Εθελοντές Πυροσβέστες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Eirini86 έγραψε:Για να πάρεις μόρια από εθελοντισμό για τις προκυρήξεις της Πυροσβεστικής, πρέπει να έχεις το λιγότερο 3ετή εθελοντική υπηρεσία;

Επίσης, άμα είμαι εθελόντρια 3 χρόνια Και βγει προκύρηξη παλι, τοτε το όριο ηλικίας για μένα από 29 πάει στα 32 (κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ) Έτσι γράφει η τελευταία προκύρηξη και ήθελα να τσεκάρω αν όντως κατάλαβα καλά.

Και τέλος, με τα 3 χρόνια εθελοντισμου, θα πάρω (50+30+30=) 110 μόρια;



1.Oι εθελοντές πυροσβέστες που έχουνε τουλάχιστον τριετή συνολική ευδόκιμη εθελοντική υπηρεσία και έχουνε τα απαραίτητα προσόντα, λαμβάνουν μόρια κατά τους διαγωνισμούς, για κατάταξη στο Πυροσβεστικό Σώμα.
2. Και του τριακοστού τρίτου (33ου) για τους πτυχιούχους σχολών τριτοβάθμιας
εκπαίδευσης.
3. Πενήντα (50) μονάδες για όσους έχουν προσληφθεί στο Πυροσβεστικό Σώμα ως πυροσβέστες
εποχικής απασχόλησης τουλάχιστον μία (1) αντιπυρική περίοδο και τριάντα (30) μονάδες για κάθε
επιπλέον έτος ευδόκιμης υπηρεσίας
Πενήντα (50) μονάδες για όσους έχουν προσφέρει για ένα (1) τουλάχιστο έτος ευδόκιμη εθελοντική
υπηρεσία στο Πυροσβεστικό Σώμα ή στη Δασική Υπηρεσία ως εθελοντές πυροσβέστες και τριάντα
(30) μονάδες για κάθε επιπλέον έτος ευδόκιμής εθελοντικής υπηρεσίας.

Περισσότερες πληροφορίες για τον θεσμό των εθελοντών θα βρεις στο ΦΕΚ

Eirini86
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 4:56 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Eirini86 »

Ευχαριστώ Γκρικ Αρμυ Εικόνα

wrc

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από wrc »

Οταν ενας εθελοντης μπαινει φανταρος τι γινεται παιρνει αδεια απο τον διοικητη της πυροσβεστικης για αναβολη των καθηκοντων του; Ποσο καιρο πριν πρεπει να ενημερωσει; Αφου απολυθει συνεχιζει κανονικα και περνει τα μορια που ειχε πριν?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Greek_Army »

wrc έγραψε:Οταν ενας εθελοντης μπαινει φανταρος τι γινεται παιρνει αδεια απο τον διοικητη της πυροσβεστικης για αναβολη των καθηκοντων του; Ποσο καιρο πριν πρεπει να ενημερωσει; Αφου απολυθει συνεχιζει κανονικα και περνει τα μορια που ειχε πριν;


Με απόφαση Αρχηγού Πυροσβεστικού Σώματος αναστέλλεται η ιδιότητα του Εθελοντή Πυροσβέστη στις ακόλουθες περιπτώσεις:
  • α. Καθ' όλη τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας.
2) Δεν το γνωρίζω

3) Λογικά σε ξανά παίρνουν αφού αναστέλλεται, για τα μόρια που παίρνεις για προκηρύξεις του Π. Σ. Έχουμε γράψει σε προηγούμενο μήνυμα

Άβαταρ μέλους
GReen Beret 315
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2011 5:55 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από GReen Beret 315 »

Ήθελα να ρωτήσω. Από όταν καταθέσω τα χαρτιά για να γίνω εθελοντής πότε ακολουθεί η εκπαίδευση των 72 ωρών; Και που; Στη τοπική Π. Υ ή αλλού; Και τι είδους εκπαίδευση είναι;
Δημήτρης

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα

Σχετικά με τις απορίες σας μπορείτε να διαβάσετε τον νόμο κάνοντας κλικ

http://www.vfu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3

και για Άλλες Σχετικές Απορίες εδώ

http://www.vfu.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=21

Σας ευχαριστώ

Δημήτρης Ζέρβας

Γεν. Γραμ. ΠΕΕΠΣ

ΚΡΗΤΗ 7

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από ΚΡΗΤΗ 7 »

Καλησπερα γνωριζει κανεις άν οι εθελοντές πυροσβέστες εκτός απο μόρια στις Προκηρύξεις Παίρνουν και κάποια Ποσόστωση , ενας γνωστος μου μόνιμος στην πυροσβεστικη μου ειπε οτι πχ στις 100 θεσεις που προκηρυσονται οι 20 ειναι για εθελοντες.
wrc

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από wrc »

Δηλαδη να αποτελει ξεχωριστη κατηγορια?
ΚΡΗΤΗ 7

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από ΚΡΗΤΗ 7 »

Στην πυροσβεστικη εχουν 3-4 κατηγοριες (οδηγοι-μαχημοι-ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλπ) . Εγω εχω καταλαβει οτι σαν εθελοντης οποια κατηγορια και να διαλεξεις διαγωνίζεσαι στο 20% τον θεσεων μαζι με αλλους εθελοντες (και παιρνεις και καποια μόρια). Τωρα αν εχω καταλαβει λαθος Διορθώστε Με.
Άβαταρ μέλους
turbodiesel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2013 6:45 pm
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από turbodiesel »

Οριστε μεχρι και αχριστοι γιωταδες εποχικοι μπαινουν! http://www.firenews.gr/anaklisi-diatagis-epochikon-pirosveston.html
Νικολας Φραγκ

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από Νικολας Φραγκ »

TestpasWord σε ευχαριστουμε. Καθε φορα εισαι αναλυτικος και ξεκαθαρος σε οτι λες. Εχεις δικιο σε ολα οσα λες. Σαπιοι πολιτικοι σαπιο κρατος, σαπια Ελλαδα. Ευχομαι σε ολα τα ρουσφετια να τα βρουν μπροστα τους. Και να δικαιω8ει ο κοσμος με αυτην τη σαπιλα που μας κυβερνα. Εαν γνωριζεις και μπορεις να μ απαντησεις αν γινω ε8ελοντης πυροσβεστης θα εχω δικαιωμα σημμετοχης εως ποιο ηλικιακο οριο. Τωρα π ειμαι πτυχιουχος δασολος εχ εως 29 αν δν κανω λα8ος. Μεχρι το 15 8α ειμαι οριακα. Σε ευχαριστω προκαταβολικα.
testpasword
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 11:20 am
Επικοινωνία:

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από testpasword »

Φίλε Νικόλα, απ'ότι ακούγεται μάλλον η Πυροσβεστική δεν θα βγάλει άλλη προκήρυξη τα έτη 2013-2014-2015 για ιδιώτες. Αν πάρεις και διαβάσεις αναλυτικά την προκήρυξη με την οποία καταθέσαμε τα χαρτιά μας για να γίνουμε ΠΠΥ, θα δεις πόσα μόρια παίρνει ένας εθελοντής ιδιώτης.(Νομίζω παίρνει ένα μόριο για κάθε εγκεκριμένο έτος εθελοντισμού). Η απόφαση είναι δική σου.(Προσωπική μου άποψη-αν θες την ακούς-οι ελπίδες για την Πυροσβεστική μετά απ'αυτό το φιάσκο είναι λίγες). Καλή συνέχεια αδερφέ μου ς'ότι κι αν κάνεις.
wrc

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από wrc »

Μια ερωτηση θελω να κανω αν εισαι δεα εχεις το δικαιωμα να εισαι και εθελοντης ή συνεχιζεις οταν τελειωσεις τη θητεια σου. Σαν απλος στρατιωτης εννοειται πως δεν Μπορεις ουτε και σαν υεα αλλα σαν δεα ξερετε αν γινεται?
CC

Εθελοντές Πυροσβέστες

Δημοσίευση από CC »

Καλησπερα , γνωριζεται αν παιρνουν εποχικους ολο το χρονο στο ΠΣ; Δηλαδη εγω μπορω να γινω εθελοντης τωρα η μονο συγκεκριμενες χρονικες περιοδους; Και αν ναι τι ενεργειες πρεπει να κανω; Σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το φορουμ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες