Θητεία στο Υγειονομικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

pertos έγραψε:Καλησπερα, μπορειται να μου πειτε που υπαρχουν μοναδες υγειονομικου, εκτος φυσικα απο την Αρτα.


σε όλη την ελλάδα
Άβαταρ μέλους
ΛΟΚ soldier
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Παρ Σεπ 11, 2009 7:54 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από ΛΟΚ soldier »

Μάγκες επειδή εγώ έκανα θητεία αλλού, ξέρει κανείς τί ειδικότητες έχει το υγειονομικό?
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από TEIN »

NoΣοκομος-τραυματιοφορεας

Οδηγος ασθενοφορου κτλ

τεχνιτης

αυτες γνωριζω αλλα σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες...

samros

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από samros »

Καλησπέρα,
είμαι φοιτητής Ιατρικής και σύντομα παίρνω πτυχιο. Κατόπιν θα κάνω τη στρατιωτική μου θητεία. Ασχολούμαι ιδιαίτερα με την επείγουσα προνοσοκομειακή φρονίδα και τη διάσωση. Υπάρχει πεδίο εφαρμογής αυτών των δραστηριοτήτων στα πλαίσια της θητείας, πχ στο υγειονομικό, ή κάποια αντίστοιχη ειδικότητα; Γενικότερα, υπάρχει δυνατότητα να κάνω παραγωγική τη θητεία μου στο στρατό και να μην τη περάσω βιδωμένος σε καμιά καρέκλα;
Ευχαριστώ.
ΓΙΑΝΝΗΣ

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Παιδιά καλησπέρα
Εμένα μου ήρθε χαρτί για υγειονομικό ΥΕΑ, ΚΕΤΘ Αυλώνα αλλα απο πολλούς άκουσα οτι στ Αυλώνα δεν υπάρχει υγειονομικό, αληθεύει κατι τέτοιο;
Και κάτι ακόμα, οταν κάνω την υποχρεωτική εκπαίδευση μετά με στέλνουν σε κάποιο στρατιοτικό νοσοκομείο;
[Σορρυ αλλα ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος Εικόνα ]
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από yandr »

Πλέον υπάρχει Υγειονομικό στην Αυλώνα, καθώς το ΚΕΥΓ καταργήθηκε και λειτουργεί ως απλό ΚΕΝ.

Δεν θα πας απαραίτητα σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Υπάρχουν ΚΙΧΝΕ και ΛΥΓ .

Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από panos2171 »

Μερικες ερωτησεις οσον αφορα το υγειονομικο:α) αξιζει σαν ειδικοτητα (για ποιο χαλαρη θητεια) ;

β) ως τελειωφοιτος θεωρητικης σχολης μπορω να μπω (λογικα θα μπω ως Ι3 αν αυτο εχει σημασια)

γ) μεταθεση σε αλλη πολη γινεται ευκολα;

δ) σε ποια περιοχη θα ηταν καλυτερο να παρουσιαστω ωστε να μετατεθω αργοτερα Θεσσαλονικη;

ΓΙΑΝΝΗΣ

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

yandr έγραψε:Πλέον υπάρχει Υγειονομικό στην Αυλώνα, καθώς το ΚΕΥΓ καταργήθηκε και λειτουργεί ως απλό ΚΕΝ.

Δεν θα πας απαραίτητα σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Υπάρχουν ΚΙΧΝΕ και ΛΥΓ .



δηλαδή υπάρχει έστω και μια μικρή περίπτωση μετά την υποχρεωτική εκπαίδευση στην Αυλώνα να έρθω Θεσσαλονίκη στο 424 ;
Και ως Στρατιώτης στην υπηρεσία υγειονομικού θα είμαι λίγο πιο "χαλαρά" απο τα άλλα;
Και κάτι τελευταίο, τι θα μπορούσαν να με βάλουν να κάνω στο υγειονομικό ;
Ευχαριστώ εκ τν προτέρων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από yandr »

Εξαρτάται που θα βρίσκεσαι. Όπου και να είσαι θα κάνεις σκοπιά πάντως (σε περίπτωση που θεωρούσες ότι θα το γλιτώσεις).

Από εκεί και πέρα, αν είσαι σε νοσοκομείο θα μεταφέρεις τίποτα αίματα, ασθενείς, θα κάνεις μεταφορές, και γενικά τη λάτζα του νοσοκομείου.

ΓΙΑΝΝΗΣ

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

yandr έγραψε:Εξαρτάται που θα βρίσκεσαι. Όπου και να είσαι θα κάνεις σκοπιά πάντως (σε περίπτωση που θεωρούσες ότι θα το γλιτώσεις).

Από εκεί και πέρα, αν είσαι σε νοσοκομείο θα μεταφέρεις τίποτα αίματα, ασθενείς, θα κάνεις μεταφορές, και γενικά τη λάτζα του νοσοκομείου.



για τις σκοπιές ήμουν σίγουρος οτι δεν θα τις γλιτώσω, σε περίπτωση που έχω "μέσον" υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να με φέρει στο 424;(μετά τους δυο υποχρεωτικούς μήνες στην Αυλώνα)
και σε αυτήν την περίπτωση που θα μένω;(δηλαδή οι άλλοι στρατιώτες μένουν σε στρατόπεδα, εγώ θα μένω μέσα στο 424; Ή θα πηγαίνω σε κάποιο στρατόπεδο εκεί κοντά; Οπως π. Χ στον Λαγκαδά ή στο Πανόραμα;)
papous

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από papous »

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει πλέον, πόσο μένουμε Αυλώνα, και τι γίνεται μετά;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυλώνα - Ειδικότητα - Μονάδα.
KOMO

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από KOMO »

Ποσο χρονικο διαστημα σε αυλωνα και ειδικοτητα;
Πετρος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Πετρος »

Παιδια ειμαι γιατρος και παρουσιαζομαι 20/9 αυλωνα, κανω 8μηνη θητεια λογω τριτεκνης οικογενειας. Ξερετε ποσο θα μεινουμε αυλωνα; Μεχρι να ορκιστουμε η θα κανουμε ολο το 4μηνο εκει;ευχαριστω!

bicilindrico
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2011 9:40 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από bicilindrico »

Γειά σας φίλοι,

29 Σεπτεμβρίου παρουσιάζομαι στην Αυλώνα. Είμαι σχεδόν 33 ετών, τελειόφοιτος Ιατρικής σχολής και ειδικευμένος ιατρός (παθολογοανατόμος), πατέρας ενός παιδιου.
Λόγω του παιδιού ενημερώθηκα πως θα κάνω 8μηνη θητεία.

Ήμουν ενήμερος πως το ΚΕΥΓ έχει κλείσει, αλλά δεν περίμενα να παρουσιαστώ Αυλώνα.

Υπάρχει κάποιο άτομο σε παρόμοια θέση (ιατρός) που να έχει μπει Αυλώνα μετά το κλείσιμο του Υγειονομικού Κέντρου;
Πόσο διάστημα θα πρέπει να περάσω στο κέντρο εκπαίδευσης;
Σε αυτό το χρονικό διάστημα θα έχουν σχέση τα καθήκοντά μου με την ειδικότητά μου;
Μετά θα με στείλουν σε κάποια μονάδα ως ιατρό;
Επειδή η ειδικότητά μου είναι εργαστηριακή, τα αντίστοιχα εργαστήρια υπάρχουν στα 424 και 401 αντίστοιχα. Υπάρχει περίπτωση να με εκμεταλλευτούν ως ειδικευμένο ιατρό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες