Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

Και να σου πουν ότι θα εκτίσεις παραπάνω θητεία, να ξέρεις ότι ο μήνας εξαγοράζεται με 90 Ευρώ.
manoulas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 31, 2008 6:37 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από manoulas »

Καλημέρα σε όλους
Θέλω να κάνω μια ερώτηση

Το 2003 πήρα αναβολή από το ΤΕΙ Κοζάνης μέχρι το 2013
Στην σχολή κάθισα έναν μήνα και μετά έφυγα,

Το 2004 γράφτηκα στο πανεπιστήμιο του Middlesex το οποίο μου έδινε αναβολή αλλά εγώ δεν την κατέθεσα. Επειδή είχα αυτήν από την Κοζάνη
Φέτος (2008) τελειώνω την σχολή μου (Middlesex) και θέλω να κόψω την αναβολή για να μπω στρατό.

Άκουσα ότι όταν κόβεις την αναβολή πρέπει να δείξεις βεβαιώσεις ότι παρακολούθησες την σχολή από την οποία πήρες αναβολή.
Βεβαιώσεις δεν μπορώ να πάρω γιατί δεν την παρακολούθησα αλλά ούτε έκανα έγραφες.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον στρατό;
prosexos fantaros

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από prosexos fantaros »

γεια σας παοδια εχω μια απορια. πηρα πιστοποιητικο σπουδων για να κοψω την αναβολη σε 2 εξαμηνα (χειμερινο κ αερινο του ιδιου ετους)δε περασα ουτε ενα μαθημα (γραφει δε προσηλθε) συμφωνα με το νομο πρεπει να μου επιβληθει προσθετη θητεια θελω να ρωτησω αν οντος τα ψαχνουν αυτα ή ειναι τυπικα κ αν τελικα μου επιβληθει ποινη ποσους μηνες ειναι κ με ποσα χρηματα εξαγοραζετε.. ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από yandr »

Εάν μπορείς να εξασφαλίσεις βεβαίωση ότι είσαι εγγεγραμμένος στη σχολή (χωρίς αυτή να γράφει ότι δεν προσείλθες καν για εξετάσεις) τότε μάλλον την γλιτώνεις.

Νομίζω τετράμηνη επιπλέον θητεία επιβάλλεται.

προσεχως φανταρος

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από προσεχως φανταρος »

ωπα φιλε μη μου λες τετοια εισαι σιγουρος; για πειτε ρε παιδια καποιος με παρομοια εμπειρια πως την αντιμετωπισε κ τι παιζει δηλαδη αν τα κοιταν απο την στρατολογια τα πιστοποιητικα σπουδων
alexis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 2:17 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από alexis »

Διέκοψα την αναβολή μου χθές,6,5 χρόνια στην σχολή, έχω περάσει πάνω απο τα μισά μαθήματα τα 3 τελευταία χρόνια, λέτε να έχω κάποια ποινή; Κατέθεσα μαζί με την αίτηση για διακοπή αναβολή και ενα πιστοποιητικό για στρατολογική χρήση απο την σχολή μου.

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από yandr »

Όχι βέβαια...

Αρκεί να μην έχεις χάσει την φοιτητική σου ιδιότητα και τίποτα παραπάνω.

Η στρατολογία δεν ελέγχει τις επιδόσεις σου...

Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

παιδια θα ηθελα να μου λυσετε εναν προβληματισμο μου παρομοιο με τα παιδια πιο πανω. ειμαι εγγεγραμμενος σε μια σχολη εδώ κ εξι χρονια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορεσα να παρακολουθησω σχεδον καθολου παρα μονο το πρωτο εξαμηνο. δεν εχω περασει καποιο μαθημα κ το πιστοποιητικο σπουδων που πηρα απο την σχολη γραφει οτι δεν προσηλθα. κ οτι βρισκομαι στο εκτο ετος. την δευτερα που ερχομαι σκεφτομαι να παω να διακοψω την αναβολη κ θα παρακαλουσα αν ηταν ευκολο κ οσο γινεται γρηγοροτερα καποιος που ξερει κατι παραπανω να μου πει τι γινεται με την περιπτωση μου. στο εντυπο της στρατολογίας δεν καταλαβα αν θα μου επιβληθει ποινη επιπλεον στρατευσης.
Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

φιλε γεια σου εομαο το παιδι που εγραψα το πρωτο ποστ το εψαξα το θεμα δε θα εχεις κανενα προβλημα
Anonymous

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Anonymous »

μακαρι να μην εχω... γιατι οσο να ναι θα με παρει λιγο απο κατω αν ειναι 4 μηνες οπως μου μετεφεραν. μου το ειχε τονισει κ η γραμματεα της σχολης κ στο τελος μου λεει καλο ξεμπερδεμα...Εικόναελπιζω να ναι ετσι οπως το λες. την δευτερα που θα την διακοψω θα φανει.

ευχαριστω πολυ

CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από CCharisma »

Παιιδιά, καλησπέρα Το 2008 γράφτηκα σε ένα Ιδιωτικό ΙΕΚ και πήρα αναβολή μέχρι το 2012. Τα δίδακτρα όμως ήταν πολύ υψηλά και για τον λόγο αυτό τον περασμένο
Σεπτέμβρη ξεγράφτηκα και γράφτηκα σε ένα δημόσιο ιεκ για να συνεχίσω
τις σπουδές μου.

Πριν 2-3 μηνες με ενημέρωσαν ότι ξεπέρασα το όριο
απουσιών και πως θα με ξεγράψουν. Αναγκαστικά πρέπει να ξαναγραφτώ το Σεπτέμβρη και να ξανααρχίσω από την αρχή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Αυτή τη στιγμή εμένα η αναβολή μου ισχύει;

Συμφώνα μου ειπαν κατι γνωστοι με το νέο νόμο πρέπει επι τοπου να διακόψω την αναβολή και να μπω τώρα κτλ κτλ Εχω ψιλομπερδευτεί!

Θα τηλεφωνησω αυριο στην Στρατολογια όμως θελω μια πρώτη άποψη από καποιον που το έχει ψαξει γιατί έχω μπερδευτεί Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ποιος σου ειπε για νεο νομο και ποιος ειναι αυτος και τι ακριβως οριζει;

Αν μαθεις πες μου και μενα.

Απο την στιγμη που εχεις αναβολη για το συγκεκριμενο λογο που αναφερεις μεχρι το 2012 τοτε ισχυει κανονικοτατα η αναβολη, εκτος και εαν θελεις εσυ ο ιδιος να την διακοψεις νωριτερα για να κανεις την θητεια σου να ξεμπερδευεις.
CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από CCharisma »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Ποιος σου ειπε για νεο νομο και ποιος ειναι αυτος και τι ακριβως οριζει;

Αν μαθεις πες μου και μενα.

Απο την στιγμη που εχεις αναβολη για το συγκεκριμενο λογο που αναφερεις μεχρι το 2012 τοτε ισχυει κανονικοτατα η αναβολη, εκτος και εαν θελεις εσυ ο ιδιος να την διακοψεις νωριτερα για να κανεις την θητεια σου να ξεμπερδευεις.
Βασικα μου φανηκε πολυ ραδιόαρβυλα ρε παιδιά για αυτό ρωτησα...

Εν τω μεταξύ όπως είπα δεν σκοπεύω απλά να καθίσω, θελω μεσα στα 3 Χρονια αυτά να τελειώσω και κάποιο ιεκ ή κάποια άλλη σχολή. Για αυτό και άρχισα να ανησυχω.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παρε ενα τηλεφωνακι αυριο στο Στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου να στο επιβεβαιωσουν κιολας για να εισαι σιγουρος.
CCharisma
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:51 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από CCharisma »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Παρε ενα τηλεφωνακι αυριο στο Στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου να στο επιβεβαιωσουν κιολας για να εισαι σιγουρος.
Oκ, και ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια. Γενικά δεν έχω πρόβλημα να πάω απλά ηταν λίγο ξαφνικό. Τώρα βεβαια πρέπει να κοιταξω και αυτό με το Ασθμα καθώς από ότι φαίνεται μέσα στο 2010 Θα καταταγω.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες