Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατά τη διέρκεια της πρακτικής πληρώνεσαι από 800 έως 1600 αν θυμάμαι καλά

Anonymous

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Anonymous »

Αναλογα την εταιρεια...
ANASTASWWW

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ANASTASWWW »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για το 2012 εχει βγει καμοια προκυρηξη για σχολη εμποροπλοιαρχων στην αθηνα; γιατι μενω κρητη!
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 1:40 am
Τοποθεσία: κενο
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ »

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω σχετικα με τις Α. Ε. Ν... Κατ΄αρχην ενδιαφέρομαι για πλοίαρχος. Οι αποριες μου είναι:1) έχω μυωπία 0.9 και 2) δεν γνωριζω άριστη κολυμβηση, ισα που κρατιεμαι. Μπορω να εισαχθω στις Α. Ε. Ν. Ως πλοίαρχος;
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ έγραψε:Παιδια να ρωτησω κατι και εγω σχετικα με τις Α. Ε. Ν... Κατ΄αρχην ενδιαφέρομαι για πλοίαρχος. Οι αποριες μου είναι:1) έχω μυωπία 0.9 και 2) δεν γνωριζω άριστη κολυμβηση, ισα που κρατιεμαι. Μπορω να εισαχθω στις Α. Ε. Ν. Ως πλοίαρχος;
2) για κοιτα αυτο το θεμα ισως σε βοηθησει Αθλήματα στο Εμπορικό Ναυτικό

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

ANASTASWWW έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για το 2012 εχει βγει καμοια προκυρηξη για σχολη εμποροπλοιαρχων στην αθηνα; Γιατι μενω κρητη!
και στην κρητη εχει αεν. Οποτε δεν χρειαζετε να μετακομισεις

PANAGOS

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από PANAGOS »

έγραψε:Κατά τη διέρκεια της πρακτικής πληρώνεσαι από 800 έως 1600 αν θυμάμαι καλά



800/1600 καθε μηνα ; Η για ολοκληρο το εκπεδευτικο ταξιδη ;

Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 1:40 am
Τοποθεσία: κενο
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ »

Κατα την διαρκεια της πρακτικής μπορεί κάποιος να δουλέψει ως δόκιμος σε επιβατηγά πλοία; Επίσης, οταν τελειώσεις την σχολή πρέπει να δουλέψεις σε εμπορικό πλοίο υποχρεωτικά ή και σε επιβατηγά τα οποία μεταφέρουν κόσμο στα νησιά της Ελλάδας ή και του εξωτερικού;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ έγραψε:Κατα την διαρκεια της πρακτικής μπορεί κάποιος να δουλέψει ως δόκιμος σε επιβατηγά πλοία; Επίσης, οταν τελειώσεις την σχολή πρέπει να δουλέψεις σε εμπορικό πλοίο υποχρεωτικά ή και σε επιβατηγά τα οποία μεταφέρουν κόσμο στα νησιά της Ελλάδας ή και του εξωτερικού;
τα επιβατηγα πλοια (εγχωρια ναυτιλια) ξεχαστε τα πλεον, λογω της οικονομικης κρισης τα περισσοτερα ειναι δεμενα... Αρα υποχρεωτικα θα πατε στα ποντοπορα... Και εκει ομως οι θεσεις θα ειναι μειωμενες σε σχεση με τις προυγουμενες χρονιες λογω του μειωμενου αριθμου πλοιων με ελληνικη σημαια...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ έγραψε:Παιδια να ρωτησω κατι και εγω σχετικα με τις Α. Ε. Ν... Κατ΄αρχην ενδιαφέρομαι για πλοίαρχος. Οι αποριες μου είναι:1) έχω μυωπία 0.9 και 2) δεν γνωριζω άριστη κολυμβηση, ισα που κρατιεμαι. Μπορω να εισαχθω στις Α. Ε. Ν. Ως πλοίαρχος;


με την μυωπια ισως εχεις καποιο προβλημα απο το ματι που εχει 2 βαθμους, ουσιαστικα θα εξεταστεις πρωτα με γιαλια και επειτα χωρις αυτα, εαν πιασεις τα ορια περνας εαν οχι πας μηχανικος... Εαν δεν γνωριζεις καθολου κολυμβηση καλυτερα να το αφησεις το συγκεκριμενο επαγγελμα... Γιατι; Απλουστατα. Μια στο ενα εκατομμυριο να πεσεις απο το πλοιο εν ωρα εργασιας και σε δει καποιος ωστε να σημανει συναγερμο και να ριξει την κουλουρα-σωσιβιο, μπορει να χρειαστεις να κολυμησεις μεγαλη αποσταση μεχρι το σωσιβο και εαν δεν μπορεσεις να το βρεις θα χρειαστει να Επιπλέεις στο νερο για Μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να γυρισει το πλοιο, να κοψει ταχυτητα, να ριξουν τη σωστικη λεμβο για να σε Περισυλλέξουν απο τη θαλασσα

arianos3
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2012 2:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από arianos3 »

Γεια σας παιδια. Επειδη ειμαι καινουργιος εδω ειδα καποια πραγματακια γενικα με το ολο θεμα αλλα θελω να κανω καποιες ερωτησεις και θα ειμουν ευγνωμων αν μπορουσατε να με βοηθησετε. Λοιπον

1ον) εγω φοιτω σε ημερησιο ΕΠ. Α. Λ σε ειδικοτητα Βοηθος νοσηλευτων. Σε κατι δηλωσεις που μας δωσανε μπορουσα να δηλωσω το εμπορικο ναυτικο το θεμα ειναι γινετε να σε παρουν;

και 2ον) εχω lower, ξερω κολυμπι θα δωσω και πανελληνιες, αλλα αν δεν πιασω τα μορια απο τις πανελληνιες τι πιθανοτητες εχω να περασω μονο με το απολυτηριο... Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

RM

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από RM »

Για να περασεις εμπορικου ναυτικου πρεπει να εχεις πτυχιο στα αγγλικα; Και με ποσα μορια περνας σε αυτην την σχολη;

Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από diplomaths »

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά σου δίνει παραπάνω μόρια. Κάθε χρόνο αλλάζουν οι βάσεις, έχει αυξητική πορεία τελευταία, είναι γύρω στα 10.000 μόρια
Μπορείς να κάνεις αίτηση με την δεύτερη προκήρυξη που βγαίνει, αν υπάρχουν κενές θέσεις, όπου μπαίνεις με το απολυτήριό σου
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χωρίς Lower δεν παίρνεις πτυχίο από την ΑΕΝ, έτσι λένε τα παιδιά εδώ μέσα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες