Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλημέρα φίλε μου λιμενοφύλακα. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Με αυτά που μου είπες αλλάζουν πολλά. Αυτό όμως που έχω απορία είναι το εξής. Αν κάποιος από ΑΕΝ μπει στο λιμενικό και έχει περάσει απ' την στρατιωτική του θητεία σχολεία όπως το ΣΒΕΑ ή ακόμη καλύτερα το ΣΥΚ. Δεν θα μπορεί να ενταχθεί στα κλιμάκια ή στην ΜΥΑ βάσει αυτού και μόνο; Πες μου τι παίζει και για τις δύο περιπτώσεις (είτε απόφοιτος ΣΒΕΑ είτε ΣΥΚ) μήπως κάπως έτσι σώσω την κατάσταση και μπω λιμενικό χωρίς να είμαι στα Πλωτά.
Marios543

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Marios543 »

Καλησπερα παιδεια! Θελω να ρωτησω ποια σχολη απο τις δυο (σημαιοφορων-λιμενοφυλακων) ειναι καλυτερο να επιλεξω αν θελω να ενταχθω σε ειδικες μομαδες του λιμενικου σωματος; Φετος εδωσα πανελληνιες και κατα 99% πιανω και λιμενοφυλακων και σημαιοφορων αλλα δε ξερω ποια ειναι η προτειμοτερη για αυτο που θελω. Οποιος γνωριζει ας μου πει την αποψη του θα το εκτιμουσα πολυ. Ευχαριστω
Tshp7

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Tshp7 »

Και από τις δύο σχολές μπαίνεις ειδικές δυνάμεις του ΛΣ. Αρκεί να το θέλεις πολύ ότι να έχεις την σωματική και ψυχική αντοχή! Συγχαρητήρια κιόλας κατάφερες ένα όνειρο μου που δεν έγινε πραγματικότητα...
Marios543

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Marios543 »

Να εισαι καλα φιλε μου και σε ευχαριστω για την απαντηση!
kostasanango

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από kostasanango »

Καλησπερα. Αν περασω λιμενικο μετα εχω τη δυνατοτητα να εκπαιδευτω σε σχολεια οπως το ΚΕΑΠ; Επισης αν ενταχθω στη ΜΥΑ μπορω μετα να μεταπηδησω σε μοναδες οπως το ΕΤΑ και η Ζμακ?
Edwwww

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Edwwww »

ΚΕΑΠ ναι τα άλλα τα ξεχνάς.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Nassos »

Η ΜΥΑ είναι ήδη Tier-1 μονάδα και σε περίπτωση πολέμου εντάσσεται οργανικά στη ΔΥΚ του ΠΝ.
Tshp7

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Tshp7 »

+ Ότι το ΕΤΑ και η ΖΜΑΚ είναι μονάδες του στρατού ξηράς.
Flyman

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Flyman »

Καλησπερα παιδια! Οταν η μυα βγαζει προκηρυξη ζηταει μονο λιμενοφυλακες ή μπορουν και αποφοιτοι της σχολης σημαιοφορων να συμμετεχουν και αυτοι ΣΕ ΚΑΘΕ προκυρηξη; Γενικα ειναι το ιδιο ευκολο και απο τις δυο σχολες να ενταχθει καποιος στη μυα ή ειναι πιο ευκολο απο λιμενοφυλακας; Ξερω οτι γινετε και απο τις δυο να μπεις στη μυα απλως θελω να ξερω απο που ειναι πιο ευκολο. Θα με βοηθουσε πολυ αν μου απαντουσε καποιος που γνωριζει. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Tshp7

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Tshp7 »

Έχει απαντηθεί πιο πάνω φίλε. Φυσικά και μπορείς και από τις δύο να μπεις. Γνώμη μου, σκαλη σκαλη το επίπεδο δυσκολίας, μην αναζητάτε με τη μία τη κορυφή. Γυμναστική σωματική και ψυχική, δείτε πως θα είναι στο σώμα και δείτε μετά πως θα πάει. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι όπως στο ναυτικό, που νμζ δε θέλει προϋπηρεσία ή όπως στην εκαμ που θέλει να συμπληρώσεις 2 έτη στην ΕΛΑΣ.
Flyman

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Flyman »

Να σε καλα ευχαριστω για την απαντηση
Hellin

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Hellin »

Χαιρετε! Θελω να ρωτησω καθε ποτε περιπου βγαζει προκυρηξη η ΜΥΑ. Βγαζει οπως η ΕΚΑΜ πολυ σπανια ή πιο συχνα; Επισης σε καθε προκηρυξη που βγαζει να φανταστω δε ζηταει μονο λιμενοφυλακες αλλα και αξιωματικους. Ομως οι αξιωματικοι αν ενταχθουν τελικα στο σωμα τι κανουν; Μπορουν να εχουν επιχειρησιακο χαρακτηρα ή περιοριζοντε σε διοικητικα ναθηκοντα?
Aggelos33

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Aggelos33 »

Καλησπερα στην ομαδα
Εχω μια απορεια εδω και αρκετο καιρο. Για να βγαλει ενας λιμενοφυλακας-αξιωματικος το σχολειο Υ/ΚΤ πρεπει πρωτα να βγαλει προκηρυξη η ΜΥΑ ή μπορει να δηλωσει ενδιαφερον και να το βγαλει ανεξαρτητα απο το αν η ΜΥΑ εχει βγαλει προκηρυξη; Δεδομενου δηλαδη οτι η εκπαιδευση των Ο. Υ. Κ. Γινεται 2 φορες καθε χρονο μπορω να δηλωσω ενδιαφερον σε οποιοδηποτε σχολειο ή μονο οταν η ΜΥΑ βγαλει προκηρυξη; Ευχαριστω εκ των προτερων
Edwwww

Re: Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Edwwww »

Μπες πρώτα στο Σώμα , αλλιώς κάτσε και διαβάστε τα νήματα που έχει το φόρουμ, είναι ερωτήματα που έχουν απαντηθεί πολλές φορές και είναι κουραστικό να ρωτάτε τα ίδια.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης