Αναρρωτική άδεια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sehos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 10:35 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από sehos »

Λοιπόν παιδιά κανόνισα χειρουργείο σε Μία εβδομάδα στο 401. Το θέμα όμως είναι άλλο... Μου γράφει ο γιατρός στο χαρτί ότι πρέπει να πάω σαν εξωτερικός ασθενής. Τι σημαίνει αυτό; Θα πληρώσω κάτι; Θα πάω μόνος μου;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Rafale »

sehos έγραψε: Λοιπόν παιδιά κανόνισα χειρουργείο σε Μία εβδομάδα στο 401. Το θέμα όμως είναι άλλο... Μου γράφει ο γιατρός στο χαρτί ότι πρέπει να πάω σαν εξωτερικός ασθενής. Τι σημαίνει αυτό; Θα πληρώσω κάτι; Θα πάω μόνος μου;

Το εξωτερικος ασθενης δεν εχει σχεση αν πας μονος η οχι. Μα γιατι δεν τον ρωτησες; Ο γιατρος ποιος γιατρος ο δικος σου ; Σε παραπεμπει 401; Σαν πολιτης θα πας δηλ;
sehos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 10:35 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από sehos »

Ο ουρολόγος που με εξέτασε εννοώ στο 401. Εννοώ θα με πάνε με στρατιωτικό όχημα και στολή εξόδου όπως πήγα στην αρχή ή με δικό μου μέσο; Καλά θα ρωτήσω το γιατρό της μονάδας αλλά απλά κουβέντα να γίνεται... Ελπίζω να έχει επιτυχία να τελειώσει και αυτό να ησυχάσω!
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Rafale »

sehos έγραψε:Ο ουρολόγος που με εξέτασε εννοώ στο 401. Εννοώ θα με πάνε με στρατιωτικό όχημα και στολή εξόδου όπως πήγα στην αρχή ή με δικό μου μέσο; Καλά θα ρωτήσω το γιατρό της μονάδας αλλά απλά κουβέντα να γίνεται... Ελπίζω να έχει επιτυχία να τελειώσει και αυτό να ησυχάσω!
Κοιτα με προβληματιζει το εξωτερικος ασθενης. Μηπως σου δινει τη δυνατοτητα να πας και με πολιτικα και μονος; Μαλλον αυτο το νοημα θα εχει η ενδειξη στο χαρτι. Ναι Κουβεντα να γινεται. Μην εχεις αγχος. Ολα καλα θα πανε μεχρι να φυγεις εδω θα ειμαστε να τα λεμε Εικόνα
νεος

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από νεος »

Επειδη ειμαι σε μια μοναδα που δυσκολα εως ακατορθωτα περνεις φοιτητικη αδεια, μπορω να παρω αναρρωτικη ωστε να μην χασω την ειδικη μου κ να την εκμεταλλευτω πληρως; Εχω γνωστο στο 401 γιατρο που μου εχει πει οτι αν χρειαστω για αναρωτικη να τον ενοχλησω. Ειμαι αλεξ/πολη τωρα. Γινετε καποια στιγμη που θα παρω αδεια για το σπιτι μου στην αθηνα να παω στο 401 κ να με νοσηλευσουν μια μερα ωστε ν α παρω αναρρωτικη 12 μερες;(οσο κ η ειδικη μου) πρεπει να κανω καποιες κινησεις πρωτου παω στο 401; Ετσι εχω ακουσει. Γνωριζει κανεις; Δεν μπορω να παω να μπω χιμα στο 401 απ τη στιγμη που ειμαι φανταρος;(μην παω στο στρατιωτικο της αλεξανδρουπολης γιατι προφανως θα δουν οτι δεν εχω τπτ)

αν γνωριζει κανεις ας βοηθησει.thx!
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

νεος έγραψε:Επειδη ειμαι σε μια μοναδα που δυσκολα εως ακατορθωτα περνεις φοιτητικη αδεια, μπορω να παρω αναρρωτικη ωστε να μην χασω την ειδικη μου κ να την εκμεταλλευτω πληρως; Εχω γνωστο στο 401 γιατρο που μου εχει πει οτι αν χρειαστω για αναρωτικη να τον ενοχλησω. Ειμαι αλεξ/πολη τωρα. Γινετε καποια στιγμη που θα παρω αδεια για το σπιτι μου στην αθηνα να παω στο 401 κ να με νοσηλευσουν μια μερα ωστε ν α παρω αναρρωτικη 12 μερες;(οσο κ η ειδικη μου) πρεπει να κανω καποιες κινησεις πρωτου παω στο 401; Ετσι εχω ακουσει. Γνωριζει κανεις; Δεν μπορω να παω να μπω χιμα στο 401 απ τη στιγμη που ειμαι φανταρος;(μην παω στο στρατιωτικο της αλεξανδρουπολης γιατι προφανως θα δουν οτι δεν εχω τπτ)

αν γνωριζει κανεις ας βοηθησει.thx!
οταν θα ερθεις Αθηνα θα πας στο 401 στα επειγοντα με ασθενεια που εχεις συνενοηθει με το γιατρο και ολα θα παπουν το δρομο τους.
V3NOM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 2:35 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από V3NOM »

Καλημέρα, το όνομά μου Σταθής, διάβασα τις σελίδες οι οποίες έχουν σχέση με τις άδειες που δικαιούμαστε, αλλά δεν έβγαλα και πολλά συμπεράσματα. Γι' αυτο θα ηθέλα τη βοήθεια σας, οποίος γνωρίζει.
1ον) Οι εξετάσεις πιστοποιήσης του ΟΑΕΔ που γινοντέ για να πιστοποιηθούν τα πτυχία των Ι. Ε. Κ συμπεριλαμβάνοντε στις φοιτικές άδειες;
και
2ον) Παρουσιάστικα στο ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗΣ 10/2/2010, από τοτέ εκοψα μια φόρα τα νυχιά των δαχτύλων των ποδιών μου, φορούσα καθημερινά τις αρβύλες μεχρι που δημιουργήθηκε ως δια μαγείας 2 μερες πριν την όρκωμοσια μου (που εγινε το Σάββατο) μια φλεγμονή πάνω στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού μου, δεν πήγα στο γιατρό... Μου είπαν τα παίδια που κανουμε τη θητεία μας μαζί, οτι μπήκε το νυχί στο κρέας και οτι θα χρειαστώ εγχειρισή και οτι θα μπορώ να ξαναπατήσω το πόδι μετά από 2-4 βδομάδες αφού έχω πρώτα κάνει την εγχείριση. Για να μπω στο ψητό τωρα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:α) μου είπαν οτι αφού συνέβη μέσα στο στρατό οτι ο στρατός αναλαμβάνει να γίνει η εγχείριση και με δικά του έξοδα σε στρατιωτικό νοσοκομείο ισχυεί;
β) υπάρχει περίπτωση να παω στο γιατρό και να μου δώσει αναβολή για αυτο το πραγμά και να μην μου δώσει το ΟΚ για την εγχείριση και την αναρρωτική άδεια που δικαιούμαι; Εγώ δεν θέλω να πάρω αναβολή θέλω να υπηρετήσω το 9μηνο μου να τελιώνω γιατι δεν ειναι σίγουρο οτι θα είναι πάλι 9μηνο τον Μαίο.

ΥΓ1: Από τι κατάλαβα στην σελίδα με τις άδειες δικαιούμαστε 1 μήνα άδεια αναρρωτική, αν είναι παραπάνω την υπηρετείς κανονικά

Ευχαρίστω για το χρόνο σας
Φιλικά Στάθης

ΥΓ2: Περημένω απαντήσεις όσο πιο σύντομα γινεται
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

V3NOM έγραψε:Καλημέρα, το όνομά μου Σταθής, διάβασα τις σελίδες οι οποίες έχουν σχέση με τις άδειες που δικαιούμαστε, αλλά δεν έβγαλα και πολλά συμπεράσματα. Γι' αυτο θα ηθέλα τη βοήθεια σας, οποίος γνωρίζει.
1ον) Οι εξετάσεις πιστοποιήσης του ΟΑΕΔ που γινοντέ για να πιστοποιηθούν τα πτυχία των Ι. Ε. Κ συμπεριλαμβάνοντε στις φοιτικές άδειες;
και
2ον) Παρουσιάστικα στο ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗΣ 10/2/2010, από τοτέ εκοψα μια φόρα τα νυχιά των δαχτύλων των ποδιών μου, φορούσα καθημερινά τις αρβύλες μεχρι που δημιουργήθηκε ως δια μαγείας 2 μερες πριν την όρκωμοσια μου (που εγινε το Σάββατο) μια φλεγμονή πάνω στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού μου, δεν πήγα στο γιατρό... Μου είπαν τα παίδια που κανουμε τη θητεία μας μαζί, οτι μπήκε το νυχί στο κρέας και οτι θα χρειαστώ εγχειρισή και οτι θα μπορώ να ξαναπατήσω το πόδι μετά από 2-4 βδομάδες αφού έχω πρώτα κάνει την εγχείριση. Για να μπω στο ψητό τωρα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:α) μου είπαν οτι αφού συνέβη μέσα στο στρατό οτι ο στρατός αναλαμβάνει να γίνει η εγχείριση και με δικά του έξοδα σε στρατιωτικό νοσοκομείο ισχυεί;
β) υπάρχει περίπτωση να παω στο γιατρό και να μου δώσει αναβολή για αυτο το πραγμά και να μην μου δώσει το ΟΚ για την εγχείριση και την αναρρωτική άδεια που δικαιούμαι; Εγώ δεν θέλω να πάρω αναβολή θέλω να υπηρετήσω το 9μηνο μου να τελιώνω γιατι δεν ειναι σίγουρο οτι θα είναι πάλι 9μηνο τον Μαίο.

ΥΓ1: Από τι κατάλαβα στην σελίδα με τις άδειες δικαιούμαστε 1 μήνα άδεια αναρρωτική, αν είναι παραπάνω την υπηρετείς κανονικά

Ευχαρίστω για το χρόνο σας
Φιλικά Στάθης

ΥΓ2: Περημένω απαντήσεις όσο πιο σύντομα γινεται


1ον) Όχι
2ον) μπορεί να το έπαθες μέσα στο στρατόπεδο αλλά εσύ είσαι υπεύθυνος. Εσύ δεν έκοβες τα νύχια σου. Δηλαδή τι ήθελες να σου φέρουνε καμία να σου κόψει τα νύχια;
α) θα την αναλάβει ο στρατός την εγχείρηση
β) δεν θα σου δώσει αναβολή όχι
Υ. Γ1 15 μέρες ειδική άδεια δικαιούσαι. Άρα ο 1 μήνας δεν ισχύει αν πάρεις πάνω απο 15 μέρες υπηρετείς 100%
V3NOM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 2:35 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από V3NOM »

Δεν νομιζω να φταιω εγω επειδη μπηκε μια παρανυχιδα στο δαχτυλο, εχω συνιθησει να τα κοβω με ψαλιδι τα νυχια των ποδιων... Και αναγκαστηκα το εκανα με νυχοκοπτη επισης μου πηραν το ψαλιδι οταν παρουσιαστηκα γιατι λεγανε και καλα που ξερουνε αν εχεις προβληματα ψυχολογικα και πας και σφαξεις κανεναν μεσα στον υπνο του τα γιδια...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ρε φίλε δεν είναι δικαιολογία αυτό το πράγμα.
V3NOM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2010 2:35 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από V3NOM »

Σιγουρα δεν ειναι δικαιολογια και εχεις δικιο... Αλλα προσπαθω να σου εξηγησω οτι δεν ευθυνομαι για αυτο, αλλα ουτε και οτι ο στρατος ειναι υπευθυνος για αυτο, απλα ετυχε να γινει μεσα στο στρατοπεδο...
retos

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από retos »

Ειχα γυρισει το ποδι μου σε μια πορεια και ειναι πρισμενο και ποναω, μετα την πορεια ειχα κανονισει αδεια και εχω φυγει ειμαι σπιτι μου μεχρι την πεμπτη, αυριο θελω να παω στο 401 να το δουνε, εχω τις εξης ερωτησεις

1) ισχυει πως αν μου δωσουν αναρωτικη παιζει να μην παρω αγροτικη;
2) η αναρωτικη ειναι στο συνολικο πακετο των 12-15 ημερων μαζι με την φοιτιτικη και αγροτικη; Εξηγηστε μου λιγο γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος
3) τι πιθανοτητες εχω να μου δωσουν αναρωτικη;

Λοιπον θελω οσο πιο γρηγορη απαντηση διοτι πρεπει να αποφασησω γιατι αυριο θα παω στο 401...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από yandr »

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για τις αναρρωτικές άδειες και γενικά στην ενότητα αυτή με τις άδειες που διακιούσαι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες