Στρατιωτική Ταυτότητα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Esteban Cambiasso
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2015 5:05 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Esteban Cambiasso »

Μπορώ με την στρατιωτική μου ταυτότητα να σηκώσω λεφτά από την τράπεζα?
Άβαταρ μέλους
DelsinRowe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 6:36 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από DelsinRowe »

Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Όταν παρουσιάσεις σου περνούν την ταυτότητα την αστυνομική και μετά σου δίνουν στρατιωτική και μεταλλικές "νεκροτάμπελα" γιατί έχω δει πολλούς να φοράνε στον στρατό ξυρας και ναυτικό η βγάζεις εσύ άμα θες; Έχω ακούσει ότι σε μερικά στρατόπεδα δίνουν και τις χτυπάς έξω η αγοράζεις γιατί είναι υποχρεωτικές και ότι σε άλλα δεν χρειάζεται καν. Τι ισχύει; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Σε όλους δίνουν "νεκροτάμπελα" που γράφει το ονοματεπώνυμο σου, το ΑΣΜ, και την ομάδα αίματος.

Όταν υπηρετούσα σχεδόν κανένας δεν το φορούσε, οι περισσότεροι το είχα σε τσέπη του χιτωνίου.
JMar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 29, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από JMar »

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς για πιοιο λόγο λέει στον βαθμό μου ''Στρατιώτης (ΠΝ) ". Τι είναι το ΠΝ, μήπως πολεμικό ναυτικό; Εγώ είχα δηλώσει εξαρχής ειδικές δυνάμεις και πήγα ΚΕΕΔ (Νέα Πέραμος) για 18 μέρες άρα δεν θα έπρεπε να λέει ΕΔ αντί για ΠΝ; Να σημειώσω οτι δεν έχω το παραμικρό βύσμα και ούτε θα ήθελα.

Επίσης, μία ακόμη απορία. Στην αυλώνα που πρέπει να πάω τώρα, θα πρέπει να πάρω το λουκάνικο που μου χορηγήσανε στο ΚΕΕΔ ή μπορώ να πάρω μόνο το δικό μου σακίδιο αν θέλω;

Athanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 7:53 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Athanos »



Λογικά θα σημαίνει πεζοναύτης

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Κανονικά ΠΖΝ έπρεπε να γράφει.

Το λουκάνικο υποχρεωτικά το παίρνεις μαζί σου και το έχεις μέχρι το τέλος της θητείας σου.
JMar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 29, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από JMar »

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ όμως δήλωσα κύπρο για 35 ΜΚ. Υπάρχει περίπτωση να είναι τυπογραφικό λάθος; Εκεί έχει μόνο λοκατζήδες/καταδρομείς, σωστά?
nicksev7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2016 11:16 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από nicksev7 »

T.N.T. έγραψε:Βρισκομαι σε αδεια απολυσεως και εχασα τη στρατιωτικη ταυτοτητα μου.
Επειδη μπαινω μονο για να απολυθω κανονικα,
πρεπει να παω νωριτερα να δηλωσω την απωλεια και αν το κανω αυτο θα μου κοψουν μερες απο την αδεια μου για τιμωρια;
αδελφε γιατι επαθα ακριβως το ιδιο τι εγινε τελικα?
Doctor who
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2017 1:35 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Doctor who »

Καλησπερα,εψαξα στο ιντερνετ και δε βρηκα κατι προσφατο οποτε θα ηθελα να ζητησω τη βοηθεια σας σε καποια ζητηματα που με απασχολουν.

1)Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι προνομια μας προσφερει εν ετη 2017 η στρατιωτικη ταυτοτητα; εννοω οτιδηποτε. Απο τη δωρεαν εισοδο στη ΔΕΘ που τυχαινει να γνωριζω αυτη τη στιγμη μεχρι προσφορες σε εισητηρια ρουχα φαγητο , συγκεκριμενα μαγαζια κλπ που γνωριζετε εσεις στις περιοχες σας και αλλου και μου διαφευγουν.

2)Βρηκα μια επιστολη απο το 2013 που αναφερεται στο καιριο ζητημα ταυτοτητα-διαβατηριο και αιτειται να εχουμε την ιδια αντιμετωπιση με τους πολιτες. Αναρωτιεμαι, ασχοληθηκε καποιος με την επιστολη; Το θεμα αυτο γενικα το παλευει καποιος, εχει παρθει η αποφαση οτι πρεπει εμεις να βγαζουμε διαβατηριο ή απλα δεν ασχοληθηκε καποιος και εμεινε ετσι οπως ειναι?

3)το θεμα των δωρεαν μεταφορων με οσε , κτελ και αστικα επισης ειναι χρονιο και μετα απο καποιες εναλλαγες εχει σταθει εδω και περιπου 2 χρονια σε μια εκπτωση του υψους 25% αν δε κανω λαθος. Το ζητημα αυτο επισης προκειται να αλλαξει παλι και να εχουμε δωρεαν μεταφορες η θα μεινει στασιμο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Θεοφιλης

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Θεοφιλης »

Ειμαι 19 χρονων και εχω ηδη 5μιση μηνες θητειας!Ειμαι 8μηνο και θελω να παω να γραφτω σε δημοσια σχολη μαγειρικης.. θα δεχτουν την στρατιωτικη μου ταυτοτητα;

Τα μαθηματα ξεκινουν λιγες μερες πριν απολυθω και εχω κρατησει μερες της αδειας μου για αυτο το λογο!

Αν τους παω στρατιωτικη πρωτα και οταν απολυθω τους παρουσιασω την πολιτικη μου ταυτοτητα πιστευε οτι θα το δεχτουν αυτο το σεναριο;

Αχιλλεας12

Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από Αχιλλεας12 »

Παιδια καλημερα! Χτες τελειωσα με τη προπαιδευση αλλα για μενα δεν τελειωσε τελειως ευχαριστα. Καποιος ειτε απο τους φανταρους ειτε καποιος γονιος καταλαθος, πανω στην αναμπουμπουλα πουη επικρατουσε κατα την ληξη της ορκωμοσιας απο κοσμο, καποιος λοιπον μου πηρε το σακιδιο ιματισμου που περαν του οτι ηταν χρεωμενο ειχε κ αλλα πραγματα χρεωμενα μεσα. Σε 10 μερες παρουσιαζομε για βολες και πρεπει να χω λουκανικο. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω?
spinalgr1990
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2013 2:15 pm
Τοποθεσία: ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ
Επικοινωνία:

Re: Στρατιωτική Ταυτότητα

Δημοσίευση από spinalgr1990 »

ΕΙΔΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ

Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης