Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

μπερδένος έγραψε:Γεία σας, εχω μερικές ερωτίσεις λογικές και αλλες που είναι καπως αδιάκριτες (συγνωμη κιολας) αλλα θέλω να ειμαι σήγουρος για την επιλογή μου. Ας αρχίσω απο τις κανονικές... Για ξένη γλώσσα εχω το λοουερ (φοβαμαι μην το αναγνωρισει για γκρεεκλισ) το μισιγκαν. Κανει αυτο; Μετα τα αλλα τα θέματα σιγά σιγά θα προσπαθήσω να τα λύσω (οπως το θέμα με την ελληνικη ιθαγένια... Ειμαι στην ελλαδα απο 5 χρονων (τωρα ειμαι 18) αλλα δεν εχω παρει ακομα ελλινικη ιθαγένια) αλλα ας κανω τις αδιακριτες ερωτίσεις. Θελω να μάθω αν ξέρει κανεις σχετικα με την αμοιβή, πως ειναι η ιεραρχία, και επισεις αν μπω στη σχολή και το μετανιώσω τι γίνεται; ... Στα ταξίδια ποσο καιρο λυπεις; ... (εχω ακουσει οτι περνεις μερικα μπονους για τα ταξιδια) και γενικα αν θα ειμαι ευχαριστιμένος με το επαγγελμα... Υποσχομαι οτι δεν ρωτίσω αλλα!: Ρ


Εαν δεν εχεις την ελληνικη ιθαγενεια δεν θα μπορεσεις να εισαχθεις στις ΑΕΝ... Για περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στο site του ΥΕΝ που αναφερα παραπανω και εδω στο φορουμ σταδιοδρομια στο εμπορικο ναυτικο. Εκει αναφερονται η ιεραρχια, η εξελιξη, η σταδιοδρομια, οι μισθοι, και αλλα πολλα... Απλα συγγνωμη αλλα ειναι λιγο κουραστικο να γραφω τα ιδια και τα ιδια.
Gιάννης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2010 2:41 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Gιάννης »

Γεια Σας ενδιαφέρομε για σχολή πλοιάρχων. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για την εισαγωγή; Περνάς με πανελλαδικές; Με πόσα μόρια μπαίνεις; Εγώ Επιλέγω τη σχολή;(Ασπρόπυργος, Μηχανιώνα κλπ) Τι είναι η Προκήρυξη; Λειτουργεί Ανεξάρτητα Από Τις Πανελλαδικές;

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

Gιάννης έγραψε:Γεια Σας ενδιαφέρομε για σχολή πλοιάρχων. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για την εισαγωγή; Περνάς με πανελλαδικές; Με πόσα μόρια μπαίνεις; Εγώ Επιλέγω τη σχολή;(Ασπρόπυργος, Μηχανιώνα κλπ) Τι είναι η Προκήρυξη; Λειτουργεί Ανεξάρτητα Από Τις Πανελλαδικές;

ευχαριστώ



Για τον τροπο εισαγωγης, τη δομη των ΑΕΝ κτλ θα τα βρεις εδω: http://yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25216
Περνας με πανελλαδικες αλλα εαν υπαρχουν κενες θεσεις βγαινει και προκυρηξη (μετα τα τελικα αποτελεσματα των πανελλαδικων) για την καλυψη τους. Για την προκυρηξη βασικη προυποθεση ειναι ο πολυ καλος βαθμος απολυτηριου και η κατοχη πτυχιου μιας ξενης γλωσσας λογω των πολλων αιτησεων που χρονο με το χρονο αυξανονται. Οσο για τις βασεις των πανελλαδικων κυμαινονται ξατω απο το 10
Gιάννης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2010 2:41 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Gιάννης »

Ευχαριστώ greko_27 Αλλά Πες μου Ποιος Επιλέγει σχολή:
Gιάννης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2010 2:41 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Gιάννης »

Ευχαριστώ greko_27 Αλλά Πες μου Ποιος Επιλέγει σχολή:
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

Gιάννης έγραψε:Ευχαριστώ greko_27 Αλλά Πες μου Ποιος Επιλέγει σχολή:

εσυ βεβαια αλλα για το εαν θα πας στην πρωτη σου επιλογη εξαρταται απο τα μορια ή τον γενικο βαθμο του απολυτηριου που θα εχεις αναλογα με τον τροπο που εδωσες με πανελλαδικες ή με προκυρηξη.
Xri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 2:32 am
Τοποθεσία: politis
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Xri »

Καλησπερα! Τον μαιο δινω πανελληνιες και αποφασισα οτι θελω να μπω εμποροπλοιαρχων! Εχω lower ξερω κολυμπι κλπ... Οσον αφορα την εισαγωγη παιζει ρολο ποσο θα γραψω στις πανελληνιες; Ευχαριστω.

'

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Xri έγραψε:Καλησπερα! Τον μαιο δινω πανελληνιες και αποφασισα οτι θελω να μπω εμποροπλοιαρχων! Εχω lower ξερω κολυμπι κλπ... Οσον αφορα την εισαγωγη παιζει ρολο ποσο θα γραψω στις πανελληνιες; Ευχαριστω.

'



Για εισαγωγή διάβασε εδώ
ΒΟΥΛΑΡΑ

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ΒΟΥΛΑΡΑ »

Καλησπερααα... με ενδιαφερει πολυ αυτη η σχολη και εχω αρκετες ερωτησεισ... αρχικα θα ηθελα να μου πειτε πως μπαινουμε σε αυτην την σχολη... δηλαδη οπως σε οποιαδηποτε αλλη σχολη μεσω πανελληνιων; επισης εγω που ειμαι απο την αλβανια μπορω να μπω σε αυτην την σχολη η΄ οχι; αααα ακομα ακουσα πως δυσκολα εως και σπανια επιλεγουν γυναικες ισχυει κατι τετοιο;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

ΒΟΥΛΑΡΑ έγραψε:Καλησπερααα... Με ενδιαφερει πολυ αυτη η σχολη και εχω αρκετες ερωτησεισ... Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε πως μπαινουμε σε αυτην την σχολη... Δηλαδη οπως σε οποιαδηποτε αλλη σχολη μεσω πανελληνιων; Επισης εγω που ειμαι απο την αλβανια μπορω να μπω σε αυτην την σχολη η΄ οχι; Αααα ακομα ακουσα πως δυσκολα εως και σπανια επιλεγουν γυναικες ισχυει κατι τετοιο;


Μεσω πανελληνιων γινεται η εισαγωγη στην σχολη ή με προκηρυξη οταν μενουν κενες θεσεις απο τις πανελ εξετασεις. Για τις γυναικες ειναι αρκετα δυσκολα να κανουν σταδιοδρομια στο συγκεκριμενο επαγγελμα.Η εισαγωγη στη σχολη προυποθετει να εχεις την ελληνικη ιθαγενεια.
ΒΟΥΛΑΡΑ

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ΒΟΥΛΑΡΑ »

Οσων αφορα την ελληνικη ιθαγενεια θα την παρω μολις κλεισω τα 18. Πραγματικα αυτη η σχολη ειναι το ονειρο μου... Θελω πολυ να μπω αλλα προβληματιστηκα με αυτο που ειπατε για τις γυναικες... Μηπως μπορειτε να μου πειτε (αν δεν γινομαι αδιακριτη) για ποιον λογο επιλεγουν δυσκολα γυναικες; Επισης ποσο ειναι η βαση για την σχολη αυτη; Αυτα προς το παρον σας ευχαριστω παρα πολυ καλο σας βραδυ!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Στο φόρουμ υπάρχουνε 4-5 θέματα για το εμπορικό ναυτικό μπορείς να κάτσεις και να τα διαβάσεις ώστε να μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια

Alex

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Alex »

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω, κατα τη διαρκεια φοιτησης στη σχολη πλοιαρχων πληρωνεσαι; Εστω και λιγο. Π. χ. Ενα 300-400 ? το μηνα;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

Alex έγραψε:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω, κατα τη διαρκεια φοιτησης στη σχολη πλοιαρχων πληρωνεσαι; Εστω και λιγο. Π. Χ. Ενα 300-400 ? το μηνα;


Ειπαμε ΟΧΙ.

τασου

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από τασου »

Δεν πληρωνεσαι ουτε στα ταξιδια πρακτηκης?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης