ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
2000

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από 2000 »

έχω μια απορία αυτή η σχολή με τους ικαρους μηχανικούς τι διαφορές έχουν;
Δημήτρης

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Η ΣΙ βγάζει τις εξής ειδικότητες εκ των οποίων
- Ιπτάμενοι (στο μηχανογραφικό ΣΙ Τμήμα Ιπταμένων)
- Ελεγκτές Αεράμυνας (στο μηχανογραφικό ΣΙ Τμήμα Ιπταμένων)
- Μηχανικοί Αεροσκαφών (στο μηχανογραφικό ΣΙ Τμήμα Μηχανικών ΣΜΑ)
- Τηλεπικοινωνιών - Ηλεκτρονικοί (στο μηχανογραφικό ΣΙ Τμήμα Μηχανικών ΣΜΑ)
- Μηχανικοί Αεροπορικών Εγκαταστάσεων (στο μηχανογραφικό ΣΙ Τμήμα Μηχανικών ΣΜΑ) Οι Μηχανικοί Αεροσκαφών τοποθετούνται κυρίως στις κύριες βάσεις αεροσκαφών δηλ 110-Λάρισα,111-Αγχίαλος,112-Ελευσίνα,113-Μίκρα,114-Τανάγρα,115-Σούδα,116-Άραξος,117-Ανδραβίδα,120-Καλαμάτα και ασχολούνται με τη συντήρηση των αεροσκαφών

Οι Τηλεπικοινωνιών-Ηλεκτρονικοί πέραν των βάσεων (μάλιστα πλέον τα αεροσκάφη έχουν πολλά ηλεκτρονικά και χρειάζονται περισσότερους) και στα διάφορα ανά την Ελλάδα σταθμους RADAR

Για τους Μηχανικούς Αεροπορικών Εγκαταστάσεων (δεν έχω πολλές πληροφορίες) ασχολούνται με έργα Πολιτικού Μηχανικού χωρίς να είναι Πολιτικοί Μηχανικοί.

Σχεδόν όλοι τους -επειδή είναι μαθηταράδες, γράφονται μετά από κατατκτήριες εξετάσεις στα Π) ολυτεχνεία και το τελειώνουν.

Συχνά η Αεροπορία τους στέλνει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.

Είναι το καλύτερο "πνευματικό" υλικό της Αεροπορίας και κατά την ταπεινή μου άποψη ΔΕΝ αξιοποιούνται όπως θα έπρεπε. Που θα πάει μπορεί στο μέλλον να το καταλάβουν...

Οι συνάδελφοί τους Ιπτάμενοι πετάνε και κινδυνεύουν από τη στιγμή που ανεβαίνουν στο κόκπιτ μέχρι να προσγειωθούν.

Είμαι Μηχανικός, γιός πιλότου.

2000

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από 2000 »

αυτή που κάθονται πίσω από τους πιλότους είναι μηχανική; ιατρικά τεστ κάνουν καθόλου την διάρκεια μέσα στην σχολή;
ο ραδιοναυτιλος είναι άλλο πράγμα;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Αυτός που είναι πίσω απο τον πιλότο στα διθέσια αεροσκάφη είναι πιλότος μηχανικός σε μαχητικό δεν ανεβαίνει εν ώρα πτήσης. Ο ραδιοναυτίλος είναι κι αυτός πιλότος της ΠΑ αλλά για αεροσκάφη μεταφοράς προσωπικού όπως τα C130. Εκεί υπάρχουν μέσα στο πιλοτήριο μαζί με τον κυβερνήτη και συγκυβερνήτη και 2 μηχανικοί μέλη του πληρώματος.
2000

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από 2000 »

1)υπάρχει κατηγορια μηχανικός πιλότος μαζί; 2)ο ραδιοναυτιλος έχει και αυτός δικαίωμα να πετάει και περνει και τα πτητικά επιδόματα που περνουν η ιπτάμενη?

3) σε εν ώρα πτήσης στο μαχητικό είναι ο συγκυβερνητης?

4) τα τελευταία χρόνια γιατί δεν περνουν ραδιοναυτιλους?

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

1) Οχι

2) Ναί είναι της κατηγορίας Β4 στην κατηγορία ελικοφόρου αεροσκάφους μεταφοράς προσωπικού όπως και οι πιλότοι των πυροσβεστικών οχημάτων και ελικοπτέρων.

3) ναι

4) υπάρχει επαρκές προσωπικό ραδιοναυτίλων για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες της ΠΑ

ipopsifios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από ipopsifios »

Γεια σας! Κατάφερα να περάσω ΣΜΑ και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πότε και που πρέπει να παρουσιαστούμε οι επιτυχόντες
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Οι εγκαταστάσεις της Σχολής Ικάρων είναι στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας θα πρέπει να είσαι πάνω απο την ιστοσελίδα της Πολεμικής Αεροπορίας οπότε και θα βγεί ανακοίνωση να παρουσιαστούν όλοι οι σπουδαστές Της Σχολής Ικάρων/Μηχανικών την τάδε ώρα στην βάση.
Searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Searching »

Το πτυχίο της ΣΜΑ είναι πτυχίο μηχανικου η απλά πτυχίο ΑΕΙ χωρίς ειδικότητα ;Αν δεν είναι πως μπορούν να γίνουν μηχανικοί ;

Να τελειώσουν πολυτεχνείο ;

Και αν το τελειώσουν θα είναι μηχανικοί αεροσκαφων η μηχανικοί ότι είδους βγάζει το αντιστοιχο πολυτεχνείο ;

Επισης γιατί πολλοι μα πολλοί παραιτουνται μάλλον απογοητευμενοι από θεματα αρχαιοτητας - επιστημονικής εξελιξης - εξελιξης εντός της ΠΑ και γιατί ελαχιστοι πλέον μετά την ΠΑ δεν εργάζονται σε αεροπλάνα(όπως πιο παλιά) αλλά σε ασχετες πολλές φορές θέσεις η λεκτορες σε ΑΕΙ(το πιο συνηθισμένο πλέον νομίζω) ; δεν θέλουν η δεν μπορούν;

Μιλάμε για κάποια παιδιά με απίστευτες επιστημονικες ικανότητες όμως η εξέλιξη που βλέπει κάποιος σε αυτά ακόμα και σε καλές περιπτωσεις δεν είναι αντίστοιχη των δυνατοτητων τους νομιζω... Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτά ;

Ευχαριστώ

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Για να έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανικού πρέπει με βάσει το πτυχίο σου να έχεις δικαίωμα εγγραφής στο Τεχνικό Επιμελητήριο.To πτυχίο της ΣΜΑ δεν εγγράφεται στο ΤΕΕ οπότε δεν έχεις τέτοιου είδους δικαίωμα αν τώρα δώσεις πανελλήνιες μετά την αποφοίτηση σου απο την ΣΜΑ σε κάποιο πολυτεχνείο εννοείται ότι θα αποκτήσεις το δικαίωμα εγγραφής στα μητρώα του επιμελητηρίου.

Searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Searching »

Οκ... Και κάτι άλλο αν μπορεί κάποιος. . Τι "είδους " μηχανικούς" βγαζει η ΣΜΑ; Μηχανικούς με γνώση να κατασκευαζουν αεροπλάνα και να δουλεύουν σε ανάλογα πρότζεκτ η μιας και αυτό δεν το έχει αναγκη η ΠΑ μηχανικούς - τεχνικους ;(προισταμενους που ασχολούνται με τη συντηρηση μόνο) η στη σχολη το πρόγραμμα σπουδων ανταποκρινετε και στα δύο ;
Searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Searching »

Εννοώ τους ΜΗΧ (ΜΤΑ) η τελοσπάντων όπως τους λένε... Όχι ΜΑΕ η ΤΗ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Terminator »

Η ΣΜΑ οπως και η τεχνικοι υπαξιωματικοί της ΣΜΥΑ ασχολούνται με την συντήρηση των αεροσκαφών ουδεμία σχέση έχουν με κατασκευή αεροσκαφών αυτά τα κάνουν οι μηχανικοί των εταιρειών που βγάζουν το αεροσκάφος.
Kostas12345
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 16, 2018 12:56 am
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Kostas12345 »

Αν θες να κατασκευάζεις αεροπλάνο η σχολή που σε ενδιαφέρει ειναι η μηχανολόγων μηχανικων και με κατάλληλο μεταπτυχιακό είσαι κομπλέ
Searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από Searching »

Kostas12345 έγραψε:Αν θες να κατασκευάζεις αεροπλάνο η σχολή που σε ενδιαφέρει ειναι η μηχανολόγων μηχανικων και με κατάλληλο μεταπτυχιακό είσαι κομπλέ


Ναι την ίδια εντύπωση έχω και εγώ από την "έρευνα "που έχω κάνει.. Για κάτι τέτοιο σαν σκοπό νομίζω ότι η ΣΜΑ είναι απόπροσανατολισμός παρόλο που είχα γνωρίσει ένα παιδί που είχε τέτοια όνειρα και τελικά μπηκε ΣΜΑ(δεν ξέρω τι κάνει σήμερα αλλά νομίζω είναι εκτός "πλανων" του, εκτός και αν άλλαξε δρόμο )... Πολυτεχνειο και μετάπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό μου μοιάζουν πιο λογικά για κάτι τέτοιο.. Να είστε καλά, καλα Χριστούγεννα σε όλους!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες