Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα ήθελα να ήξερα ποιος θεούλης σας τα λέει αυτά Εικόνα
-

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από - »

Όταν είχα περάσει περιοδέυων πιο παλιά μου χρεώθηκε 1μηνος πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση Λόγω καθυστέρησης Να πάω εκεί και είπε θυμάμαι ότι κάνει 90 euro Αυτή η περίπτωση Και μπορώ όταν φτάσω προς το τέλος της θητείας να το πληρώσω; Το ίδιο ποσό ισχύει και σήμερα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, ισχύει ως έχει. Θα σου σταλθεί ειδοποιήση από την Εφορία.
νικολας

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από νικολας »

Καλησπέρα ερώτηση SOSΜου είπαν ότι έχω πρόσθετη στρατιωτική θητεία

2 μήνες είμαι φαντάροΣ

Εγώ μου προέκυψε και πρόστιμο 6000 ευρώ για ανυποταξία μου έγινε δικαστήριο και έκρινε αθώος. επειδή δεν έχω Αφμ αν πάω να πληρώσω το δίμηνο προσθετης μήπως θέλουν και Αφμ μου και μου βάλουν και το 6000,

Σος Για απαντηση

Νίκκος, 29

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Νίκκος, 29 »

Παίδες, καλησπέρα.

Έγινε λάθος συννενόηση και ενώ κατετάγη αφού άφησα όλη μου την αρχική αναβολή λόγω σπουδών να εξαντληθεί, δεν προσκόμισα κατά την ημέρα κατάταξης το πτυχίο, κανείς δεν μου είπε τίποτα και κάπου στα μέσα της θητείας η στρατολογία μου έδωσε ένα χαρτί όπου υπέγραψα ότι έλαβα γνώση ότι υπέχω επιπρόσθετης μηνιαίας θητείας λόγω μη καταβολής δικαιολογητικών (ενώ είχα ήδη προσκομίσει για την αρχική απόκτηση της αναβολής). Εγώ το έχω το πτυχίο και η στρατολογία Λαμίας κοφτά μου ανακοίνωσε ότι είτε πληρώνω (90 ευρώ), είτε υπηρετώ ένα μήνα επιπλέον.

Δεν είναι βλακεία αυτό; Πέρα από το εκπρόθεσμό του όλου θέματος, αφού έχω το πτυχίο, το είχα έτσι κι αλλιώς...

Σε μένα θα εξαντλήσουν το "αυστηρό" της νομοθεσίας;

Ευχαριστώ,

Νίκκος

1ο Μ/Κ ΤΠ ΕΛΔΥΚ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που υπάρχει η υπογραφή σου δεν μπορείς να κάνεις κάτι, είτε θα πληρώσεις 90 ευρώ είτε θα υπηρετήσεις 1 μήνα, θα έπρεπε να είχες ενημερωθεί καλύτερα, τώρα που ανακάλυψες το φόρουμ είναι ήδη αργά.

Την υπογράφη σου και το άλλο να προσέχεις που τα βάζεις, καλό υπόλοιπο θητείας.
dimakos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 06, 2014 12:59 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από dimakos22 »

Καλησπέρα και απο μένα. Εγω παρουσιάζομαι την Τρίτη 11 Νοέμβρη, και μόλις σημερα μου ήρθε ένα χαρτί οτι αποριπτεται η αίτηση για άρση της(τάδε ημερομηνίας του 2009) πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης που έχετε. Αυτο ειναι παρόμοιο με αυτά που συζητήσατε προηγούμενος; Μπορω δηλαδή να πληρώσω 90 ευρώ για να μην κάνω επιπρόσθετη θητεία?
Λοκ

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Λοκ »

Καλησπέρα... αργησα να περασω περιοδευον και εχω 1 μηνα προσθετο... ειμαι στον 8ο μηνα προς 9ατο... μεχρι ποτε μπορω να εξαγορασω τον μηνα για να μην τον υπηρετησω... ευχαριστω
mike13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 7:32 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από mike13 »

Καλημερα. Πριν ενα μηνα ενημερωθηκα απο την μονάδα μου οτι υπεχω 1 μηνος ππροσθετης σστρατιωτικηςυποχρεωσης και οτι μπορω να τον εξαγορασω μεχρι και τη τελευταια μερα της θητειας μου.

Πριν λιγες μερες ομως, ενας συναδελφος μου μου ειπε του ειπαν απο το στρατολογικο γραφειο που πηγε να εξαγορασει τη δικη του οτι η προθεσμια για την 337 β εσσο 2015 ηταν μεχρι τελη αυγουστου. Τι απο τα δυο ισχυει; Γιατι και στο site της στρατολογιας που μπηκα λεει στα ενημερωτικα εντυπα με τους νομους κτλ οτι η εξαγορααγινεται μεχρι τη τελευταια μερας της θητειας, οτι ακριβως μου ειχε πει ο αξιωματικος στο 1ο γραφειο της Μοναδας μου.

Να συμπληρωσω οτι ο συναδελφος μου εξαγορασε τη δικη του γιατι παει αυγουστο στη στρατολογια.

Γνωριζει καποιος με βεβαιοτητα τι ισχυει; Ευχαριστω.

Άγγελος 95 Ε εσσό.

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Άγγελος 95 Ε εσσό. »

Ρε παιδιά, μου είχανε κάτσει τότε που άργησα να περάσω περιοδεύων, έναν μήνα πρόσθετη θητεία, απολύθηκα με μειωμένη θητεία σαν δεύτερος αδερφός από έξι αδέρφια, έκανα εξάμηνο, την ποινή βέβαια ούτε την πλήρωσα ούτε την υπηρέτησα, έκανα το κορόιδο, δεν το είπα σε κανέναν και την έκανα τρέχοντας από εκεί που ήμουν. Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει καμιά ρεζεβούτα καμιά μέρα και να μου ζητάνε τα άντερα τους, και καλά τοκίστηκε η ποινή και τίποτα τέτοια τρελά.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

Άγγελος 95 Ε εσσό. έγραψε: Ρε παιδιά, μου είχανε κάτσει τότε που άργησα να περάσω περιοδεύων, έναν μήνα πρόσθετη θητεία, απολύθηκα με μειωμένη θητεία σαν δεύτερος αδερφός από έξι αδέρφια, έκανα εξάμηνο, την ποινή βέβαια ούτε την πλήρωσα ούτε την υπηρέτησα, έκανα το κορόιδο, δεν το είπα σε κανέναν και την έκανα τρέχοντας από εκεί που ήμουν. Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει καμιά ρεζεβούτα καμιά μέρα και να μου ζητάνε τα άντερα τους, και καλά τοκίστηκε η ποινή και τίποτα τέτοια τρελά.
Άγγελε. Θα σου είχε σταλθεί ειδοποίηση απο την εφορία, ή δεν θα επαιρνες φορολογική ενημερότητα για αυτόν τον λόγο. Βέβαια κι αν είμαι 99% σίγουρος για αυτά που σου γράφω, για το 100% θα πρέπει να ρωτήσεις στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Σταγμενος

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Σταγμενος »

Ρε παιδιά, το πρόστιμο των 90 ευρώ για την εξαγορά της επιπροσθετης θητείας πως το πληρωνεις; Που πας;
Σταγμενος

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Σταγμενος »

Α, νόμιζα πως πηγαινες εσυ καπου και το πληρωνες. Σε ευχαριστώ.
Kwstas

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Kwstas »

καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε ενα χαρτί από την στρατολογική υπηρεσία με θέμα πρόσθετες στρατιωτικές υποχρεώσεις και λέει οτι μου επιβλήθηκε μηνιαία πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση λόγω μη συμμετοχής σε διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Παρακάτω λέει οτι μπορεί να εξαγοραστεί η να αρθεί. Η εξαγορά λέει ειναι 90? για κάθε μήνα πρόσθετης στρατιωτικής υποχρέωσης. Αν γίνετε μια διευκρίνιση, ειναι 90? όταν για έναν μήνα η με χρεώνουμε κάθε μήνα μεχρι να παρουσιαστώ; Πήρα αναβολή τον δεκέμβρη για 2 χρόνια λόγο σπουδών. Να αναφέρω οτι κάποιες μέρες μετα την αναβολή, με πειραν τηλέφονο και μου είπαν οτι όταν ερθει η ωρα να παρουσιαστώ, λόγο επειδή δεν έδωσα πανελλήνιες θα πρέπει να κανω 1 μήνα παραπάνω η μπορω να να δόσω 90?. Δηλαδή μου είπαν το ίδιο πράγμα όπως το χαρτί. Το θέμα ειναι οτι το είδαν και οι γονείς μου και μου λένε μήπως ειναι κάθε μήνα και δεν κατάλαβα σωστά και γιαυτο αποφάσισα να γράψω εδώ μήπως κάποιος μπορεί να μου το διευκρίνιση αν γίνετε. Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες