Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

jimis-21- έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι καινουριο μέλος στο φόρουμ. Νομίζω ότι γράφω στο κατάλληλο θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται από τη σχολή αστυφυλάκων, σε περίπτωση που για κάποιο χ λόγο θελήσει κανείς να φύγει, το χρονικό διάστημα που μπορεί να το κάνει. Για παράδειγμα, επιτρέπεται και στο τέλος του πρώτου έτους ή πιο νωρίς;


Οποιαδαποτε στιγμη μεχρι να αποφοιτησεις μπορεις να παραιτηθεις απο την σχολη

Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Caveira »

Ναι μπορεις να φυγεις αλλα θα επιστρεψεις τους μισθους που εχεις λαβει μεχρι την στιγμη εκεινη
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

Οσο ειναι κανεις δοκιμος δενεχει υποχρεωση επιστροφης χρηματων. μονο οταν αποφοιτησει απο την σχολη και θελησει να παραιτηθει
Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Caveira »

Στην σχολη αυτο μας ειχαν πει οτι αν φυγεις μετα επιστρεφεις μισθους. ΕΙμαι σειρα του 1998 δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο τωρα.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

Caveira έγραψε:Στην σχολη αυτο μας ειχαν πει οτι αν φυγεις μετα επιστρεφεις μισθους. ΕΙμαι σειρα του 1998 δεν ξερω αν ισχυει κατι αλλο τωρα.


Απο σειρα μου που παραιτηθηκε απο την σχολη αστυφυλακων για να παει στην ΣΣΑΣ δεν του ζητηθηκε καποια αποζημιωση παρολο που η παραιτηση του εγινε ενα χρονο μετα την εισοδο του στην σχολη και ειχε λαβει τους αναλογους μισθους. αυτο ομως μονο για δοκιμους ισχυει.

Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Caveira »

Επειδη πηγε σε σχολη του στρατου αν γινοταν πολιτης νομιζω οτι μετα θα ειχε θεμα. Μπορει να κανω λαθος.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από marsupilami »

Caveira έγραψε:Επειδη πηγε σε σχολη του στρατου αν γινοταν πολιτης νομιζω οτι μετα θα ειχε θεμα. Μπορει να κανω λαθος.


Ναι καταλαβα αν υπαρχει καποιος που να ξερει καλυτερα ας μας πει να ξερουμε τι γινεται

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3252
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Δεν πληρώνεις όσο είσαι στην σχολή, έχει παραιτηθεί γνωστός μου. Μετά την αποφοίτηση, αν θες να φύγεις πριν την υποχρεωτική παραμονή, υπάρχει πρόστιμο.
Margeorge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2019 5:57 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Margeorge »

Καλησπέρα. Εγραφα 14.444 και είμαι πολύτεκνος.. αντί για 20 θα πάρει 25 πολύτεκνους φέτος και σε συνδιασμό το ότι παίρνει το λιμενικό άτομα με κάνει να αισθάνομαι ότι έχω ελπίδες.. τι λέτε;
jimis-21-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 30, 2019 2:56 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από jimis-21- »

Καταλαβα, αρα οσο εισαι δοκιμος αστυφυλακας εχεις τη δυνατοτητα να παραιτηθεις χωρις καποιο χρηματικο προστιμο, ακομα και μετα την ορκομοσια. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Douis45
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 7:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Douis45 »

Καλημέρα στην ομάδαΔεν έχω αποφασίσει ποια σχολή να βάλω πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό ... Έχω γράψει 17513 μόρια... Να βάλω πυροσβεστών ( αυτό λέει ολος μου ο περίγυρος) ήαστυφυλάκων( την συμπαθώ περισσότερο)... εσείς τι μ προτείνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Skotostra
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 09, 2019 12:22 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Skotostra »

Καλησπέρα, ακριβώς πριν 1 χρόνο είχε την ίδια απορία ο αδερφός μου. Επειδη είμαι χρόνια στην αστυνομία τον συμβούλεψα, να βγάλει από το μυαλό του τις ιδανικές συνθήκες που σκέφτεται ότι θα συναντησει στην αστυνομία και να σκεφτεί ώριμα και να δει στο μέλλον.Όπως και να το κάνουμε η πυροσβεστική σαν ποιότητα ζωής είναι σαφώς ανώτερη από αυτή που πρόσφερει η αστυφυλάκων και σε διάρκεια χρόνων η φθορά που δέχεσαι από το εργασιακό περιβάλλον είναι πολύ λιγότερη + τις λιγότερες μεταθέσεις + τον λιγότερο κίνδυνο κτλπ.

Αν είχα να επιλέξω εγώ στη θέση σου θα έβαζα πρώτα την πυροσβεστών, να είσαι σίγουρος/η ότι οι συγκινήσεις που θα λάβεις ως πυροσβέστης πολλές φορές είναι μεγαλύτερες από εμάς και στο λέω γιατί το βλέπω καθημερινά στα περιστατικά.

Καλή τύχη.

Douis45
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 7:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Douis45 »

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
Άβαταρ μέλους
kostaspap
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 15, 2019 10:32 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kostaspap »

Οποιος εχει αμφιβολιες σχετικα με την παραμονη στη σχολη αστυφυλακων, περι χρηματικου προστιμου, οριστε τι λεει η φετινη προκυρυξη της αστυνομιας, για την εισαγωγη μεσω πανελληνιων:

5. Οι Δόκιμοι Υπαστυνόμοι και Δόκιμοι Αστυφύλακες, όταν αποβάλλουν την ιδιότητά τους αυτή για οποιονδήποτε λόγο, εκτός για λόγους υγείας, υποχρεούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 44 του Ν.3731/2008, να καταβάλλουν στο Δημόσιο αποζημίωση, που είναι ίση με το γινόμενο του 65% του συνόλου των καθαρών μηνιαίων αποδοχών Υπαστυνόμου Β΄ ή του 50% του συνόλου των καθαρών μηνιαίων αποδοχών Αστυφύλακα, αντίστοιχα, επί του αριθμού των μηνών που έχουν φοιτήσει στη Σχολή. Ως μηνιαίες αποδοχές νοούνται αυτές που καταβάλλονται κατά το χρόνο της εξόδου των μαθητών από τη Σχολή, μετά την αφαίρεση των νομίμων κρατήσεων. Δεν υποχρεούνται σε καταβολή της αποζημίωσης, όσοι/ες από τους/τις προαναφερόμενους/ες αποχωρούν κατά τη διάρκεια του πρώτου εκπαιδευτικού έτους σπουδών, καθώς και οι Δόκιμοι Αστυφύλακες που αποχωρούν σε οποιοδήποτε έτος σπουδών, προκειμένου να εγγραφούν στη Σχολή Αξιωματικών.

Douis45
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 7:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Douis45 »

Καλημέρα στην ομάδαΜήπως ξέρετε που θα κινηθούν φέτος οι βάσεις στις αστυνομικές/πυροσβεστικες σχολές

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης