Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sotiria
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2013 11:09 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από sotiria »

ξερω οτι γινεται να επιστρεψεις εστω κ μετα απο χρονια κ παιρνεις πισω τους μισθους οσο καιρο ελειπες.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

sotiria έγραψε: ξερω οτι γινεται να επιστρεψεις εστω κ μετα απο χρονια κ παιρνεις πισω τους μισθους οσο καιρο ελειπες.


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, στο λέω εγώ σαν πρώην ΕΠΟΠ Λχίας που πέρυσι το έψαξα προσωπικά για εμένα αυτό το θέμα, δεν σου λέω "τι άκουσα", σε στρατιωτικό δικηγόρο πρώην στρατοδίκη πήγα, και οι απαντήσεις που πήραν ήταν σαφής χωρίς να θέλει ο άνθρωπος να μου "τα πάρει" και να τρέξει για λογαριασμό μου κάτι που είναι ανέφικτο. Ευχαριστώ.

EDIT: Για τους υπόλοιπους στρατιωτικούς παραγωγικών σχολών γίνεται αυτό υπό Προϋποθέσεις,όχι για τους ΕΠΟΠ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
NICK

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από NICK »

Παιδες καλησπερα ηθελα να ρωτησω ημουν 3η σειρα εποπ στο πολεμικο ναυτικο με ενα πολυ καλο μπευ μπουκ 2 παρασημα απο ταξιδια νατοικης αλλα στα 5 χρονια δηλωσα παραιτηση το 2007 υπαρχει περιπτωση να μπορεσω με καποιο τροπο να ξαναμπω; θα ηθελα οποιος ξερει την βοηθεια του!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι λέμε δεν γίνεται, διαβάστε και προηγούμενα μηνύματα έλεος δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από thanos123 »

Υπάρχει περίπτωση να μπεις ξανά με ένα καλό δικηγόρο και πολύ πολύ βύσμα...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μην τα λέτε αυτά και πάει κανένας φουκαράς και δώσει τσάμπα τα λεφτάκια του σε δικηγόρους, ήμαρτον.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Έχει και η παραπληροφόρηση τα όρια της. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αγόρι μου να σε πάρουν ξανά πίσω και δη μετά από παραίτηση στις ΕΔ με κανέναν δικηγόρο και με κανένα βύσμα! Υπάρχουν συγκεκριμένες διαταγές που το αναφέρουν αυτό! Εαν θες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να κάνεις εγγραφή και να μου στείλεις ΠΜ να σου την στείλω! Ενδεχόμενο επαναπρόσληψης στην υπηρεσία υπάρχει μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και για συγκεκριμένους λόγους που μπορεί να σε αποστράτευσε η ίδια η υπηρεσία!
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από thanos123 »

D.Y.K έγραψε:Έχει και η παραπληροφόρηση τα όρια της. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αγόρι μου να σε πάρουν ξανά πίσω και δη μετά από παραίτηση στις ΕΔ με κανέναν δικηγόρο και με κανένα βύσμα! Υπάρχουν συγκεκριμένες διαταγές που το αναφέρουν αυτό! Εαν θες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να κάνεις εγγραφή και να μου στείλεις ΠΜ να σου την στείλω! Ενδεχόμενο επαναπρόσληψης στην υπηρεσία υπάρχει μόνο κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και για συγκεκριμένους λόγους που μπορεί να σε αποστράτευσε η ίδια η υπηρεσία!


Επιμένω ότι μπορεί να υπάρξει επαναφορά στο στράτευμα και εννοείται ότι κάτω απο ορισμένες συνθήκες μπορεί να σε δεχτούν. Δεν τίθεται θέμα παραπληροφόρησης Αγαπητέ. Αλλά έχεις δίκιο. Δεν μπορείς να ξέρεις το τι γίνεται ανα την ελλαδα με τους εποπ. Δεν μιλάω στον αέρα όταν αναφερω οτι υπάρχει θέμα επαναφορας εποπ γιατι έχει γίνει. Πως να το κανουμε τώρα; Τελικα αφου και συ το λες. Υπαρχει θεμα επαναφορας κατω απο συνθηκες... Που παραπληροφορώ εγω;

Μπορουμε να συννενοηθουμε;

Σωτηρία

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Σωτηρία »

Μπορείς να επικοινωνησεις μαζί μου; είναι ανάγκη ήμουν εποπ κ με απελυσαν..Μπορείς να επικοινωνησεις μαζί μου στο 6980824157; Σωτηρία ήμουν εποπ κ με απελυσαν!!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από D.Y.K »

thanos123 έγραψε:

Επιμένω ότι μπορεί να υπάρξει επαναφορά στο στράτευμα και εννοείται ότι κάτω απο ορισμένες συνθήκες μπορεί να σε δεχτούν. Δεν τίθεται θέμα παραπληροφόρησης Αγαπητέ. Αλλά έχεις δίκιο. Δεν μπορείς να ξέρεις το τι γίνεται ανα την ελλαδα με τους εποπ. Δεν μιλάω στον αέρα όταν αναφερω οτι υπάρχει θέμα επαναφορας εποπ γιατι έχει γίνει. Πως να το κανουμε τώρα; Τελικα αφου και συ το λες. Υπαρχει θεμα επαναφορας κατω απο συνθηκες... Που παραπληροφορώ εγω;

Μπορουμε να συννενοηθουμε;



Επιμένεις δεν επιμένεις όταν έχεις κάνει ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ αίτηση αποστρατείας δηλαδή αποστρατεύτηκες κατόπιν δικής σου θελήσεως ΔΕΝ μπορείς να επιστρέψεις πίσω στην υπηρεσία επειδή έτσι σου την βάρεσε εσένα ένα ωραιότατο πρωινό! Αυτό εσύ μπορείς να το καταλάβεις ή να μπω στην διαδικασία να στο ζωγραφίσω κιόλας αγαπητή μου;

Επίσης εντελώς φιλικά και επειδή όπως πολύ σωστά αναφέρεις και μόνη σου και στο παρελθόν με εσένα ΔΕΝ μπορούσαμε να συνεννοηθούμε και γινόσουν και αρκετά φορτική θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις και να μην ζορίζεις καταστάσεις γατί σου έχουν δοθεί ήδη αρκετές ευκαιρίες και πίστεψε με προσωπικά ήμουν εντελώς αντίθετος! Μην μπεις καν στην διαδικασία να απαντήσεις για να μαμήσεις άλλο ενα θέμα γιατί προσωπικά αυτόματα θα σε "αποστρατεύσω" και από το φορουμ!

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

Τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που σου λέει ο ΔΥΚ; Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και γραμμένα σε νόμο και πάγιες διαταγές περί θεμάτων ΕΠ. ΟΠ. Εκτελώ καθήκοντα Βοηθού 1ου Γραφείου, και είναι έτσι όπως τα λέει ο ΔΥΚ εφόσον ένας ΕΠ. ΟΠ υποβάλει αίτηση παραιτήσεως τελεία και παύλα.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από thanos123 »

Lxias έγραψε:Τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που σου λέει ο ΔΥΚ; Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και γραμμένα σε νόμο και πάγιες διαταγές περί θεμάτων ΕΠ. ΟΠ. Εκτελώ καθήκοντα Βοηθού 1ου Γραφείου, και είναι έτσι όπως τα λέει ο ΔΥΚ εφόσον ένας ΕΠ. ΟΠ υποβάλει αίτηση παραιτήσεως τελεία και παύλα.


Εφόσον είσαι βοηθός 1ουγρ θα ξέρεις ότι η υπηρεσία έχει απολύσει αρκετούς επ. Οπ. Λόγω φυλακών πολλών που είχανε. Και στο πλαίσιο βέβαια να περικόψουν εποπ. Λόγω κρίσης κλπ. Αυτοί λοιπόν β.1ουγρ όποιος ήθελε δηλ έκανε προσφυγή στα δικαστήρια και αν κρινότανε επανερχότανε στο στράτευμα... Μιλάμε λοιπόν για επαναφορα εποπ μετα απο προσφυγή στα δικαστήρια... Για τέτοια περίπτωση μιλούσα κι εγω...

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ μίλησα μόνο εάν έχεις δηλώσει παραίτηση δεν γίνεται να επιστρέψεις πίσω. Δεν μίλησα για φυλακές και δυσμενείς κρίσεις στον βαθμό, για αυτά κάνεις ένσταση στον προβλεπόμενο χρόνο όπως ορίζεται απο την υπηρεσία και έαν το εφετείο βγάλει θετική ψήφος και φυσικά επιστρέφεις.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λοιπόν για να μην τρελαθούμε το τελευταίο ερώτημα που είχε τεθεί ήτανε το παρακάτω.

NICK έγραψε:Παιδες καλησπερα ηθελα να ρωτησω ημουν 3η σειρα εποπ στο πολεμικο ναυτικο με ενα πολυ καλο μπευ μπουκ 2 παρασημα απο ταξιδια νατοικης αλλα στα 5 χρονια δηλωσα παραιτηση το 2007 υπαρχει περιπτωση να μπορεσω με καποιο τροπο να ξαναμπω; Θα ηθελα οποιος ξερει την βοηθεια του!


Και ο θάνος/κρίστυ είχε απαντήσει το εξής
thanos123 έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να μπεις ξανά με ένα καλό δικηγόρο και πολύ πολύ βύσμα...


Και καταλήξαμε ότι σε περίπτωση παραιτήσεως δεν γίνεται να ξανά επιστρέψει κάποιος ούτε με δικηγόρο ούτε με βύσμα.

Τέλος με αυτό το θέμα, όταν μας ρωτάνε κάτι οφείλουμε να απαντάμε συγκεκριμένα και όχι με γενικολογίες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες