Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

αντονιος έγραψε:ειμαστε δυο αδελφια και ειμαι ο μεγαλυτερος και εχει πεθανει ο πατερας μου. υπηρετω στο ναυτικο εδω και δυο μηνες. τον αλλον μηνα παντρευομαι και η μελλουσα γυναικα μου ειναι δυο μηνων εγκυος. λεει ο νομος οτι κανεις εξαμηνο αν η γυναικα σου ειναι ανικανη για δουλεια , εμενα στον εκτο μηνα νομικα θα ειναι ανικανη, κανω εξαμηνο:; Εικόνα


Θα είναι ανίκανη για δουλειά ή θα βρίσκεται σε άδεια κυήσεως;

Γιατί αν είναι το δεύτερο ξέρεις ήδη την απάντηση...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

...

Σύμφωνα με την απόφαση του υπουργού Εθνικής Αμυνας, οι ομογενείς που έχουν την αλβανική υπηκοότητα και αποκτούν με βάση την ισχύουσα νομοθεσία και την ελληνική θα έχουν τη δυνατότητα να υπηρετούν τρίμηνη στρατιωτική θητεία.

Με αυτό τον τρόπο οι ομογενείς εξ Αλβανίας εξομοιώνονται με τους ομογενείς που αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα και προέρχονται από χώρες του πρώην ανατολικού συνασπισμού ή την Τουρκία.

Ο Ευάγγελος Μεϊμαράκης ενημέρωσε σήμερα σχετικά τους εκπροσώπους συλλόγων Βορειοηπειρωτών.

in.gr
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

το ιδιο θελω να μαθω κ εγω. παρουσιαζομαι 11/08 κ δεν εχω δηλωσει οτι ειμαι δικαιουχος 9μηνης θητειας. ποτε να το δηλωσω;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Stratoz έγραψε:νώ άλλοι μου χουνε πει, πρόσεξέ το αυτό γιατί άμα το κάνεις έτσι μπορεί σε μια ακραία περίπτωση να μην δεχτούνε καν να κάνεις 9μηνο και να κάνεις 12μηνο και δεν σε χάλασε κιόλα. Αρβύλα;


Αρβύλα να χωλιάσουν και να μην το δεχτούν.

Δεν ξέρω όμως μήπως δεν προλάβουν να βγουν τα χαρτιά σου και κάνεις κανονική θητεία μέχρι να σε προλάβει η γραφειοκρατία.

Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Οπότε, πότε είναι το καλύτερο 'παράθυρο' δήλωσης;
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια υπαρχουν επιπτωσεις αν κανω τον κινεζο στο κεντρο κ δεν δηλωσω το 9μηνο; ποτε να το δηλωσω;
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

εμενα μου ειπαν να μην το δηλωσω στην αρχη αλλα στο τελος για να αποφυγω τον εβρο. εδω εγκειται το προβλημα μου. πως να το αποφυγω και αν θα εχω κυρωσεις αν πω για παραδειγμα οτι εχω 1 αδερφη αντι 2 που ειναι η αληθεια. οταν παρω τη μεταθεση, αν ειναι κοντινη, και λιγο πριν απολυθω το δηλωνω. τι λετε;
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

γεια σε ολους! ξερει κανεις αν για το 9μηνο μετρανε κ τα ετεροθαλλη αδερφια η μονο τα αδερφια απο ιδιους γονεις; συγχαρητηρια για τη σελιδα σας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από yandr »

Έψαξα και βρήκα το παρακάτω:

  • Τέκνα θεωρούνται όσα γεννήθηκαν από γάμο και όσα αναγνωρίσθηκαν ή υιοθετήθηκαν.
  • Τα θετά τέκνα λογίζονται ως τέκνα μόνο των θετών γονέων, με την επιφύλαξη των διατάξεων περί μειωμέ­νης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης της υπο-παραγράφου α> του άρθρου 8 του παρόντος νόμου.
  • Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα.
  • Από αδελφούς που γεννήθηκαν την ίδια ημερομη­νία, μεγαλύτερος είναι αυτός που γεννήθηκε πρώτος.
  • Χηρεία είναι η κατάσταση που δημιουργήθηκε και υφίσταται για έναν σύζυγο εξαιτίας θανάτου του άλλου. Αυτή παύει να υφίσταται με την τέλεση μεταγενέστε­ρου γάμου από τον επιζώντα σύζυγο.


manifester
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από manifester »

Καλησπέρα σε όλους. Θα προσθέσω και γω το ερώτημά μου σχετικά με το πότε είναι η ιδανική στιγμή να δηλώσουμε το 9μηνο. Υπάρχει η δυνατότητα να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά οποιαδήποτε στιγμή (π. χ. τον 8ο μήνα της θητείας);
nick-2-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 7:06 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από nick-2- »

Καλησπερα και απο μενα! Και εγω θα ηθελα να ρωτησω ποτε ειναι η καταληλη στιγμη για να δηλωσουμε την 9μηνη θητεια μας; Και ποια δικαιωλογητικα χρειαζονται; Αν ξερει καποιος ας βοηθησει...(σε ενα μηνα μπαινω)
Ευχαριστω.
Anonymous

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας. Παρουσιαζομαι στις 11-11-2008 στο πανεστι δραμας και υποτιθεται οτι θα εκπληρωσω ενιαμηνη θητεια λογω τριτεκνιας αλλα κανενας δεν μου εχει ζητησει μεχρι τωρα καποιο αντιστοιχο εγγραφο. Ξερει κανεις την διαδικασια σε αυτη την περιπτωση; Επισης γνωριζει κανεις τι επιλογες υπαρχουν για τις μεταθεσεις στην μοναδα; Ισως ειναι λιγο νωρις να τα ψαχνω αλλα... ψαρι ειναι ο καημενοσ... τι να κανω;

Kimir
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Kimir »

Γεια σας, εχω ακουσει κατακαιρους για την τριμηνη θητεια για οσους εχουν ερθει απο το εξωτερικο(εχω ελληνικη υπικοοτητα), αλλα νομιζω πως εχει σημασια η ηλικια που ηρθα στην Ελλαδα ειχα συμπληρωσει τα 10 μου χρονια. αν ειναι ευκολο να με ενημερωσει καποιος για το θεμα αυτο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες