Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Παιδιά πριν 3 χρόνια είχα γράψει ξανά εδώ. Λοιπόν για να μη λέμε τα ίδια κάθε φορά, και βλέπω κάτι πράγματα που με τρελαίνουν λόγω του ότι το έχω ψάξει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Απαραίτητα προσόντα.

-Αμερικάνικη υπηκοότητα ή Νόμιμος κάτοικος της Αμερικής.

- Απολυτήριο Λυκείου

- Ηλικία 18-35 (Αεροπορία μέχρι και 39)

- Αμερικάνικο δίπλωμα οδήγησης (για κάποιες ειδικότητες)

- Να περάσεις τα σωματικά όσον αφορά το ύψος/βάρος

- Και να περάσεις το ASVAB τεστ γενικών γνώσεων

Βάσεις του ASVAB:US Army:31

US Marines:32

US Air Force:36

US Navy:35

US Coast Guard:40

Καλό είναι βέβαια να γράψεις παραπάνω από τις βάσεις. Γιατί θα έχεις περισσότερες ελπίδες για μια καλύτερη ειδικότητα. Το μόνο σώμα που διαλέγεις εσύ ακριβώς ποια ειδικότητα θέλεις είναι το US Army εφόσον έχεις γράψει καλά να φτάσεις το βαθμό που θέλει. Στα άλλα βάζεις επιλογή ειδικότητας αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Εγώ παιδιά είμαι Ελληνο-Αμερικάνος, έχω υπηρετήσει Αμφίβιος Καταδρομέας Έφεδρος Δεκανέας στη Χίο (3ο ΕΤΕΘ. Γ' ΜΑΚ Σειρά 319 2012) Και περίμενα πως και πώς να βγει κάποια προκήρυξη να υπηρετήσω τη πατρίδα και τίποτα! ΕΠΟΠ τίποτα, Ειδικοί Φρουροί τίποτα, Λιμενικό έκανα τα χαρτιά μου αλλά, ΠΟΤΕ ΟΜΩς,no βυσμα no party, Να διαβάσω πανελλήνιες δε μπορούσα διότι και να έμπαινα στη σχολή, αστυφυλάκων ας πούμε ή ΣΜΥ, δεν θα τη πάλευα οικονομικά γιατί στέλνω και λεφτά στην μάνα μου

και το πατέρα μου τον έχασα το 2010 και εγώ παίρνω μισθό 500 ευρώ. ΟΠΟΤE; Ακυρο οι πανελλήνιες διότι ποιος θα με συντηρούσε για 2 χρόνια; Για ΟΒΑ τους έφεδρους τους έχουν γραμμένους. Το Φεβρουάριο γίνομαι 26 ετών και έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Και όλα αυτά όχι για το βόλεμα, απλά ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, είμαι πορομένος πως το λένε;

Εν τέλη εγώ ετοιμάζω τα χαρτιά μου (μεταφράσεις απολυτηρίου λυκείου κτλπ) για US Air Force και αν δε κάτσει αυτό US Army. Δε βλέπω λόγο να μη πάω, αν κάτσω εδώ Ελλάδα μια ζωή 500 ευρώ θα παίρνω και θα κάνω δουλειές Που δεν μου αρέσουν, που αυτό πάει στο καλό, αν παίρνεις καλά λεφτά λες "ΟΚ δε μαμιέται, πάιρνω καλά λεφτά"

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα αλλά ένιωσα την ανάγκη να τα πω, όπως πολλοί άλλοι νιώθουν το ίδιο. Αν κάποιος έχει Αμερικάνική υπηκοότητα και θελει να καταταγεί και έχει απορίες ας ρωτήσει εδώ στο θέμα να απαντήσω.

F4e
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 3:33 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από F4e »

LoneWolf_24 έγραψε:Παιδιά πριν 3 χρόνια είχα γράψει ξανά εδώ. Λοιπόν για να μη λέμε τα ίδια κάθε φορά, και βλέπω κάτι πράγματα που με τρελαίνουν λόγω του ότι το έχω ψάξει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Απαραίτητα προσόντα.

-Αμερικάνικη υπηκοότητα ή Νόμιμος κάτοικος της Αμερικής.

- Απολυτήριο Λυκείου

- Ηλικία 18-35 (Αεροπορία μέχρι και 39)

- Αμερικάνικο δίπλωμα οδήγησης (για κάποιες ειδικότητες)

- Να περάσεις τα σωματικά όσον αφορά το ύψος/βάρος

- Και να περάσεις το ASVAB τεστ γενικών γνώσεων

Βάσεις του ASVAB:US Army:31

US Marines:32

US Air Force:36

US Navy:35

US Coast Guard:40

Καλό είναι βέβαια να γράψεις παραπάνω από τις βάσεις. Γιατί θα έχεις περισσότερες ελπίδες για μια καλύτερη ειδικότητα. Το μόνο σώμα που διαλέγεις εσύ ακριβώς ποια ειδικότητα θέλεις είναι το US Army εφόσον έχεις γράψει καλά να φτάσεις το βαθμό που θέλει. Στα άλλα βάζεις επιλογή ειδικότητας αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Εγώ παιδιά είμαι Ελληνο-Αμερικάνος, έχω υπηρετήσει Αμφίβιος Καταδρομέας Έφεδρος Δεκανέας στη Χίο (3ο ΕΤΕΘ. Γ' ΜΑΚ Σειρά 319 2012) Και περίμενα πως και πώς να βγει κάποια προκήρυξη να υπηρετήσω τη πατρίδα και τίποτα! ΕΠΟΠ τίποτα, Ειδικοί Φρουροί τίποτα, Λιμενικό έκανα τα χαρτιά μου αλλά, ΠΟΤΕ ΟΜΩς,no βυσμα no party, Να διαβάσω πανελλήνιες δε μπορούσα διότι και να έμπαινα στη σχολή, αστυφυλάκων ας πούμε ή ΣΜΥ, δεν θα τη πάλευα οικονομικά γιατί στέλνω και λεφτά στην μάνα μου

και το πατέρα μου τον έχασα το 2010 και εγώ παίρνω μισθό 500 ευρώ. ΟΠΟΤE; Ακυρο οι πανελλήνιες διότι ποιος θα με συντηρούσε για 2 χρόνια; Για ΟΒΑ τους έφεδρους τους έχουν γραμμένους. Το Φεβρουάριο γίνομαι 26 ετών και έχω απογοητευτεί πάρα πολύ. Και όλα αυτά όχι για το βόλεμα, απλά ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, είμαι πορομένος πως το λένε;

Εν τέλη εγώ ετοιμάζω τα χαρτιά μου (μεταφράσεις απολυτηρίου λυκείου κτλπ) για US Air Force και αν δε κάτσει αυτό US Army. Δε βλέπω λόγο να μη πάω, αν κάτσω εδώ Ελλάδα μια ζωή 500 ευρώ θα παίρνω και θα κάνω δουλειές Που δεν μου αρέσουν, που αυτό πάει στο καλό, αν παίρνεις καλά λεφτά λες "ΟΚ δε μαμιέται, πάιρνω καλά λεφτά"

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα αλλά ένιωσα την ανάγκη να τα πω, όπως πολλοί άλλοι νιώθουν το ίδιο. Αν κάποιος έχει Αμερικάνική υπηκοότητα και θελει να καταταγεί και έχει απορίες ας ρωτήσει εδώ στο θέμα να απαντήσω.



Καλησπέρα,

Στο "mavni" δεν δέχονται τα Ελληνικά;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

OXI επισης θα πρεπει να ζεις 2 χρόνια Αμερική, Και πάλι είναι για νόμιμους κάτοικους εκτός και αν έιναι κάτι που το χρειάζονται πολύ.
hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

Τη ακριβως τεστ ειναι αυτο;
θελει να βγαλεις και αλλο διπλωμα δεν ισχυει το ελληνικο;
απο ειδικοτητες τη παιζει;
λεφτα ποσα περνουν;

για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνουμε με την πρεσβεια;

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

1) ειναι γενικων γνωσεων, εχει μηχανικες ερωτησεις, μαθηματικες, λεξιλογιο κτλπ.2) το διπλωμα τωρα το ψαχνω αν μετραει (αλλα δεν νομιζω)

3) λεφτα ξεκινανε απο 1566 δολλαρια το μηνα αλλα σκεψου οτι αφαρουντε απο φορους αρκετα λεφτα.1000 ευρω υπολογιζε τους 4 πρωτους μηνεσ

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

τη ειδικοτητες εχουν εκει?στρατιωτικη θητεια βοηθαει σαν προυπηρεσια?

δεν εχω και πτυχιο αγγλικων

υπαρχει καθολου αυτο το τεστ να το δοκιμασω?

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

hitman έγραψε:Τη ακριβως τεστ ειναι αυτο;
θελει να βγαλεις και αλλο διπλωμα δεν ισχυει το ελληνικο;
απο ειδικοτητες τη παιζει;
λεφτα ποσα περνουν;

για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνουμε με την πρεσβεια;



Φίλε είσαι Ελληνο - Αμερικάνος σαν το παιδί από πάνω ή γενικά έχεις υπηκοότητα;

Αν δεν έχεις υπηκοότητα τζάμπα κάθεσαι και ζητάς πληροφορίες γιατί δεν θα καταφέρεις να μπεις.

Οι ΗΠΑ δεν είναι σαν την Ευρώπη που σε 5 χρόνια παίρνεις υπηκοότητα.

Ένας συγγενής που πήγε έκανε 15 ολόκληρα χρόνια για να πάρει μόνο την πράσινη κάρτα (νόμιμος κάτοικος).

Δεν θέλω να σου ρίξω το ηθικό αλλά είναι καλύτερο να κοιτάξεις να μπεις κάπου αλλού γιατί οι πιθανότητες να μπεις στον Αμερικάνικο στρατό είναι πραγματικά μηδαμινές.

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

που αλλου να παω?οχι δεν εχω υπηκοοτητσ

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Λεγεώνα των ξένων ΓαλλίαΛεγεώνα των ξένων Ρωσία

Στρατός Βελγίου

Αυτές είναι οι πιο προσιτές επιλογές σου.

Αν δεν έχεις Αμερικάνικη υπηκοότητα άστο ξέχνα τον Αμερικάνικο στρατό.

hitman

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από hitman »

JohnTehGreek έγραψε:Λεγεώνα των ξένων ΓαλλίαΛεγεώνα των ξένων Ρωσία

Στρατός Βελγίου

Αυτές είναι οι πιο προσιτές επιλογές σου.

Αν δεν έχεις Αμερικάνικη υπηκοότητα άστο ξέχνα τον Αμερικάνικο στρατό.



και αμα δεν ξεριες αγγλικα τη γινεται;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Καλά δεν ξέρεις Αγγλικά;

Και μιλάς για τον Αμερικάνικο στρατό;

Τέλος πάντως,

Στην Λεγεώνα των ξένων (το μεγαλύτερο μισθοφορικό σώμα στο κόσμο) της Γαλλίας δεν χρειάζεται να ξέρεις. Θα στα μάθουν αυτοί από την ανάποδη. Βέβαια η διαδικασία θα είναι πιο εύκολη αν ξέρεις Αγγλικά. Αλλά δεν έχεις θέμα. Θα φτύσεις αίμα και θα μάθεις.

Στης Ρωσίας πρέπει να γνωρίζεις πριν πας Ρώσικα και στο Βέλγιο για να πας πρέπει πριν πας να γνωρίζεις και Γαλλικά και Ολλανδικά.

Αλλά επειδή φεύγουμε εκτός θέματος αν έχεις περισσότερες απορίες για Λεγεώνα των ξένων γαλλίας πήγαινε στο συγκεκριμένο θέμα που υπάρχει εδώ σε αυτό το Site που υπάρχουν και παιδιά που έχουν δοκιμάσει να πάνε και μπορούν να σε βοηθήσουν.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Αν δεν ξέρεις αγγλικά, ξεχνα την Αμερική Και πράσινη καρτα να πάρεις, πριν στην δώσουν περνάς συνεντεύξεις στην πρεσβεία, και σε κόβουν εκεί.

Γαλλία η πιο εύκολη λύση

LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Παιδιά οποιος θελει ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ Η ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΛΑ.
βασιλης

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από βασιλης »

Φιλε μου δε ξερω ποσο καιρο πριν το εγραψες θα ηθελα να μου απαντησεις εκανες οντως τα χαρτια σου σε δεχτηκαν; Θα ηθελα να βοηθησεις και μενα
alex

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από alex »

Φίλε αν μπορέσεις να πάς πάνε και μην ακούς τον κάθε ξενόφοβο και χωριάτη που λέει παπάτζες. Επειδή το είδαν απο βιντεάκι του youtube.Έχω γνωστό που πήγε εκεί στους U.S.A.MARINES και τώρα είναι στις κάτω χώρες και πολεμάει και το γουστάρει. Η γνώμη μου ειναι πάνε γτ. Εδω δεν έχει χαίρι. Η μόνη αποστολή που πήραν τα τελευταία χρόνια σαν ΄χώρα η ελλαδα οι λεγόμενοι O.Y.K. Ήταν τότε με τον μπιλάντεν.

Στην αμερική ειναι μακράν καλύτερα σε όλους τους τομείς. Επίσης τσέκαρε και το Γαλλικό, Αγγλικό, Καναδέζικο στρατό εξήσου ίδιοι.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης