Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
epsilon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιαν 09, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από epsilon »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς χρειάζεται για να γίνει κανείς πιλότος στο λιμενικό σώμα στον τομέα Έρευνας και Διάσωσης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πώς ακριβώς; Υπάρχει τέτοιος τομέας στο λιμενικό σώμα ή μόνο στο στρατό υπάρχει;
NTASMAN
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 8:54 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από NTASMAN »

epsilon έγραψε:Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς χρειάζεται για να γίνει κανείς πιλότος στο λιμενικό σώμα στον τομέα Έρευνας και Διάσωσης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πώς ακριβώς; Υπάρχει τέτοιος τομέας στο λιμενικό σώμα ή μόνο στο στρατό υπάρχει;


Φιλε μου ειμαι Λιμενικος, ειμαι Δυτης-Διασωστης στα ελικοπτερα Super puma. Για να γινεις αυτο που ρωτας πρεπει πρωτα να γινεις Αξιωματικος ρου Λιμενικου Σωματος και μετα αν βγαλει το Σωμα καποιο σημα που να ζηταει πιλοτους κανεις αιτηση. Στα Super Puma παντως οι πιλοτοι ειναι απο την Π. Α.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

NTASMAN έγραψε:
epsilon έγραψε:Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς χρειάζεται για να γίνει κανείς πιλότος στο λιμενικό σώμα στον τομέα Έρευνας και Διάσωσης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πώς ακριβώς; Υπάρχει τέτοιος τομέας στο λιμενικό σώμα ή μόνο στο στρατό υπάρχει;


Φιλε μου ειμαι Λιμενικος, ειμαι Δυτης-Διασωστης στα ελικοπτερα Super puma. Για να γινεις αυτο που ρωτας πρεπει πρωτα να γινεις Αξιωματικος ρου Λιμενικου Σωματος και μετα αν βγαλει το Σωμα καποιο σημα που να ζηταει πιλοτους κανεις αιτηση. Στα Super Puma παντως οι πιλοτοι ειναι απο την Π. Α.


Να σε ρωτησω, ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να γινεις Δυτης - Διασωστης;

Προσφατα εδωσα για λιμενοφυλακας και περιμενω αποτελεσματα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο σε περιπτωση που περασει καποιος στην σχολη Λιμενοφυλακων να επιλεξει να μπει στο κλιμακιο των ειδικων αποστολων ή οχι.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο σε περιπτωση που περασει καποιος στην σχολη Λιμενοφυλακων να επιλεξει να μπει στο κλιμακιο των ειδικων αποστολων ή οχι.
Ειδικών Αποστολών του Λ. Σ. Ναί μετά από εξετάσεις...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Εχει γραπτες εξετασεις;
Απ'όσο θυμάμαι μόνο αθλητικές δοκιμασίες και ιατρικές εξετάσεις.
NTASMAN
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 8:54 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από NTASMAN »

Πρωτα πρεπει να περασεις στο Λιμενικο. Μετα αν και οταν βγει καποιο σημα απο το Υπουργειο που να ζηταει Δυτες-Διασωστες τοτε κανεις αιτηση και αμα εισαι ''τυχερος'' ξεκινας εκπαιδευση. Πρεπει να ησουν στις Ειδικες Δυναμεις στο στρατο. Αν εισαι ΟΥΚ ακομα καλυτερα.
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Αμα κάποιος μπεί στο λιμενικό ώς αξιωματικός μπορεί να δηλώσει να είναι στις ειδικές δυνάμεις του Λ. Σ;
Anonymous

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπάρχουν ορια ηληκιας για για να μπεις σε ομαδα ερυνας και διασωσης; Ποσο δυσκολη ειναι η εκπαιδευση και ποσο ευκολο ειναι να μπεις σε μια τετοια ομαδα;
NTASMAN
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 8:54 pm
Επικοινωνία:

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από NTASMAN »

Δεν υπαρχουν ορια ηλικιας. Για να μπεις πρεπει να εισαι Λιμενικος, να περασεις εκπαιδευση αυτοδυτη η να ησουν ΟΥΚ και μετα την εκαπιδευση πανω στο ελικοπτερο. Δεν ειναι πολυ δυσκολα αλλα οχι και ευκολα. Σκεψου να ειναι νυχτα με 8 μποφορ και εσυ να πρεπει να κατεβεις απο ενα ελικοπτερο απο 30 μετρα.
Anonymous

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Σε ευχαριστω για την απαντηση Ntasman. Τελειωσα πανεπιστημιο και πριν απο λιγους μηνες απολυθηκα απο ειδικες δυναμεις. Τον τελευταιο χρονο αρχισα να ενδιαφερομαι για το λιμενικο και τις ομαδες διασωσης (απο παλαιοτερα ειχα ενα κολλημα με την πυροσβετικη και την ΕΜΑΚ). Οσο για τις συνθηκες που επικρατουν κατα την ωρα της διασωσης (νυχτα,8 μποφορ κ. Α) ακουγεται συναρπαστικο αλλα το θεμα ειναι εκεινη τη στιγμη πως νιωθεις και τι εισαι ετοιμος να κανεις. Ελπιζω να βγει καποια προκυρηξη για λιμενικο σχετικα συντομα (χλωμο). Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ αυτο το αντικειμενο και εχω πολλες ερωτησεις αλλα προηγειται το να βγει μια προκυρηξη. Ευχαριστω και παλι.
Anonymous

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Anonymous »

reggae_b0y έγραψε:Σε ευχαριστω για την απαντηση Ntasman. Τελειωσα πανεπιστημιο και πριν απο λιγους μηνες απολυθηκα απο ειδικες δυναμεις. Τον τελευταιο χρονο αρχισα να ενδιαφερομαι για το λιμενικο και τις ομαδες διασωσης (απο παλαιοτερα ειχα ενα κολλημα με την πυροσβετικη και την ΕΜΑΚ). Οσο για τις συνθηκες που επικρατουν κατα την ωρα της διασωσης (νυχτα,8 μποφορ κ. Α) ακουγεται συναρπαστικο αλλα το θεμα ειναι εκεινη τη στιγμη πως νιωθεις και τι εισαι ετοιμος να κανεις. Ελπιζω να βγει καποια προκυρηξη για λιμενικο σχετικα συντομα (χλωμο). Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ αυτο το αντικειμενο και εχω πολλες ερωτησεις αλλα προηγειται το να βγει μια προκυρηξη. Ευχαριστω και παλι.
Και μιατελευταια ερωτηση. Ποσο συχνα βγαινουν θεσεις για διασωστες στα super puma; Παιζει ρολο και το βισμα;
Anonymous

Λιμενικό Σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Να ρωτησω κατι το λιμενικο εχει ειδικες δυναμεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης