Μεταθέσεις στρατιωτικών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Guest »

Ως μονιμος αξιοματικος, για παραδειγμα οι αποφοιτοι της ΣΣΕ
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Guest έγραψε: Ως μονιμος αξιοματικος, για παραδειγμα οι αποφοιτοι της ΣΣΕ
Συχνες (αν εξαιρεσουμε την Αεροπορια Στρατου). Κατα την γνωμη πηγαινε Π. Α. Απο οτι μου εχουν πει ειναι καλυτερα.Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Nassos »

Μεταθέσεις στρατιωτικών με προκήρυξη θέσεων -
Με εκδήλωση ενδιαφέροντος και συνδυασμό μορίων και κοινωνικών κριτηρίων θα καλύπτονται οι θέσεις

Μεταθέσεις με προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος είναι το σχέδιο που επεξεργάζεται η ηγεσία του υπουργείου Εθνικής Αμυνας προκειμένου να αντιμετωπίσει την ακαμψία του συστήματος μορίων. Οι θέσεις των στρατιωτικών στις μονάδες θα καλύπτονται αφενός με βάση τα μόρια, αφετέρου όμως θα λαμβάνονται σοβαρά υπόψη τα κοινωνικά κριτήρια τα οποία στο σύστημα που καταρτίσθηκε επί της υπουργίας Ευάγγελου Βενιζέλου είχαν παραγκωνισθεί.
Διορθώσεις

Σύμφωνα με πληροφορίες, το επιτελείο του υπουργού Εθνικής Αμυνας Πάνου Μπεγλίτη επιχειρεί διορθώσεις στο σύστημα των μεταθέσεων των στρατιωτικών και αποκατάσταση προς το δικαιότερο των προβλημάτων που έχουν ανακύψει με την αυστηρή εφαρμογή της μοριοδότησης. Στην κατεύθυνση αυτή έχουν ζητηθεί προτάσεις και από τα Γενικά Επιτελεία έτσι ώστε να προωθηθεί ένα μοντέλο το οποίο δεν θα αδικεί όσους απέκτησαν διοικητική εμπειρία μέσα από θέσεις ευθύνης και τυπικά προσόντα, αλλά δεν θα αποδεικνύεται και αδύναμο να ικανοποιήσει κοινωνικά αιτήματα όταν πρέπει.

Αναζητώντας την κατάλληλη συνταγή φαίνεται να προκρίνεται η ιδέα της προκήρυξης θέσεων. Τα στελέχη που ενδιαφέρονται γι' αυτές θα υποβάλλουν στις μονάδες όπου υπηρετούν σχετική αίτηση μετάθεσης και με ένα συνδυασμό μορίων και κοινωνικών κριτηρίων θα αποφασίζεται η πλήρωση των συγκεκριμένων θέσεων. Το σχέδιο είναι σε αρχικό στάδιο και δεν έχει αποσαφηνιστεί σε ποιο βαθμό θα υλοποιηθεί, καθώς επίσης και οι ακριβείς διαδικασίες.

Δεδομένο είναι πως η αυστηρή εφαρμογή του συστήματος των μορίων δημιούργησε αρκετά και σοβαρά προβλήματα τα οποία πρέπει να επιλυθούν. «Δεν μπορεί έγγαμοι στρατιωτικοί και με παιδιά, με υψηλό αριθμό μορίων, να μην ικανοποιήθηκαν και αιτήματα στελεχών ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων να απορρίφθηκαν», ανέφερε ανώτατη πηγή. Αλλο ενδεικτικό παράδειγμα είναι η εντοπιότητα, η οποία σε πολλές περιπτώσεις παραγνωρίστηκε.

Συνέχεια: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ
BASILIS

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από BASILIS »

Καλησπερα εχω 3 παιδια υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν μεταθεση στα επομενα 5 χρονια ειμαι εποπ
ανωνυμος

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από ανωνυμος »

Ξερει κανεις να μου πει καθε ποτε παιρνει μεταθεση ενας στρατιωτικος γιατρος;

niki27210
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 11:22 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από niki27210 »

Χαιρετε,
ειμαι επισμυνιας μουσικος και υπηρετω στην μουσικη μοιρας γεα. σε εμας ισχυει το αμεταθετο γιατι δεν υπαρχει αλλη μοναδα μουσικης στην αεροπορια. γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιος τροπος με αλλαγη ειδικοτητα τροπο να μετατθω στην καλαματα;
ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω τις απαντησεις σας!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από yandr »

Για τουλάχιστον δύο χρόνια θα επιδιωχθεί να διαρκούν οι μεταθέσεις όλων των στρατιωτικών (και των ανωτέρων - ανωτάτων) στις θέσεις όπου τοποθετούνται. Τη ρύθμιση αυτή προωθεί ο νέος αρχηγός ΓΕΕΘΑ στρατηγός Μ. Κωσταράκος στα Επιτελεία, με στόχο τον περιορισμό των εξόδων, αλλά και προκειμένου να προλαβαίνει να διαπιστώνει προβλήματα, να σχεδιάζει λύσεις και να τις υλοποιεί στο πλαίσιο των γενικών καθηκόντων διοίκησης.

πηγή
Kate25

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Kate25 »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Ο φίλος μου Είναι στην πολεμική αεροπορία μέσω ΣΤΥΑ... ΉΤΑΝ 6 χρόνια σε ένα μέρος πολύ μακριά από την πόλη του, ενώ παράλληλα δήλωνε στα χαρτιά του ότι θέλει να επιστρέψει στον τόπο καταγωγής του... Φέτος πήρε τη μετάθεση, αλλά για συγκεκριμένους λόγους είναι ανάγκη να επιστρέψει... Έχει πιθανότητες να ξαναπάρει μετάθεση;
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Αλέξης »

Κομματάκι δύσκολο, απ τη στιγμή που πήρε φέτος τη μετάθεση. Αν επικαλεστεί το λόγο που θέλει να επιστρέψει, ανάλογα και με τα προσόντα που έχει ίσως κάτι να γίνει
ΙΩΑΝΝΑ

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Καλησπέρα σας, η αδερφή μου είναι στη ΣΜΥ-ΣΩΜΑΤΑ, μήπως υπάρχει κάποιος "οδηγός" σχετικά με τις μεταθέσεις μετά τη σχολή ώστε να το μελετήσω;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Καλησπέρα σας,η αδερφή μου είναι στη ΣΜΥ-ΣΩΜΑΤΑ,μήπως υπάρχει κάποιος "οδηγός" σχετικά με τις μεταθέσεις μετά τη σχολή ώστε να το μελετήσω;



το καλύτερο δώρο που μπορείς να της κάνεις για να την βοηθήσεις είναι να τις πάρεις το χάρτη της Ελλάδας γιατί ανά 3-4 χρόνια θα παίρνει μεταθέσεις εκτός και αν παντρευτεί ένστολο

Άβαταρ μέλους
MITSIRAS
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 25, 2011 4:15 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από MITSIRAS »

Παιδια στην αεροπορια καθε ποσο παιρνεις μεταθεση?
ΙΩΑΝΝΑ

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ευχαριστώ για την τοποθέτηση το ξέρω ότι οι μεταθέσεις είναι συχνές, αλλά έχω ψάξει σχεδόν παντού, δεν υπάρχει ένας οδηγός, έστω κάτι το οποίο να έχει μια λίστα με όλα τα στρατόπεδα, τις περιοχές... Ανά σώμα; Αν γνωρίζει κάποιος τον ευχαριστώ θερμά και παρακαλώ όπως μου πει που να ψάξω.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Ευχαριστώ για την τοποθέτηση το ξέρω ότι οι μεταθέσεις είναι συχνές, αλλά έχω ψάξει σχεδόν παντού, δεν υπάρχει ένας οδηγός, έστω κάτι το οποίο να έχει μια λίστα με όλα τα στρατόπεδα, τις περιοχές... Ανά σώμα; Αν γνωρίζει κάποιος τον ευχαριστώ θερμά και παρακαλώ όπως μου πει που να ψάξω.



Εδώ θα βρεις τα περισσότερα στρατόπεδα και μην κολλάς στα σώματα και στα όπλα, εκεί που θα πάει η αδερφή σου (έβρο η νησιά) έχει τα πάντα

ΙΩΑΝΝΑ

Μεταθέσεις στρατιωτικών

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Καλημέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ! Ήταν πολύ χρήσιμη πληροφορία. Καλή δύναμη!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης