Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Yiwyia

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Yiwyia »

Παιδιά γεια σας! Σκέφτομαι σοβαρά να πάω ΣΝΔ αλλά πιστεύω ότι για τις γυναίκες είναι ακόμα πιο δύσκολο. Τι λέτε εσείς; Μπορεί μια γυναίκα να Αντεπεξέλθει Ισάξια με έναν άντρα σε μια ανώτατη στρατιωτική σχολή όπως η ΣΝΔ; Ξέρετε το μέλλον για τους νέους της Ελλάδας είναι τρομερά αβέβαιο οπότε σκεφτόμουν ότι το να πάω σε ΣΝΔ θα μου εξασφάλιζε ένα σταθερό μέλλον... Πραγματικά έχω μπερδευτεί... Ακούω γνώμες...
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Αλέξης »

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ το να μπείς σε τέτοια επαγγέλματα ΜΟΝΟ για το σταθερό του πράγματος... Με το δίκιο σου βέβαια προς θεού δε σε κατηγορώ απλά αν δε σου αρέσει έστω κ λίγο θα δυσκολευτείς πολύ... Αν πάλι σου αρέσει μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε, μη σε προβληματίζει που είσαι γυναίκα... Οι σχολές ΄΄προσαρμόζονται΄΄ ανάλογα...
Parachute

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Parachute »

Γεια σε όλους! Είμαι υποψήφια για στρατιωτικές σχολές και θα ήθελα να μου πείτε ποια θεωρείτε την καταλληλότερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες από άποψη:
-στρατιωτικής εκπαίδευσης μέσα στη σχολή (έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους άντρες π. Χ. Στη γυμναστική, στα καψόνια κτλ. Αντέχουν τον ψυχολογικό πόλεμο;)
-εργασίας μέτα την αποφοίτηση (δουλεύουν σε ίδια πόστα με τους άντρες ή υπάρχει κάποια διαφορά;)
Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να ακούσω τις απόψεις από γυναίκες που σπουδάζουν ή έχουν σπουδάσει σε στρατιωτική σχολή.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Καλησπερα... Πες μου πρωτα σε πιο σωμα θελεις να πας και τι ειδικοτητα σε ενδιαφερει στο περιπου για να μπορεσω να σε βοηθησω κ εγω και ολοι εδω μεσα
Parachute

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Parachute »

roverr24 έγραψε:Καλησπερα... Πες μου πρωτα σε πιο σωμα θελεις να πας και τι ειδικοτητα σε ενδιαφερει στο περιπου για να μπορεσω να σε βοηθησω κ εγω και ολοι εδω μεσα

Θέλω περισσότερο να πάω αεροπορία αλλά θα ήθελα να μου πείτε για όλα τα σώματα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο οι στρατιωτικές σχολές οικονομικό σσας, συδ, σμα, ελεγκτών αερ/νας, στυα, σνδ μηχαν. Και ευελπίδων σώματα.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι σχολες που αναφερεις εχουν τεραστια ανομοιογενεια και στο οπλο και στον βαθμο αποφοιτησης αλλα και στην εξειδικευση, αν θελεις στειλε μου το email σου σε μηνυμα Να σου τα γραψω αναλυτικα, εχω τελειωσει ΣΝΔ μηχανικος, δεν ειναι και οτι καλυτερο για γυναικα

dimi

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από dimi »

Δεν υπαρχει καλη και κακη σχολη εμεις τις αποτελουμε. Μονο καλοι στρατιωτικοι υπαρχουν. Οπου και να πας το ιδιο ειναι. Τι ενωεις καλυτερη; Που εχει λουφα; Που8ενα δεν εχει. Αλλιως κατσε στον καναπε σου καλυτερς αν δεν μπορεις τον στρατο
Σοφία

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Σοφία »

Και μόνο που τέθηκε ερώτημα "ποιες σχολες είναι κατάλληλες για γυναίκες", εσείς οι γυναίκες απο μόνες σας μας κανετε να ζητάμε αντιμετώπιση σαν μια ιδιαίτερη ομάδα ανθρώπων λες κ είμαστε με ειδικες ανάγκες... Ή θες στρατό ή δεν θές... Εάν ς'αρέσει ο στράτος, η ιδέα κλπ κλπ όπως λές δεν πας εκεί με φύλλο!
Μαριλενα

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Μαριλενα »

Γεια σας! Φετος δινω πανελληνιες και σκεφτομαι για στρατιωτικες σχολεςΕικόνα. Θελω να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη σχολη που να μην εχει πολλες μεταθεσεις (οσο το δυνατο λιγοτερες),(οι μεταθεσεις γινονται στα πρωτα χρονια ή για παντα;). Και επισης να εχει πολυ πολυ ασκηση για το σωμα Εικόνα !
Nosotromos
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 2:34 pm
Τοποθεσία: 69
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από Nosotromos »

Θέλουμε γυναίκες στο στρατό με 1000 μπας και μας τραβήξουν με καμιά συνυπηρέτηση κάπου λίγο ανθρωπινά. Από την μια Σπιναλόγκα στην άλλην βαρέθηκα... Εικόνα

Πέρα από την πλάκα θεωρώ ότι δεν υπαρχουν καλύτερες και χειρότερες σχόλες για γυναίκες. Αποφασίστε τι πραγματικά σας αρέσει να κάνετε σαν επάγγελμα και αν κάποια σχολή σας το δώσει αυτό κυνηγήστε το με όλη σας την δύναμη. Ερευνήστε "τι παίζει" για πληροφορίες για κάθε σχολή, το πριν, το μέσα, το μετά και προετοιμαστείτε ψυχολογικά για μια έντονη περίοδο απομυθοποίησης άπαξ και τα καταφέρετε.
evangelia

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από evangelia »

;γεια σας! Είμαι μια κοπέλα 18 χρονών από την κύπρο και ενδιαφέρομαι για εισαγωγή σε στρατιωτικές σχολές και συγκεκριμένα στην σχολη Ευελπίδων και στην σχολή Ικάρων. Ποια πιστεύετε πως είναι καλύτερη για μια κοπέλα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Eπεξεργασία μηνύματος:; Iατρικές, υγειονομικές εξετάσεις (2013)

Εκεί υπάρχει η προκήρυξη, την διαβάζεις και σου λύνεται η απορία, με το να γράφεις το ίδιο πράγμα πάνω από 2 φορές καταντάει εκνευριστικό.
marina@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 6:40 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από marina@6 »

Γεια σας. Ειμαι μαθητρια της τριτης λυκειου και θα ηθελα να μαθω ποιες στρατιωτικες σχολες ειναι οι ιδανικες για γυναικες; Θα ηθελα να μου πειτε αυτες που βρισκονται στην Αθηνα. Αρχικα αξιωματικων και μετα υπαξιωματικων.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Όταν λες ιδανικότερες τι εννοείς; Ιδανικές σε σχέση με τι όλες το ίδιο είναι.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
marina@6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 6:40 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από marina@6 »

Λιγοτερο τρεξιμο... Αλλα ενταξει το καταλαβαινω οτι για να μπεις στις στρατιωτικες σχολες θα πρεπει να κατανοησω οτι θα ειναι ετσι και δεν αλλαζει. Παρολα αυτα θα μπορουσες να μου πεις καποιες στρατιωτικες σχολες που να υπαρχουν Αθηνα;(αξιωματικων και μετα υπαξιωματικων)
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη στρατιωτική σχολή για γυναίκες

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Δηλαδή θες μια στρατιωτική σχολή που να μην έχει τρέξιμο, να μην έχει εκπαίδευση και γενικά να μην έχει πολλά πολλά... Να είναι σαν το λύκειο που πας ε; Χαλαρά με τις φίλες σου καφεδάκι κουτσομπολιό στον θάλαμο... Τι να σου πω και στην Αϊτή να πας που δεν έχουν στρατό τέτοια στρατιωτική σχολή δεν θα βρεις και αν βρεις πες μας που είναι. Όσο για το δεύτερο ερώτημα οι περισσότερες είναι στην αττική.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες