Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

δημητρης25 έγραψε:Την πρωτη ημερα που το πασοκ εγινε κυβερνηση ο jeffrey ανακοινωσε οτι ο αγωγος δεν θα γινει, σταματανε τα εργα κτλ. Το θυμαστε;

Όχι, έχεις κανένα link να το υποστηρίξεις;

Και ποια έργα; Το έργο δεν ξεκίνησε ποτέ. Είναι σα να λες ότι σταμάτησαν τα έργα ένωσης της Αθήνας με την Κρήτη μέσω γέφυρας.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Τώρα το οτι την συμφωνία την χαλάει προτίστως ο Μπορίσοφ αυτό το γράφουν όλες οι Ελληνικές και ξένες εφημερίδες (τις οπόιες προφανώς δεν διαβάζεις γιατί εσύ τα ξέρεις όλα)

Αναρωτιέμαι αν διαβάζεις αυτά που γράφεις.

Ακριβώς αυτό υποστηρίζω και εγώ, ότι τη συμφωνία χαλάει η Βουλγαρία. Εσύ λες ότι η Ελλάδα ευθύνεται. Άρα εσύ δεν διαβάζεις εφημερίδες, εκτός από ριζοσπάστη και πράβδα.

TOPOL-M έγραψε:

Το γεγονός ότι ο Πούτιν τα χει παρει χοντρά και με τον δικό μας που κάνει τον Κινέζο ενώ πλήτονται τα συμφέροντά μας μόνο τυχαίο δεν είναι. Κάτι ξέρει και αυτός ο ανθρωπος yandr...


Χεστήκαμε για τον Πούτιν.

Άμα καταλάβεις ότι προωθεί τα συμφέροντας της Ρωσίας και όχι της Ελλάδας μπορεί και να βάλεις μυαλό.

...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:
yandr έγραψε:
Τέλος, υπάρχουν πολλοί στην Ελλάδα που διαφωνούν έτσι και αλλιώς με τον αγωγό, όπως ο Δημ.Mαυράκης καθ. Δ/ντής του KEΠA
...
χαχαχαχα

Εντάξει μωρέ αφού διαφωνεί ο Μαυράκης να μην Τον κάνουμε τον αγωγό.

Ποιός Μαυράκης και ασπράκης; ...


Ε καλά, σαν τα μπλογκ royfianos,katina και pippes δεν είναι αλλά ως καθ. Δ/ντής του KEΠA
(Kέντρο Eνεργειακής Πολιτικής και Aνάπτυξης) κάτι θα ξέρει και αυτός.

Εκτός και αν οι απεριόριστες νομικές γνώσεις σου, σε βοήθησαν να διαβάσεις και να καταλάβεις το σχετικό μνημόνιο συνεργασίας που θα αποτελείται από 2-3 χιλιάδες σελίδες.

...
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Περιμενε να το βρω yard. Την επομενη ημερα απο τις εκλογες το ειπε!1000* το θυμαμε πολυ καλα γιατι το συζητουσα με τον πατερα μου, βλεπαμε ειδησεις στον αντενα! Δεν σου λεω μπαρουφες. Εννοουσα μελετες κ οτι αλλο συνεπάγεται με την λεξη εργο.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

δημητρης25 έγραψε:Την πρωτη ημερα που το πασοκ εγινε κυβερνηση ο jeffrey ανακοινωσε οτι ο αγωγος δεν θα γινει, σταματανε τα εργα κτλ. Το θυμαστε;
Ποιά πρώτη μέρα1 Το είχε πει ακόμα και προεκλογικά στην Αλεξανδρούπολη για όσους έχουν μνήμη και θυμούνται.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:
TOPOL-M έγραψε: Τώρα το οτι την συμφωνία την χαλάει προτίστως ο Μπορίσοφ αυτό το γράφουν όλες οι Ελληνικές και ξένες εφημερίδες (τις οπόιες προφανώς δεν διαβάζεις γιατί εσύ τα ξέρεις όλα)

Αναρωτιέμαι αν διαβάζεις αυτά πυο γράφεις.

Ακριβώς αυτό υποστηρίζω και εγώ, ότι η συμφωνία χαλάει η Βουλγαρία. Εσύ λες ότι τα χαλάει η Ελλάδα. Άρα εσύ δεν διαβάζεις εφημερίδες, εκτός από ριζοσπάστη και πράβδα.

TOPOL-M έγραψε:

Το γεγονός ότι ο Πούτιν τα χει παρει χοντρά και με τον δικό μας που κάνει τον Κινέζο ενώ πλήτονται τα συμφέροντά μας μόνο τυχαίο δεν είναι. Κάτι ξέρει και αυτός ο ανθρωπος yandr...


Χεστήκαμε για τον Πούτιν.

Άμα καταλάβεις ότι προωθεί τα συμφέροντας της Ρωσίας και όχι της Ελλάδας μπορεί και να βάλεις μυαλό.

Την συμφωνία την χαλάει ΚΑΙ ο ΓΑΠ με την απάθειά του και την ύποπτη αδιαφορία του.

Αν ενδιαφερόταν θα πίεζε την Κυβέρνηση Μπορίσοφ. Αλά δεν το έκανε γιατί κρύβεται πίσω από αυτόν. Είναι προφανές ότι δεν τον θέλει.

Και αυτό το ξέρουν οι Ρώσοι (εσύ ακόμα δεν το έχεις αντιληφθεία, δεν πειράζει)

Ο Πούτιν μπορεί να προωθεί τα συμφέροντα της Ρωσίας αλλά εμμέσως προωθεί και τα δικά μας αφού μας αναβαθμίζει σε χώρα transit πετρελαίου με παράλληλα οικονομικά οφέλη (40 εκατομύρια το χρόνο + θέσεις εργασίας)

. Δηλ σε κάνει μάγκα από εκεί που δεν εχεις τίποτα και εσυ λες όχι για να μην στεναχωρηθούνοι φίλοι σου οι Αμερικανοί και οι Τούρκοι.

Εκτός αν είσαι... Οικολογος και δεν τον θες.

Με τα link δεν επιχειρηματολογείς΄. Δείχνεις εμπαθής αλλά κυρίως εκτίθεσαι όταν δεν παραδέχεσαι προφανή και παγκοσμίος γνωστά πράγματα

...
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Περα απο αυτο. Ελεγε για τις συμβασεις στα δημοσια εργα οτι παγωνουν κ δεν αναγνωρίζονται καποιες συμφωνιες απο την προηγουμενη κυβερνηση κ κατι τετοια! Ψαχνω να βρω κατι να το τεκμηριωσω. Η Ν. Δ ειχε ενα προγραμμα για 150 λιμανια σε ολη την χωρα, εκει δουλευε κ ο πατερας μου! Μια εβδομαδα ακριβως απο τοτε που μιλησε σταματησε το προγραμμα αυτο.(το φερνω σαν παραδειγμα μηπως το θυμηθει κανενας) την επομενη ημερα το ανακοινωσε απο της εκλογες.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Την συμφωνία την χαλάει ΚΑΙ ο ΓΑΠ με την απάθειά του και την ύποπτη αδιαφορία του.

Αν ενδιαφερόταν θα πίεζε την Κυβέρνηση Μπορίσοφ. Αλά δεν το έκανε γιατί κρύβεται πίσω από αυτόν. Είναι προφανές ότι δεν τον θέλει...


Ε ναι, σωστά, άλλωστε ηγείται την παγκόσμια υπερδύναμη που λέγεται Ελλάδα και μπορεί να ασκήσει αφόρητες πιέσεις στη Βουλγαρία.

Από εκεί και πέρα υπάρχει σημαντικός αντίλογος για το έργο.

Τα διάβασες αυτά που λέει ο Δημ.Mαυράκης καθ. Δ/ντής του KEΠA ή δεν σου μένει χρόνος από την espresso και το yoopi;
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:
TOPOL-M έγραψε: Την συμφωνία την χαλάει ΚΑΙ ο ΓΑΠ με την απάθειά του και την ύποπτη αδιαφορία του.

Αν ενδιαφερόταν θα πίεζε την Κυβέρνηση Μπορίσοφ. Αλά δεν το έκανε γιατί κρύβεται πίσω από αυτόν. Είναι προφανές ότι δεν τον θέλει...


Ε ναι, σωστά, άλλωστε ηγείται την παγκόσμια υπερδύναμη που λέγεται Ελλάδα και μπορεί να ασκήσει αφόρητες πιέσεις στη Βουλγαρία.

Από εκεί και πέρα υπάρχει σημαντικός αντίλογος για το έργο.

Τα διάβασες αυτά που λέει ο Δημ.Mαυράκης καθ. Δ/ντής του KEΠA ή δεν σου μένει χρόνος από την espresso και το yoopi;
Αμα δεν μπορείς να πιέσεις και την Βουλγαρία είσαι άξιος της μοίρας σου. Τότε πως θα πιέσεις την Τουρκία;

Τώρα για κάτι σφουγγοκολάριους αμερικανολεκέδες τύπου Μαυράκη και Βερέμη απλά του γράφω στα πα... Ια μου.

Κάτσε και διάβαζέ τους εσύ αυτούς.

Εγώ υποστηρίζω το Εθνικό συμφέρον. Αυτοί όμως όχι.

Εσύ που τους υποστηρίζεις θερμά θα κριθείς για τις απόψεις σου.

Εγώ παραθέτω γεγονότα και σχολιάζω.

Συνεπώς τα περί yoopi και miki maous που επικακαλείσαι δεν εκθέτουν εμένα αλλά εσένα που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω ποιά είναι η άποψή σου για το θέμα (αν έχεις τελικά) εκτός από το να δείχνεις την εμπάθειά σου απέναντί μου

Αντί να σε ενοχλούν οι φωτογραφίες και τα post μου θα έπρεπε να σε ενοχλεί η προδοτική και υποτελής στάση του ΓΑΠ απέναντι σε ένα έργο στρατηγικής σημασίας για τα συμφέροντα της Ελλάδας.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Signaller »

yandr έγραψε:
δημητρης25 έγραψε:Την πρωτη ημερα που το πασοκ εγινε κυβερνηση ο jeffrey ανακοινωσε οτι ο αγωγος δεν θα γινει, σταματανε τα εργα κτλ. Το θυμαστε;

Όχι, έχεις κανένα link να το υποστηρίξεις;

Και ποια έργα; Το έργο δεν ξεκίνησε ποτέ. Είναι σα να λες ότι σταμάτησαν τα έργα ένωσης της Αθήνας με την Κρήτη μέσω γέφυρας.

Να κάτι πρόχειρο. http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=83569

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Signaller έγραψε:Τί να πεις... Ένα καλό έκανε και ο Κωστάκης και αυτό το αναίρεσαν οι πασοκτζήδες...
2 καλά έκανε (μονο)

Τους 2 αγωγούς και τα 2 εξοπλιστικά (fremm &bmp3)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:
Αμα δεν μπορείς να πιέσεις και την Βουλγαρία είσαι άξιος της μοίρας σου. Τότε πως θα πιέσεις την Τουρκία;

Σε άλλη χώρα ζεις ρε TOPOL; Ούτε Βουλγαρία μπορείς (το αντίθετο μάλιστα, η Βουλγαρία πλέον κάνει διαβήματα και παραστάσεις εναντίον της Ελλάδα και έχει κάθε δίκιο), ούτε Αλβανία, ούτε ΠΓΔΜ.

Ξεκώλα και κοίτα γύρω σου. Και στο κάτω - κάτω της γραφής, αν μπορούσε να πιέσει η Ελλάδα την Βουλγαρία σίγουρα θα μπορούσε και η Ρωσία που την είχε και προτεκτοράτο για μισό αιώνα.

TOPOL-M έγραψε:Τώρα για κάτι σφουγγοκολάριους αμερικανολεκέδες τύπου Μαυράκη και Βερέμη απλά του γράφω στα πα... Ια μου.

Σε φοβήθηκαν. Ενώ αν ήταν ρωσολεκέδες είσαι ΟΚ.
TOPOL-M έγραψε:
Εγώ υποστηρίζω το Εθνικό συμφέρον. Αυτοί όμως όχι.
Εσύ που τους υποστηρίζεις θερμά θα κριθείς για τις απόψεις σου.
Εγώ παραθέτω γεγονότα και σχολιάζω.

Εσύ δεν υποστήριξες ποτέ στο φόρουμ το εθνικό συμφέρον.

Εθνικό συμφέρον δεν είναι η απευθείας ανάθεση σε ρωσικές εταιρείες, ούτε η υοιθέτηση της στρατηγικής των Ρώσων με το έτσι θέλω.

Εσύ απλά υποστηρίζεις ότι βλακεία κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και φυσικά οτιδήποτε έχει σχέση με τους ξεπλένηδες τους Ρώσους, από βότκα μέχρι λάντα.
...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:
Signaller έγραψε:Τί να πεις... Ένα καλό έκανε και ο Κωστάκης και αυτό το αναίρεσαν οι πασοκτζήδες...
2 καλά έκανε (μονο)

Τους 2 αγωγούς και τα 2 εξοπλιστικά (fremm &bmp3)


Κανένα από τα δύο δεν προχώρησε επί ΝΔ (και επί ΠΑΣΟΚ βέβαια).

Και τα δύο εξοπλιστικά, με απευθείας αναθέσεις κατά την πάγια τακτικής της μίζας και της ρεμούλας, βρίσκονται ακόμη σε φάση... Αφασίας.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από yandr »

Signaller έγραψε:
yandr έγραψε:
δημητρης25 έγραψε:Την πρωτη ημερα που το πασοκ εγινε κυβερνηση ο jeffrey ανακοινωσε οτι ο αγωγος δεν θα γινει, σταματανε τα εργα κτλ. Το θυμαστε;

Όχι, έχεις κανένα link να το υποστηρίξεις;

Και ποια έργα; Το έργο δεν ξεκίνησε ποτέ. Είναι σα να λες ότι σταμάτησαν τα έργα ένωσης της Αθήνας με την Κρήτη μέσω γέφυρας.

Να κάτι πρόχειρο. http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=83569


Αυτό που γράει η εφημερίδα δεν σχετίζεται με αυτό που είπες εσύ.

Ο Παπανδρέου δεν είπε όχι στον αγωγό (σύμφωνα με την εφημερίδα που παραθέτεις), αλλά ζήτησε την επαναδιαπραγμάτευσή της.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αγωγός Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευση από Signaller »

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, εσύ για να πειστείς, Θες να δεις τον Παπανδρέου να βγαίνει δημόσια με εθνική ενδυμασία της Αμερικής και να λέει :

"Στα Τέτοια μου ο αγωγός και οι ρώσοι. Εγώ είμαι αμερικάνος ρεεεεε"

Και ταυτόχρονα να παίρνει τα χαρτιά της συμφωνίας και να τα πετάει στο τζάκι υπό τον ύμνο των ΗΠΑ

Και μετά να πάρει τηλέφωνο τον Ομπάμα και να του λέει, "Σας ικανοποίησα κύριε ; Τα πήγα καλά; "

Δεν θα το δεις ποτέ αυτό.

Όλα αυτά που παραθέτουμε όμως Για τους ψαγμένους είναι αρκετά για να δουν τί κρύβεται από πίσω Εικόνα

Άκου με... Κάτι ξέρω Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες