Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dimitris93
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Dimitris93 »

dn24 έγραψε:
Dimitris93 έγραψε:Καλά τα λέει η Ευαγγελία... Όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο περισσότερο πληρώνεις... Αφού σου έχουν μείνει περισσότεροι υπολειπόμενοι μήνες, Εκτός βέβαια αν φύγεις πριν την ορκωμοσία που δεν πληρώνεις τίποτα
ποιος εχει πληρωσει ρε φιλε 100.000? για να παραιτηθει απο το στρατο;7 χρονια στο στρατο, πρωτη φορα το ακουω ενας αξιωματικος να φυγει κ να πληρωσει τετοια ιλλυγυωδη ποσα.



δεν λέω για το ποσό... Σε άλλο σημείο διαφώνησα μαζί σου
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ar93 »

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την όλη συζήτηση περι των χρημάτων που πληρώνεις αν φύγεις απο την σχολή... Αφου δεν ξέρετε, γιατι γράφετε και μπερδεύετε και τους άλλους; Λοιπον φίλε που ρωτάς (δεν θυμαμαι το nick σουΕικόνα) για να φύγεις απο την σσε η οποιαδήποτε άλλη στρατιωτική σχολή πληρώνεις... Το ποσό εξαρτάται απο το πόσο καιρό είσαι στην σχολή, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες, το μόνο που ξέρω είναι ότι αν φύγεις πριν την ορκομωσία δεν πληρώνεις! Επίσης ο Εύελπις ίσως να εννοεί πως η οικογένειά του έχει οικονομικό πρόβλημα και χρειάζεται αυτή την δουλειά και τα χρήματα, αλλά ας μην προτρέπουμε κι ας περιμένουμε να απανήσει ο ίδιος!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από KostasSSE »

Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Την περιοδο που απο ασσος γινεσαι διαρι τοτε δεν μπορεις να παρετηθεις και να φυγεις χωρις να πληρωσεις; Το ακουσα χτες σεμια σηζητηση μεταξυ κατι παιδιων της ΣΣΑΣ αλλα δεν ξερω αν ισχυει γενικα (και πολυ περισσοτερογια την ΣΣΕ)
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Black_Knight »

KostasSSE έγραψε:Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Την περιοδο που απο ασσος γινεσαι διαρι τοτε δεν μπορεις να παρετηθεις και να φυγεις χωρις να πληρωσεις;
όχι

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
ΚΩΣΤΑΣ

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Παιδια εχω παραιτηθει απο την ΣΣΕ προσφατα. Μηπως μπορει κανεις να μου πει εαν μπορω να μπω σε καποια πολιτικη σχολη χωρις να χασω την χρονια μου?
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από karabill »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Παιδια εχω παραιτηθει απο την ΣΣΕ προσφατα. Μηπως μπορει κανεις να μου πει εαν μπορω να μπω σε καποια πολιτικη σχολη χωρις να χασω την χρονια μου;


εαν εχεις κρατησει την εγκυκλιο θα λεει αλλιως παρε κανα τηλεφωνο να μαθεις! Γιατι παραιτηθηκες αν επιτρεπεται; Γιατι εδωσα φετος και δεν μπηκα και ξαναδινω πανελληνιες για σσε...

~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Alfa-Kappa
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 23, 2010 10:26 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Alfa-Kappa »


Η. Διευκρινίζεται ότι, σε περίπτωση παραιτήσεως σπουδαστή-
τριας από ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ για προσωπικούς λόγους, τότε αυτός δεν υπάγεται
στην περίπτωση των υποψηφίων των υποπαραγράφων 10β και 10γ
(διαγραφή για λόγους υγείας) και δεν έχει το δικαίωμα εισαγωγής στη Σχολή
ή Τμήμα της επόμενης προτίμησής του που έχει δηλώσει στο
μηχανογραφικό δελτίο.

Από την προκήρυξη στο Δ15

ΓΓ

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΓΓ »

Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και του χρονου δινω πανελλαδικες... Θελω να περασω στην σχολη ικαρων... Μηπως ξερετε αν δεν μπορεσω να αντεξω στην σχολη ; Τι κανω μετα ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΓΓ έγραψε:Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και του χρονου δινω πανελλαδικες... Θελω να περασω στην σχολη ικαρων... Μηπως ξερετε αν δεν μπορεσω να αντεξω στην σχολη ; Τι κανω μετα ;


Είσαι σίγουρος ότι θέλεις πολύ να περάσεις στην ΣΙ; Γιατί εάν το θέλεις πραγματικά τότε θα πρέπει να μάθεις να αντέχεις και να υπομένεις την πίεση κάποιες φορές! Άν έχεις ακόμη λίγο καιρό να το σκεφτείς μέχρι να δώσεις να ξέρεις ότι θέλει αρετή, επιμονή και υπομονή και όλα γίνονται!

Εάν τώρα πάλι αποχωρήσεις απο την Σχολή, τότε πάς αυτόματα στην 2η επιλογή σου.
Παναγιώτης

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Λοιπον τα πραματα εχουν ως εξης:

- Αν παραιτηθεις απο τη σχολη πριν να ορκιστεις ΔΕΝ πας στην επομενη επιλογη που πιανεις, δηλαδη δεν μπαινεις ΠΟΥΘΕΝΑ, αλλα μπορεις να ξαναδωσεις για οποιαδηποτε στρατιωτικη σχολη (ακομα και στην Ικαρων ξανα) του χρονου.
-Αν κριθεις ακαταλληλος υγειονομικα ή ψυχολογικα στο Κεντρο Αεροπορικης Ιατρικης -το περνανε οι πρωτοετεις Ιπταμενοι μετα την ορκομωσια- τοτε κοβεσαι απο τη σχολη Ικαρων και αν το προβλημα ειναι σοβαρο (επηρεαζει και την εισαγωγη σε αλλες στρατιωτικες σχολες τοτε μπαινεις στην επομενη κανονικη σχολη).
Αν ειναι απλως λιγη μυωπια και επομενη σχολη ειναι ΣΣΕ και την πιανεις, πας ΣΣΕ απο Σεπτεμβρη του χρονου.
-Αν κοπεις στο επιλογικο σταδιο του Τ-41 πας στην επομενη σχολη που πιανεις.
ΓΙΑΝΝΗΣ

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Γεια σας παιδια. Θελω να ρωτησω εν φυγεις απο στρατο ξηρας στην σμυ και πας ειδικος φρουρος πληρωνεις αποζημειωση?
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ερώτηση... Αν παραιτηθείς για προσωπικούς λόγους από μια στρατιωτική σχολή, και ξαναδώσεις πανελλήνιες μπορείς να περάσεις πάλι στην ίδια αν πιάσεις τα μόρια;
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από diplomaths »

Αλέξη, το γράφει 2 ποστ πάνω από σένα, πως αυτό γίνεται αν φύγεις πριν ορκιστείς.
ab

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Δημοσίευση από ab »

Γεια σας ο αδερφος μου πέρασε στην ΣΣΕ και παραιτηθηκε και τώρα το έχει μετανιώσει χοντρά και χτυπάει το κεφάλι του στον τοιχο. Θέλει να ξαναγυρισει και σκέφτεται να την δηλώσει πάλι γιατί του αρέσει πάρα πολύ και το ότι παραιτήθηκε ήταν ένα λάθος της στιγμής. Φοβάται όμως την αντίδραση των τριαριών που θα'ναι του χρόνου τεταρτοετείς. Σας παρακαλώ δώστε κάποιες συμβουλές γιατί ξέρω ότι το θέλει σαν τρελός να ξαναμπεί αλλά έχει αυτές τις σκέψεις στο κεφάλι του. Ποια είναι η γνώμη σας?Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης