ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
manos

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από manos »

Δεν έχεις άδικο nwo .. Για τα ποσοστά δεν ξέρω... Έρευνα και πραγματική επιστήμη σαν δουλειά(όχι στα χαρτιά )μέσω ΣΜΑ οχι. Από την άλλη για τις γνώσεις που ανησυχουν το φίλο.. Οι ειδικές κατηγορίες και οι επιλαχοντες μια χαρά την τελειώνουν τη ΣΜΑ. Άρα μην σε προβληματίζει

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

GeoCommand έγραψε:Οι αποφοιτοι (και μόνο Σ. Μ. Α.) μόλις ορκιστούν ώς ανθυποσμηναγοί πού και πότε αναλαμβάνουν τα επαγγελματικά τους καθήκοντα;*Αυτό γίνεται "αυτόματα" (δηλαδή καλουνται στη μοίρα τους) ή πρέπει να υπάρξει κάποια διαδικασία εκ μέρους τους;

*Λίγο έκτος θέματος*-> Στη ΣΜΑ μιας και είναι μια σχολή που "βγάζει" επιστήμονες

Ύστερα από τις πανελλαδικές ο μαθητευόμενος 1ετης πρέπει να έχει πολύ υψηλές γνώσεις (π. χ. θερμοδυναμικής κλπ ) ή καλύπτονται από τη σχολή πλήρως ;

; ΟΛΕΣ οι απαντήσεις είναι δεκτες( όποιος ΣΜΑτζης το δει ας απαντήσει παρακαλώ!!!)



Όποιος γνωρίζει για τα παραπάνω ερωτήματα ας γράψει

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
guest

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από guest »

Υπάρχει μια διαδικασία... Ανάλογα με το που θες να πας, τη σειρά που έχεις τελειώσει και το που υπάρχουν θέσεις νομίζω
guest

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από guest »

*το όνομα τελικά δεν το θυμάμαι σωστά νομίζω (αρκαολακης😂 )Αλλά η περίπτωση είναι γνωστή θεωρώ .

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

guest έγραψε:Κάτι παραπάνω από επιστήμονες θα έλεγα.Όποιος πιστεύει ότι η βάση κάθε σχολής η το επίπεδο των σπουδαστων καθορίζει από μόνο του τι επιστήμονες βγάζει η σχολή κάνει λάθος. Πως είναι δυνατόν να συγκρίνουμε επιστημονικά έναν αποφοιτο της ΣΜΑ και έναν μηχανικό η ΗΜΜΥ του ΕΜΠ;

Η καριέρα που κάνουν (επιστημονική) οι πρώτοι του ΕΜΠ μπορεί να συγκριθεί επιστημονικά με την καριέρα των πρωτων της ΣΜΑ;

Ακόμα και όσοι παραιτουνται (γιατί ;) καριέρα πραγματικά επιστημονική δεν κανουν και ας εχουν και άλλες σπουδες. Επίσης στην ΠΑ η οποία καριέρα μετά τη σχολή έχει να κάνει με κατά 95% μη επιστημονικό έργο (τεχνικό - man management κλπ) οποτε για τι επιστημονες μιλάμε ;

Εκτός και αν οποίος μπαίνει σε υψηλοβαθμη σχολή γίνεται αυτοματα επιστήμονας (λογική wtf)

Επίσης δεν είναι σαν την ΣΑΣΣ όπου τελειώνουν κανονικο ΑΕΙ ταυτόχρονα και για αυτό ας πούμε δέχονται και υποτροφιες κάποιες φορές από ξενα πανεπιστήμια (αρκαλολακης βλεπε, εφυγε κατευθείαν αφού παραιτήθηκε μετα το τέλος της ΣΑΣΣ) ενώ στα άλλα ΑΣΕΙ δεν γίνεται.

Γενικά αν πιάνεις ΣΜΑ οι γνώσεις σου φτάνουν και περισσεύουν.

Θετικό το άλλο μήνυμα σου για το πώς βλέπεις την στρατιωτικη ζωή με έναν αστερίσκο. Όλοι έτσι πίστευαν


Απόλυτα τεκμηριωμένη απάντηση και σε ευχαριστώ. Αλλά για πες, ισχύει αυτό που προαναφέρθηκε περί "παγίδας του μηχανογραφικού";

guest

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από guest »

Καταρχήν σαν δεδομένο¨τα παιδιά που εισάγονται στη ΣΜΑ σε γενικές γραμμές είναι πολύ υψηλών δυνατοτήτων.Από εκεί και πέρα

επίπεδο σπουδών εντός ΣΜΑ, ανεπάρκεια σε καθηγητές και σε εργαστήρια, χρόνος για διάβασμα με ταβάνι άρα και οι γνώσεις σου. Απαιτησεις στα μαθήματα λιγότερες επί της ουσίας από ότι δείχνουν Στα χαρτιά. Γνωστό ότι πάντα λένε πως πριν 4-5 χρονιά είναι αλήθεια ότι το επίπεδο σπουδών δεν ήταν και τόσο καλό μωρέ αλλά τώρα έχουν στρώσει όλα. Εγω δεν το πιστεύω αυτό.

ποιότητα ζωής μέτρια στη σχολή και μετά

ποιότητα ζωής στη σχολή και μετά μέτρια

ποιότητα εργασίας μέτρια

καριέρα σαν στρατιωτικός μπορείς να κάνεις πάλι μέτρια μιας και επί της ουσίας είσαι αξιωματικός β ταχύτητας, είναι γνωστό ότι κάποια πράγματα που γίνονται στην ΠΑ γίνονται μόνο σε αυτή και πουθενά στον ανεπτυγμένο κόσμο Μάλλον

καριέρα μετά τη ΣΜΑ; Οι πιο πολλοί καριέρα που άνετα θα την έκαναν τελειώνοντας οποιοδήποτε ΑΕΙ και αρκετοί είναι Σίγουρο θα έκαναν καλύτερη.

δουλεύεις Με μηχανήματα βεβαία που δύσκολο αλλά Όχι απίθανο να εργαστεις Έξω από την ΠΑ

μιλάμε για μια σχολή που ονομάζει κάποιους μηχανικούς και μόλις τελειώσεις σου λένε για να είσαι μηχανικός δώσε Κατατακτηριες και τελείωσε ενα πολυτεχνείο! Η ανεπάρκεια της ΠΑ και του κράτους σε όλο τους το μεγαλείο. Η σχολή είναι ισότιμη ΑΕΙ ΟΧΙ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ και βγάζει μηχανικούς που βγάζουν τα πολυτεχνεία οι οποίοι δεν αναγνωριζονται σαν μηχανικοί απο το κράτος για το οποίο δουλεύουν ! Σε φαση που αν ψαξεις θα βρεις πιο παλιό σχόλιο μηχανικοί του στυλ είμαστε μηχανικοί η τεχνικοί τελικά;

θα μου πει κάποιος ρε συ έξω είναι ρόδινα; Οχι προφανώς αλλά αν ένα παιδί έχει όνειρα και δυνατότητες και θέληση η ΣΜΑ μάλλον θα είναι παγίδα (εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν όπως είναι λογικό) ειδικά όσοι έχουν στο μυαλό τους καριέρα με ερευνά κλπ όπως είπε ένας καθηγητής της σχολής δεν είναι σχολή για ακαδημαϊκό πρωταθλητισμο η ΣΜΑ. Τελοσπαντων απορώ με τη βάση της και θεωρώ οτι κάποιοι τουλάχιστον από αυτούς που βρίσκονται εκεί είχαν πολύ πολύ καλύτερες επιλογές σαν προοπτική καριέρας.

έχω δίκιο; Ας απαντήσουν ειλικρινά όμως, όσοι ξέρουν. Ο κόσμος όπως είπε ο nwo μικραίνει και δεν είναι κάλο αντί να κοιτάς και πιο έξω να κοιτάς όλο και πιο μέσα όπως μάλλον κάνουν στην ΠΑ δυστυχώς.

guest

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από guest »

Επίσης χρήματα, μετρια και

είσαι σ ένα χώρο όπου είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι

η εικόνα του είναι άλλη από την ουσία του και το βύσμα καθορίζει πολλές φορές την εξέλιξη σου

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

Δηλαδή εσύ σε ποια στρ. σχολή πιστεύεις οσπουδαστής-υποψήφιος αξ/κός απολαμβάνει όσα ( ή τουλάχιστο μερικά από αυτα) που του υπόσχεται η σχολή;
δεδομένου ότι το σύστημα είναι τόσο σαθρό όσο φαίνεται

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
guest

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από guest »

Δεν μπορώ να προτείνω. Εγώ λέω όσα ΝΟΜΊΖΩ προσωπικά ότι ισχύουν. Από εκεί και περα απλά λέω πως καλό είναι κάποιος που βρίσκετε σε μια θέση επιλογής να ΨΆΧΝΕΙ πραγματικά, το κριτήριο να μην είναι ο σιγουρος μισθός η η βαση. Να σκεφτει καλά πως θέλει τη ζωή του σε 10-15-20 χρόνια και να δει με πολύ ψαξιμο από που υπάρχουν οι πιθανοτητες να το κάνει πράξη (γιατί έτσι και αλλιώς δεν μπορεί να ξέρεις σίγουρα το μέλλον ποτέ). Τι στόχους έχει στη ζωή στην εργασία και αν πραγματικά από το δρόμο που διαλέγει τους έχει σε ευθεία βολη. Νομίζω δυστυχώς οι πιο πολλοι αυτα στο ποτάμι της ζωής τα ξεχνανε και απλά βρίσκονται σε χώρους που βολεύονται.

Η επιλογη ειναι του καθενός και πολλές φορεσ η σωστή δείχνει λάθος και ανάποδα η αυτή που δειχνει λάθος βγαινει σωστή και ανάποδα.

Καλό ψάξιμο και καλή τύχη (μαζί με υπομονή προσπάθεια και καθαρό μυαλό για το που θες να φτάσεις

nwo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 12:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από nwo »

Απλά κάποιοι ωριμάζουν και ξέρουν πολύ γρήγορα τι θέλουν ενώ κάποιοι άλλοι αργούν. Εξαρτάται το άτομο. Κάποιοι γνωρίζουν τι θέλουν από τα 18 κάποιοι άλλοι στα 35. Οι πανελλήνιες είναι στα 18. Άμα νιώθεις ότι ξέρεις ήδη ακριβώς τι θέλεις τότε πήγαινε προς τα εκεί. Αν νιώθεις όμως ότι θες πιο πολύ χρόνο για να καταλήξεις κάπου, προσπάθησε να εστιάσεις και να πάρεις ένα πτυχίο με όσο πιο γενικές γνώσεις γίνεται και αποφασίζεις στα 25.

Άμα ψάχνεις ευκαιρίες θα τις έχεις και στα 18 και στα 25 και στα 30 και στα 40 και στα 50.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

Εν κατακλείδι, υπάρχει κάποιος που θα με απέτρεπε από το να δηλώσω τη σχολή αυτη; Έχω αποφασίσει να στοχευσω σε αυτή τη σχολή (και γενικότερα το στρατιωτικό τομέα) και επειδή η ηλικία αυτή επιτάσσει αποφασιστηκοτητα και στροφές (πολλές φορές) 360 μοιρών , σας λέω ότι εδώ και 2.5 χρόνια έκανα σχέδιο για αρχιτεκτονική και είμαι σε καλό επίπεδο * Θα μου πεις ότι μαθαίνεις καλό είναι* Θέλω όμως αυτόν τον προσανατολισμό

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
searching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από searching »

Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Εγώ ας πούμε που το είχα στο μυαλό μου. Βρήκα 10 άτομα που είναι είτε εν ενέργεια είτε έχουν φύγει από την ΠΑ τους ρώτησα 10 πράγματα και εβγαλα τα όποια συμπεράσματα μου. Πλέον είναι πολύ ευκολο να το κάνει κανείς. Η δική μου κατάληξη όχι, αλλά δεν λέει κάτι για εναν άλλο απαραίτητα.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

searching έγραψε:Κανένας δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Εγώ ας πούμε που το είχα στο μυαλό μου. Βρήκα 10 άτομα που είναι είτε εν ενέργεια είτε έχουν φύγει από την ΠΑ τους ρώτησα 10 πράγματα και εβγαλα τα όποια συμπεράσματα μου. Πλέον είναι πολύ ευκολο να το κάνει κανείς. Η δική μου κατάληξη όχι, αλλά δεν λέει κάτι για εναν άλλο απαραίτητα.

Μπορείς να μου πεις κάποιους λόγους για τους οποίους κατεληξες στο να μην θες τη ΣΜΑ (αν θες και σε προσ. μηνυμα) ή στο φόρουμ γιατί καλό είναι να ξέρει κάποιος τι παίζει εκ των έσω

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
seatching

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από seatching »

Τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο μνμ μου. Λόγια μηχανικών είναι, όχι δικά μου. Όταν άνθρωποι με εμπειρία σου λένε μόνο Αν θες οπωσδήποτε να μείνεις Ελλάδα και δεν έχεις άλλους πορους να πας ε το σκέφτεσαι, σίγουρος δεν ήμουν έτσι και αλλιώς Όποτε δεν το θεωρώ για έμενα επιλογή πλέον.
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Δημοσίευση από GeoCommand »

Δηλαδή τι; Η σχολή αυτή θεωρείς ότι δεν είναι η καταλληλη για καποιον καλό σε μαθήματα αλλά που επιθυμει να φοίτησει σε στρατιωτικη σχολή; Αν υπάρχει κάτι πιο "χειροπιαστο" που έχεις ακούσει εκτος των προοπτικών της σχολής αν θες πες μου σε προσ. μηνυμα
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες