Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
morph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2009 4:25 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από morph »

Γειά σας,

Λοιπόν, εγώ τελείωσα το ενιαίο λύκειο και στην συνέχεια πήγα σε μια σχολή ΙΕΚ για να τελειώσω μια ειδικότητα που ήθελα. Φέτος τελειώνω την σχολή αυτή και εγώ, έχοντας πάρει αναβολή μέχρι το 2012, αποφάσισα να την σπάσω και να φύγω τον Αύγουστο έτσι ώστε να τελειώσω ποιό πριν την θητεία μου. Εδώ και καιρό όμως σκευτόμουνα να πάω ΕΠΟΠ και την προκύρυξη την είδα αφού ήδη έχω σπάσει την αναβολή μου. Κανονικά η θητεία μου ξεκινάει τον Αύγουστο, ενώ στα ΕΠΟΠ απ'ότι είδα σε κάποια άρθρα, οι προσλήψεις γίνονται τον Νοέμβριο. Θέλω κάποιος να μου επιβαιβεώσει αυτήν την πληροφορία και επίσης να με ενημερώσετε τι γίνεται με την κατάστασή μου. Πάω στρατό και μόλις γίνεται η προκύρυξη φεύγω ΕΠΟΠ ή υπάρχει άλλη λύση... Και γενικά το ποιοί περάσανε στα ΕΠΟΠ μέσα σε ποιόν μήνα περίπου το μαθαίνουμε;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

morph έγραψε:Γειά σας,

Λοιπόν, εγώ τελείωσα το ενιαίο λύκειο και στην συνέχεια πήγα σε μια σχολή ΙΕΚ για να τελειώσω μια ειδικότητα που ήθελα. Φέτος τελειώνω την σχολή αυτή και εγώ, έχοντας πάρει αναβολή μέχρι το 2012, αποφάσισα να την σπάσω και να φύγω τον Αύγουστο έτσι ώστε να τελειώσω ποιό πριν την θητεία μου. Εδώ και καιρό όμως σκευτόμουνα να πάω ΕΠΟΠ και την προκύρυξη την είδα αφού ήδη έχω σπάσει την αναβολή μου. Κανονικά η θητεία μου ξεκινάει τον Αύγουστο, ενώ στα ΕΠΟΠ απ'ότι είδα σε κάποια άρθρα, οι προσλήψεις γίνονται τον Νοέμβριο. Θέλω κάποιος να μου επιβαιβεώσει αυτήν την πληροφορία και επίσης να με ενημερώσετε τι γίνεται με την κατάστασή μου. Πάω στρατό και μόλις γίνεται η προκύρυξη φεύγω ΕΠΟΠ ή υπάρχει άλλη λύση... Και γενικά το ποιοί περάσανε στα ΕΠΟΠ μέσα σε ποιόν μήνα περίπου το μαθαίνουμε;


Καταρχην η θητεια σου δεν εχει να κανει με το οτι ενδιαφερεσαι να κανεις τα χαρτια σου για ΕΠΟΠ. Μπορεις κανονικοτατα να κανεις αιτηση για την προκυρηξη ειτε εχεις εκπληρωσει τις Στρατιωτικες σου υποχρεωσεις ειτε οχι. Απλα η διαφορα ειναι οτι εαν εχεις κανει το στρατιωτικο σου παιρνεις τον πρωτο βαθμο (Δεκανεας) σε 1 χρονο ενω αν δεν εχεις τελειωσει σε 2.

Εαν εισαι ηδη φανταρος και θελεις να κανεις χαρταδουρα χρειαζεται μια αιτηση (υπαρχει μεσα στην προκυρηξη) στην οποια πρεπει να εχεις θετικη εισηγηση απο τον Διοικητη σου.

Εαν περασεις σαν ΕΠΟΠ ενω κανεις ηδη την θητεια σου φευγεις για εκπαιδευση στο εκαστοτε κεντρο εκπαιδευτης οπλιτων (αναλογα την ειδικοτητα σου) οποτε το οριζει η ημερομηνια καταταξης.

Το ποιοι θα περασουν θα το μαθουμε τελος οκτωβρη με αρχες νοεμβρη.
morph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2009 4:25 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από morph »

Ενώ έχω σπάσει την αναβολή, μπορώ να την ξανά χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πάω για θητεία και να πάω απευθείας ΕΠΟΠ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γινεται αδερφε αλλα νομιζω για σημαντικο λογο.

Εχεις ακομη παντως διορια αν οντως παρουσιαζεσαι αυγουστο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παντως φιλε προτεινω να πας να κανεις την θητεια σου πρωτα και μετα να δεις αν θελεις να κανεις τα χαρτια σου για ΕΠΟΠ.

morph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2009 4:25 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από morph »

Θέλω να το σκευτώ πριν τον στρατό, γιατί το να χάσω έναν χρόνο άδικα ενώ θα μπορούσα να πάρω χρήματα (κάτι το οποίο και έχω ανάγκη) γιατί να μην το κάνω; Επίσης, μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για ΕΠΟΠ και αν θελήσω να τα ακυρώσω μέσα σε ένα χρονικό διάστημα ή δεν έχω αυτήν την επιλογή;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καταρχην σκεψου οτι αυτο που λες 'να βγαζω λεφτα' δεν ειναι τοσο απλο.

Εαν πας να κανεις κατι μονο και μονο για να πληρωνεσαι δεν κανεις τιποτα.
Ο Στρατος ειναι λειτουργημα.

Και μην ξεχνας οτι σαν ΕΠΟΠ θα κανεις θητεια τουλαχιστον 25 με 30 χρονια και οχι 1 χρονο, οποτε σκεψου το ΚΑΛΑ.

Οσον αφορα την 2η ερωτηση σου οχι δεν μπορεις να ακυρωσεις τα χαρτια σου αλλα μπορεις να ΜΗΝ παρουσιαστεις στο κεντρο εαν εισαι επιτυχων.
morph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2009 4:25 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από morph »

Δεν αμφιβάλω ότι είναι λειτούργημα, απλά καλώς η κακώς τα λευτά είναι και αυτά πλέον σημαντικά στη ζωή μας. Οπότε θέλω να σκευτώ καλά αν αξίζει αυτό και αν όντως αξίζει, θα είναι άδικο να χάσω ένα χρόνο έτσι απλά...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και προτιμας αν ΔΕΝ αξιζει να χασεις 30 χρονια απο την ζωη σου;(σε περιπτωση που δεις οτι δεν σου αρεσει).
morph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2009 4:25 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από morph »

Έχεις την επιλογή να το σταματήσεις μετά από ένα διάστημα, δεν σημαίνει ότι για 30 χρόνια θα είμαι υποχρεωτικά εκεί. Αν δεν ζήσεις κάτι δεν το μαθαίνεις, το μαθαίνεις με λόγια και μετά αν σε ενδιαφέρει πας και στην πράξη. Και αν δω ότι δεν μου αρέσει, την δυνατότητα την έχω να σταματήσω και να έχω περάσει καλύτερα από ότι θα περνούσα για παράδειγμα αν δούλευα σε μια καφετέρεια, ένα club ή ένα μπουζουκτσίδικο μέχρι να έβρισκα κάτι δικό μου.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι αυτο που λες ειναι για 7 χρονια.

Θα αντεξεις;

Γιατι αν δηλωσεις παραιτηση νωριτερα τοτε εχεις επιπτωσεις.

Τελος παντων παλι στα λογια μου ερχεσαι γι'αυτο σου λεω αν δες κανεις θητεια δεν μπορεις να εχεις μια σφαιρικη αποψη περι εφεδρων-στελεχων , συνθηκων κλπ κλπ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από Nassos »

Συμφωνώ με τον ΔΥΚ.

Πήγαινε πρώτα σαν φαντάρος για να δείς τι παίζει και μετά αποφάσισε για ΕΠΟΠ. Καταλαβαίνω ότι 12 μήνες χωρίς λεφτά είναι δύσκολα, αλλά από το να πάς "φρέσκος" και "αθώος" και να πέσει το ταβάνι στο κεφάλι, να ζητάς παραίτηση κλπ.

Όσοι υπηρέτησαν είδαν διαφορά μεταξύ ΕΠΟΠ που πήγαν φαντάροι (ή Δόκιμοι) και των άλλων που δεν πήγαν. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις ΕΠΟΠ που ήξεραν τι τους περίμενε (λόγω συγγενών-φίλων στο Στρατό κλπ.)

Να ξέρεις ότι με εκπληρωμένη θητεία μπορείς να παραιτηθείς στα 3 χρόνια, αντί για 4 χωρίς αυτή.7 χρόνια νομίζω είναι για μονιμοποίηση.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Έσπασα αναβολή και θέλω να φύγω ΕΠΟΠ!

Δημοσίευση από D.Y.K »

Συμφωνω με Νασσο και ζηταω συγνωμη.

7 χρονια ειναι για μονιμοποιηση.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες