Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από pantierakos »

Καλησπέρα, αν υπάρχει παρόμοιο θέμα Ζητάω συγνώμη και να μεταφερθεί. Μου έχει έρθει το χαρτί για κατάταξη, για 11/05/09 σε λίγες μέρες φεύγω. Μου ζητάει η στρατολογία χαρτιά σπουδών γιατί είχα πάρει αναβολή σπουδών.

Το θέμα είναι ότι εγώ κατάφερα να τελειώσω μόνο την πρώτη λυκείου στην 2ή λυκείου έμεινα απο απουσίες όπως και στην 3ή λυκειου (το γιατί είναι επειδή εργαζόμουν και δεν κατάφερα να τα συνδιάσω και τα 2 μαζί)

και με καλούνε να τους παρουσιάσω χαρτιά γιατί αλλιώς θα έχω 6μήνη πρόσθετη θητεία!

τώρα τι κάνω;

ισχύει τελικά αυτό με την πρόσθετη θητεία;

σήμερα θα πάω στο σχολείο να μου δώσουν ένα χαρτί και μετά στην στρατολογία.

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...

Anonymous

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτη η προσθετη 6μηνη θητεια ειναι επειδη εκανες κακη χρηση της αναβολης - και ειναι ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ ακομα και αν στη βαλουν. Για καποιο κοστος (δε το ξερω ακριβως - κατω απο 1000 ευρω νομιζω - δε την υπηρετεις.
pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από pantierakos »

Νίκος έγραψε:Αυτη η προσθετη 6μηνη θητεια ειναι επειδη εκανες κακη χρηση της αναβολης - και ειναι ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ ακομα και αν στη βαλουν. Για καποιο κοστος (δε το ξερω ακριβως - κατω απο 1000 ευρω νομιζω - δε την υπηρετεις.
Νομίζω είναι 800 ευρώ το μήνα δηλαδή 800*6=4800Ε! ελπίζω να μην ισχύει κάτι τέτοιο γιατί δεν υπάρχει μία... Εικόνα

αν κάποιος έχει παρόμοια ιστορία ας με βοηθήσει λίγο!

pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από pantierakos »

Τελικά πήγα τα χαρτιά που είχα μέχρι το 2007 και δεν μου είπαν τίποτα.

έφτιαξα και μια αίτηση που μου ζήτησαν και όλα καλά.

αυτά...

Paulos88
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 2:44 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Paulos88 »

Καλησπέρα παιδιά πριν 20 μέρες κατατάχθηκα και μου χρεώσανε ποινή 2 μηνών επιπρόσθετης θητείας επειδή δεν είχα περάσει περιοδεύον. Δεν με είχε ειδοποιήση κανείς. Αυτοί οι 2 μήνες θα κοστίζουν 1000 ? έκαστος; Ειναι λίγο υπερβολικό διότι ούτε λιποτάκτης είμαι ούτε ανυπότακτος! Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Όθωνας

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Όθωνας »

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την βοήθεια που παρέχετε! Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη Ενότητα για την ερώτησή μου, αλλά δεν βρίσκω κάποια άλλη περισσότερο σχετική ενότητα... Πέρασα καθυστερημένα περιοδεύων και μου έθεσαν ως πρόστιμο, πρόσθετη μηνιαία στρατιωτική υποχρέωση... Εγώ αυτόν τον επιπλέον μήνα, φαντάζομαι οτι μπορώ να τον εξαγοράσω, έτσι δεν είναι; Αυτό πότε μπορώ να το κάνω, όταν παρουσιαστώ (προς το παρών, έχω αναβολή λόγω σπουδών) ή όταν φτάσει ο καιρός να απολυθώ; Επίσης πόσο θα μου κοστίσει η εξαγορά αυτού του πρόσθετου μήνα; Υπάρχει περίπτωση η ποινή αυτή να επηρεάσει τη μειώμένη θητεία που διακαιούμαι ως τρίτεκνος (είμαι ο πρώτος γιος) και τελικά να μην την κάνουν αποδεκτή και να υπηρετήσω κανονικά; Αναμένω εναγωνίως απάντησή σας! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όθωνας έγραψε: Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την βοήθεια που παρέχετε! Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη η συγκεκριμένη Ενότητα για την ερώτησή μου, αλλά δεν βρίσκω κάποια άλλη περισσότερο σχετική ενότητα... Πέρασα καθυστερημένα περιοδεύων και μου έθεσαν ως πρόστιμο, πρόσθετη μηνιαία στρατιωτική υποχρέωση... Εγώ αυτόν τον επιπλέον μήνα, φαντάζομαι οτι μπορώ να τον εξαγοράσω, έτσι δεν είναι; Αυτό πότε μπορώ να το κάνω, όταν παρουσιαστώ (προς το παρών, έχω αναβολή λόγω σπουδών) ή όταν φτάσει ο καιρός να απολυθώ; Επίσης πόσο θα μου κοστίσει η εξαγορά αυτού του πρόσθετου μήνα; Υπάρχει περίπτωση η ποινή αυτή να επηρεάσει τη μειώμένη θητεία που διακαιούμαι ως τρίτεκνος (είμαι ο πρώτος γιος) και τελικά να μην την κάνουν αποδεκτή και να υπηρετήσω κανονικά; Αναμένω εναγωνίως απάντησή σας! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


90 ευρώ είναι η ταρίφα και την πληρώνεις όποτε γουστάρεις (αρκεί να είσαι φαντάρος), εννοείται ότι αυτό δεν θα επηρεάσει την μειωμένη θητεία που δικαιούσαι
Όθωνας

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Όθωνας »

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Με απάγχωσες ειλικρινά... Είναι σίγουρο οτι η εξαγορά κοστίζει 90 ευρώ; Νόμιζα οτι πλέον κοστίζει 1000... Και πάλι σ΄ ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το 1000αρι είναι ταρίφα για άλλους λόγους, εσύ θα πληρώσεις 90 ευρώ μην τα ξαναλέμε
Ν/Α

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Ν/Α »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχοντας κόψει την αναβολή και αναμένοντας Να μπω Ε. Δ, θέλω να ρωτήσω :

Μου έχει επιβληθεί ποινή για 1 μήνα παραπάνω θητείας λόγο ότι άρχησα να περάσω περιοδεύον, η οποία μπορεί να εξαγορασθεί με το αντίτιμο των 88? ή μπορεί να αρθεί με χαρτί για λόγους ανωτέρας βίας.

Στο ρουφ που ρώτησα μου είπαν πως μπορώ να πάω στον διευθυντή του σχολείου που πήγαινα και να μου υπογράψει χαρτί ότι δεν ενημέρωθηκα απο το σχολείο να περάσω περιοδεύον, την χρονική περίοδο Ιανουαρίου- Φεβρουαρίου 2005.

Είμαι γεννηθείς του '87, νομίζω πως η χρονική περίοδο που έπρεπε να περάσω ήταν το 2004 (1987+17χρονών= 2004) και όχι το 2005 που μου είπαν. (Έχω τις αμφιβολίες μου γιατί την ημέρα που πήγα στο ρούφ ο άνθρωπος που μου εξηγούσε ήταν σε κατάσταση πανικού λόγο φόρτου εργασίας και φοβάμαι μη τυχόν και μου έχει δώσει λάθος ημερομηνίες).

Τι ισχύει; Γνωρίζει ή θυμάται κανείς την ακρβή ημερομηνία που περνάς περιοδεύον ; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση ;

Ευχαριστώ Εκ των Προτέρων.

Υ. Σ :
Εχοντάς διαβάσει στο φόρουμ παρατηρώ πως οι μισοί λένε πως για να μπεις στα αλεξίπτωτα θες βύσμα και οι μισοί λένε όχι...
Ισχύει το "βάλε βύσμα να είσαι σίγουρος" ;
Ή είναι θέμα τύχης/ό, τι κάτσει/ανάλογα το πόσα βύσματα θα θέλουν να μπουν κλπ ;
Αν γνωρίζει κανείς και μπορεί ας πει την πραγματικότητα... Θα βοηθούσε αρκετα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

1.Πότε έχω υποχρέωση να καταθέσω Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) ;Κατά το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου του έτους που συμπληρώνεις το 18ο έτος της ηλικίας σου (πχ οι γεννηθέντες το έτος 1992, κατά το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου του 2010, οι γεννηθέντες το 1993, κατά το δίμηνο Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου του 2011 κ.o. Κ).

2. Εγώ όταν είχα περάσει περιοδεύων είχανε αναρτήσει στο σχολείο ανακοίνωση που έλεγε πχ, επώνυμα από Α ως Κ περνάει την τάδε ήμερα κτλπ, τώρα δεν γνωρίζω αν μπορείς να βρεις το δίκιο σου λογικά ο διευθυντής σου θα έχει φύγει από το σχολείο, επίσης μου φαίνεται παράξενο να έγινε κάτι τέτοιο, δηλαδή από τα αγόρια της τάξης σου δεν θα πέρασε κανένας περιοδεύων!

3. Το πρόστιμο είναι 90 ευρώ και θα σε ενημερώσουν κατά τη διάρκεια της θητείας σου ότι σου έχει επιβληθεί 1 μήνας πρόσθετης θητείας

4. Για τα Αλεξίπτωτα μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ

idolent
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2012 8:45 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από idolent »

Καλησπερα,

Οταν ημουν 3 λυκειου ημουν ενα χρονο μικροτερος και δεν ειχε ερθει χαρτι για να παω να παρουσιαστω.

μετα στο πανεπιστημιο παλι δν ειχε ερθει. Ε το 2 ετος παω μονος μ στρατολογια κ μ λενε παρε την αναβολη σου κ θα φας 1 μηνα παραπανω θητεια που αργησες να παρουσιαστεις.

Τωρα μετα πο χρονια που εκοψα αναβολη και θα μπω, θα υπηρετησω 1 μηνα παραπανω;

ευχαριστω

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Το πρόστιμο για εξαγορά του ενός μηνός είναι 90 ευρώ και θα σε ενημερώσουν μέσω Εφορίας να πάς να το πληρώσεις.
army

Εξαγορά πρόσθετης θητείας

Δημοσίευση από army »

Καλησπερα. Ειμαι φανταρος και απολυομαι σε καμια 60 μερες. Θα ηθελα να ρωτισω αν ισχυει οτι ο τελευταιος μηνας ειναι εξαγορασιμος γιατι κατι τετοιο ακουσα και αν ναι ποια η τιμη του. Ευχαριστω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες