Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από puncher72 »

Καλησπέρα και από μένα. Εδώ και 4 χρόνια έχω κάνει αφαίρεση θυροειδούς αδένα και κάθε μέρα για όλη μου τη ζωή θα πρέπει να παίρνω ειδικό χάπι μια φορά κάθε πρωί. Επειδή σε λίγους μήνες θα μπω και εγώ στρατό θα ήθελα να ξέρω πώς να το χειριστώ το θέμα λόγω αυτής της λήψης του χαπιού το πρωί (σκοπιές κ. Τ. Λ) αλλά και γενικά λόγω της συγκεκριμένης ιατρικής κατάστασης.

Ξέρετε τί ισχύει στην περίπτωση μου για τη στρατιωτική θητεία; Δε θέλω να βγω άοπλος και δε θέλω να έχω διαφορετική αντιμετώπιση στη θητεία μου. Πρέπει αναγκαστικά να το αναφέρω στους ιατρούς στο στρατόπεδο; Λέτε να έχω επιπτώσεις στη θητεία μου; Μήπως θα πρέπει να φέρω στην περίπτωση που χρειάζεται τα ιατρικά χαρτιά μου που αναλύουν ακριβώς το ιατρικό ιστορικό μου με το θέμα θυροειδής; Ούτως ή αλλιώς η μονή διαφορά μου είναι αυτό το χάπι το οποίο το παίρνω χωρίς συγκεκριμένη ώρα το πρωί άρα δεν έχω πρόβλημα με τις σκοπιές. Η βλακεία είναι ότι ούτως ή αλλιώς φαίνεται η τομή στο λαιμό οπότε και να μην το αναφέρω θα με ρωτήσουν.

Έχει μήπως κάποιος προσωπική εμπειρία με το θέμα ή έχετε κανένα φίλο που να έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από Nassos »

Φίλε μου, στους γιατρούς, τόσο στο Κέντρο όσο και στο 401, πρέπει να αναφέρεις όλα τα προβλήματα υγείας, όποια και αν είναι αυτά. Δεν πρόκειται να σε κοροϊδέψουν. Έχουν περάσει αυτές οι εποχές.

Ναι, φέρε και τα χαρτιά που αναφέρουν το πρόβλημα σου, το ιστορικό (εγχειρήσεις κλπ), τη λήψη φαρμάκων κλπ.

Μην παίζεις με την υγεία σου. Κανένας δεν είναι τέλειος.
Anonymous

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα στα μέλη του forum. Παίρνω ένα φάρμακο για τον θυρεοειδή μου και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να έχω μαζί μου το βιβλιάριο ασθενείας μου για να αποδείξω ότι το παίρνω και να μου το γράψουν εκεί ή αν απλά δηλώνω ότι παίρνω αυτό το φάρμακο και μου το παρέχει ο στρατός χωρίς βιβλιάριο. Ευχαριστώ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από Nassos »

Έχε μαζί σου χαρτί που αναλύει την ασθένεια σου. Τώρα για το φάρμακο δεν γνωρίζω.
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από arnold13 »

Παιρνω ενα χαπακι καθε πρωι για θυροειδη δε πιστευω οτι ειναι ανασταλτικο για Ε. Δ σωστα?
esso305

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από esso305 »

arnold13 έγραψε:Παιρνω ενα χαπακι καθε πρωι για θυροειδη δε πιστευω οτι ειναι ανασταλτικο για Ε. Δ σωστα;


Δεν μπορείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις και να παίρνεις φάρμακα/χάπια, θα σε απορρίψουν.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από dn24 »

arnold13 έγραψε: Παιρνω ενα χαπακι καθε πρωι για θυροειδη δε πιστευω οτι ειναι ανασταλτικο για Ε. Δ σωστα;
Ανάλογα τον βαθμό του θυροειδή που έχεις, αυτό θα το κρίνουν οι αρμόδιοι ιατροί. Εικάζω, ότι αν δεν έχεις με τα κιλά σου κάποιο πρόβλημα, τότε δεν θα έχεις θέμα, όμως εδώ δεν είμαστε οι αρμόδιοι για να στο λύσουμε, είσαι υποχρεωμένος να το αναφέρεις σε όποιον στρατιωτικό ιατρό εξεταστείς.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από arnold13 »

Παιρνω κανα χρονο t4 75mg, θα δω μηπως τα κοψω τελειως ή τα περναω κρυφα...1,75 υψος και 70κιλα
Άβαταρ μέλους
apostolisK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:03 am
Τοποθεσία: Σμηνίτης
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από apostolisK »

Γεια σας, παίρνω κι εγώ τ4 έχω Hashimoto. Σκέφτομαι αμα είναι να το δηλώσω ή όχι. Αν πάρω ας πούμε κάποιο ι2-3 αλλάζει κάτι; Επίσης αν βγεις άοπλος απλά κάνεις περισσότερες αγγαρίες; Αλλάζει τίποτα με τις μεταθέσεις; Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από greenalexyo »

apostolisK έγραψε:Γεια σας, παίρνω κι εγώ τ4 έχω Hashimoto. Σκέφτομαι αμα είναι να το δηλώσω ή όχι. Αν πάρω ας πούμε κάποιο ι2-3 αλλάζει κάτι; Επίσης αν βγεις άοπλος απλά κάνεις περισσότερες αγγαρίες; Αλλάζει τίποτα με τις μεταθέσεις; Ευχαριστώ!

Σου προτεινω να πεις για το προβλημα σου στους ιατρους και να μην κρυψεις κανενα αλλο προβλημα υγειας, οσο για τις αγγαρειες ειναι αναλογα την μοναδα.
hhhhhhhhh
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 10:10 pm
Επικοινωνία:

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από hhhhhhhhh »

Γεια σας, θα ηθελα να μαθω επειδη δηλωσα ειδικες δυναμεις δεν εχω κανενα προβλημα σωματικο ουτε υγειασ... Απλα παιρνω ενα μικρο χαπακι καθε πρωι για μια φλεγμονη στον θυροειδη που και να μην το παρω δεν τρεχει κατι... θελω λοιπον να μου πει οποιος γνωριζει 100%, υπαρχει περιπτωση να με βγαλουν γιωτα 2 λογο αυτου; Θα ειναι κριμα πιστευω και αδικο γτ κρινουν οι γιατροι απο ενα χαπακι κ οχι απο σωματικη κ ψυχικη αντοχη... Πειτε οποιος γνωριζει κατι ευχαριστωΕικόνα

κομαντουλης

Λήψη χαπιού λόγω θυροειδούς

Δημοσίευση από κομαντουλης »

Κανένα νέο με τον θυροειδη εχουμε; Και γω παρομοιο προβλημα... Θελουμε να γινουμε κομαντα Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες