Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos_ts
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2012 5:49 pm
Επάγγελμα: Μηχανικός Οχημάτων
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από giorgos_ts »

Έχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία ως ΔΕΑ, μπορώ να μπω στην Εθνοφυλακή;
Αέναος
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 4:26 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Αέναος »

Λογικά ναι (αν είσαι κάτοικος παραμεθόριας περιοχής και αν έχεις λευκό απολυτήριο) αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορείς να εκτελείς υπηρεσίες σκοπού και να λαμβάνεις την αποζημίωση γιατί το τάγμα μπορεί να σε θεωρεί στέλεχος! Τέσπα ρώτησε την ΜΕ της περιοχής σου.
Άβαταρ μέλους
Mytilini
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2014 1:21 pm
Τοποθεσία: Εθνοφύλακας
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Mytilini »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!Μόλις έκανα εγγραφή στο site σας! Είμαι Εθνοφύλακας στην περιοχή της Μυτιλήνης και έχω μια πρόταση για το forum! Επειδή υπάρχουν και άλλα posts που έχουν σχέση με την Εθνοφυλακή, καλό θα ήταν νομίζω να φτιαχτεί στο forum και ένα τμήμα για τους Εθνοφύλακες για την ανταλλαγή απόψεων και ανησυχιών!

Μετά Τιμής

Παναγιώτης

Εθνοφύλακας

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Εθνοφύλακας »

Ο μισθός πλέον είναι 12 ευρώ το νούμερο (2 έως και 4 ώρες) λόγω τής πτώσης τού αφορολογήτου ορίου στα 300 ευρώ και επίκειται κι άλλη μείωση 22% όπως ακούγεται. Κάποιοι διοικητές οργανώνουν το σύστημα ώστε ο κάθε εθνοφύλακας να κάνει έως 20 νούμερα το μήνα γιά να μην υπερβαίνει το όριο τών 300 ευρώ μεικτά ώστε να πληρώνεται μέ 15 ευρώ το νούμερο. Κάποιοι άλλοι διοικητές δεν το εφαρμόζουν κι έτσι ο καθαρός μισθός είναι στα 350 ευρώ για 30 μέρες σκοπιά και θα πέσει στα 275 από 01/01/2015. Τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα κοπήκαν το 2012 αν θυμάμαι καλά.

Συμφωνώ μέ τόν Παναγιώτη από πάνω, ας επιληφθεί η διαχείριση αν μπορεί.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να επιληφθεί η διαχείριση σε τι πράγμα ακριβώς κύριοι; Ποιες είναι οι προτάσεις σας;
Ενθνοφύλακας

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Ενθνοφύλακας »

Η πρόταση είναι να δημιουργηθεί ένα τμήμα εδώ στο φόρουμ σχετικά μέ την Εθνοφυλακή, όπως λέει κι ο Παναγιώτης πιό πάνω. Κι αυτό το νήμα χρήσιμο είναι βέβαια, και δεν ξέρω αν έχει νόημα κάτι πιό "οργανωμένο". Καλό θα ήταν όμως νομίζω να υπάρχει κάτι πιό "κεντρικό" ώστε να μπορεί να βρεθεί εύκολα στο google π. Χ. Για να μαζεύομαστε οι Εθνοφύλακες και να συζητάμε σχετικά μέ την Υπηρεσία μας.

Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα γιά την οργάνωση ενός φόρουμ, αν είναι δύσκολο ή ανούσιο κάτι τέτοιο, ας παραμείνει ως έχει το πράγμα.

Ευχαριστώ γιά τον χρόνο σας,
Νίκος.
ΧΡΗΣΤΟΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Καλημερα. εχω μια απορια. εχω τελειωσει την στρατιωτικη μου θητεια στα τεθωρακισμενα υπηρετωντας κυπρο και εχω ασπρο απολυτηριο. μπορω να γινω εθνοφυλακας; και αν ναι, πρεπει να παω στην στρατολογικη υπηρεσια της περιοχης μου;
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ από Κοζανη. Μιπως κάποιος μπορεί να μας πει τι πεζει τώρα με τους εθνοφυλακες!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Είμαι 19 ετών, τον Μάρτιο του 14 απολύθηκα με λευκό απολυτήριο μπορω να γίνω εθνοφύλακας?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Είμαι 19 ετών, τον Μάρτιο του 14 απολύθηκα με λευκό απολυτήριο μπορω να γίνω εθνοφύλακας;


Ναι.

Άβαταρ μέλους
Ελληνοκράτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 8:26 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Ελληνοκράτης »

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ από Κοζανη. Μιπως κάποιος μπορεί να μας πει τι πεζει τώρα με τους εθνοφυλακες!


Όταν λες "τι παίζει; " τι θέλεις να μάθεις;
Άβαταρ μέλους
Ελληνοκράτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 8:26 pm
Επικοινωνία:

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Ελληνοκράτης »

D.Y.K έγραψε:
ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Είμαι 19 ετών, τον Μάρτιο του 14 απολύθηκα με λευκό απολυτήριο μπορω να γίνω εθνοφύλακας;
Ναι.



Βασική προυπόθεση κατάταξης στην ΕΦ είναι να έχεις περάσει απο όλες τις εφεδρείες &Άρα να έχεις λευκό απολυτήριο, πράγμα που συνήθως συμβαίνει μετά την ηλικία των 45χρ.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Τι εννοείτε αν έχω περάσει από όλες τις εφεδρείες;
ΒΑΣΙΛΗΣ

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Είμαι κάτοικος Χαλκίδας και ενδιαφέρομαι να γίνω εθνοφύλακας στη Νήσο Αστυπάλαια μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνω για να ενταχθώ; Έχω και λευκό απολυτήριο στρατού αλλά Είμαι 20 χρονών.
Μιχαλης

Εθνοφύλακες - Εθνοφυλακή

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Γεια σας ειμαι μονιμος κατοικος λερου 38 χρονον με λευκο απολυτιριο στρατου μπορω να γινω εθνοφυλακας; Ευχαριστω πολλη!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης