Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Παιδια θα θελα κανω 2 ερωτησεις σε καποιον που ξερει κατι (ΠΟΛΥ ασχετο μεν γι αυτην τη χρονικη περιοδο γιατι δεν γιναμε ΕΠΟΠ ακομα, αλλα εξισου σημαντικες για τα σχεδια μου και πιστευω για καθε αλλον, που μπορει καποτε να το αναρωτηθει.)
Η ερωτηση 1: Ενα στελεχος μπορει να δηλωσει την συμμετοχη του σε Ειρηνευτικες Δυναμεις και ΝΑΤΟϊκες Ασκησεις, σωστα; Ο ΕΠΟΠ σαν στελεχος που προκειται να γινει, εχει το δικαιωμα αυτο; Και αν ναι, ειναι καποια extra λεφτα στον μισθο του;
Ερωτηση 2: Τι γινεται στις Ειρηνευτικες Δυναμεις; Μπορει ενας ΕΠΟΠ να δηλωσει συμμετοχη; Προκειται να μεινει μονιμα μεχρι την συνταξιοδοτηση του ή θα λειπει εκτος Ελλαδας για καποιο χρονικο οριο και μετα παλι πισω; Και αν ναι (και ξερετε ποσο), παρακαλω πειτε μου...

Σας Ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις :P
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Θα σου μιλησω για τις Ειρηνευτικες Αποστολες που εχω εμπειρια και γνωση.
Οπως καθε στελεχος του ΕΣ, ετσι και οι ΕΠ. ΟΠ. Μπορουν να πανε σε τετοιες αποστολες. Αυτην την στιγμη, η Ελλαδα διατηρει Ειρηνευτικες Δυναμεις σε 3 χωρες. Κοσοβο, Αφγανισταν, Αλβανια.
Μπορεις παντα να δηλωσεις, αλλα αναλογα με το Οπλο και την Μοναδα που εισαι (και την αποστολη που επιθυμεις), αλλοτε ειναι ευκολο να σε παρουν, Αλλοτε δυσκολο (καποιες φορες και ακατορθωτο εαν δεν δικαιολογει την ειδικοτητα του η αποστολη) και σε ορισμενες περιπτωσεις πας και τσιμπιτος. Ο χρονος που καθεσαι εκει ποικοιλει,(Αφγανισταν 4 μηνες, Κοσοβο και Αλβανια απο 6 μηνες).

Οποιο στελεχος εχει παει σε αποστολη, απαγορευεται να ξαναπαει σε διαστημα μικροτερο των 12 μηνων σε οποιαδηποτε αποστολη εξωτερικου.

Για οποια αλλη πληροφορια μη διστασεις.
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

thnx αδερφε μου... Οι πληροφοριες σου μου ειναι πολιτιμες. Τι εννοεις ομως με την λεξη "τσιμπιτος"; Οτι, αλλοι μπορει να σε διαλεξουν για να πας, παρα την θεληση σου; Επισης λες "απο προσωπικη μου εμπειρια και γνωση"... Για πες μας, εχεις συμμετασχει ποτε σε τετοιου ειδους Αποστολες κτλ; Αν ναι, πως ηταν;
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Οταν λεω τσιμπιτος εννοω αυτο ακριβως που λες. Να γινεις δηλαδη δεθελωντης :P
Οταν ας πουμε εισαι σε μια μοναδα που στελνει αρκετα ατομα σε αποστολες καποια στιγμη αυτοι που θα θελουν να παν θα τελειωσουν. Τοτε θα πρεπει να παει καποιος που δεν το θελει, για δικους του λογους (φοβαται, δε θελει να ξεβολευτει, θελει να παντρευτει, γενναει η γυναικα του, η απλα δε γουσταρει βρε αδερφε). Αυτοι ειναι οι λεγομενοι τσιμπιτοι και δεν ειναι λιγοι γενικοτερα.

Εγω εχω παει στο Αφγανισταν (οπως και πολλοι αλλοι συναδελφοι, ιδιαιτερα του Μηχανικου). Ηταν οπως ειναι ο πολεμος γενικα στα μετοπισθεν. Δηλαδη δεν εισαι πρωτη γραμμη, αλλα αυτο δε σημενει οτι δε μπορει να γινει το οτιδηποτε (ιδιαιτερα εφ'οσον δεν ασχολεισαι με τακτικο στρατο). Συναιβεναν οι κλασσικες επιθεσεις με εκρηκτικα, αυτοκτονιας η μη, πετουσαν δεκαδες αεροπλανα και ελικοπτερα καθε μερα, ο στανταρ φορτος σου (οπλο, σφαιρες, γιλεκο, εξαρτυση, κρανος) εγιναν κατι παραπανω απο στανταρ αφου τα φορουσες σε καθε εξοδο, το φαγητο ηταν οτι πιο φρεσκο ειχαν να προσφερουν τα ψυγεια βαθειας καταψυξης της Αργεντινης, Γερμανιας, Τουρκιας, Δανιας και λοιπων χωρων, κοινως το φαγητο ηταν σαπιο, υπηρχε μονιμη θολουρα στον ουρανο που νομιζες οτι ηταν ομιχλη, αλλα που ομιχλη με 45 βαθμους; Και τελικα καταλαβαινες οτι ηταν απλα σκονη που αιωρειτο... Και διαφορα τετοια που σκοπο εχουν να σε δοκιμασουν, ψυχικα κυριως και λιγοτερο σωματικα.

Αυτα σε γενικες γραμμες, αν θες να μαθεις κατι πιο συγκεκριμενο, πες.

Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Πωπω εμπειριααααα Εικόνα ...

Οταν παρουσιαστηκα στο Πευκο ειχα συναντησει τον μοναδικο Υπαξ/κο ο οποιος ειχε παει σε ειρηνευτικες δυναμεις... Ηταν ο Αρχιλοχιας Γιαγιας... (αν τον ξερετε ειναι και ***** τα ατομα), οταν μιλουσε ολοι κρεμντουσαν απο τα χειλη του με θαυμασμο. Αυτος πρεπει να ειχε εμπλακει και σε διαφορες καταστασεις οταν ηταν στις Ειρηνευτικες Δυναμεις. Ειχε μια διαφορετικη αυρα και μιλουσε εντελως διαφορετικα απο τους υπολοιπους υπαξ/κους και Αξ/κους.

Τελοσπαντων, οταν τυχει και λαβεις μερος σε ΝΑΤΟϊκες Ασκησεις και σε Ειρηνευτικες Δυναμεις, αυτο ειναι extra στον μισθο σου Αντωνη ε; Οπως οταν εισαι παραμεθωριο.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Α ναι να κατι που ξεχασα να αναφερω. Οντως εχεις κατι extra στον μισθο, δηλαδη ειναι βασικα σαν να παιρνεις μισθους απο 2 μεριες. Ο μισθος της αποστολης μαζι με της Ελλαδας μας πηγαινε γυρω στα 3 χιλιαρικα τον μηνα.
Τα λεφτα ειναι καλα, ιδιαιτερα αν χρωστας σε δανεια και τετοια, ειχαμε κοσμο που για να ξελασπωσει ειρθε να φαει το "πακετο" της αποστολης.

Τωρα οσον αφορα την εμπειρια, ειναι οντως δυνατη εμπειρια, περιεργη καπως. Εκτος απο οτι βλεπεις πραγματα, ανοιγει το μυαλο σου και τετοια, εκτιμας πραγματα που ουτε πιστευες οτι θα ειχαν τοσο μεγαλη σημασια. Αναφαιρω ενδεικτικα τρια:
1. Ησυχια. Δεν εχει ποτε ησυχια οπου και να εισαι και δεν μπορεις να μεινεις μονος για κανενα λογο.
2. Η δυναμη του να ελεγχεις ποτε θα κοιμηθεις. Με σαλπιγγα ξυπνας, με σαλπιγγα κοιμασαι, τρως, παιρνεις αναφορα, τα παντα.
3. Το απορρυπαντικο για τα ρουχα. Αμα σου τελειωνε, την ειχες κατσει πραγματικα...

Εσυ ποια χρονια πηγες φανταρος ρε Lion;

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από tzovana18 »

Καλα θα ειναι φοβερη εμπειρια αυτο τρελαθηκα τωρα με αυτα που ειπες Antonis21 Φοβεραααα! Θα ειναι πολυ ωραια εμπειρια και θα εισαι περηφανος που πηγες να σε ρωτησω κατι δεν παιζει ρολο να εισαι μονο ειδικες δυναμεις για να πας σε Ειρηνευτικες Δυναμεις Μπορει να πας και απο πεζικο και απο ποιο αλλο σωμα; Γυναικα υπηρχε εκει; Εγω ειχα δει στην εμπολεμη ζωνη που εχει καποιο καναλι δεν θυμαμαι οτι υπηρχε μια γυναικα λοχαγος και αυτη εδινε της εντολες νομιζω και ηταν στο εξωτερικο αν εχω λαθος διορθωσε με! ΟΚ;

Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Μπηκα το 2002 αδερφε μου, μηνα Νοεμβρη. Ημουν η 281,02 ΣΤ' ΕΣΣΟ και η τελευταια σειρα που εκανε 14μηνο και εφαγε τ'αυγο στον κωλο (με το συμπαθειο) και απο παλιοτερους φανταρους και απο καθε αποψη. Οχι βεβαια περισσοτερο απο παλιοτερες σειρες οπου τα πραγματα ηταν ακομη πιο δυσκολα. Αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη, μετα απο το 14μηνο, ο στρατος εγινε παιδικη χαρα. Σειρουλα μου πηγε εκπαιδευτης στο Πευκο για τους Νεοσυλλεκτους και οταν τους εριξε για καμψεις "βγηκε στον τακο" που λεγαμε τοτε, απο Αξ/κο... Ελεος... ΕΔ ειναι αυτες; Τεσπα...offtopic ειναι αυτο το ζητημα :P

Πραγματικα ομως σε θαυμαζω... Μπραβο ρε αδερφεΕικόνα
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Στις Ειρηνευτικες Αποστολες μπορει να παει οποιοδηποτε στελεχος του ΕΣ, αρκει να δικαιολογει την ειδικοτητα του στις αναγκες της αποστολης.

Στην δικη μου αποστολη υπηρχε μια γυναικα, αξιωματικος του Υγειονομικου, που ηταν υπευθυνη για τις ιατροφαρμακευτικες μας αναγκες εκει. Συνηθως οι μονες γυναικες που πηγαινουν ειναι του Υγειονομικου.
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Ταυτοχρονα ομως δεν ζουσες και τον κινδυνο; Μια αβεβαιοτητα για το τι επακολουθει στο επομενο λεπτο ή ας πουμε οτι τα πραγματα ηταν ασφαλη εκει;
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Κοιτα, ο κινδυνος υπαρχει παντα. Καθε μερα στην δουλεια μου ασχολουμαι με πραγματα που πολυ ευκολα απο παραμικρο λαθος θα μπορουσαν να με σκοτωσουν. Απο ενα σημειο και μετα, πρεπει να ξεπερασεις τον οποιοδηποτε φοβο εχεις για να μπορεσεις να συνεχισεις. Ο ισχυρος φοβος φερνει τρομο, ο τρομος πανικο. Αμα σε πιασει πανικος, εχεις χασει το παιχνιδι 10-0.

Ο φοβος καλο ειναι να υπαρχει σε ελαχιστες δοσεις, σε κραταει σε εγρηγορση και σε κανει πιο προσεκτικο. Μεγαλη σημασια παιζει ο σεβασμος στο αντικειμενο και να μη ρουτινιαζεις ποτε. Η ρουτινα σκοτωνει. Οταν πιστευεις οτι γνωριζεις το αντικειμενο αψογα γιατι το εχεις κανει πολλες φορες, ρουτινιαζεις. Εκει επανω στη ρουτινα θα σκαλωσεις λιγο, θα βαρεθεις ισως, θα πεις για παραδειγμα, "ε το ριμαδι το κρανος το φοραω τοσο καιρο και ποτε δεν εγινε τιποτα". Ελα ομως που η τυχη σε περιμενει στη στροφη...

Μια σχετικη ασφαλεια την ειχαμε, γιατι ημασταν μακρια απο το μεγαλο μετωπο, αλλα εαν και δεν ειχαμε ας πουμε επιθεσεις σε στρατοπεδα απο ομαδες και τετοια σχετικα, ειχαμε τις μεμονωμενες επιθεσεις. Ο καθενας μπορουσε να ειναι οτιδηποτε, δεν μπορουσες να χαλαρωσεις ποτε.

Εχει και αλλα που δε μπορω να τα πω εδω.
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Καταλαβα... Ησασταν στην τσιτα παντα, δηλαδη! Και οσον αφορα αυτα που λενε περι ουρανιο στην ατμοσφαιρα και τετοια; Οτι και καλα μετα απο καιρο σου βγαινουν προβληματα υγειας; Στο Αφγανισταν δεν ξερω αν υπαρχει. Εαν υπαρχει καπου, αυτο θα ειναι στο Κοσσοβο. Εχεις ακουσει τιποτα περι του θεματος; Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου αλλα ΕΑΝ με το καλο μ'αξιωσει ο Θεος και μπω στον ΕΣ, σιγουρα μπορει καποια απο αυτα τα πραγματα να πρεπει να τα αντιμετωπισω καποτε οπως και ο καθε στρατιωτικος, κανεις δεν ξερει. Γι αυτο θα 'θελα να εχω μια γενικη εικονα περι του θεματος.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Κοιτα πως παει η ιστορια με το ουρανιο...

Στα πεδια των μαχων που εχουν περασει αρματα, ειναι πολυ πιθανον να εχουν βληθει διατρητικα βληματα απεμπλουτισμενου ουρανιου (DU). Αυτα τα βληματα ειναι η πηγη της ραδιενεργειας που ολοι ξερουμε τι προβληματα προκαλει.

Στο Αφγανισταν στο σημειο που ειμασταν εμεις δεν ειχε καθολου ραδιενεργεια. Φερθηκα λιγο ας πουμε εξυπνα και εφερα μαζι μου εναν μετρητη ραδιενεργειας για να μετρησω το στρατοπεδο. Ευτυχως δεν υπηρχε Τιποτε ανυσηχητικο.

Οσον αφορα το Κοσοβο, εχω ακουσει και γω τις ιστοριες, αλλα δε μπορω να ξερω ακριβως τι γινεται (και ποιος μπορει αν δεν εχει μετρησει ο ιδιος;).
Lion
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 7:05 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Lion »

Εξυπνα φερθηκες με τον μετρητη. Ωραιος Εικόνα Αντε, αρκετα με ανεχτηκες Εικόνα. Σ'αφηνω στην ησυχια σου. Με εχεις καλυψει ΠΛΗΡΩΣ σε ολα. Αν ο Θεος το θελησει και τυχει να βρεθουμε, μπορουμε να παμε για κανενα τσιπουρακι ή ρετσινα και να συνεχισουμε εκει και γενικα να τα πουμε

Σ'ευχαριστω αδερφε μου για τις πληροφοριες Εικόνα
Anonymous

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Να σας ρωτησω κατι ειναι αλη8εια οτι στις ειρηνευτικες αποστολες μονο ειρηνευτηκες που δεν ειναι και οτι φυλας απορρητα;

κατι ασχετο. Αν δεν εχεις lower αγγλικων δε μπορεις να πας;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες