Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Και στη Στρατολογία Επαγγελματίες Οπλίτες
Τρεις δημοφιλείς ειδικότητες θα προκηρυχθούν. Υπουργική Απόφαση για τα προσόντα «E» 12/11

Θέσεις Επαγγελματιών Οπλιτών στο Στρατολογικό Σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων πρόκειται να προκηρύξει για πρώτη φορά το υπουργείο Εθνικής Αμυνας.

Οι θέσεις της νέας προκήρυξης θεωρούνται περιζήτητες, εξαιτίας των οικονομικών αποδοχών των ένστολων στο συγκεκριμένο Σώμα, αλλά και της δυνατότητας που έχουν να συμμετέχουν στον διαγωνισμό ακόμη και τριτοετείς φοιτητές.

Το βρηκα στο ΕΘΝΟΣONLINE και το αντέγραψα. Θα γραψω και για τις ειδικότητες.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Η διαδικασία της προκήρυξης ξεκίνησε με την έκδοση της υπουργικής απόφασης που καθορίζει το επίπεδο των γραμματικών γνώσεων κατά ειδικότητα (ΦΕΚ 2233/31-10-2008, Τεύχος Β').

Οι τρεις δημοφιλείς ειδικότητες της προκήρυξης και τα προσόντα που απαιτούνται από τους υποψηφίους έχουν ως εξής:

Διοικητικός Στρατολογικού: Απολυτήριος τίτλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κλάδου Πληροφορικής Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, ή Τμήματος Προγραμματιστών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ή ειδικότητας Υπαλλήλου χειριστού Η/Υ Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής, άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικών μονάδων της ημεδαπής ή αλλοδαπής. Επίσης γίνεται δεκτό Πτυχίο Β κύκλου Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Πληροφορικής - Δικτύων Η/Υ, ειδικότητας Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων του Ηλεκτρονικού Τομέα, Πτυχίο ή Δίπλωμα ΙΕΚ οποιασδήποτε ειδικότητας του τομέα Πληροφορικής ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σχολικών μονάδων της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

Εξάλλου, πτυχιούχοι ή σπουδαστές (εφόσον έχουν περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα, σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών της σχολής τους, τουλάχιστον των δύο πρώτων εξαμήνων) σχολών ΑΕΙ - ΤΕΙ, οι οποίοι εξετάσθηκαν επιτυχώς σε τέσσερα τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ επιλογή, πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ, καθ όλη τη διάρκεια των σπουδών τους σ' αυτές (και κατά τη διάρκεια των μεταπτυχιακών τους σπουδών, υπολογιζόμενα αθροιστικά) , μπορούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό.

Διοικητικός Στρατολογικού-Προγραμματιστής-Αναλυτής Η/Υ: Πτυχιούχοι ή σπουδαστές (εφόσον έχουν περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα, σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών της σχολής τους, τουλάχιστον των πρώτων έξι εξαμήνων) των σχολών ΑΕΙ - ΤΕΙ: Πληροφορικής, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Μηχανικού Η/Υ και Πληροφορικής, Επιστήμης Υπολογιστών, Ηλεκτρονικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων, Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων, Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Ηλεκτρονικού Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Ηλεκτρονικής και Μηχανικού Υπολογιστών, Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων, Πληροφορικής και Επικοινωνιών, Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Η/Υ και άλλων ισότιμων τίτλων αντίστοιχης ειδικότητας σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

Διοικητικός Στρατολογικού-Τεχνικός Δικτύων: Πτυχιούχοι ή σπουδαστές (εφόσον έχουν περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα, σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών της σχολής τους, τουλάχιστον των πρώτων έξι εξαμήνων) των σχολών ΑΕΙ - ΤΕΙ: Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Μηχανικού Η/Υ και Πληροφορικής, Ηλεκτρονικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων, Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων, Ηλεκτρονικού Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών, Ηλεκτρονικής και Μηχανικού Υπολογιστών, Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Η/Υ και άλλων ισότιμων τίτλων αντίστοιχης ειδικότητας σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

Επίσης πτυχίο ή δίπλωμα ΙΕΚ ειδικότητας Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων ή άλλων ισότιμων τίτλων αντίστοιχης ειδικότητας σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής.

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

ενα ενα με το τσιγκελι θα τους την βγαλουμε την προκυρηξη; Αμαν πια. Βγαλτε την και θα δουμε μονοΕικόναι μας.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Παντως καλή περιπτωση μου φαινεται και αυτη η προκηρυξη... Δεν ξέρω και πόσο βυσμα θα πέσει εδω αν βγει τελικα γιατι είναι "καινουριο είδος"

aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από aleka »

Η συγκεκριμενη προκηρυξη ειχε δημοσιευτη απο το εθνος το νοεμβριο του 2008. Μου εκανε εντυπωση που το αρθρο οταν το ειχα διαβασει τοτε ελεγε οτι πρωτη φορα μπαινουν εποπ στην στρατολογια αυτο δεν ισχυει Απλως η συγκεκριμενη προκηρυξη εχει να βγει απο το 2003... Να αναφερω οτι το 2003 ειχανε παρει 200 γυναικες κ δεν ξερω αν τωρα αν αυτο θα αλλαξει αλλα στην συγκεκριμενη προκηρυξη δεν πηρανε αντρες.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Δηλαδη εσυ βλέπεις να βγαινει Αλέκα μου ποτε ή τζαμπα χαρηκα οταν το ειδα;
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από aleka »

Μαρίνα1 έγραψε:Δηλαδη εσυ βλέπεις να βγαινει Αλέκα μου ποτε ή τζαμπα χαρηκα οταν το ειδα;


Τι να σου πω μακαρι να ηξερα γιατι ειναι πολυ καλη περιπτωση. Εγω το ειχα δει τον Νοεμβιο κ πηρα τηλ στην στρατολογια για να μαθω περισσοτερα κ μου ειχανε πει οτι θα βγει το πρωτο 15νθημερο του ιανουαριου αλλα οπως φανηκε ΔΕΝ... Ξαναπηρα αρχες φεβρουαριου αλλα τωρα μου λενε δεν ξερουν το ποτε θα βγει...
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Κατάλαβα αν θα βγει ποτέ, θα βγει πολύ μετά απο στρατό, αεοπορία, ναυτικό. Αντε ας περιμένουμε... Τοσο καιρο αυτό κανουμε. Σε ευχαριστω... Εικόνα
aleka
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:18 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από aleka »

Μαρίνα1 έγραψε:Κατάλαβα αν θα βγει ποτέ, θα βγει πολύ μετά απο στρατό, αεοπορία, ναυτικό. Αντε ας περιμένουμε... Τοσο καιρο αυτό κανουμε. Σε ευχαριστω... Εικόνα


Αν μαθω κατι παραπανω που ειναι χρησιμο θα σας ενημερωσω! !
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Marina2 »

Οκ Αλέκα, πες μου επειδη ειναι μέσα στο αντικειμενο σπουδών μου και θέλω πολύ να κάνω τα χαρτιά μου. Σε ευχαριστώ και πάλι...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
200 ΕΠ. ΟΠ. Στο Στρατολογικό Σώμα

Λήξη:05/10/2009

Πλήρωση διακοσίων (200) θέσεων Επαγγελματιών Οπλιτών (ΕΠ. ΟΠ.), στο Κοινό Στρατολογικό Σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων (ανδρών - γυναικών).

Όλοι οι υποψήφιοι που διαθέτουν τα απαραίτητα προσόντα, πρέπει να αποστείλουν τα παραπάνω δικαιολογητικά μέχρι και την 5 Οκτωβρίου 2009 (ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομείου), ταχυδρομικά με συστημένη-express επιστολή στο Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας (ΓΕΕΘΑ) / Επιτροπή Ελέγχου Δικαιολογητικών, στη διεύθυνση:
Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας (ΓΕΕΘΑ)
Επιτροπή Ελέγχου Δικαιολογητικών
Στρατόπεδο «Στρατηγού Παπάγου»
Μεσογείων 227-231, Χολαργός, Αθήνα
ΣΤΓ 1020
(Για το διαγωνισμό ΕΠ. ΟΠ. Στρατολογικού)

Οι υποψήφιοι πρέπει να φροντίσουν, ώστε τα δικαιολογητικά τους να αντιστοιχούν στην ειδικότητα που δηλώνουν και να είναι πλήρη και επικυρωμένα (όπου προβλέπεται), γιατί θα αποκλείονται από τις επιλογικές διαδικασίες, χωρίς να γίνεται αλληλογραφία για τη συμπλήρωση δικαιολογητικών. Επίσης θα αποκλείονται από τις επιλογικές διαδικασίες και όσοι δεν δηλώνουν ειδικότητα στην αίτηση - υπεύθυνη δήλωσή τους ή δηλώνουν περισσότερες από μία (1) ή υποβάλλουν δύο (2) ή περισσότερες αιτήσεις - υπεύθυνες δηλώσεις.

Συνιστάται για λόγους ομοιομορφίας και ασφάλειας των δικαιολογητικών, να είναι τοποθετημένα σε πλαστικό διαφανή φάκελο με έλασμα και με τη σειρά που καθορίζεται στις οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου αίτησης -
υπεύθυνης δήλωσης.

Η προκήρυξη για τους 200 ΕΠ. ΟΠ. Στο Στρατολογικό Σώμα διατίθεται από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας (http://www.geetha.mil.gr).

Anonymous

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορω με απολυτηριο λυκειου και πτυχειο λουερ αγγλικων να κανω τα χαρτια μου. Ευχαρηστω
Anonymous

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Δ.- Πτυχιούχοι ή σπουδαστές (εφόσον έχουν περατώσει τα υποχρεωτικά μαθήματα, σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών της σχολής τους, τουλάχιστον των δύο (2) πρώτων εξαμήνων) σχολών ΑΕΙ - ΤΕΙ, οι οποίοι εξετάσθηκαν επιτυχώς σε τέσσερα (4) τουλάχιστον μαθήματα, υποχρεωτικά ή κατ' επιλογή, πληροφορικής ή γνώσης χειρισμού Η/Υ, καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών τους σ' αυτές (και κατά τη διάρκεια των μεταπτυχιακών τους σπουδών, υπολογιζόμενα αθροιστικά).
εμενα η σχολη μου ειχε 3μαθηματα που ειχαν σχεση με υπολογιστες! Αρα δε μπορω να τα κανω με πτυχιο τει;
Anonymous

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια δηλαδη αυτες οι 200 θεσεις ειναι για τα γραφεις της στρατολογιας; Αν ειναι ετσι τοτε γιατι να γινει ο χαμος στην αεροπορια και να μη γινει εδω; Μηπως παιζει κατι αλλο; Δηλαδη θα κανουν εκπαιδευση κανονικα και μετα αντι για στρατοπεδα θα τους μοιρασουν σε στρατολογιες; Εποπ χωρις σκοπια μου φαινεται περιεργο.
anna.nikos
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 7:17 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ Στρατολογία (2009)

Δημοσίευση από anna.nikos »

Σακη και εγω αυτη την απορια εχω. Στο ΤΕΙ εκανα εργαστηρια πανω σε υπολογιστες αλλα μονο 3 ειναι καθαρα καθαρα πληροφορικη. Ουτε εγω δικαιουμαι;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες