Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

chLeo έγραψε:Εμείς οι Δόκιμοι μπορουμε να παμε σε ειρηνευτικη αποστολη;
Και αν ναι πως;


Ούτε οι ΔΕΑ, ούτε και οι έφεδροι πλέον μετά την μείωση της θητείας.

Two_one
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2011 2:45 am
Τοποθεσία: ---
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Two_one »

Ειδικες δυναμεις οπως ΛΟΚ ΟΥΚ πεζοναυτες κτλ πανε σε ειρηνευτικες δυναμεις; Η μονο ΕΠΟΠ; Αν και ακουσα καταργουντε οι ΕΠΟΠ και την θεση τους θα παρουν κατι εποχιακοι...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Two_one έγραψε:Ειδικες δυναμεις οπως ΛΟΚ ΟΥΚ πεζοναυτες κτλ πανε σε ειρηνευτικες δυναμεις; Η μονο ΕΠΟΠ; Αν και ακουσα καταργουντε οι ΕΠΟΠ και την θεση τους θα παρουν κατι εποχιακοι...


Mόνο μόνιμοι πάνε σε ειρηνευτικές αποστολέσ

Επίσης τα βατράχια τι τα έβαλες στην λίστα; Δεν μπορείς να κάνεις την θητεία σου εκεί

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Two_one έγραψε:Ειδικες δυναμεις οπως ΛΟΚ ΟΥΚ πεζοναυτες κτλ πανε σε ειρηνευτικες δυναμεις;Φυσικά. Η μονο ΕΠΟΠ;ΕΠΟΠ, ΕΜΘ, Απόφοιτοι παραγωγικών σχολών και κάποτε οι ΟΒΑ. Αν και ακουσα καταργουντε οι ΕΠΟΠ και την θεση τους θα παρουν κατι εποχιακοι... Όταν τους πάρει τα ξαναλέμε.


stestr

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από stestr »

Γειά σας παιδιά, ίσως έχει απαντηθεί πιο πάνω η ερώτηση που θα να κάνω αλλά επειδή δεν είμαι σχετική με το επάγγελμα θα σας ζητήσω μια πιο λεπτομερής απάντηση. Ο φίλος μου είναι 5η σειρά ΕΠΟΠ κ θέλουμε να πάμε μετάθεση (αυτός δηλαδή) στη Νάπολη ή στη Βερόνα που έχει νατοικές βάσεις. Γίνεται αυτή η μετάθεση ή τζάμπα ελπίζω; Παρακαλώ απαντήστε μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

 1. Με βάση τα προηγούμενα μηνύματα κάτι τέτοιο δεν υφίσταται

2. Από αυτά που έχουνε ειπωθεί στο φόρουμ οι εποπ μπορούνε να πάνε στο Κόσοβο στο Αφγανιστάν και στην Αλβανία, τώρα ο φίλος σου τι λέει δεν γνωρίζω...

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από POLITHS »

stestr έγραψε:Γειά σας παιδιά, ίσως έχει απαντηθεί πιο πάνω η ερώτηση που θα να κάνω αλλά επειδή δεν είμαι σχετική με το επάγγελμα θα σας ζητήσω μια πιο λεπτομερής απάντηση. Ο φίλος μου είναι 5η σειρά ΕΠΟΠ κ θέλουμε να πάμε μετάθεση (αυτός δηλαδή) στη Νάπολη ή στη Βερόνα που έχει νατοικές βάσεις. Γίνεται αυτή η μετάθεση ή τζάμπα ελπίζω; Παρακαλώ απαντήστε μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


ΕΠ. ΟΠ μπορει να μπει στην επιλογη στελεχων για νατοικα στρατηγεια εφ΄οσων μονιμοποιηθει η μια προυποθεση ειναι αυτη απο εκει και περα καθε χρονο βγαινουν οι θεσεις εξωτερικου με δγη για ολο τον κοσμο ειτε σε νατοικα στρατηγεια ειτε σε πρεσβειες αναλογως βαθμου οι επ. Οπ εφ΄οσων εχουν μονιμοποιηθει και υπαρχει θεση μπορουν να δηλωσουν συμμετοχη στην επιλογη απαραιτητη ειναι η γνωση ξενης γλωσσας οχι μονο αγγλικων αλλα και δευτερης γλωσσας ενισχυτικο ειναι να γνωριζεις την γλωσσα της χωρας οπου δηλωνεις να πας φετος στην Δγη που βγηκε υπηρχαν Θεσεις για επ. Οπ και εμθ σε βελγιο γερμανια ισπανια ιταλια οι θεσεις αυτες ηταν θεσεις οδηγων και βοηθων γραφειοιυ ως επι των πλειστων Ελαχιστος χρονος παραμονης τα 3 χρονια τα λεφτα εχουν μειωθει αρκετα σε σχεση με το παρελθον καθως η αποζημιωση εξωτερικου ειναι μικρη τωρα εαν καταφερει ο φιλος σου να παει και εσυ δουλευεις στο δημοσιο εαν θελεις να τον ακολουθησεις παιρνεις αδεια ανευ αποδοχων αλλιως μενεις ελλαδα και συνεχιζεις την εργασια σου καλο βραδυ

ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
AntonisV
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2018 11:44 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από AntonisV »

Καλησπέρα σας. Θέλω, οταν έρθει η ώρα, να πάω στις ειδικές δυνάμεις, συγκρεκριμένα ΛΟΚ. Έχω ακούσει πως μπορείς να πάρεις μέρος σε πολέμους στο Αφγανιστάν. Πείτε μου παρακαλώ αν όντος γίνετε αυτό, και με ποιά διαδικασία. Ευχαριστώ πολυ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι δεν γίνεται και στο Αφγανιστάν δεν υπάρχει Ελληνική Δύναμη από το 2012.

Κάποτε προ 20ετίας οι οπλίτες θητείας στις Ειδικές Δυνάμεις είχαν δυνατότητα να υπηρετήσουν στο Κοσσυφοπέδιο.
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από The Marine »

Εν ετη 2018 σε ποιες χωρες υπαρχει Ελληνικη Δυναμη και πανε στατιωτικοι;
giotas

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από giotas »

Καλημερα. Μπορω να παρω μεταθεση σε αλλη χωρα με οποιοδηποτε τροπο, να υπηρετησω δηλαδη, π. Χ Αμερικη, επειδη εχει καλυτερη στρατιωτικη αποκατασταση και τα σχετικα ή μονο μεσω ιδιωτικου στρατου?
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από JimA »

Χαιρετε, ξερουμε αν μπορει ευκολα οβα ειδικων δυναμεων να παει σε ειρηνευτικη αποστολη; Τωρα διατηρουμε αποστολες σε λιβυη λιβανο αφγανισταν ετσι;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Nassos »

Αφγανιστάν και Λιβυή όχι, στο Λίβανο (UNIFIL) έχουμε στείλει φρεγάτα.

Υπάρχει ακόμη η ΕΛΔΥΚΟ στο Κοσσυφοπέδιο.
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από JimA »

Μαλιστα ευχαριστω πολυ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες