ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Υπάρχει άραγε επαρκής ενημέρωση των Ελλήνων για τους ήρωες του αγώνα της ΕΟΚΑ; Μιλώντας για ιστορικά γεγονότα τόσο συγκλονιστικά, πατριωτικά, και σύγχρονα, γιατί η ιστορία του σχολείου δεν μπορεί να δώσει στους νέους να καταλάβουν τι εστί το όνομα Γρηγόρης Αυξεντίου, Ευαγόρας Παλληκαρίδης, Καραολής, Πίττας ;(όπως και πολλών άλλων που αγωνίστηκαν για την ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα) Τι να νιώθουν όλοι εκείνοι που πολέμησαν γι αυτό το ιδανικό, θυσίασαν τη ζωή τους, στερήθηκαν πατέρα, αδερφό, σύντροφο, γιο, που σήμερα 70+ χρονών βλέπουν την τούρκικη σημαία να φωτίζεται δίπλα στα σπίτια τους; Πόσο πληγώνει τις ψυχές μας η θέα της αιχμάλωτης πόλης (Αμμόχωστος) ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Εμένα με πληγώνει γιατί συγγενείς μου έχασαν τα πάντα στου Μόρφου. Και με πληγώνει ακόμη περισσότερο που με το άνοιγμα των "συνόρων" πήγαν και επισκέπτηκαν το σπίτι τους και τα ξερά χωράφια. Μου πρότειναν και εμένα το 2005, αλλά αρνήθηκα.
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Εγώ έχω μια ρίζα από Αμμόχωστο και πριν 2 βδομάδες επισκέφτηκα το πολιτιστικό κέντρο της πόλης και αν και μπορούσα να πω να δω το σπίτι της γιαγιάς μου, παρ' όλ' αυτά φοβήθηκα γιατί ήμουν σε στρατιωτική εκπαιδευτική εκδρομή. Σφίχτηκε η καρδιά μου πάντως. Σκληρή η πολιτική της τουρκικής κυβέρνησης! Απαράδεκτο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οπως επισης και ο Ανδρεας Ζακος που απαγχονιστηκε μαζι με αλλους αγωνιστες.

Προς τιμην του πηρε το ονομα του το 2ο Ταγμα Πεζικου της ΕΛΔΥΚ στην λευκωσια.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από GenerX »

Αγγελική, για τον Διγενή εγω εχω αντίθετη και μάλιστα τη χειρότερη άποψη
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλησπέρα. Κοίτα, να σου πω την μαύρη αλήθεια τα τελευταία χρόνια άρχισα να ασχολούμαι με τα τεκτενόμενα στην Κύπρο και πολύ πρόσφατα ενημερώθηκα, και πάλι όχι τόσο επαρκώς, για τα ιστορικά γεγονότα, πέρα από αυτά τα λίγα που πιστεύω ότι ο μέσος Έλληνας γνωρίζει. Μάλιστα γι αυτό το λόγο έθεσα το θέμα. Για το Διγενή δε γνωρίζω πολλά πράγματα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, για το Μακάριο δεν διαθέτω και την καλλίστη των απόψεων αλλά και πάλι είμαι ικανή να κρίνω ανθρώπους με τέτοιες αρμοδιότητες πριν δεκαετίες και υπό δύσκολες συνθήκες μάλιστα και για γεγονότα τα οποία ακόμη δε γνωρίζει κανείς μας (γεγονότα και παρασκήνια) ;

Άλλοι ήρωες πραγματικοί προσέλκυσαν το ενδιαφέρον και το θαυμασμό μου. Εάν πάει κανείς στην Κύπρο, αξίζει να επισκεφτεί μνημεία και το μουσείο αγώνος πιστεύω. Ανατριχιαστικά πράγματα που αποδεικνύουν το μεγαλείο τόσων ψυχών και ότι η Κύπρος ήταν και θα είναι πάντα ελληνικη!

Βέβαια, δεν είμαι σίγουρη πέρα από την ιδεολογία μας εάν την Κύπρο θα τη συνείφερε, μιλώντας κυρίως από οικονομικής απόψεως, η ένωσή της με την Ελλάδα. Αν και προς το παρόν δεν είναι σε κανενός Ελλαδίτη ή Ελληνοκυπρίου μια τέτοια απόφαση αλλά άλλοι είναι εκείνοι που αποφασίζουν για κάτι τέτοιο.

Παρακαλώ πολύ γράψε μου την άποψη σου για το Διγενή, όπως και οποιοσδήποτε άλλος Επιθυμεί.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν ξέρω εάν θα ήταν προς το συμφέρον της Κύπρου η ένωση με την Ελλάδος, σίγουρας πάντως οι Βρετανοί δεν την ήθελαν σε καμμία περίπτωση. Γιατί εκτός αυτού, θα ήταν και μέλος του ΝΑΤΟ, δηλαδή υπό την άμεση επιρροή των ΗΠΑ.

Και η Βρετανία μερικά χρόνια πριν έφαγε "πόρτα" από τις ΗΠΑ στη κρίση του Σουέζ με την άρνηση να της δοθεί δάνειο από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από GenerX »

Κοίτα Αγγελική, οι πηγές που μπορούμε να έχουμε είναι συγκεκριμένες. Η μια πλευρά μιλάει για ήρωα.

Η άλλη πλευρά μιλάει για άνθρωπο που πήγε να ξεκινήσει ενα αγώνα, αλλα οι σκοτωμένοι ήταν ομοεθνείς. Λιγότεροι ακόμα και απο τους εχθρούς που πολεμούσε - Άγγλους στην προκειμένη.

Και τα αρχεία του foreign office έχουν βγάλει πολλά άπλυτα για το ρόλο του και τώρα που το σκέφτομαι, καλό θα είναι να ξαναψάξω και να Ξαναρίξω μια ματιά.

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Τότε ίσως το καλύτερο απ όλα που θα μπορούσαμε να κάνουμε, θα ήταν να τιμάμε τους ήρωες που έπεσαν, απαγχονίστηκαν, έχασαν τους δικούς τους κι όλα αυτά για μια ελληνική νήσο, την Κύπρο, της οποίας "ήπιαν το αίμα" οι Βρετανοί αποικιοκράτες. Ναι, βέβαια, για βρετανική αποικία μιλάμε, πράγμα το οποίο τους απομάκρυνε από οποιαδήποτε κατηγορία για εγκλήματα πολέμου. Βρετανική αποικία ήταν και ό, τι ήθελαν έκαναν. Δική τους η νομοθεσία και η οποιαδήποτε αρμοδιότητα.
Κρέμασαν τελευταίο απ' όλους τους απαγχονισθέντες τον Παλληκαρίδη,18 ετών παιδί, γιατί; Γιατί μετέφερε ένα παλαιωμένο και κατεστραμένο όπλο, ενώ από την άλλη Τούρκοι είχαν κάθε δικαίωμα να σκοτώσουν Έλληνες με τη δικαιοδοσία των βρετανών εννοείται, δίχως καμία επίπτωση. Και από πάνω και τα βρετανικά Μ. Μ. Ε. Να φωτογραφίζουν τα νεκρά παιδιά (γιατί για παιδιά μιλάμε, με μέσο όρο ηλικίας 22 χρονών) για να διαφημίσουν την πάταξη της τρομοκρατίας.
Και ναι, είχε και η ΕΟΚΑ το εκτελεστικό σώμα της, αλλά δεν δολοφονούσε παιδιά, μα στρατιώτες με αυτόματα που ς απειλούσαν και μόνο μέσο υπεράσπισης που είχες ήταν ένα πιστόλι που αναρωτιόσουν εάν θα εκπυρσοκροτήσει τελικά.
Πάντως θεωρώ απαράδεκτη την έλλεψη ενημέρωσης από τα ελληνικά σχολεία. Όλ αυτά αποτελούν ιστορία και μάλιστα πολύ σύγχρονη και ο μαθητής δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα. Εάν δεν υπάρχει ενημέρωση, τότε πως και εμείς οι ίδιοι θα μπορούμε να υπερασπιστούμε την Κύπρο, όχι μόνο στρατιωτικά αλλά με οποιοδήποτε τρόπο; Δεν υπάρχει ενημέρωση και κάτι επιτέλους πρέπει να γίνει γι αυτο.
Κι όσον αφορά στο θέμα της εισβολής αμφιβάλλω αν πολλοί είναι αυτοί που ξέρουν ότι οι πρόσφυγες από τη ματωμένη Κύπρο είναι ακόμη πολύ νέοι και αναπολούν τα σπίτια τους ακόμη. Τα σπίτια που μεγάλωσαν.
Για μένα οι Τουρκοκύπριοι δεν έχουν κανένα μερίδιο ευθύνης, όλα είναι λάθος της τούρκικης κυβέρνησης και της αιματηρής διπλωματίας της. Μάλιστα απ ότι έχω μάθει από φίλους μου Ελληνοκυπρίους, οι Τουρκοκύπριοι δεν ήθελαν και δε θέλουν τους Τούρκους που την εποίκησαν από το 74. Τους πήραν τις δουλειές τους, έριξαν το οικονομικό και και κοινωνικό επίπεδό τους, έφεραν μαζί τους τη φτώχια και την κοινωνική εξαθλίωσή τους.
Και το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε εμείς οι Νεοέλληνες είναι να θεωρούμε τον "Τούρκο" κακό, που ζει μέσα από το μίσος του για εμάς, που χαίρεται τον πόνο.
Μπορεί η κυβέρνησή τους να εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία και να θέλει να μας περάσει ακριβώς αυτό. Ότι ο "Τούρκος" είναι κακός και σκληρός. Κι αυτό γιατί πολύ απλά τη συμφέρει, μιας και μιλάμε για μια διασπασμένη κοινωνικά, θρησκευτικά, εθνικά και πολιτιστικά χώρα. Σε άλλα πιστεύουν οι μουσουλμάνοι της βαθιάς Τουρκίας, σε άλλα αυτοί της Μικράς Ασίας, σε άλλα αυτοί της Θράκης. Η τουρκία έχει μέσα Κούρδους, Πακιστανούς, Μαρωνίτες, Κάθε καρυδιάς καρύδι. Και μάλιστα το μίσος μεταξύ τους είναι θεωρώ ένα και από τα πιο αδύνατα σημεία της. Το να θεωρούμε τον Τούρκο μία ουσία, εξυπηρετεί τα συμφέροντά της.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από GenerX »

Δε ξέρω αν έχεις διαβάσει για τους αριστερούς που σκότωνε και το βλαστάρι ο Διγενής. Λιγότερους Άγγλους έφαγε απότι Έλληνες κομμουνιστές. Για την ιστορία, καλό θα ήταν να βγάλει η Εκκλησία απέξω την ουρά της, μιας και ήταν πάντα φρένο. Επίσης, καλύτερο θα ήταν, μαζί με τις λαμπρές στιγμές, να μαθαίνουμε και τις μαύρες σελίδες.

Ιστορία πρέπει να μαθαίνουμε, οχι να έχουμε μονόπλευρη ενημέρωση.

Αυτοί που μισούν τους Τούρκους εν τω μεταξύ, κατηγορούν τους Τούρκους οτι μισούν τους Έλληνες.

Αυτό είναι σίγουρα μια μορφή σχιζοφρένειας.

Anonymous

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπουργειο παιδειας και θρησκευματων[το εξης ενα].

γιατι αραγε δεν γινεται υπουργειο παιδειας σκετο;

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από GenerX »

Είναι δυνατόν να αφήσει η Εκκλησία τον κυρίαρχο ρόλο της ρε yersinia;

Εδω πήγαν να γράψουν οτι τα κρυφά σχολειά ήταν μια μούφα και σκάσανε απτο κακό τους οι κοιλαράδες, δείχνοντας οτι η αλήθεια πονάει. Σκέψου να τους βγάλουν απτο Παιδείας και να μην έχουν κυρίαρχο λόγο για τα μαθήματα Θρησκευτικών/παραμυθιών, Βιολογίας, Ιστορίας.

Αν βγούν και γράψουν 4-5 άνθρωποι το κακό που έκανε η Εκκλησία κατα τη διάρκεια των απελευθερωτικών αγώνων, θα τρελαθούν.

Άκου εκεί υπουργείο παιδείας σκέτο. Πολλά θες.

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλημέρα, εγώ πάντως και πάλι θα ταχθώ κάπου ανάμεσα και στις 2 απόψεις, σίγουρα ο ρόλος της εκκλησίας υπήρξε πρωτεύων κι όχι όλες τις φορές παρακωλυτικός στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Μπορεί να φάνηκε και χρήσιμη ορισμένες φορές. Μάλιστα στον Μακεδονικό αγώνα, ήταν πολύ ενωτικός παράγοντας των Ελλήνων, αφού υπήρχε σωστή διαβίβαση του ελληνικού πολιτισμού, ίσως και με ακραία στοιχεία, αλλά τότε χρειαζόταν. Χρειαζόταν γιατί οι Έλληνες αρκετές φορές μπερδεύοταν σχετικά με τις καταβολές τους και κάτιτέτοιο το ενίσχυε σαφέστατα η βουλγαρική προπαγάνδα.
Από την άλλη, κι εκεί πρέπει να εστιάσουμε πιστεύω, έχει αποτελέσει σίγουρα πολλές φορές τροχοπέδη η εμπλοκή της σε όλα τα πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα για την πρόοδο της σύγχρονης τουλάχιστον Ελλάδας.
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο, ενώ μιλάμε εν έτει 2009, θέλουμε να μπερδεύουμε το κράτος με τη θρησκεία, να δεχόμαστε φασιστικούς τύπους να μπαίνουν στα χωράφια της καθημερινότητάς μας και να ορίονται επειδή κάποιοι πιο σκεπτόμενοι αξιώνουν να περιορίζονται στις αρμοδιότητές τους, δηλαδή στο "ποίμνιο" τους.
Μάλιστα, μιας και το θέμα συζήτησης είναι η Κύπρος, αξίζει να ειπωθεί ότι εν καιρώ δικτατορίας, η εκκλησία είχε την τιμητική της. Και μάλιστα αν συζητήσεις με μοναχούς μιας κάποιας ηλικίας αγιορείτες περι εκείνης της περιόδου θα σε κάνουν να ξεχάσεις κι αυτά που ξέρεις. Εννοείται, ότι κάθε ολοκληρωτική πολιτική στην Ελλάδα αποτελεί απλά συνεργάτης της εκκλησίας, για αμοιβαία εξυπηρέτηση συμφερόντων.
Ναι, αλλά με τα τούτα και τα κείνα, η εκκλησία και η φασιστική κυβέρνηση που ευλογούσε δεν μπορούν να κάνουν πλέον κάτι για την επανάκτηση της υπόλοιπης Κύπρου.

Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Αγγελική »

Άσε που δεν τολμώ να συζητήσω για την κύρια λειτουργία της εκκλησίας στη διατήρηση των στερεοτύπων και στη δημιουργία ενοχικών πολιτών.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΟΚΑ (1955-1959) και εισβολή του 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Προδοτική ήταν η Εκκλησία της Κύπρου όταν οι Βρετανοί απαίτησαν να βαπτισθούν οι Τουρκοκύπριοι Ορθόδοξοι και να ενσωματωθούν σταδιακά στην υπόλοιπη κοινωνία για να αποτραπούν μελλοντικές διαμάχες και αυτή, αντί να το υποστηρίξει, το απέρριψε γιατί θεωρούσε τους Τουρκοκυπρίους "ζώα".
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες