Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Γιώργος »

Φίλε καλησπέρα. Πόσο καιρό πήρε Από την ημέρα που κατέθεσες τα χαρτιά ως την ημέρα επιστροφής χρημάτων; Ευχαριστώ
kωστας

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από kωστας »

Καλησπερα. Θα θελα να ρωτήσω εαν μετα την μονιμοποιηση εχουν δικαίομα να σε διωξουν. Ευχαριστω.
cuervo

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από cuervo »

Φυσικά και έχουν, τι εννοείς;
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από oldsoldier »

kωστας έγραψε:Καλησπερα. Θα θελα να ρωτήσω εαν μετα την μονιμοποιηση εχουν δικαίομα να σε διωξουν. Ευχαριστω.
Εννοείς να γίνουν απολύσεις ομαδικά ή μεμονωμένα; Αν είναι για το δεύτερο φυσικά μπορούν να σε διώξουν. Αν σου βρουν ναρκωτικά ή κάνεις κάποιο σοβαρό παράπτωμα περνάς στρατοδικείο και φεύγεις. Για τα ναρκωτικά παράδειγμα είναι 5-0 στο στρατοδικείο, απλά πας τυπικά γνωρίζοντας ότι δεν την γλυτώνεις ότι κι αν γίνει. Για άλλα παραπτώματα αναλόγως το παράπτωμα μπορεί να σε διώξουν, μπορεί να πάρεις ποινή, νομίζω υπάρχει και η διαθεσιμότητα για κάποιο διάστημα. Αν είναι για τις μαζικές απολύσεις νομίζω ότι αν έχεις μονιμοποιηθεί, μετά τις εξετάσεις που δίνεις στην 7ετία, τότε πρέπει να υπάρξει υπουργική απόφαση και φυσικά σε τέτοια περίπτωση θα πάρεις αποζημίωση. Αν παρακολουθείς τις πολιτικές εξελίξεις είναι αυτή η περίπτωση που είπαν στον Καμμένο να μειώσει το προσωπικό το οποίο πολύ δύσκολα θα γίνει γιατί αν είναι να διώξουν κάποιους θα διώξουν τις τελευταίες σειρές που είναι δεκανείς και δεν έχουν μονιμοποιηθεί ακόμα.

Giannis 83
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2015 8:40 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Giannis 83 »

Καλησπέρα. Είμαι εποπ που έχω γίνει μόνιμος. Πρόσφατα έχω περάσει στρατοδικείο Κ έχω πάρει ποινή 5 μήνες φυλακή. Γνωρίζετε αν υπάρχει η πιθανότητα αποστρατειας; Ευχαριστώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Terminator »

Μήπως εννοείς απόταξη η οποία συμβαίνει μόνο σε αδικήματα κακουργηματικού χαρακτήρα όπου ο κατηγορούμενος καλείται στα συμβούλια αξιωματικών με το ερώτημα της παύσης. Δωσε κάποια παραπάνω στοιχεία π. Χ τον λόγο που σε καταδίκασαν, εκκρεμεί έφεση σε βάρος της απόφασης, σε έχουν καλέσει σε απολογία στο πειθαρχικό συμβούλιο?
Giannis 83
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2015 8:40 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Giannis 83 »

Η κατηγορία ήταν για πλαστογραφία εγγράφου. Η ποινή του στρατοδικείου ήταν 5 μήνες φυλακή με 3 χρόνια αναστολή
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Terminator »

Giannis 83 έγραψε:Η κατηγορία ήταν για πλαστογραφία εγγράφου. Η ποινή του στρατοδικείου ήταν 5 μήνες φυλακή με 3 χρόνια αναστολή


Η απόταξη απο το σώμα γίνεται πάντοτε ύστερα απο έκδοση σχετικού προεδρικού διατάγματος ύστερα απο πρόταση του υπουργού εθνικής άμυνας με βάση αν θυμάμαι καλα το άρθρο 99 του νόμου 3079/2002 και κατόπιν σχετικής και γνωμοδότηση του ανώτατου πειθαρχικού συμβούλιου για σοβαρά πειθαρχικά παραπτώματα όπως απιστία κατα της υπηρεσίας, υπεξαίρεση στρατιωτικού εξοπλισμού και υπηρεσιακών εγγράφων αλλά και για σοβαρά ποινικά αδικήματα κατά κύριο λόγο κακουργηματικού χαρακτήρα όπως εσχάτη προδοσία, στάση, ανθρωποκτονίες, ναρκωτικά, θέμιτη συλλογή πληροφοριών και κατασκοπία, λιποταξία κτλ

Πανος

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Πανος »

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπωρο να βγω ελαφρας υπηρεσιας λογο ακουης... ειχα παθει ριξη τυμπανου σε ριξη οπλοβοβηδας το 2004 ειμαι 3 σειρα.. και τωρα δεν ακουω καλα.. εκανα τυμπανοπλαστικη περυσι αλλα η ακοη μ δεν βελτιοθηκε... δεν το κηνηγησα να βγω ελαφρας υπηρεσιας γιατι φοβομουνα οτι θα με εδιωχναν..
ΣΑΚΗΣ

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από ΣΑΚΗΣ »

Καλησπερα εχο απολυθει μετα απο 15 ετη στης 20 μαρτιου τι χαρτια χρειαζεται να μαζεψω για να παρω τις κρατησεις. Υποψειν οτι εχω και 4 παιδια. Μπορει σας παρακαλω να μοθυ πει καποιος για τα δικαιολογιτικα. Ευχαρηστω ΣΑΚΗΣ

Δημήτρης

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα σας! Ήμουν Εποπ δεύτερη σειρά! Απολυθηκα τον Μάρτιο του 2010! Σκέφτομαι τώρα μετά από χρόνια να το ψάξω για να ξαναμπω ! Ξέρει κάποιος να μου πει αν έχω κάποιες ελπίδες; Η επιτροπή με έκρινε με 3-2 είχα λίγες μέρες φυλακή, και ένα στρατοδικειο ως κατηγορουμενος!
gr_ar

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από gr_ar »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπέρα σας! Ήμουν Εποπ δεύτερη σειρά! Απολυθηκα τον Μάρτιο του 2010! Σκέφτομαι τώρα μετά από χρόνια να το ψάξω για να ξαναμπω ! Ξέρει κάποιος να μου πει αν έχω κάποιες ελπίδες; Η επιτροπή με έκρινε με 3-2 είχα λίγες μέρες φυλακή, και ένα στρατοδικειο ως κατηγορουμενος!


Ούτε με σφαίρες.

er
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 11:20 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από er »

Καλημερα... Μαλλον θα πρεπει Να μιλησεις με το ΚΤΣ...
veteran1-0

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από veteran1-0 »

Πρέπει να πεινάς πολύ για να θες να ξαναμπείς φίλε μου.
er
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 11:20 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από er »

Στα 15 σε διωξαν επειδη επρεπε να συμπληρωσεις 15 χρονια υπηρεσιας;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες