Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

fideas emk έγραψε:Και ασκησεις και σκοπιες και γυμναστικη. Αλλα πολυ λιγα πραματα. Εκτος κι αν δεν εχει η μοναδα του καθολου κοσμο (και αλλο μαγειρα!). Δε ξερω αν στη Ι'ΜΑΚ δεν ετυχε να πανε ποτε οι μαγειρες για γυμναστικη και ασκησεις. Παντως οι οδηγοι μας (και λογικα και οι μαγειρες ειναι οι πρωτοι τυχεροι που πηγαν απευθειας ανταρτη με το καλημερα στη μοιρα.Εικόνα Ας πουμε 50αρα θα τον πιασει, λογικα. Εξαρταται ομως με μοναδα και κοσμο που εχει. Σε μας ερχοταν η Β΄ΜΚ να κανει σκοπιες στη Δραμα ακριβως για να πανε τυποι σαν του μαγειρες πορεια βολη. Και το αναποδο. Δε ξερω αν στις ΜΑΚ γινεται κατι αντιστοιχο (ή αν φερνουν πεζικαριους γι'αυτο το λογο). Θελουνε να δειχνουν οτι ΟΛΗ η μοναδα εκανε 50αρα ας πουμε. Αλλα δεν μπορουν να πανε το 100%. Αν ειναι μαγειρας υπηρεσιας εκεινη τη μερα τοτε θα παει ο 2ος μαγειρας πορεια βολη (αν υπαρχει). Τωρα με το 9μηνο και με 6μηνιες κυκλους εκπαιδευσης αν τη χασει δεν θα παει ποτε. Ενας ασυρματιστης πρεπει να ειναι στο ΚΕΠΙΚ ας πουμε. Δεν μπορει να κλεισει ολη η μοιρα δηλαδη. Πολυ ελαχιστα ατομα πρεπει να μεινουν πισω για τα βασικα. Επισης μπορει να κανει και λιγες σκοπιες. Τουλαχιστον δε θα μπιφτεκωνει κοσμο οπως οι οδηγοι αλλα κανονικα Εικόνα ...


Ειναι δυσκολο να μεταφερεις κοσμο με καραβι ειδικα αν δεν υπαρχει απ'ευθειας συνδεση, γιατι τα καραβια θελουν εισητηρια και ο κοσμος θα εμπαινε τσαμπα γιατι θα πληρωνε το κρατος, οποτε μετρα φραγκα. θα μπορουσε αυτο να γινει σε μας με την Α' αλλα δεν γινοταν. Μαγειρες και Οδηγοι δεν πολυ κανανε ασκησεις, μαγειρες ηταν 1 με 2 αν θυμαμαι καλα και τους πηγαινε 1-1 μαγειρας υπηρεσιας - εξοδου, η υπηρεσιακο 2ωρο. οδηγοι δεν πγαιναν ασηκσεις. Ανταρτη ουτε λογος,50αρα μετα σταγιερ στα στεκ, αλλωστε ο μαγειρας δεν ειναι ειδικοτητα περιπολου μαχης, γι αυτο δεν περναει ΠΕΝ οπως και ο διαβιβαστης... Οσο για Πεζικαριους... Μακαρι να ημασταν σε στρατοπεδο με τζιτζικια, αλλα ημασταν μονοι μας... ΚΕΠΙΚ ηταν για διαβιβαστες νομιζω, ασηρματηστης ειναι ο χειριστης του ασηρματου και χωραει σε περιπολα μαχης

masada
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 7:24 am
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από masada »

Καλημέρα παιδιά,όπως λέει ο τίτλος, έχω την εξής απορία. Έχω δηλώσει Ε. Δ. Και παρουσιάζομαι στο Μ. Πέφκο

Το επάγγελμα μου είναι Μάγειρας, αλλά. Θα το κάνω για μια ζωή ούτος η άλλος, για αυτό και περιοδεύων δήλωσα Ε. Δ.

υπάρχει πιθανότητα να με στείλουν σε σχολή μαγείρων και να χάσω τον πράσινο μπερέ και ουσιαστικά το Π. Ε. Ν. Μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε μην με βάλουν μάγειρα;

ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά Εικόνα

γιάννης

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από γιάννης »

Γεια σας... Παρουσιαστηκα στο Μ. Πευκο 30/8 και μετα που γυρισα απο την αδεια ορκομωσιας στο πευκο με στειλαν σπαρτη για ειδικοτητα μαγειρα και μετα κανονικα οπως ειχα δηλωσει για ρεντινα... Ομως τωρα κοπηκα απο μαγειρας και αν μπορει καποιος να μου πει τι γινεται μετα... Παω κανονικα στην μοναδα μου (ρεντινα) ; Ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Κοπηκες απο μαγειρας ή απο ειδικες δυναμεις;
γιάννης

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από γιάννης »

Στη σπαρτη που ειμαι ειχε ερθει μια παθολογος και ειπε ποιοι θελουν να κοπουν απο μαγειρες. Και δηλωσαμε τα ονοματα μας. Με λιγα λογια εκοψα την ειδικοτητα... Μετα τι γινεται παω κανονικα ρεντινα οπως ειχα δηλωσει και θα μου δωσουν εκει αλλη ειδικοτητα; Ευχαριστω πολυ!
Γιαννης

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι αν εχεις σπουδασει μαγειρας και δηλωσεις στις Ειδικες Δυναμεις για μαγειρας σε στελνουν πρωτον σε συγκεκριμενο μερος για μαγειρες; Και δευτερον μπορω να δηλωσω και μονιμος μαγειρας στις Ε. Δ και αν ναι κανεις την θητεια σου μαζι με το επαγγελμα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γιαννης έγραψε:Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι αν εχεις σπουδασει μαγειρας και δηλωσεις στις Ειδικες Δυναμεις για μαγειρας σε στελνουν πρωτον σε συγκεκριμενο μερος για μαγειρες; Και δευτερον μπορω να δηλωσω και μονιμος μαγειρας στις Ε. Δ και αν ναι κανεις την θητεια σου μαζι με το επαγγελμα


1. Όπως θα διαβάσεις και από πάνω αν επιλεγείς για μάγειρας θα πας για εκπαίδευση στην Σπάρτη

2. Δεν γίνεται να παραμείνεις στο στρατό χωρίς να έχει βγει προκήρυξη

γιαννης

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από γιαννης »

Ειμαι στους πεζοναυτες με ειδικοτητα μαγειρα περναω πεν την αλλη εβδομαδα. Τα πεν θα τα κανω κανονικα η θα ειναι πιο χαλαρα λογω της ειδικοτητας?
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Κανονικά θα είναι τα πεν, όπως είναι για όλους. Εσύ που είσαι μάγειρας τα περνάς κανονικά με τη σειρά σου η με την επόμενη ;
typos

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από typos »

Οι μαγειρες και οι οδηγοι πηγαινουν μετα το ΚΕΝ (ορκωμοσια) σπαρτη/γυθειο οπου και περνανε ειδικοτητα ΠΡΙΝ περασουν ΠΕΝ. Σε ορισμενες περιπτωσεις, αυτοι που εχουν επιλεγει για αλεξιπτωτιστες, περνανε ειδικοτητα, ΣΒΕΑ και μετα ΠΕΝ για μπερε.
dimitris

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dimitris »

Παιδια οταν καποιος εχει δηλωσει λοκ στην κυπρο και τον στελνουν για μαγειρα στο γυθειο και μετα μεταθεση κυπρο τι ακριβως γινετε; Κανει κανονικα εκπαιδευση η θα παρει τον πρασινο τιμητικα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα βγάλεις το ΣΠΕΝ στην Κύπρο. Δεν υπάρχει το τιμητικά για κανέναν.
Μαγειρας λελ

Μάγειρας στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μαγειρας λελ »

Ημουν στις ειδικες δυναμεις και εχω ειδικοτητα μαγειρας και εχω δωσει χαρτι για να κοπω Και με στελνουν κανονικα για ειδικοτητα, μετα την ειδικοτητα τι κανω;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες