Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kallitexnis »

αντωνης έγραψε: Εκανα αιτησει για επ οπ και δεν με πειραν γιατι ηθελε μια βεβεωσει απο τον δοιηκητι ποθ υπειρετουσαστην κυπρο. τι ειναι αυτην η αιτειση;
Ήθελε βεβαίωση απ΄τον διοικητή σου στην Κύπρο που να πιστοποιεί ότι κατά την διάρκεια της υπηρέτησής σου εκεί ήσουν καλός ή κακός Στρατιώτης , χωρίς ή με Ποινικά αδικήματα και γενικότερα την εκτίμισή του να σε δεχτούν ή όχι Ως υποψήφιο ΕΠ. ΟΠ.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kallitexnis »

Kostas_Topo έγραψε: Λοιπον παιδια εχω στειλει τα χαρτια για την γυναικα μου την προηγουμενη Τεταρτη, στην προκυρηξη λεει να σταλουν πτυχια ξενων γλωσσων επικυρωμενα, παιρνω τηλ στο στρατολογικο της Θεσσαλονικης και τους ρωταω αν εκτος απο επικυρωση τα πτυχια θελουν και μεταφραση, μου απαντησαν πως δεν χρειαζεται μεταφραση. Εστειλα τα χαρτια (πτυχια 2 ξενων γλωσσων) και σημερα διαβασα στο army.gr σε ενα link για περιοδικα του στρατου οτι για υποψηφιους του στρατου τα πτυχια ξενων γλωσσων πρεπει να ειναι και μεταφρασμενα. Πηρα ξανα στο στρατολογικο τηλ και μου ειπαν οτι ναι επρεπε να τα μεταφρασω, οταν τους ειπα οτι αυτοι μου ειπαν να μην τα μεταφρασω και οτι η προκυρηξη δεν αναφερει μεταφραση πτυχιων μου απαντησαν οτι κανω λαθος. Μου ειπαν οτι το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να μην μοριοδοτηθουν. Μου ειπαν οτι εχω δικαιωμα ενστασης αν και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κοπει η γυναικα μου. Απο την αγνοια την δικια τους χανουμε 160 μορια...
Όποιο πιστοποιητικό είναι Ελληνικό κρατικό ή μη Χρειάζεται επικύρωση. Στην περίπτωση που είναι ξενόγλωσσο μετάφραση και επικύρωση.

Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Σου παραθετω τι γραφει κατα λεξη η προκυρηξη

Τα αποδεικτικάγραμματικών γνώσεων που έχουν εκδοθείαπόμη δημόσια εκπαιδευτικάιδρύματα

Πρέπει να είναι θεωρημένα απότην αρμόδια κρατικήαρχή ( Π . Χ . Τα πιστοποιητικάσπουδών των ιδιωτικών ΙΕΚ να είναι θεωρημένα απότην αρμόδια υπηρεσία του ΟΕΕΚ

Κλπ ). Σε περίπτωση που έχουν διατυπωθείσε ξένη διεθνώςγνωστήγλώσσα ,

Απαιτείται να είναι επικυρωμένα για τη γνησιότητάτουςκαι να συνοδεύονται απόεπίσημη μετάφραση . @ς επίσημη μετάφραση θεωρείται αυτήτηςΜεταφραστικήςΥπηρεσίαςτου Υπουργείου Εξωτερικών , Καθώςκαι φορέων που έχουν δικαίωμα

Μεταφράσεων ( Π . Χ . Δικηγόρουςεξουσιοδοτημένουςαπότουςκατάτόπουςδικηγορικούςσυλλόγους ). Επίσηςοι κάτοχοι τίτλων σπουδών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων

Του εξωτερικούνα καταθέτουν βεβαίωση ισοτιμίαςμε τα αντίστοιχα ελληνικάαπότην

Αρμόδια ελληνικήκρατικήαρχή , Καθώςκαι βεβαίωση αναγωγήςτου βαθμούαπολυτηρίου

Τουςστην 20 Βάθμια κλίμακα ( Όπου απαιτείται ).

Εδω ζηταει και επικυρωση και μεταφραση, ενω στο αποδεικτικο γνωσης ξενης γλωσσας λεει

Ζ . Κάτοχοι τίτλου γνώσηςξένων γλωσσών

Αντίγραφο ήεπικυρωμένο φωτοαντίγραφο αποδεικτικούγνώσηςξένων

Γλωσσών εφόσον είναι επιπέδου LOWER Και αντίστοιχο ήΡ ROFICIENCY.

Δεν αναφερει πουθενα μεταφραση. Αρα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι το Lower πχ να το μεταφρασουμε

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Θεωρώ πως σε καλύπτουν όλα τα παραπάνω που έγραψες, ότι πρέπει να ήταν μεταφρασμένο... Για να ήσουν σίγουρος ας το κάνατε μια μετάφραση είτε χρειαζόταν είτε όχι... Ασε που το θεωρώ τελείως άκυρο να το μεταφράζουν, δεν υπάρχει λόγος... Εδώ ζητάνε Μετάφραση στο Ήδη μεταφρασμένο πτυχίο του ecdl! Δηλαδή έλεος... και πού ξέρεις; Μπορεί κ να μην το θεώρησαν άκυροΕικόνα Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικό την επικύρωση, εφόσον ήταν επικυρωμένο μπορεί κ να το μέτρησαν στα μόρια τηςΕικόνα
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Οπως ξαναειπα γινεται δεκτο οτιδηποτε αντιστοιχει με αυτα που γραφει κατα λεξη η προκυρηξη. Η προκυρηξη λεει για ξενες γλωσσες μονο επικυρωση οποτε αυτο θα δεχθουν ως σωστο ασχετα αν αυτοι θελαν και μεταφραση αλλα ξεχασαν να το γραψουν στην προκυρηξη. Απο την στιγμη που η προκυρηξη δημοσιοποιηθηκε ετσι ετσι ισχυει. Ετσι εγινε και με τους φοιτητες, οι του ΓΕΣ θελαν να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του 1ου ετους αλλα δεν το διευκρινισαν, οποτε ο οποιοσδηποτε φοιτητης μεγαλυτερου ετους μπορουσε να παρει τα 350 μορια ασχετα αν ειχε περασει τα μαθηματα του 1ου ετους. Ολα αυτα βεβαια ειναι θεωρητικα γιατι ποτε δεν θα μαθουμε ποσα μορια συγκεντρωσαμε

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Απο την στιγμή που αναφέρει μεσα στην προκηρυξη " Περατωσαντες Τουλαχιστον το 1 ετος" ειναι σαφεστατο πως εννοει περασμενα ολα τα μαθηματα του 1ου ετους...
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από zzzzzz »

Οχι απαραιτητα γιατι στη βεβαιωση απο τη σχολη δεν γραφει μαθηματα αλλα γραφει απλα σε ποιο ετος εισαι... αν ηθελαν ολα τα μαθηματα του 1ου ετους θα επρεπε να ζητησουν ανλυτικη βαθμολογια οπου να φαινεται οτι εχει περασει ολα τα μαθηματα του ετους...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Εγω για να ημουν καλυμμενη μαζί με τη βεβαιωση της σχολης θα ειχα επισυνάψει κ την αναλυτικη βαθμολογίαΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από zzzzzz »

Ελα ομως που εμενα δεν με συνεφερε να την επισυναψω... γιατι δεν τα εχω περασμενα ολα αλλά το 80%
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

ΣωστηηηηηηηηηήΕικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Φυσικά θα το έκανα μόνο αν τα είχα όλα περασμέναΕικόνα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kallitexnis »

Παιδιά ζητάει απλά να έχουν ολοκληρωθεί οι σπουδές του 1ου έτους. Δηλαδή να έχεις παρακολουθήσει τουλάχιστον ένα έτος και Στο ΑΕΜ σου να είσαι για ΑΕΙ 2ο έτος και πάνω ή για ΤΕΙ Γ' εξάμηνο και πάνω Όχι να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα.
Kostas_Topo
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:30 pm
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Kostas_Topo »

Ναι παλικαρι μου απλα λεω οτι οταν βγαζανε την προκυρηξη θελανε σαν προυποθεση για να παρεις τα 350 μορια να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του α ετους (αυτο εννοουσαν λεγωντας "περατωσαντες τουλαχιστον του α ετους) αλλα δεν το διευκρινησανε στην προκυρηξη οποτε αρκει να εισαι μεγαλυτερο ετος. Δεν το γραψανε σωστα στην προκυρηξη οποτε δεν μπορουν να το ζητησουν κατοπιν εορτης
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kallitexnis »

Kostas_Topo έγραψε: Ναι παλικαρι μου απλα λεω οτι οταν βγαζανε την προκυρηξη θελανε σαν προυποθεση για να παρεις τα 350 μορια να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του α ετους (αυτο εννοουσαν λεγωντας "περατωσαντες τουλαχιστον του α ετους) αλλα δεν το διευκρινησανε στην προκυρηξη οποτε αρκει να εισαι μεγαλυτερο ετος. Δεν το γραψανε σωστα στην προκυρηξη οποτε δεν μπορουν να το ζητησουν κατοπιν εορτης
Συνήθως έτσι γίνεται στις προκυρήξεις...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nassos »

Για την υπεύθυνη δήλωση πρέπει να πάς σε ΚΕΠ και να επικυρώσουν ότι έχεις λευκό ποινικό μητρώο.
Anonymous

Απαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια χαρα παιδια

Τι ακριβος χαρτια πρεπει να παρουμε μαζη ας απαντισει καπιος ευχαριστω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες