Εξαγορά θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

sickdrummer έγραψε:Αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλω να μάθω. Ρώτησα κάποιους και μου 'παν πως είναι μἀ λλον εξαγορά θητείας. Αυτό δεν είναι στα πλαίσια της μειωμένης; Και αν ναι, ισχύει για συγκεκριμένες περιπτώσεις;


Εξαγορά στρατιωτικής θητείας


sickdrummer

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από sickdrummer »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
κωστης

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από κωστης »

dn24 έγραψε:απο τη στιγμη που ενας πολιτης, εχει ελληνικη ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ Μπορει κανονικοτατα να εξαγορασει τη θητεια στην Ελλαδα. Απο τη στιγμη που εχει ελληνικη ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ Εκει ψαξτο, ρωτα την στρατολογια. Ειναι αλλο πραγμα το ενα, κ αλλο το αλλο αγαπητε φιλε...


καλημερα κι απο μενα. Στο λινκ που εχει μπει πολλες φορες ς'αυτες τις σελιδες, αναφερεται οτι ο σχετικος νομος αφορα και ομογενεις, μονο που δεν υπαρχει καμια σχετικη αναφορα στο υπολοιπο αρθρο.

το ερωτημα μου εχει ως εξης: Ειμαι γεννημενος το 1984 στην ελλαδα απο ελληνες της κωνσταντινουπολης, οι οποιοι κατεχουν ακομα την τουρκικη υπηκοοτητα. Ταυτοτα δεν εχω, αλλα εχω αδεια παραμονης την οποια ανανεωνω καθε 2 χρονια στο κεντρο αλλοδαπων αθηνων, στο ρουφ. Εχω δικαιωμα εξαγορας της θητειας μου ή πρεπει να περιμενω μεχρι τα 35;
plais_
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2012 2:26 am
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από plais_ »

Διαβάζω στο σχετικό μέρος της σελίδας:

Με οκτώ αποφάσεις που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος στις 10 Ιανουαρίου 2011, καθορίζονται ζητήματα εφαρμογής της στρατολογικής νομοθεσίας, που αφορούν σε ανυπότακτους, λιποτάκτες, αντιρρησίες συνείδησης, ομογενείς, στρατεύσιμους άνω των 35 ετών, νοσηλευόμενους σε νοσηλευτικά ιδρύματα και εγγεγραμμένους για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.

  • Καθορίζεται σε ? 6.000 το ποσό του χρηματικού προστίμου που επιβάλλεται στους ανυπότακτους (? 1.000 για τους έφεδρους) και σε ό, τι αφορά τους λιποτάκτες το πρόστιμο καθορίζεται σε ? 1.000 για κάθε μήνα λιποταξίας και μέχρι του ποσού των ? 6.000. Με την ίδια απόφαση ορίζεται η διαδικασία βεβαίωσης και είσπραξης των προστίμων, βάσει της νομοθετικής εξουσιοδότησης των άρθρων 51 και 52 του Ν.3421/2005.


Είμαι γεννημένος το 1987 και έχω αναβολή μέχρι 31/12/14. Το παραπάνω σημαίνει ότι μπορώ να εξαγοράσω την θητεία μου με 6.000ευρώ και να μην παρουσιαστώ καν;

Επίσης όταν πέρασα περιοδεύον το 2005 μου ήρθε χαρτί ότι έχω καταταγεί στο ΠΝ. Αν κόψω την αναβολή μου πριν το 2014 θα με πάρουν σίγουρα στο ΠΝ; Αν λήξει και με καλέσουν μπορεί να πάω σε άλλο σώμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Π.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Π. »

Η Θητεία εξαγοράζεται στα 35 (Ιανουάριος) +45 μέρες παραμονής στο στράτευμα. Αν ήταν ανοίξαμε και σας περιμένουμε ξέρεις πόσοι θα πλήρωναν... Από το 19ο έτος ηλικίας... Απόλυτα υγιής άνθρωποι. Αλλά έτσι πως είναι τα πράγματα τώρα Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει μέχρι το 2014. Για να μπει ρευστό στα ταμεία αυτήν την εποχή...

ΚΩΣΤΑΣ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Καλησπερα σας! Παιδια, απο οτι διαβαζω εδω /stratologia/eksagora.asp εχει ξεχωριστα τους λιποτακτες, ξεχωριστα τους ανυποτακτους, και κσεχωριστα τους ανω των 35... Οποτε εδω λεει οτι οσων ετων και να εισαι μπορεις να πληρεσεις. Δεν χρειαζεται απαραιτητα να εισαι λιποτακτης η ανυποτακτος ανω των 35! Ειναι ξεχωριστη κατηγορια. Η απορια μου ειναι αν εχεις καποιες αλλες κθρωσεις υη αν χανεις καποια απτα δικαιωματα σου, αν κρι8εις ανυποτακτος και πληρωσεις οσα χρηματα πρεπει.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η ερωτηση σου. Ειναι αληθεια οτι η σελιδα της εξαγορας ειναι λιγο μπερδεμενη για αναφερει το προστιμο των ανυποτακτων που δεν εχει καμμια σχεση με εξαγορα και ειναι σκετο προστιμο.

Εξαγορα μπορεις να κανεις μονο μετα τα 35, κανοντας ενα μηνα θητειας και εξαγοραζοντας το υπολοιπο. Ειτε εισαι ανυποτακτος, ειτε οχι. Για τους ανυποτακτους, διαβασε τα σχετικα θεματα (κυρωσεις: Προστιμο 6000 ευρω, προβλημα με διαβατηριο, επισκεψεις αστυνομιας, κλπ)

ΚΩΣΤΑΣ

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε. Νομιζα οτι δεν χρειαζοταν να εχεις κλεισει το 35 ο ετος σου για να εξαγορασεις την θητεια σου. Και ηθελα να μαθω αν υπαρχουν καποιες κυρωσεις εκτος απο το ποσο. Κατατοπιστηκα τωρα σχετικα. Ευχαριστω πολυ!
Χ.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Χ. »

Η εξαγορα θητειας αποκλειεται παρα μονο 35 χρονων+45 μερες με την τρεχουσα νομοθεσια. Τώρα για άλλα θέματα που να συντρέχουν λόγοι και να γίνεται κάτι. Καλύτερα να πάτε στο στρατολ. Γραφείο.

Α.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Α. »

Γι αυτούς που είναι Στα 35 και κοιτούν να εξαγοράσουν και βαριούνται να ρωτήσουν το κόστος είναι γύρω στα 6000 euro.(810 ευρώ το μήνα).

Η.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Η. »

Δεν είναι σίγουρο αλλά να μας πει κάποιος. Όποιος έχει θέματα με την υγεία του αρκετά σοβαρά και δεν επιθυμεί απαλλαγή θα πρέπει να περιμένει μέχρι τα 35 να πληρώσει; Από ότι καταλαβαίνω στα σχετικά άρθρα μάλλον ναι.
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Mike »

Τι σχεση εχει η εξαγορα θητειας στα 35 με τα προβληματα υγειας; Αν εχεις σοβαρα προβληματα υγειας, δικαιουσαι αναβολη ή/και απαλλαγη Απο την υποχρεωση θητειας.

Διαβασε τα σχετικα θεματα για απαλλαγες / αναβολες λογω προβληματων υγειας

Γ.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Γ. »

Δεν γίνεται να το κατέβασουν το όριο στα 28 ας πούμε. Αφού τα ταμεία δεν έχουν λεφτά... Καλή ιδέα. Κάπου το έγραφε σε πιο παλιο άρθρο...

Α.

Εξαγορά θητείας

Δημοσίευση από Α. »

Λαμπρή ιδέα. Αυτό που γίνεται στα 35 να γίνει στα 28. Έτσι το ταμείο Σε ετήσια βάση θα έχουν πλεόνασμα 1000% αν λάβει κανείς υπόψη ότι πάρα πολλοί το επιθυμούν αυτό.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες