Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Να ρωτησω κατι αλλο σχετικα με τα κιλα... Εγω που εχω αρκετα παραπανω κιλα, θα μου δωσουν στολη στα μετρα μου; Γιατι εχω ακουσει απο αλλους οτι δινουν οτι να ναι πολλες φορες... Ή πρεπει να αγορασω απο εξω τις επομενες μερες πριν μπω ωστε να ειμαι σιγουρος; Μην παω και μου δωσουν κανενα παντελονι που δεν κουμπωνει... Οποιος ξερει πειτε μου αν μπορειτε ωστε στην χειροτερη να παω να παρω απ' εξω αν δεν δινουν μεγαλες...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Επειδή στη κατάταξη γίνεται πανζουρλισμός σου δίνουν να δοκιμάσεις στα γρήγορα τι μέγεθος σου ταιριάζει για κάθε ρούχο.

Και μικρότερο νούμερο να σου δώσουν, την επόμενη εβδομάδα, αφου δηλαδή τελειώσει η κατάταξη, βγαίνεις στην αναφορά και ζητάς να κάνεις αλλαγή. Προσωπικά μέχρι και ανταλλαγή με άλλο φαντάρο έχω κάνει.

Στη χειρότερη παίρνεις μια στολή απ'έξω.
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Nassos έγραψε:Επειδή στη κατάταξη γίνεται πανζουρλισμός σου δίνουν να δοκιμάσεις στα γρήγορα τι μέγεθος σου ταιριάζει για κάθε ρούχο.

Και μικρότερο νούμερο να σου δώσουν, την επόμενη εβδομάδα, αφου δηλαδή τελειώσει η κατάταξη, βγαίνεις στην αναφορά και ζητάς να κάνεις αλλαγή. Προσωπικά μέχρι και ανταλλαγή με άλλο φαντάρο έχω κάνει.

Στη χειρότερη παίρνεις μια στολή απ'έξω.


στη βδομαδα αυτη αν μου εχουν δωσει ενα παντελονι που δεν κουμπωνει; Θα κυκλοφορω με ενα παντελονι ξεκουμπωτο μεχρι να μου φερουν στα μετρα μου;

στολη απ 'εξω εννοεις αφοτου εχω μπει; Πως θα γινει αυτο; Δηλαδη πρεπει να εχω παρει απο τωρα ή να πω στους γονεις μου να μου φερουν...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι από τώρα και αφού έχεις πάει στο ράφτη, αν χρειαστεί, για να σου ταιριάξει τη στολή στα μέτρα σου και μη είσαι σαν ράπερ.

Και να μη κουμπώνει το παντελόνι στο τελευταίο κουμπί έχεις τη ζώνη για να το συγκρατεί και να το κρύβει. Έχω δει τραγελαφικές καταστάσεις με τέτοιες περιπτώσεις. Ένας μέχρι και τιράντες είχε μαζί του.Εικόνα
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Nassos έγραψε:Ναι από τώρα και αφού έχεις πάει στο ράφτη, αν χρειαστεί, για να σου ταιριάξει τη στολή στα μέτρα σου και μη είσαι σαν ράπερ.

Και να μη κουμπώνει το παντελόνι στο τελευταίο κουμπί έχεις τη ζώνη για να το συγκρατεί και να το κρύβει. Έχω δει τραγελαφικές καταστάσεις με τέτοιες περιπτώσεις. Ένας μέχρι και τιράντες είχε μαζί του.Εικόνα
αρκετοι μου λενε οτι δεν αξιζει να δωσω 50+ ευρω για να παρω παντελονι για το στρατο γιατι ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν... Λετε να το αφησω στην τυχη; Θα μου δωσουν σιγουρα εστω στην βδομαδα; Ή απο εμπειρια λετε να αγορασω και να χαλασω αυτα τα 50;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ χρειάστηκα να αγοράσω και 2η καλοκαιρινή στολή γιατί η μία δεν έφτανε ούτε για ζήτω όταν έκανε ζέστη και κάθε ημέρα έπρεπε να τη πλένω.
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Δεν δινουν 2 ετσι κι αλλιως; Εχω ακουσει οτι δινουν 2 στολες στο κεντρο... Δεν ισχυει?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Nik0s135 έγραψε:Δεν δινουν 2 ετσι κι αλλιως; Εχω ακουσει οτι δινουν 2 στολες στο κεντρο... Δεν ισχυει;

1 χειμερινή και μια καλοκαιρινή δίνουν, και σε εμάς πριν 10 χρόνια 2 μας έδιναν, αλλά, όπως είπα και παραπάνω, η μια καλοκαιρινή δεν έφτανε για ζήτω λόγω ζέστης.

Τότε αναγκαζόμασταν να φοράμε χιτώνιο, νομίζω επί Μεϊμαράκη άρχισε να επιτρέπεται στους οπλίτες να μπορούν να είναι μόνο με τη στρατιωτική μπλούζα.
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Τωρα σεπτεμβρη μεχρι οκτωμβρη τι θα φοραω; Καλοκαιρινη; Και μετα απο μαιο παλι; Εσυ θεωρεις οτι καλυτερα να παρω δηλαδη; Ή να θα μου δωσουν αυτοι στα μετρα μου;
Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Akismp »

Όταν ήμουνα εγώ πάντως δεν δώσαν καλοκαιρινές/χειμωνιάτικες. Τυχαίες στολές έδιναν σε όλους. Σε μένα πχ είχαν δώσει 3 εξόδου τις οποίες και κράτησα μέχρι τέλους.
Πάντως επειδή είμασταν χωρισμένοι σε γκρουπ των 10 ατόμων, υπήρχε χρόνος για τη δοκιμή όλων των ρούχων.
Επίση τη 1η ή 2η εβδομάδα θα σας ρωτήσουν αν τα ρούχα είναι οκ ή χρείαζεστε κάποια αλλαγή.
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Αρα λες να μην παρω στολη πριν μπω; Το θεμα ειναι να μην μου δωσουν καμια και ειναι τσιτα στενη πανω μου... Οπως ειπα παραπανω εχω παραπανισια κιλα και αν δεν μου δωσουν στα μετρα μου, μποορει να μην μου κανει κιολας...
Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Akismp »

Δεν είπα να μην πάρεις, απλά σου είπα την προσωπική μου εμπειρία. Μην σε πάρω και στο λαιμό μου καθώς δεν είμαι σίγουρος για το θέμα.
Αν θες να είσαι 100% σίγουρος μπορείς να πάρεις μια οικονομική στολή και βλέπεις...
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από tvonp »

3 στολές δίνουν, πριν 2 χρόνια δεν είχαν δώσει χειμερινές-καλοκαιρινές...

Μην ανησυχείς για τα νούμερα, έχει μέχρι και ακραία μεγάλα. Μην πληρώσεις έξω στολή... Συνήθως επειδή περνάνε εκατοντάδες άτομα τη μέρα στα κέντρα, ξέρουν εμπειρικά και σου δίνουν το σωστό νούμερο. Αυλώνα που είναι τεράστιο κέντρο, τα δοκίμαζες επιτόπου κι αν δεν έκαναν σου έδιναν άλλο...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Απλά να γνωρίζουν και όσοι πρόκειται να μπούν ότι, στο ΚΕΤΘ τουλάχιστον, υπήρχε 3D μηχάνημα-scanner που μέτραγε τις διαστάσεις του σώματος και με το χαρτί των αποτελεσμάτων πήγαινες στην ιματιοθήκη για τα ρούχα και τα άρβυλα.
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Τι υλικά χορηγεί ο στρατός;

Δημοσίευση από Nik0s135 »

tvonp έγραψε:3 στολές δίνουν, πριν 2 χρόνια δεν είχαν δώσει χειμερινές-καλοκαιρινές...

Μην ανησυχείς για τα νούμερα, έχει μέχρι και ακραία μεγάλα. Μην πληρώσεις έξω στολή... Συνήθως επειδή περνάνε εκατοντάδες άτομα τη μέρα στα κέντρα, ξέρουν εμπειρικά και σου δίνουν το σωστό νούμερο. Αυλώνα που είναι τεράστιο κέντρο, τα δοκίμαζες επιτόπου κι αν δεν έκαναν σου έδιναν άλλο...


αρα δεν λεω να μην παρω απ'εξω και ελπιζω να μου δωσουν στα μετρα μου...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες