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2009 11:57 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από markella »

Οι διοικητικοί είναι αυτοί που καλύπτουν τις μάχημες θέσεις σε μια μονάδα όπως και τις θέσεις των γραφείων, ενώ οι τεχνικοί εργάζονται στον τεχνικό τομέα της μονάδας, επισκευάζοντας οχήματα, άρματα, όπλα, τηλεπικοινωνίες ανάλογα με την ειδικότητα. Σε κάποιες περιπτώσεις και τεχνικοί καλύπτουν θέσεις γραφείων. Οπότε και οι τεχνικοί στην αεροπορία στρατού, δεν πετάνε με ελικόπτερα αλλά τα επισκευάζουν. Στη ΣΜΥ η εκπαίδευση διοικητικών και τεχνικών είναι πολύ διαφορετική. Η στρατιωτική εκπαίδευση είναι κοινή αλλά στην ακαδημαϊκή, οι διοικητικοί εστιάζουν σε μαθήματα ηγεσίας, τακτικής και γνώσης όπλων σωμάτων, ενώ οι τεχνικοί έχουν πολλά εργαστήρια μηχανολογίας, ηλεκτρολογικής κα. Πάντως κατά τη γνώμη μου, οι τεχνικοί έχουν περισσότερη εξειδίκευση και οργάνωση, ενώ οι διοικητικοί πρέπει να ξέρουν τα κάνουν τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από -erased- »

markella έγραψε:Οι διοικητικοί είναι αυτοί που καλύπτουν τις μάχημες θέσεις σε μια μονάδα όπως και τις θέσεις των γραφείων, ενώ οι τεχνικοί εργάζονται στον τεχνικό τομέα της μονάδας, επισκευάζοντας οχήματα, άρματα, όπλα, τηλεπικοινωνίες ανάλογα με την ειδικότητα. Σε κάποιες περιπτώσεις και τεχνικοί καλύπτουν θέσεις γραφείων. Οπότε και οι τεχνικοί στην αεροπορία στρατού, δεν πετάνε με ελικόπτερα αλλά τα επισκευάζουν. Στη ΣΜΥ η εκπαίδευση διοικητικών και τεχνικών είναι πολύ διαφορετική. Η στρατιωτική εκπαίδευση είναι κοινή αλλά στην ακαδημαϊκή, οι διοικητικοί εστιάζουν σε μαθήματα ηγεσίας, τακτικής και γνώσης όπλων σωμάτων, ενώ οι τεχνικοί έχουν πολλά εργαστήρια μηχανολογίας, ηλεκτρολογικής κα πάντως κατά τη γνώμη μου, οι τεχνικοί έχουν περισσότερη εξειδίκευση και οργάνωση, ενώ οι διοικητικοί πρέπει να ξέρουν τα κάνουν τα πάντα.
Ευχαριστώ για την επισήμανση. Ναι είδα Το πρόγραμμα σπουδών Και μου φάνηκε παράξενο το ότι οι τεχνικοί έχουν πολύ περισσότερα ειδικά μαθήματα. Η αναλογία θέσεων είναι 50-50% ; Και ο διαχωρισμός γίνεται τυχαία;

Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

πλέον απ'όσο ξέρω η ΣΜΥ δεν θα περιλαμβάνεται στο 5ο ε. Π. και η επιλογή τεχνικών-διοικητικών γίνεται με κλήρωση τις πρώτες μέρες εισαγωγής στη σχολή...

ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 7:20 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ »

Δλδ για να καταλαβω δν δηλωνεις εσυ που θες να πας; Η κληρωση ειναι τυχαια; ;
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από -erased- »

Κι εγώ έτσι κατάλαβα από όσα διάβασα. Αναφερόταν ότι μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης "αποφασίζεται" Ο διαχωρισμός σε τεχνικούς και διοικητικούς. Και μου φαίνεται πλέον λογικό από τη στιγμή που η σχολή θα ανήκει στα 2ο,4ο πεδίο. Κανένα από τα πεδία αυτά δεν έχει σχέση με διοίκηση προσωπικού (όπως υποτίθεται είχε το 5ο πεδίο).

Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

-erased- έγραψε: Κι εγώ έτσι κατάλαβα από όσα διάβασα. Αναφερόταν ότι μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης "αποφασίζεται" Ο διαχωρισμός σε τεχνικούς και διοικητικούς. Και μου φαίνεται πλέον λογικό από τη στιγμή που η σχολή θα ανήκει στα 2ο,4ο πεδίο. Κανένα από τα πεδία αυτά δεν έχει σχέση με διοίκηση προσωπικού (όπως υποτίθεται είχε το 5ο πεδίο).

Ακριβώς. Είναι τυχαία κλήρωση.
Pilotos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:12 pm
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από Pilotos »

γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω για την περιπτωση μου. Θελω να περασω σ. Μ. Υ και μεσω της σχολης να γινω τεχνικος με κυριο στοχο το τμημα του στρατου ξηρας ονοματι Α. Σ. Οι τεχνικοι ειναι και συγκυβερνητες στα ελικοπτερα της Α. Σ; Ή μονο επισκευαζουν;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Όπλα - Σώματα σε Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσίευση από kallitexnis »

Pilotos έγραψε: γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω για την περιπτωση μου. Θελω να περασω σ. Μ. Υ και μεσω της σχολης να γινω τεχνικος με κυριο στοχο το τμημα του στρατου ξηρας ονοματι Α. Σ. Οι τεχνικοι ειναι και συγκυβερνητες στα ελικοπτερα της Α. Σ; Ή μονο επισκευαζουν;

Μπές με το καλό. Δεν επιλέγεις να γίνεις τεχνικός. Προκύπτει από κλήρωση...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες