Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΝΑΤΗ ΚΑΙ Η ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ!

εχω συνομιλησει με αρκετα παιδια, φουλ φανατισμένα με στρατο, "εθνος", "ελλαδα" κλπ κλπ, αλλά από ιστορία ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ!
ποιος ειπε οτι σε "βαρεμενους" σαν εμενα δεν αρεσει η ιστορια και οτι δεν θέλω να μαθω την ιστορία της πατρίδας μου!

άλλωστε είναι γνωστό κ αυτό που είπε ο κισινγκερ (μεγας ανθελληνας)

"αν θελεις να χτυπησεις τους Ελληνες, χτυπα την ιστορία κ τη γλώσσα τους" !

αλλά δυστυχώς, πολλά παιδάκια στο εξωτερικό διδάσκονται ελληνική ιστορία και μυθολογία και μάλιστα από το πρωτοτυπο κειμενο,
ενώ εδω λιγοι ξερουμε κατι κ απο τη μεταφραση...

ουτε εγω ανεχομαι καποιο ξεπουλημα,
αλλα ποτε δεν θα πω πως ειμαστε ανωτεροι σαν φυλη, ή οπως μας έλεγε ο καθηγητης : " οι τουρκοι ειναι απο γεννησιμοιου τους κακοι" !
(αν ειναι δυνατον, ενα βρεφος στην κουνια του να "θελει πνιξιμο" !)

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Lxias »

Ανθλχος έγραψε: Χεχε ! Δεν ειναι ετσι, αλλα ως ρωτησω εγω: "με ποιον τροπο αγαπας την πατρίδα σου; " (οχι εσυ βελε, γενικη η ερωτηση!) απλά στα λόγια; Πηγαίνοντας ειδικές δυνάμεις; Βάζοντας αυτοκολλητα/σημαιακια; Φωναζοντας "γ@μω τους τουρκους/αλβανους"... Αν ειναι ετσι, εγω που ΔΕΝ βαζω ποτε σημαιες και δεν γουσταρω κι ολας, που εκοβα τους αλφα ΜΟΥ απο το να φωναζουν συνθηματα για "που θ'αναψουμε κερια-στην αγια-σοφια", που γενικά δεν έχω τίποτα με αλβανούς κλπ.   Που μετα απο τοσα ποστ με μαθατε πια και καταλαβατε τι αριστερο-ανθελληνας ειμαι (; ) ΕΓΩ ομως ΘΛΙΒΟΜΑΙ για την καταντια της πατριδας μου. Που ενω ημασταν καποτε πρωτοι με διαφορα, τωρα. Αστα να πανε... Παιδεία;(παντε μια βολτα εξω και μετα ελατε πισω, παντου σκουπιδια κ κακο) εκπαίδευση;(καθε περσι κ καλυτερο το επιπεδο των μαθητων) υγεία; Ασφάλεια; Τελικά εγω τί είμαι; ΔΕΝ νοιάζομαι για την πατρίδα μου; ΔΕΝ την αγαπάω εγώ; Τι λέτε;

Τώρα το πάμε καλά για αυτό εγώ τα έχω πάρει κρανίο με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί να είμαστε μετανάστες στη χώρα μας.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Velerefontis »

Η παιδεια της χωρας μας ειναι τραγικη. Ενα απλο παραδειγμα. Συνομιλια μου με παιδι Δευτερας Γυμνασιου. Αφορμη μια ερωτηση σε ενα τηλεπαιχνιδι. "Ποιος εγραψε τον Εθνικο μας Υμνο";
"Ο Σολωμων"!(Σιγα μην τον εγραψε και ο Δαβιδ)
"Και ποιος τον μελοποιησε";(Αφου του εξηγησα τι σημαινει η λεξη μελοποιησε)
"Δεν ξερω, στο σχολειο δε μας το εχουν πει ποτε"
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Nassos »

Εμένα μου έβγαλε τον Χαρίλαο Φλωράκη! Έλεος!

Μόνο σε ένα πράγμα είχε δίκιο και αφορούσε το Άγιον Όρος .

Μακάρι να 'χα πάει νωρίτερα, και 'γω θα 'μουν καλύτερα και ο τόπος!

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Velerefontis έγραψε:Η παιδεια της χωρας μας ειναι τραγικη. Ενα απλο παραδειγμα. Συνομιλια μου με παιδι Δευτερας Γυμνασιου. Αφορμη μια ερωτηση σε ενα τηλεπαιχνιδι. "Ποιος εγραψε τον Εθνικο μας Υμνο";
"Ο Σολωμων"!(Σιγα μην τον εγραψε και ο Δαβιδ)
"Και ποιος τον μελοποιησε";(Αφου του εξηγησα τι σημαινει η λεξη μελοποιησε)
"Δεν ξερω, στο σχολειο δε μας το εχουν πει ποτε"


Κάτι να πω πάνω σε αυτό. Κάνουμε το λάθος να κατακρίνουμε πολλές φορές τους ανθρώπους που απαντάνε τόσο εκτός σε τέτοια θέματα.

Πιστεύω προσωπικά πως δεν φταίνει αυτοί οι συγκεκριμένοι, αλλά το γενικό σύστημα που έχει καθιερωθεί από όλους μας.

Και γω μπορώ να πω ότι μόλις είχα ακούσε αυτή την ερώτηση, σκέφτηκα "πώς τον λένε; Μάντζαρης. Μάντζαρος. ".

Είχα αμφιβολίες. Και είναι απόλυτα λογικό. Όταν αυτά τα όνοματα πχ στην δεδομένη περίπτωση τα διαβάζεις και τα βλέπεις μια φορά και μετά δεν τα ξανακούς από πουθενά, λογικό είναι να μην σου μένουνε. Πολύ πιο εύκολα θα σου μείνουνε τα ονόματα της Βροχοπούλου, της Μπεζαντάκου κτλ που τα ακούς θέλοντας και μη κάθε μέρα.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από ILARXOS »

" τα ονόματα της Βροχοπούλου, της Μπεζαντάκου κτλ που τα ακούς θέλοντας και μη κάθε μέρα. "

οχι απαραιτητα φίλε μάρκο !
εγω που δεν βλέπω "αστεράτο" καναλι (αν και αστερατος ο ιδιος Εικόνα)
κ που τα γουστα των γονεων μου κ των φιλων μου απεχουν παρασαγγας απο τετοια, δεν τα ακουω σχεδον ποτε!

συμπληρωμα:
αυτα που κοροιδευουν καμια φορα τα καναλια, για παιδια που δεν ξερουν τι εγινε στις 25/03/1821 και 28/10/1940, δεν ειναι ψεμα!
δεν φταινε τα ιδια τα παιδια ισως, ουτε τοσο αυτο το "συστημα".
οι γονεις τί έχουν κάνει;
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Dargal »

Ανθλχος έγραψε:" τα ονόματα της Βροχοπούλου, της Μπεζαντάκου κτλ που τα ακούς θέλοντας και μη κάθε μέρα. "

οχι απαραιτητα φίλε μάρκο !
εγω που δεν βλέπω "αστεράτο" καναλι (αν και αστερατος ο ιδιος Εικόνα)
κ που τα γουστα των γονεων μου κ των φιλων μου απεχουν παρασαγγας απο τετοια, δεν τα ακουω σχεδον ποτε!

συμπληρωμα:
αυτα που κοροιδευουν καμια φορα τα καναλια, για παιδια που δεν ξερουν τι εγινε στις 25/03/1821 και 28/10/1940, δεν ειναι ψεμα!
δεν φταινε τα ιδια τα παιδια ισως, ουτε τοσο αυτο το "συστημα".
οι γονεις τί έχουν κάνει;

Σωστος. Εμενα θυμαμαι, ακομα δεν ειχα συμπληρωσει τα 5, και με ειχε παει ο πατερας μου σε κατι παρελασεις, και μου εκανε κανονικο μαθημα Ιστοριας τι γιορταζουμε, ποιοι ηταν οι πρωτεργατες...
Και κατι τετοια μενουν χαραγμενα στη μνημη μικρου παιδιου
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ούτε γω ρε παιδιά είμαι σε περιβάλλον που αρέσκεται σε αυτού του είδους τα αιρεθίσματα, ούτε κι ο ίδιος σαφώς.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η γενική κατάσταση δεν είναι έτσι. Και μην μου πείτε ότι έχουμε κάποιες γνώσεις που θεωρούνται πολύ βασικές.

Δεν μιλάμε μόνο για το ποιοι είναι οι πρωτεργάτες της επανάστασης ChrPat. Δεν είναι μόνο αυτές οι γενικές γνώσεις. Γενικώς κάποια βασικά πράγματα που θα έπρεπε ίσως να γνωρίζουμε δεν τα ξέρουμε.

Είτε αφορούνε ιστορία, μουσική, λογοτεχνία, γεωγραφία ακόμα κτλ.

Εσείς δηλαδή είστε τόσο σίγουροι ότι δεν θα πιαστείτε αδιάβαστοι σε κάποια πράγματα που θεωρούνται πλέον βασικά;
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Μάρκο, αλλίμονο να πουμε οτι τα ξερουμε ολα.
αλλα πιστευω ακραδαντα οτι μπορουμε να σταθουμε αξιοπρεπεστατα σε μια -σοβαρη- συζητηση, "επι παντος επιστητου" !

[ " Είτε αφορούνε ιστορία, μουσική, λογοτεχνία, γεωγραφία ακόμα κτλ. " ]
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Σαφώς και μπορούμε να σταθούμε άνετα στο επίπεδο μιας τέτοιας συζήτησης.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν συμφωνώ με αυτούς που ωρύονται και λένε "κοίτα τα κωλόπαιδα, δεν ξέρουνε τι τους γίνεται", όταν οι ίδιοι μπορεί να μην γνωρίζουνε εκτός από 5 πράγματα, τα πλέον στοιχειώδη.
Anonymous

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ισως να μην φταινε και τα παιδια αλλωστε με οποιον << Δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις>>

και δασκαλος δεν ειναι μονο ο δασκαλος αλλα και ο γονεας και ο αδερφος και η τηλεοραση.

ποσα προγραματα ειναι διδακτικα η εστω ποιοτικης ψυχαγωγιας; Τα περισσοτερα ειναι απαραδεκτα ακομα και τα κινουμενα σχεδια ειναι χαλια[με λιγες εξαιρεσεις].

και ομως περναμε πολλες ωρες βλεποντας το χαζοκουτι.

το τεστ μου εβγαλε καποδιστριας.

Golemis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:04 pm
Επάγγελμα: Παιδοψυχιατρος
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Golemis »

Μακραν Φρανσισκο Φρανκο Ισπανια. Ολα τα κουμουνια απο Ρωσια πουλησανε τους Ισπανους στον Εμφυλιο και την κανανε για Ρωσια. Κυριως η Πασιοναρια που την εκανε χαλαρα και εμενε σε ντατσα (πολυτελη οικια) του Σταλιν. Οσο για το Ζαχαριαδη και το Βλαντα στονε Εμφυλιο τα ξερεουν ολοι πια. Οπως και οτι το ΚΚΕ καρφωσε τους δικους του! Στην αποπειρα κατα του Τσωρτσιλ στο τελος του πολεμου Αριμπα Εσπανα!

Nirvana84
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:10 pm
Τοποθεσία: Παγκοσμια
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από Nirvana84 »

Μεγας Αλεξανδρος παιδια... Μονο αυτος θα μπορουσε να μας ξανακανει Ελλαδα!
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Μ. Αλεξανδρος και Κολοκοτρονης
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Ποιός ηγέτης σας εκφράζει;

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ. Ήτανε, είναι και θα είναι ο μοναδικός πολιτικός που δεν συμβιβάστηκε ποτέ. Δεν άλλαξε τις σκέψεις του, τα πιστεύω του. Δεν προσαρμόστηκε στις ανάγκες τις στιγμής ώστε να διευκολύνει την πολιτική του καριέρα. Πόσοι και ποιοί πολιτικοί της σημερινής Ελλαδας έχουν αυτό το προνόμιο; Κανένας! Εικόνα

Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες