Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Λοχία μάλλον εσύ το είδες βιαστικά το ποστ μου και παρεξήγησες το ύφος!
τί ήθελες λέει; Να σε αντιμετωπίσει ο (εξ ευελπίδων) αξιωματικός σαν στέλεχος;
μα είχες ήδη πάει φαντάρος!
δεν τους έβλεπες πως φερόταν τότε στους ΕΠΥ;(στις προσφατες σειρες, οχι στους παλιους!)
προσωπικά δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να ξηλώσω το -έστω και χωρίς ισχυ- αστέρι μου και να γίνω ΕΠΟΠ.
Σε διαβεβαιώνω όμως πως ακόμα κι αν το έκανα, θα υπάκουα σε ανώτερο, είτε ήταν ένας ψαρο-δόκιμος, είτε έφεδρος δεκανέας, είτε ακόμα κι ένας ΕΠΟΠ 6ης σειράς, που τους είχα υφισταμένους πέρσυ μα ως νέος -υποθετικά- ΕΠΟΠ θα υπάκουγα.
χωρίς αντιρρήσεις, όπως άλλωστε έκανα και ως ΔΕΑ στους ανωτέρους μου.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Nassos »

Ανθυπίλαρχε, αυτό περί κόκκινου χαλιού ήταν κάπως άκυρο.

Ο Λοχίας '02 ήθελε να δείξει τη νοημοσύνη των ανωτέρων τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του θεσμού των ΕΠΟΠ.

Και αυτό που του έκαναν να κάνει δεν ήταν σπάσιμο τσαμπουκά αλλά καταρράκωση προσωπικότητας.

Και οι ανώτεροι ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ξέρουν για το θεσμό των ΕΠΟΠ και ότι τουλάχιστον η πρώτη σειρά ήταν κάποτε και φαντάροι, ασχέτως Όπλου. Και καλά ο λοχίας-στρατιώτης δεν το ήξερε, οι άλλοι δεν το καταλάβαιναν;

Και μου κάνει εντύπωση πως και δεν σε ρώτησε ο στρατιώτης, Λοχία '02, τι εστί ΕΠΟΠ.

Δεν χρειάζεται τώρα να χαλάμε το θέμα.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ILARXOS »

Νάσο να μου επιτρέψεις αλλά δεν ήταν καθόλου άκυρο.
επίσης,
και ποιος μας λέει οτι ο εφ λοχίας γούσταρε και τον έβαλε για καθαριότητες και δεν είχε ήδη λάβει οδηγίες από πριν;
άμα αυτό ήταν "καταρράκωση" προσωπικότητας, τότε τί είναι αυτό που κάνουν στις στρατιωτικές σχολές, ακόμα και στη ΣΕΑΠ;
δεν μπορεί, νασο, όλο και κάποιον φίλο παραγωγικής σχολής θα έχεις, όλο και κάποια εμπειρία θα έχεις ακούσει (κ πάλι ίσως όχι όλες. Ο κολλητός-"αδερφός" μου είναι από ΣΣΕ, αλλά εκτός από 1-2 καψωνάκια, τα άλλα, τα χοντρότερα, τα κρατάει για τον εαυτό του και μόνο)

(έχω ήδη ζητήσει μεταφορά των αυτών ποστ + άλλων σε νέο.)
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Lxias »

Nassos έγραψε: Ανθυπίλαρχε, αυτό περί κόκκινου χαλιού ήταν κάπως άκυρο. Ο Λοχίας '02 ήθελε να δείξει τη νοημοσύνη των ανωτέρων τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του θεσμού των ΕΠΟΠ. Και αυτό που του έκαναν να κάνει δεν ήταν σπάσιμο τσαμπουκά αλλά καταρράκωση προσωπικότητας. Και οι ανώτεροι ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ξέρουν για το θεσμό των ΕΠΟΠ και ότι τουλάχιστον η πρώτη σειρά ήταν κάποτε και φαντάροι, ασχέτως Όπλου. Και καλά ο λοχίας-στρατιώτης δεν το ήξερε, οι άλλοι δεν το καταλάβαιναν; Και μου κάνει εντύπωση πως και δεν σε ρώτησε ο στρατιώτης, Λοχία '02, τι εστί ΕΠΟΠ. Δεν χρειάζεται τώρα να χαλάμε το θέμα.


Nάσσο το έπιασες το θέμα με τη μία, δεν ξαναπαντάω στον Ανθυπολοχαγό γιατί δεν καταλαβαίνει με τι πνεύμα μιλάω, ο Αξκός υπηρεσίας ήτανε Ανθυπασπιστής μπήκε στο στρατό το ΄87 με χαρτί Α΄λυκείου, καταλαβαίνεις γιατί πράγμα μιλάω, όσο για καψώνι τι να πω, υπηρέτησα το 1997 στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών δηλαδή 10 χρόνια πριν τον δόκιμο πίστεψε με εγώ έκρινα τον τρόπο, το αν κάποιος βγάλει το αστέρι, και να μπεί ως ΕΠΟΠ το ξέρει μόνο αυτός που έχει ανάγκη τα χρήματα, σειρά μου ήτανε Ανθγός και μπήκε ως Στρτής όπως και εγώ ήμουνα Λχίας και μπήκα Στρτής.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Από το περιστατικό που ανέφερε ο Λχίας'02, αυτό που είναι ελεεινό και αισχρό για μένα, είναι το γέλιο μόλις παρουσιάστηκε και ανέφερε τον βαθμό του.

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό στην υπηρεσία-καψώνι που του ανέθεσαν.

Βέβαια αν αυτό το έκανε επί τούτου για να τον μειώσει είναι άλλη υπόθεση. Αλλά αν έγινε με ουδέτερη στάση δεν υπάρχει θέμα.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

Αυτα εννοούσα και εγώ Λοχία μου το τί αντιμετωπίσατε οι πρωτοι εποπ και μας ευχεστε ολοι να μην εχουμε την ιδια αντιμετωπιση... Οπως λεει και ο Νασος ηταν υποχρεωμενοι να γνωριζουν το θεσμο αλλα μαλλον δεν τους ενδιεφερε να μαθουν... Καφροι! Τελος παντων... Το θεμα ειναι πως παρολο που ειναι υποβαθμισμενος ο θεσμος σας, ολοι αυτοι των σχολων δεν προκειται ποτε να φτασουν στο δικο σας το επιπεδο διοτι εσεις ειστε οι πραγματικοι στρατιωτικοι κατ'εμε, διοτι πολυ απλα εσεις ειστε οι μαχιμοι...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ας μην γενικεύουμε τόσο εύκολα. Δεν είναι όλοι κάφροι ρε συ Ηλιάνα όπως και δεν είναι όλοι οι ΕΠ. ΟΠ. Όπως τον Βελερεφόντη. Αντιθέτως ακούγεται από εμπειρίες και ιστορίες το αντίθετο δυστυχώς. Υπάρχουνε δηλαδή αρκετοί που βγάζουνε το κακό όνομα.

Και εντάξει κάτι αξίζουνε και αυτοί από τις σχολές νομίζω.Εικόνα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Lxias »

illy έγραψε: Αυτα εννοούσα και εγώ Λοχία μου το τί αντιμετωπίσατε οι πρωτοι εποπ και μας ευχεστε ολοι να μην εχουμε την ιδια αντιμετωπιση... Οπως λεει και ο Νασος ηταν υποχρεωμενοι να γνωριζουν το θεσμο αλλα μαλλον δεν τους ενδιεφερε να μαθουν... Καφροι! Τελος παντων... Το θεμα ειναι πως παρολο που ειναι υποβαθμισμενος ο θεσμος σας, ολοι αυτοι των σχολων δεν προκειται ποτε να φτασουν στο δικο σας το επιπεδο διοτι εσεις ειστε οι πραγματικοι στρατιωτικοι κατ'εμε, διοτι πολυ απλα εσεις ειστε οι μαχιμοι...


Nα είσαι καλά ρε illy για τα καλά σου λόγια, και για τελευταία φορά, και δεν ξαναγράφω για αυτό το θέμα, δεν είχα κανένα πρόβλημα να κάνω καθαριότητες, και να εκτελέσω διαταγές αλλά σας το λέω έγινε εσκεμμένα, για να δείξει ο έφεδρος, στις σειρές του την μαγκιά του ότι διατάζει ΕΠΟΠ. Καλό βράδυ σε όλους.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Marina2 »

Καλα ο στρατός ειναι γνωστός για τις "μαγκες" του γενικότερα! Ολα τα ειχε κομπλέ, τα καψωνια στους φαντάρους και στους ΕΠΟΠ του ελειπαν μονο. Αντε να χαθούν...

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Velerefontis έγραψε:Θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη ατακα ενος αξιωματικου, οταν παρουσιαστηκα στην πρωτη μου μοναδα.
-Τι εισαι εσυ ρε φιλε;
-Επαγγελματιας Οπλιτης Αμυνης Αεροδρομιων... (πληρη αναφορα εγω)
-Τι ειναι αυτο; Δηλαδη θα κανεις το φανταρο και θα πληρωνεσαι;
αν τον ειχα εγω μπροστα μου εγω αυτον θα τον ειχα σκισει. Συχενομαι τους αξιωματικους. Πηγαν σε σχολη... Εε και;1 χρονο στρατικοποιησεις και κατι τρεχει στα γυφτηκα. Μονο το βαθμο εχουν. Ευτηχος που υπαρχουν και η επ. Οπ και δουλευουν. Αμα περιμεναμε απο αυτους σοθηκαμε. Και για πες μου vele απο αμυνης αεροδρομιωμ ποιος ειναι καλυτερος; Εσυ η απο συδ; Εσυ φυσικα. Εαν περιμενω να μπω στην συδ με 19.000 + μορια θα ειμαι φυτο. Τι σο'ι' μπατζης θα ειμαι. Εχω σιχαθει να βλεπω να υποτιμουν τπους επ. Οπ. Ως ποτε θα γινετε αυτο πια. Το μονο που νιωθω ειναι οργη.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά ας μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Επειδή ο άλλος δηλαδή έπιασε 19.000 + μόρια τι πάει να πει; Ότι δεν είναι ικανός; Μήπως το αντίθετο;

Δεν λέω ότι η συμπεριφορά μερικών που περιγράφετε δεν είναι κατάπτυστη, αλλά όχι κι έτσι.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Καποιοι θα πειτε οτι μιλαω εγωιστικα. Ναι δεν λεω το ονειρο μου θα ηταν να μπω στην συδ. Ομως ελεος ρε παιδια εχουν φτασει τα μορια στο θεο. Λες και θα παμε για ιατροι. Ελεος πια.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Markos_Hdi έγραψε:Καλά ας μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Επειδή ο άλλος δηλαδή έπιασε 19.000 + μόρια τι πάει να πει; Ότι δεν είναι ικανός; Μήπως το αντίθετο;

Δεν λέω ότι η συμπεριφορά μερικών που περιγράφετε δεν είναι κατάπτυστη, αλλά όχι κι έτσι.
δεν θελω να παρεξηγειθω. Δεν εννοω οτι δεν ειναι ικανοι. Απλα μιλαμε για ειδικοτητα στρατου. Πως το εξηγεις το οτι οι ιπταμενοι εχουν απο την μεγαλυτερη βαθμολογικη εξελιξη και εχει πεσει η βαση πολυ και η συδ που εχει πιο χαμηλη βαθμολογικη εξελιξη τα μορια ειναι υπερβολικα. Το θεορω υπερβολη.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αυτό είναι άλλο θέμα και συμφωνώ μαζί σου.
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Αξίζει να πάω για ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ILARXOS »


Δεν θελω να παρεξηγειθω. Δεν εννοω οτι δεν ειναι ικανοι. Απλα μιλαμε για ειδικοτητα στρατου. Πως το εξηγεις το οτι οι ιπταμενοι εχουν απο την μεγαλυτερη βαθμολογικη εξελιξη και εχει πεσει η βαση πολυ και η συδ που εχει πιο χαμηλη βαθμολογικη εξελιξη τα μορια ειναι υπερβολικα. Το θεορω υπερβολη.


διότι σε κάποιους δεν ενδιαφέρει η βαθμολογική εξέλιξη, αλλά η ευκολία στην εργασία.
όταν εγώ ήθελα να δώσω για ΣΣΕ, φίλος υπολοχαγός από ΣΣΕ μου έλεγε να πάω καλύτερα ΣΥΔ, "λούφα" και από μεταθέσεις ζάχαρη.
(γενικώς καμία σχέση με ΣΣΕ)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες