Η νύχτα των Ιμίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Τα περί πολέμου Ελλάδος -Τουρκίας τα έχω υποστηρίξει αναλυτικά και σε άλλα ποστ. Όπου και αν τοποθετηθώ για κάποιο θέμα Το επαναλαμβάνω και το πιστεύω με πάσα βεβαιότητα.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

"Εμείς αφήσαμε κενό και οι πανέξυπνοι επιτελικοί τους το αντιλήφτηκαν και έπραξαν τα δέοντα. " Θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου. Ο ελεγχος και η "φυλαξη" των Ιμιων ειναι αρμοδιότητα της ΚΩ και συνεπάγεται και του ένστολου προσωπικού της! Αυτό σημαινει οτι αν δεν κοιτούσαν ολοι να βολευτούν σε Πεντάγωνο, ΓΕΕΘΑ, ΓΕΣ και γενικότερα σε γραφειο και ειχαν περισσότερη δυναμη στο στρατοπεδο ειδικών δυνάμεων της ΚΩ, θα ειχαμε ενστολο προσωπικό και εκπαιδευμένους φαντάρους που με βάρκες θα κάνανε ολο το βραδυ φρουρηση σωστη! Αλλα ολοι κοιτάν να βολευτούν, και μην νομιζεται οτι το Υπουργειο Αμυνας των γειτονων μας δεν τα ξέρουν αυτά! Περισσοτερο λοιπόν ενστολο προσωπικο στις επικινδυνες ζώνες μας και καλύτερη εκπαιδευση στους ειδικοδυναμιτες φαντάρους μας, που το μόνο που μαθαινουν ουσιαστικά ειναι ειναι το "Αλτ τις εισι" στις κοπιες και το "Συνθημα, παρασυνθημα". Αν ηταν ολοι μαχημοι δεν θα κουνιότανε φυλλο και αν οι κυβερνησεις μας ειχαν τσαγανό θα τους βάζανε στη θέση τους! Αλλα κατα βάθος θελουν να υπάρχουν τετοια μικροεπεισόδια για να αποπροσανατολιζεται η κοινη γνώμη. Τωρα που θέλει η Τουρκια να μπει στην ΕΕ αν ειναι μάγκες ας ασκήσουν βέτο και ας κάνουν σωστες διαπραγματευσεις γιατι αυτά τα εδάφη ειναι Ελληνικά και υπάρχουν πολλοι τροποι να το αποδειξουν! Το θέμα ειναι οτι ισως δεν τους βολευει να τους βάλουν στη θέση τους!

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όχι Μαρίνα μου. Τα παιδιά στη Κω ήταν έτοιμοι. Άλλοι δεν κάναν σωστά τη δουλέιά τους άλλοι στο επιτελείο. Ο Κουρής εκεί μέσα ήταν αυτός που είχε πραγματική αντίληψη της κατάστασης και είχε πει ότι οι Τούρκοι κάτι θα έκαναν στη δυτική. Ο Λυμπέρης έπρεπε απο την αρχή να πατήσει πόδι και μαζί με τον υφυπουργό Κουρή να πιάσουν τα τηλέφωνα και ο Σημίτης θα εκνευριζόταν αλλά δεν θα μπορούσε να εκτεθεί και να πει άλλα στα υπόλοιπα μέλη της κυβέρνησης. Έπρεπε μέσω τηλεφωνημάτων στους άλλους υπουργούς να στριμώξουν το Σημίτη και να μην τον αφήσουν αυτόν και τον Πάγκαλο να κάνουν ότι γούσταραν με σκυλάκι τον Αρσένη. Οι πολιτικοί εν ώρα κρίσεως δεν αποστρατεύουν και οι τυχόν έμεσσες απειλές του είναι μια φούσκα τίποτα άλλο. Ήταν Λίγο τολμηρός ο Λυμπέρης. Έπρεπε πιο πολύ. Την διάταξη των δυνάμεων την κάνουν οι στρατιωτικοί και όχι οι πολιτικοί. Το στρατιωτικό επιτελείο μόνο του καθορίζει την διάταξη όχι ο Σημίτης και ο κάθε πρώην μακάκας αυθεντία οικονομολόγος Πανεπιστημιακός. Δεν είναι στρατιωτικός ο πολιτικός. Δεν έχει την αντίληψη τακτικής στρατού που έχει ο στρατιωτικός. Ο καθένας στον τομέα του.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Θα συμφωνήσω μαζι σου, οτι κανενας οικονομολόγος ή γιατρός που τυγχάνει να ειναι πρωθυπουργός δεν μπορεί να ανακατευεται σε στρατιωτικά ζητήματα στα οποια εχουν αγνοια. Να ενημερωνονται για τα σχεδια που οι αξιωματικοι στρταου, αεροπορία και ναυτικου εχουν για να αντιμετωπιζουν μια κατασταση, ναι αλλα οχι και να επεμβαινουν! Ας πάνε και οι στρατιωτι΄κοι τοτε να κάνουν τον προυπολογισμό του κρατους. Ας τους αφηναν να ενεργησουν με τον σωστο στρατιωτικό τροπο, χωρις υποδειξεις, διοτι και αυτοι ηταν ανθρωποι με τοσα χρονια στρατιωτική πειρας και δεν επρεπε να δεχθουνε τις συστάσεις του Αμερικανόφρονως Σημίτη! Τέλος τα φανταράκια μπορεί να ηταν 4 μέρες πάνω στα ζόντιακ, χωρις φαι και νερο, για να μεταβουν στο τοπο του συμβάντος, αλλα με τι εκπαιδευση. Αλλο τοσο ηταν χωμένα μεσα στα χαρακώματα φαντάρια και ορεινοι καταδρομεις, επάνω στον Εβρο! Αλλά επαναλαμβάνω, θα μπορούσαν να αντιμετωπισουν τους τουρκους με τι με βολές; Μονο αυτό κάνουν ουσιαστικά! Αν ξεκινουσε κάτι θα ειχαμε ακόμη περισσότερα θυματα, ειμαι σιγουρη για αυτο!

Οι πολιτική ας φροντισουν να μειωσουν την ανεργία και αντιμετωπίσουν ολα τα προβλήματα του τοπου μας και ας αφησουν τους στρατιωτικούς μας να κάνουν τι δουλειά του. Σκέψου αν ηταν πρωθυπουργός ο Σημιτης οταν ξεσπασε η επανασταση του 1821 με προτεσταντη τον Κολοκοτρώνη! Ή θα ειχε διατάξει τον θανατό του ή θα ειχε προλάβει ο Κολοκοτρώνεις να το φάει μπαμπέσικα! Για να κάνουμε και λιγο πλάκα!Εικόνα

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Σε πληροφορό ότι πόλεμος αν γινόταν η Ελλάδα σε στρατιωτικό επίπεδο δεν θα έχανε.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Ισως να μην έχανε! Εμένα άλλο ειναι το προβλαμα μου: 1) Γιατι επεμβαινει τοσο ενας πρωθυπουργος που δεν σκαμπάζει από στρατιωτικα;

2) Γιατι ευχαριστει τοΣΟ εγγαρδια τους Αμερικάνους;

3) Τι πραγματικά εγινε εκει και χαθηκαν ζωές Ελληνικες;

4) Γιατι οι Τουρκοι μας εχουν για τον που... Και δεν μας υπολγιζουν και ολο μας προκαλούν;

5) Γιατι δεν μας φοβουνται και εμεις ακουμε Τουρκια και σκεφτομαστε "Αμαν Παναγία μου, μη γινει πόλεμος";

6) Και γιατι δεν δειχνουμε πυγμη σαν κρατος εκει που πρεπει βάζοντας βέτο και κάανοντας ευθεια επίθεση και προειδοποιητική συσταση για ολες τις παραβιάσεις που γινονται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ;

Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μια και τα ιμια τα γνωριζω καλα θα πω οτι στην ελλαδα τοτε σε καποια επιτελικη θεση υπηρχε προδοτης η πρακτωρ τουρκος. το επιπεδο ετοιμοτητας και εκπαιδευσης των ε. Δ. Ηταν παρα πολυ καλο μαρινα με πρωτιες σε ασκησης του νατο και με στελεχη πολυ ικανα.

αλλα στης 17 /1/ ηρθαν καποιες μυστηριες διαταγες.

οι τουρκοι ειχαν 2 συνταγματα πεζοναυτων απεναντι απο την ροδο απο της 15

οταν γιναν τα ιμια στον εβρο καποιες μοναδες ειχαν αποστολη να κρατησουν τους τουρκους για 5 λεπτα σε χαντακια 30 εκ. Με λιγα αντιαρματικα οταν απεναντι τους οι τουρκοι ειχαν τανκς και συνεχεια ερχοντουσαν ενισχυσεις.

μοναδες τοτε ταχυας επεμβασεως δεν υπηρχαν οι μονες μοναδες που μπορουσαν γρηγορα να επεμβουν ηταν οι 2 μαλ. Δηλ. Μονο αυτες οι μοναδες μπορουσαν να ενισχυσουν σε περιπτωση αποβασεις

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

"Μια και τα ιμια τα γνωριζω καλα θα πω οτι στην ελλαδα τοτε σε καποια επιτελικη θεση υπηρχε προδοτης η πρακτωρ τουρκος" Λυπάμαι τοτε πολύ για την ανευθυνότητα και τον ευησυχασμό μας!

"το επιπεδο ετοιμοτητας και εκπαιδευσης των ε. Δ. Ηταν παρα πολυ καλο μαρινα με πρωτιες σε ασκησης του νατο και με στελεχη πολυ ικανα.

αλλα στης 17 /1/ ηρθαν καποιες μυστηριες διαταγες. "

Συμφωνώ μαζι σου αλλα μονο για τα στελέχη, οι φανταροι ειδικοδυναμιτες δεν μπορουν από την εκπαιδευση τους να εμποδιζουν ουτε περιστερι, οχι Τουρκο κομάντο. Και επαναλαμβάνω οτι αν στελνανε και φανταρους θα τουε εκλαιγε η μανουλα τους και αυτούς (το λεω εκ πειρας από την εκπαιδευση του αδελφου μου). Ακόμη και τωρα τις ασκησεις τις κάνουν οι ΕΠΟΠ και οχι οι φαντάροι που τους αφηνουν πισω να βαράν σκοπιες!

"οταν γιναν τα ιμια στον εβρο καποιες μοναδες ειχαν αποστολη να κρατησουν τους τουρκους για 5 λεπτα σε χαντακια 30 εκ. Με λιγα αντιαρματικα οταν απεναντι τους οι τουρκοι ειχαν τανκς και συνεχεια ερχοντουσαν ενισχυσεις. "

Που πηγαινουν τα κονδήλια για τον εφοδιασμό του στρατού; Και ποιοι νευθυνοι τους εστειλαν να σκοτωθούν κυριολεκτικά εκει;

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από MIRAGE »

Ελα μην τα παραλέτε. Μια χαρά εκπαίδευση έχουν οι καταδρομείς. Και δεν υπήρχαν μόνο αντάκια και αντιαρματικά στον Έβρο. Ας σοβαρευτούμε και όχι υπερβολές
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Οι καταδρομεις ΕΠΟΠ ναι, οι φαντάροι επαναλαμβάνω οτι με κάτι ψοροβολες δεν ειναι σε θεση να αντιμετωπίσουν κανεναν. Αυτη ειναι η γνώμη μου Και οτι γνωριζω από τον αδελφό μου και τους φιλους του που υπηρετησαν εκει!
Anonymous

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Anonymous »

Το 96 οι μοναδες των καταδρομων ηταν απο της καλυτερες του νατο και αυτο δεν το λεω εγω ουτε ο θειος μου ο χιπης το λενε ασκησει του νατο οπως στα << Κυθηρα>> Οπως το<<dragon hammer>>[πεζοναυτες] και πολλες αλλες. Το 96% που ειχε η 1η μαλ σε βολη δεν γινεται απο ανεκπεδευτους. τοτε η μοναδες ηταν εφεδρικες μια και εποπ δεν υπηρχαν μονο επυ και ηταν ελαχιστοι.

απλα τοτε δεν ηταν τοσο πολυ το βυσμα ουτε ειχε περαση η νοοτροπια μην ακουμπατε τον γιο μου γιατι ειναι απο πορσελανη το δερματακη του και θα χαλαση.

αν παλι λες για εκπαιδευση να σου θυμισω οτι τοτε ηταν 18 μηνο με τον καθενα να κανει 2 φορες τον εκπαιδευτικο κυκλο και αν δεν ειχε πολλα σχολεια η ε. Κ. Ε. Και 3 φορες.

με ψυχαρακη λοχαγο για οσους γνωριζουν.

Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Σιγουρα ετσι ειναι και απο περιγραφές του πατερα μου τα γνωριζω! Ο πατερας μου πηγε 24 μηνες φανταρος και λεει οτι ο παλιος στρατος ηταν σαν τις ειδικες δυνάμεις. Σκέψου τι εκπαιδευση παιρνουσαν τοτε οι πεζοναυτες! Σημερα δεν ειναι οτι τους χαιδευουν, ειναι οτι δεν τους εκπαιδευουν! Σιγουρα δεν επικρατουν οι ιδιες συνθηκες με τωρα που πεφτει βυσμα, αλλα οι ορισμενοι στρατιωτικοι παραμένουν κολλημένα μυαλά. Ολα πηγαινουν παρακάτω και ο στρατος μένει πισω. Γιατι; Μηπως γιατι συνεχιζουν να εμπλεκονται πολιτικοι και τα συμφεροντα τους με τα βυσματοπαιδα;
ΧΙΩΤΗΣ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 3:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από ΧΙΩΤΗΣ »

Ο παγκαλος ειχε πει "τι σημασια εχει αν επεσαν απο βλαβη ή απο πυρα; "

προδοτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες!

ΠΙΛΟΤΟΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 4:08 am
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από ΠΙΛΟΤΟΣ »

Ρε παιδια μην λεμε μλκς. ΟΙ ποιο πολοι γνωριζοθμε οτι το ελικοπτερο μας καταριφθηκε Απο τουρκους κομαντος που ηταν στα Ιμια. Το λεω αφτο γιατι μου ειπε ελληνας απο τους δικους μας που λαμβανε μερος στην επιχειρηση!
ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ. ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ. ΚΥΠΡΟΣ, ΠΟΝΤΟΣ, ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΡΕ!Εικόνα
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Η νύχτα των Ιμίων

Δημοσίευση από Marina2 »

Ειναι γνωστο αλλα κααι τι με ααυτο; Σου απάντησε και ο Παγκλος που αν εβγαινε αυτός προεδρος του ΠΑΣΟΚ και περνανε τις εκλογες, τωρα θα ειχαμε ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ για πολίτευμα. Καλα οχι οτι τωρα εχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ! Αλλα λέμε!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες