Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
chem1cal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 18, 2019 2:27 pm
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από chem1cal »

DYK (ή οποιος άλλος γνωρίζει) καλησπερα. Ειμαι σμηνίτης στην Π. Α. Και έχω δηλώσει στην προκύρηξη εποπ την ειδικότητα ΟΑΑΕΕ. Γνωρίζουμε πως ακριβώς θα επιλεξουν κόσμο για το ΣΒΕΔΜΑ; Θα παρουν π. Χ. Τους 7 με τα περισσότερα μόρια και αν αυτοι κοπούν πανω στην εκπαίδευση θα πάρουν απο τους επιλαχόντες στο επόμενο ΣΒΕΔΜΑ; Δεδομένου ότι το ποσοστό αποτυχίας στα σχολεία αυτης της ειδικότητας αγγίζει το 80 με 90 τοις εκατό δεν ειναι πιο πρακτικό να βαλουν μέσα όλους όσους την έχουν δηλώσει και έχουν περάσει τα αθλήματα ώστε απο τα 100 ατομα π. Χ. Που μπήκαν να μείνουν εν τέλει τα 7; Μου φαίνεται παράλογο να γίνει επιλογή με βαση τα μόρια για μια ειδικότητα που απαιτεί καλη φυσική και πνευματική κατάσταση και πάνω απο όλα καύλα.
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Tanto »

chem1cal έγραψε:DYK (ή οποιος άλλος γνωρίζει) καλησπερα. Ειμαι σμηνίτης στην Π. Α. Και έχω δηλώσει στην προκύρηξη εποπ την ειδικότητα ΟΑΑΕΕ. Γνωρίζουμε πως ακριβώς θα επιλεξουν κόσμο για το ΣΒΕΔΜΑ; Θα παρουν π. Χ. Τους 7 με τα περισσότερα μόρια και αν αυτοι κοπούν πανω στην εκπαίδευση θα πάρουν απο τους επιλαχόντες στο επόμενο ΣΒΕΔΜΑ; Δεδομένου ότι το ποσοστό αποτυχίας στα σχολεία αυτης της ειδικότητας αγγίζει το 80 με 90 τοις εκατό δεν ειναι πιο πρακτικό να βαλουν μέσα όλους όσους την έχουν δηλώσει και έχουν περάσει τα αθλήματα ώστε απο τα 100 ατομα π. Χ. Που μπήκαν να μείνουν εν τέλει τα 7; Μου φαίνεται παράλογο να γίνει επιλογή με βαση τα μόρια για μια ειδικότητα που απαιτεί καλη φυσική και πνευματική κατάσταση και πάνω απο όλα καύλα.


Φίλε καλησπέρα. Στα σχολεία αυτά πέρα από τα μόρια υπάρχει και διαδικασία αρχικής επιλογής. Υποθέτω πως θα φωνάξουν υπεράριθμους επιτυχόντες για να περάσουν τις δοκιμασίες επιλογής και στη συνέχεια οι πρωτοι 7 από τον πίνακα μορίων θα προχωρήσουν στο σχολείο. Δεν είναι σίγουρο αλλά η λογική έτσι λέει.

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Tanto »

Παίδες όσοι είστε κατάλληλοι έχει κανεί κανείς εξετάσεις;
Ανδρέας

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Παιδια καλήσπερα! Οι Εκπαίδευση Για τ σκυλιά Ειναι δύσκολη! Αν δεν τ καταφέρεις Μπορεί Ν κοπεις; Ποιες μονάδες Έχουν Σκυλια!
MrMiragelover
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2023 12:49 am
Επικοινωνία:

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από MrMiragelover »

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κάνω το ΙΕΚ ασφάλειας προσώπων και υποδομών ώστε να έχω προβάδισμα σε προκυρηξη εποπ της αεροποριας. Πιο συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα αμύνης αεροδρομίων όπου το συγκεκριμένο ιεκ σου δίνει περπατάω μόρια. Τι γνώμη έχετε, αξίζει κάτι τέτοιο;
Επισκέπτης

Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εξαρτάται πόσο χρονών είσαι γτ το ΙΕΚ είναι 2.5 χρόνια δηλαδή συζητάμε να μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου 3 χρόνια αργότερα που κανείς δεν εγγυάται ότι θα βγάζουν ακόμη προκηρύξεις
Pappas231997
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2023 11:57 pm
Επικοινωνία:

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Pappas231997 »

Odyseas έγραψε: Δευ Σεπ 11, 2023 8:12 pm Δήλωσε κανείς αυτή την ειδικότητα;
Εγώ το δήλωσα...
Odyseas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2023 4:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Odyseas »

Ξέρει κανείς αν είναι διαφορετικό πράγμα η ειδικότητα από το σχολείο; Δηλαδή μετά την Τρίπολη έχει κάποια εκπαίδευση ειδικότητας; Ή πας κατευθείαν για άνοιξη που ξεκινάει στο σβεδμα; Επίσης εκτός από 31 μεεδ μήπως αυτή η ειδικότητα είναι και της 384?
Odyseas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2023 4:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Odyseas »

Επίσης είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ δύο εκδοχές. Για τις προκηρύξεις του 2009 άμα κοβοσουν στην ειδικότητα σε διώχνουν τελείως από τον στρατό. Ενώ σε άλλη απάντηση αν κοβοσουν από ειδικών επιχειρήσεων σε περνάν απλά αμύνης αεροδρομίων χωρίς ειδικών επιχειρήσεων. Ξέρει κανείς τι παίζει; Ακόμα κάπου διάβασα ότι έχεις δικαίωμα μόνο μια φορά να συμμετέχεις και άμα κοπεις δεν έχεις δικαίωμα να ξανά συμμετέχεις στο σχολείο, ξέρει κανείς κάτι για αυτό;
Pappas231997
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2023 11:57 pm
Επικοινωνία:

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Pappas231997 »

Odyseas έγραψε: Τρί Σεπ 12, 2023 10:39 am Ξέρει κανείς αν είναι διαφορετικό πράγμα η ειδικότητα από το σχολείο; Δηλαδή μετά την Τρίπολη έχει κάποια εκπαίδευση ειδικότητας; Ή πας κατευθείαν για άνοιξη που ξεκινάει στο σβεδμα; Επίσης εκτός από 31 μεεδ μήπως αυτή η ειδικότητα είναι και της 384;
Θεωρώ πως είτε πας 31ΜΕΕΔ, είτε στην 384... Θα μάθεις πολλά και δεν σε φάει η "μαρμάγκα"... Τουλάχιστον όχι τα πρώτα χρόνια...

Αν κοπείς, δε ξέρω αν κόβεσαι εντελώς από ΕΔ της ΠΑ, αλλά δε το νομίζω... Σίγουρα θα μπορείς να ξαναδώσεις, το θεωρώ τραγικό να σε κόβουν εντελώς...
gepapage
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τετ Σεπ 21, 2022 11:41 am
Επικοινωνία:

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από gepapage »

Σ
αμυνης αεροδρομιων ειδικων επιχειρησεων (οααεε) γνωρίζει κάποιος τη μεταθέσεις έχει;
gepapage
Επισκέπτης

Re: Οπλίτης Αμύνης Αεροδρομίων Ειδικών Επιχειρήσεων

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Odyseas έγραψε: Σάβ Σεπ 16, 2023 12:10 pm Ελευσίνα. Είναι η 31 μεεδ
Αλλο η βασικη εκπαιδευση αλλο η τοποθετηση. Η συγκεκριμενη ειδικοτητα καθως και ο πυροσβεστης μπορει να παει παντου κι ειναι ειδικοτητες με πολλες μεταθεσεις μην λετε οτι θελετε!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης