Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Οι περιπτωσεις παιζουν αναλογα με την περιπτωση του καθενος και ολα ειναι σχετικα οσο αφορα την απομακρυνση του. Συμφωνω με τον αντωνη21 οτι οσοι ειναι χρηστες ουσιων τους διωχνουν ολους. Καθως και ατομα που εχουν εμπλοκη βεβαια σε κακουργηματικες πραξεις. Απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι σχετικα. Και οπως ειπα παιζουν αναλογα με την περισταση και περιπτωση.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

evi85 έγραψε:
D.Y.K έγραψε:Συνάδελφος που πέρασε απο επιτροπή απαλλαγών τον βγάλανε Ι3 ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ λόγω αυξημένου βάρους.
Του δώσανε περιθώριο 2 μήνων ώστε να τα χάσει και φυσικά άδεια ώστε να τα καταφέρει, αλλά άν δεν τα χάσει αυτόματα ψάχνει για δουλειά οπότε evi85 εσύ και η παρέα σου... Αναθεωρήστε!
Σφίξανε τα λουριά!

να εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι... Στα λεω οπως ακριβως τα μετεφερε ο παθων. Βγηκε εξω, αρχισε να βριζει και να παιρνει τηλ σε δικηγορο. Οταν τα παιδια τον ρωτησαν τι εγινε, τους ειπε οτι τον διωχνουνε λογω βαρους και δεν εκανε λογο για 2μηνη προθεσμια... Αυτα, οποτε αν εχεις ενστασεις στον παθοντα! Οχι σε μενα, εγω απλα μετεφερα. ΦιλικαΕικόνα


Και εγώ σου μεταφέρω πως έχει πλέον το κλίμα στις επιτροπές απαλλαγών για τις μονιμοποιήσεις!
Και φυσικά όχι μόνο ενστάσεις δεν έχω αλλά να σου πώ και την αλήθεια δεν με απασχολεί και κάν.
Φιλικά και εγώ!Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επίσης 'έτσι ξαφνικά' δεν σε διώχνει κανένας.
Υπάρχει ατομικός φάκελος και ο καθένας απο εμάς κρίνεται με βάση τις επιδόσεις και την προσφορά του στις ΕΔ.Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από evi85 »

D.Y.K έγραψε:Επίσης 'έτσι ξαφνικά' δεν σε διώχνει κανένας.
Υπάρχει ατομικός φάκελος και ο καθένας απο εμάς κρίνεται με βάση τις επιδόσεις και την προσφορά του στις ΕΔ.Εικόνα
...

το ξέρω αυτό φίλε μου... Όπως όλοι λέμε πρέπει ή να έχεις κάποιο πρόβλημα σοβαρό υγείας, ή να μην επιτύχεις στις γραπτές εξετάσεις μονιμοποίησης ή να έχει παραπέσει σε κάποιο άλλο αδίκημα (ποινικό ή γενικά να έχεις πολλές φυλακές). Οι περισσότεροι πάντως που ακούω απομακρύνονται απο το στρατευμα λόγω προβλημάτων υγείας.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπά, οι περισσότεροι κυρίως παραιτούνται.(Για Χ-Ψ λόγους)
Αναφέρομαι κυρίως στους ΕΠΟΠ.
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από evi85 »

D.Y.K έγραψε:Μπά, οι περισσότεροι κυρίως παραιτούνται.(Για Χ-Ψ λόγους)
Αναφέρομαι κυρίως στους ΕΠΟΠ.

όταν λέω για υγειονομικούς λόγους αναφέρομαι στην απομάκρυνσή τους απο το στράτευμα... Οι λόγοι παραίτησης τους ποικίλουν... Απο ψυχολογικούς μέχρι οικογενειακούς. Πάντως οι περισσότεροι που δηλώνουν παραίτηση είναι γιατι δεν αντέχουν τη ζωή του στρατιωτικού. Είπαμε δεν κάνουμε όλοι για όλες τις δουλειές...
rock
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2011 2:56 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από rock »

Καλησπέρα παιδιά είμαι ΕΠΟΠ και μόλις βγήκα από την επιτρόπη απαλλαγών Ι3. Γνωρίζει κάποιος σε πόσο καιρό θα με αποστρατεύσουν;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

rock έγραψε:Καλησπέρα παιδιά είμαι ΕΠΟΠ και μόλις βγήκα από την επιτρόπη απαλλαγών Ι3. Γνωρίζει κάποιος σε πόσο καιρό θα με αποστρατεύσουν;


Σε 2 μήνες!
rock
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2011 2:56 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από rock »

Ευχαριστω φιλε για την απαντηση
jim

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από jim »

Φιλε rock για πες μου γιατι θελω και γω να φυγω πως θα βγω ι3.εσυ τι εκανες;

Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από tourist1 »

jim έγραψε:Φιλε rock για πες μου γιατι θελω και γω να φυγω πως θα βγω ι3.εσυ τι εκανες;



Υπαρχει τρόπος. Εμένα με αποστρατεύουν με ι3 με οτι να ναι διάγνωση.
master gunner

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από master gunner »

Στα 5,5 χρόνια περίπου, έρχεται η πρώτη τακτική κρίση των ΕΠ. ΟΠ, κάτι που αναφέρεται και σε όλες τις προκηρύξεις, αλλά και στην πάγια διαταγή που αφορά τον συγκεκριμένο θεσμό. Ο λόγος απόλυσης (όχι παραίτησης) είναι οι πειθαρχικές ποινές, οι χαμηλές βαθμολογίες στις εκθέσεις ικανότητας καθώς και στις ετήσιες αξιολογήσεις ή η αλλαγή στην σωματική ικανότητα του στελέχους λόγω κάποιας πάθησης, μιας και δεν δικαιολογείται η μετάπτωση σε στέλεχος ελαφράς υπηρεσίας. Βέβαια υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε απόλυση ΕΠ. ΟΠ. Πρίν την συμπλήρωση 7ετους υπηρεσίας, αλλά εκεί πάμε σε πιό εξειδικευμένες περιπτώσεις που όποιος επιθυμεί μπορώ να του τις αναφέρω άν υπάρχει κάποια απορία...

Μπορείς να βγεις για ψυχολογικούς ή σωματικούς λόγους... Εναλλακτικά, χτύπα αναρρωτικές αβέρτα... Δικαιολογούν μέχρι 12 μήνες στα πρώτα 5 χρόνια νομίζω, οπότε άν τους υπερβείς, σου κάνουν ειδική έκθεση αποστρατείας και γεια σας...
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από tourist1 »

master gunner έγραψε:Στα 5,5 χρόνια περίπου, έρχεται η πρώτη τακτική κρίση των ΕΠ. ΟΠ, κάτι που αναφέρεται και σε όλες τις προκηρύξεις, αλλά και στην πάγια διαταγή που αφορά τον συγκεκριμένο θεσμό. Ο λόγος απόλυσης (όχι παραίτησης) είναι οι πειθαρχικές ποινές, οι χαμηλές βαθμολογίες στις εκθέσεις ικανότητας καθώς και στις ετήσιες αξιολογήσεις ή η αλλαγή στην σωματική ικανότητα του στελέχους λόγω κάποιας πάθησης, μιας και δεν δικαιολογείται η μετάπτωση σε στέλεχος ελαφράς υπηρεσίας. Βέβαια υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που μπορούν να οδηγήσουν σε απόλυση ΕΠ. ΟΠ. Πρίν την συμπλήρωση 7ετους υπηρεσίας, αλλά εκεί πάμε σε πιό εξειδικευμένες περιπτώσεις που όποιος επιθυμεί μπορώ να του τις αναφέρω άν υπάρχει κάποια απορία...

Μπορείς να βγεις για ψυχολογικούς ή σωματικούς λόγους... Εναλλακτικά, χτύπα αναρρωτικές αβέρτα... Δικαιολογούν μέχρι 12 μήνες στα πρώτα 5 χρόνια νομίζω, οπότε άν τους υπερβείς, σου κάνουν ειδική έκθεση αποστρατείας και γεια σας...


master αποζημείωση σε ποιές περιπτωσεις δικαιούσαι;
master gunner

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από master gunner »

Αποζημίωση δικαιούσαι μετά τα 7 χρόνια (14 μισθούς) αλλά και σε περίπτωση παραιτήσεως ή απόλυσης, παίρνεις κάποια χρήματα πίσω, αλλά αυτά στην ουσία είναι μόνο κάποιες κρατήσεις για τα χρόνια υπηρεσίας και δεν μπορώ να σου πω το ποσό μιας και αυτό είναι θέμα ΟΛΚΕΣ (Οικονομικό και Λογιστικό Κέντρο Στρατού). Ένα σκοτεινό σημείο που έχω σε αυτή την περίπτωση, είναι άν οι κρατήσεις που επιστρέφονται αφορούν και τις ασφαλιστικές εισφορές στο ταμείο του Δημοσίου, γιατί τότε ενδέχεται να χάνεται και ο χρόνος ασφάλισης. Πάντως αν είναι να φύγεις, καλύτερα να περιμένεις την 7ετία γιατί τότε μόνο συμφέρει κάπως...
ΕΠΟΠ

Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα

Δημοσίευση από ΕΠΟΠ »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω ορισμενα πραγματα.κατατακτηκα στο ναυτικο τον απριλιο του 2010 με εβγαλε η ανυε ακαταληλο για το ΠΝ ι4 ψυχολογικο.

1. ποσα λεφτα πρεπει να γυρισω;

2. δεν εχω καταθεση χαρτη οτι εχω υπηρετηση για να περνω περιπου 30ε παραπανω πως θα γινει να τα παρω;

3. παιρνω καποια αποζημιωση λογο του οτι με απελησαν και οχι οτι εφυγα μονος;

4. παιρνω καποια χρηματα πισω απο κρατησεις πισω;

οποιος μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες παρακαλω ας μου απαντησει η εστω να μου πει που μπορω να απευθηνθω.

ευχαριστω πολυ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες