Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Ε λοιπόν σαν καλό ufo που είμαι, πετάω άλλη μια τρελή ιδέα!

Ποια χώρα δεν έχει μαχητικά και μπορεί να αρχίσει από το 0 αδιαφορώντας για την πολυτυπία; Ωεω;

Η Κύπρος.

Μπορεί να πάρει 40 Su-35 και να τα παρκάρει στην Κρήτη!Εικόνα

Κοτσάρουμε και εμείς μια ελληνική πυροβολαρχία S-400 και άντε για.

Ω ναι.

Οι κύπριοι με τα su-35 θα βολοδέρνουν ελεύθερα σε όλο το αιγαίο!

Που και που θα κάνουν ίσως και καμία αναχαίτιση.ΕικόναΕικόναΕικόνα

Για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος πετάω και αυτό:



Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

ufo μονο τρελή δεν είναι η ιδέα σου. Οι κύπριοι έχουν την τύχη σε αντίθεση με εμάς να έχουν το εμπάργκο όπλων από Αμερική με αποτέλεσμα να στρέφονται αναγκαστικά στα Ρωσικά όπλα. Αρα μπορούν να πάρουν su-35 και να μας δανείσουν μερικά -κοινώς τράμπα αλά s-300. Εκεί θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος.Oσο για το mirage 2000-9 είναι πολύ καλό και εχουν χρησιμοποιηθεί τεχνολογιά και κομμάτια του rafale. Πιο ακριβό από το eurufighter ή από το νέο πανάκριβο και ΄μούφα f-15 δεν θα είναι. Οπότε μάλλον θα ήταν μια καλή λύση πριν την απόφαση για 5ης γενιάς μαχητικό
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από yandr »

Γενικά δεν μου αρέσει να σχολιάζω απόψεις, αλλά επειδή δεν θέλω να πέσει το επίπεδο συζήτησης του φόρουμ θα πρέπει να τονίσω ότι θα χρειαστούν 4 προϋπολογισμοί για να εξοφλήσουν οι Κύπριοι τέτοιο κόστος, χώρια που δεν θα τους επιτραπεί ποτέ κάτι τέτοιο, χώρια που δεν έχουν προσωπικό για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο, χώρια που τα αεροσκάφη θα καταστρέφονταν στο έδαφος σε 2 - 3 ώρες σε περίπτωση σύρραξης αφού δεν υπάρχει βάθος στην άμυνα του νησιου.
Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Με tην δικιά σου λογική φίλε η Κύπρος δεν θα πρέπει να εξοπλίζεται. Να μην πάρει su γιατί δεν έχει αντιαεροπορικά. Να μην πάρει τανκς, γιατί δεν έχει στόλο. Να μην πάρει στόλο γιατί δεν έχει λεφτά και Αεροπορία, οπότε ας ξοδεύουν αλλού τα λεφτά τους και μην τα πετάνε για εξοπλισμούς... (αφού δεν γίνεται να πάρουν Αμερικάνικα προφανώς πέφτει και το επίπεδο συζήτησης όταν μιλάμε για Ρώσικα... )
Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Γενικά δεν μου αρέσει να σχολιάζω απόψεις, αλλά επειδή δεν θέλω να πέσει το επίπεδο συζήτησης του φόρουμ θα πρέπει να τονίσω ότι η άμυνα της ΚΡΗΤΗΣ είναι καλή και ότι η Κύπρος έχει τους Πόρους να ανταπεξέλθει.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από yandr »

Δεν έχεις παρά να πείσεις και τους Κύπριους.
Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Μα δεν έχω να πίσω κανέναν.

Μια εξαρχής δηλωμένη τρελή-υπερβολική ιδέα πέταξα, για να κάνουμε συζήτηση!

Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κακό, ώστε να ρίχνει το επίπεδο συζήτησης του forum όπως είπες.

Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Το επίπεδο των εξοπλισμών μας πέφτει (και όχι της συζήτησης) όταν μας πουλάνε οι σύμμαχοι Αμερικανογερμανοί πανάκριβα υποβρύχια που γέρνουν και apachee με φαγωμένα καλώδια από ποντίκια...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από yandr »

UFO έγραψε: Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κακό, ώστε να ρίχνει το επίπεδο συζήτησης του forum όπως είπες.



Δεν το εννοούσα προσβλητικά, ωστόσο μάλλον εκφράστηκα λάθος.

Παρόλα αυτά, η αγορά αεροσκαφών από την Κύπρο είναι αδύνατη για όλους τους λόγους που προανέφερα.

Αν θέλετε να γίνει σχετική συζήτηση, να ανοίξει κάποιος νέο θέμα και να μεταφέρω εκεί τα μηνύματα γιατί εδώ άλλο είναι το θέμα μας.
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

yandr έγραψε:Γενικά δεν μου αρέσει να σχολιάζω απόψεις, αλλά επειδή δεν θέλω να πέσει το επίπεδο συζήτησης του φόρουμ θα πρέπει να τονίσω ότι θα χρειαστούν 4 προϋπολογισμοί για να εξοφλήσουν οι Κύπριοι τέτοιο κόστος, χώρια που δεν θα τους επιτραπεί ποτέ κάτι τέτοιο, χώρια που δεν έχουν προσωπικό για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο, χώρια που τα αεροσκάφη θα καταστρέφονταν στο έδαφος σε 2 - 3 ώρες σε περίπτωση σύρραξης αφού δεν υπάρχει βάθος στην άμυνα του νησιου.
1) Η τιμή κανονίζεται. Αν μιλήσει ο Πούτιν κανονίζεται και η Κύπρος πια δεν είναι κανά φτωχό κρατος νομίζω.

2) Για ποιο λόγο να μην επιτραπεί αν αποφασιστεί σε πολιτικό επίπεδο. Οι Τούρκοι θα μας εμποδίσουν; Είναι θέμα πόσο μπορούν να κρατήσουν και να τρίξουν δόντια οι δικοί μας. Δώσε εσύ στον Ρώσο εμπορικές συμφωνίες και μια μικρή βάση (ότι θέλει ναυτική, αεροπορική) και άσε τον Τούρκο. Το θέμα είναι πόσο χοντρό διπλωματικό πόκερ Θέλουμε να παίξουμε.

3) Προσωπικό μια χαρά βρίσκεις. Θέτεις στόχο και λες: "θα φτιάξω μια αεροπορία 40 μαχητικών. Οκ πόσους χρειάζομαι; Τόσους πιλότους και τόσους τεχνικούς. Οκ και που θα τους εκπαιδεύσω; Ελλάδα, Γαλλία, Ρωσία. Και τι αεροσκάφη θα έχω σε πρώτη φάση; ΜIrage 2000EGM/BGM που θα κάνω πρόταση να αποσύρει η Ελλάδα και θα της δώσω χρήματα (για να χρηματοδοτήσει νέες αγορές ευρωπαικών αεροσκαφών). Παίρνω τα δέκα παλαιά αλλά αξιόμαχα mirage 2000 και αγοράζω τμηματικά σε δύο παρτίδες των 20 + 10 ρώσικα μαχητικά. Αν η Ελλάδα δεν θέλει παίρνω μεταχειρισμένα mirage από τους Γάλλους.

4) Τα ραντάρ υπάρχουν για Εντοπισμό άγνωστων και εχθρικών ιχνών. Επιπλέον, Κανόνίζουμε να κάνουμε συνεκπαιδεύσεις στη βάση της Πάφου και να έχουμε σταθμευμένα δίπλα στα δικά μας κανά γαλλικό αεροσκάφος ή κανα ρωσικό. Όλα κανονίζονται αρκεί να αποφασίσουν ότι πρέπει να παίξουμε σκληρό διπλωματικό πόκερ. Αν ήταν έτσι και Η Ελλάδα να καταργήσει την αεροπορία αφού δεν έχουμε γεωγραφικό Βάθος όπως οι Τούρκοι ΕικόναΕικόναΕικόνα

Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Ετσι είναι mirage. Οι κύπριοι έχουν την δυνατότητα και μεγαλύτερη ευελιξία να αγοράσουν ρωσικά μαχητικά και γενικότερα ρωσικά οπλικά συστήματα λόγω του γνωστού ηλίθιου (τυχερό θα έλεγα εγώ) εμπάργκο. Δυστυχώς όμως η σημερινή ηγεσία της κύπρου δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει σε τέτοια κίνηση. Ο Τάσσος ίσως το έκανε. Πάντως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον μια μικρή αγορά su30mk2 ή su-33 της κύπρου (10-20) για να διαπιστωσουν και οι δικοί μας από πρώτο χέρι τις δυνατότητές τους.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Η Κύπρος δεν πρόκειται να αποκτήσει μαχητικά αεροσκάφη στον αιώνα τον άπαντα, εδώ 10 ελικόπτερα της προκοπής δεν έχουν πάρει και θα φτιάξουν μοίρα μαχητικών; Πριν χρόνια (περίπου εννέα) η ΠΑ σχεδίαζε τα Mirage F-1CG που ετοιμαζοταν να αποσυρει να τα περασουν μια δομικη αναβαθμιση στην ΕΑΒ και να τα δωσουν στην Κυπρο ωστε να αποκτησει ενα μικρο πυρηνα χειριστων μαχητικων για να ''χτισει''επανω τους μια πιο συγχρονη μοιρα, οι πρωτοι που αρνηθηκαν ηταν οι Κυπριοι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Nassos »

Και να ζητήσει η Κύπρος να αγοράσει μαχητικά, οι Ρώσοι νομίζετε θα ήταν πρόθυμοι να τα δώσουν;

Όσο για τα Mirage F-1, και να τα ήθελε η Κύπρος, θα αντιδρούσε η Γαλλία.
Anonymous

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Anonymous »

Σιγά ρε Νάσσο μην κόλαγαν οι Ρωσοι να πουλήσουν στην κύπρο. Ανετα. Κρα κάνουν να πουλήσουν sukhoi Πόσο μάλλον σε μια χώρα που στρατηγικά και παραδοσιακά στηριζουν πολιτικά και στρατιωτικά (t-80 κτλ)

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Για μένα τα πάντα είναι πολιτική βούληση. Εδώ ήταν έτοιμοι οι S300 να παραδοθούν στην Κύπρο τι λέμε ρε παιδιά. Με άλλους πολιτικούς, αν η Ελλάδα είχε 350 μαχητικά και η Κύπρος 40-50 θα σου έλεγα εγώ. Οι διεθνείς σχέσεις έχουν απ όλα. Συμφωνίες κυρίων, εκβιασμούς, απάτες, μαύρο χρήμα, ψυχολογικές επιχειρήσεις και σαν ύστατη λύση στρατιωτική δράση. Στα Βαλκάνια ισχύει μια ένα "διεθνές" δίκαιο. Η στρατιωτική ισχύς. Ξοδεύουμε χρήματα και με τα ίδια θα είχαμε πιο ισχυρό στρατό. Ενδεικτικά γιατί με έπιασε τώρα (με την καλή έννοια) : ΤΟΜΑ και ΤΟΜΠ: Τα Λεωνίδας ήταν από τα καλύτερα θωρακισμένα μεταφοράς Στην κατηγορία του. Με προσθήκη πύργων, πυροβόλα 25-30mm και με μικρή προσθήκη στη θωράκιση (η θωράκιση τους είναι καλή) Θα υπηρετούσαν άλλα 20 χρόνια + τα ρώσικα που ακόμα καρκινοβατούν (θα τα πάρουμε δεν θα τα πάρουμε). Κρατάς όσα Μ113 έχεις ανάγκη και κανιβαλίζεις τα άλλα (τα πιο πολλά) Για ανταλλακτικά. Μείωση εξάρτησης από Αμερικάνο.

Άρματα μάχης: Μόνο τα πυρομαχικά. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Αεροπορία: Αγορά Ραφάλ και γιουροφάιτερ 40+40 όπως με την "αγορά του αιώνα". Πολυτυπία θα πουν κάποιοι αλλά εγώ αντικρούω με το εξής επιχείρημα. Αυτή η πολυτυπία είναι όντως έξοδα αλλά μας έχει δώσει κατά καιρούς ισχυρά χαρτιά στα χέρια μας. Το mirage 2000΄από τα καλύτερα για εναέρια υπεροχή, το Α7 από τα καλύτερα βομβαρδιστικά στη δεκαετία του 80 για την Ελλάδα. Η πολυτυπία μέχρι τρια διαφορετικά αεροσκάφη δεν μας βγαίνει σε κακό αν συγκρίνουμε Όλα τα δεδομένα παιδιά.

Ρώσικα μαχητικά με αρέσουν αλλά θα χρειαστούν πολλές αλλαγές και είναι ασύμφορο χρονικά και οικονομικά.

Τους αμερικάνους να τους κρατήσουμε Με ατομικό οπλισμό, οχήματα υποστήριξης, τζιπάκια, μερικές βόμβες κτλ.

Αλλά ξέχασα είμαι ρομαντικό και εκτός πραγματικότητας 20χρονο. Αυτά δεν γίνονται γιατί μόνο τα Αμερικάνικα όπλα μας "σώζουν". Α ρε Ελλάδα. Βαρέθηκα την "μικράν αλλά έντιμη Ελλάς". Θέλω μικρά αλλά ισχυρή Ελλάς με αεροπορία να γ... Ει και στα μέσα. Θέλω μια ομογένεια που να πιέζει ουσιαστικά και συντονισμένα, θέλω μια Ελλάδα που να την τρέμουν όλοι ανατολικά και Βόρεια και να είναι ο συνδετικός κρίκος Ευρώπης - Ρωσίας. Θέλω μια οικογένεια Μητσοτάκη να χαθεί από την πολιτική! Θέλω Σαμαρά, Καρατζαφέρη, Μολυβιάτη, Παπανδρέου (ναι τον Γιωργάκη) και κάποιους αριστερούς σαν τον συγχωρεμένο Φαράκο να Είναι μπροστά και όχι οι βρυκόλακες! Αλλά ξέχασα είμαι μικρός και ρομαντικός...

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες