Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από GenerX »

Μη προσκυνάτε σημαίες. Αυτό που κάνετε, να το κάνετε καλά και μην ανησυχείτε, ταυτόχρονα έχετε εκπληρώσει τα ιδανικά σας. Αυτοί που προσκυνάνε σημαίες, αυτοί που μιλάνε για οικογένειες, Θεούς και πατρίδες, είναι οι πρώτοι που θα την κάνουν απο τη χώρα αν γίνει κάτι.

Αυτοί που τις καίνε, αυτοί θα μείνουν και θα πολεμήσουν με νύχια και με δόντια.

Δε καίνε τη σημαία του Κολοκοτρώνη. Καίνε τη σημαία του Μητσοτάκη, του κάθε αληταρά που είναι στο στρατό και παίρνει μίζες απο εξοπλισμούς και ο κατάλογος είναι τεράστιος.

Εξάλλου, μη ξεχνάμε οτι σημαίες κυματίζανε την εποχή του Πολυτεχνείου μέσα και εξω απο τους φοιτητές οι οποίοι ήταν οι "κακοί" αριστεροί.

Μια σημαία δεν έχει μια μόνο σημασία-έννοια-ιστορία. Χρησιμοποιείται για πολλούς σκοπούς.

Τώρα βέβαια, μπορείτε μόνοι σας να δείτε σε βιντεάκια ποιοί προσκυνούν τη σημαία, αλλα τη χρησιμοποιούν σαν... Προφυλακτικό στη συνέχεια για να τα τσεπώσουν, γράφωντας στα παπάρια τους Ελλάδες, Έλληνες, Θεούς και Δαίμονες.

Ωστόσο όλοι, όταν χρειαστεί να πολεμήσουμε, μια χαρά θα είμαστε. Κότες δεν έχει κανένας λαός. Εμείς, παρόλες τις δυσκολίες, μια χαρα ανοικοδομηθήκαμε σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα.

Επιμένω στον επαγγελματισμό. Τα συναισθηματικά μας, το μόνο που μπορούν να προκαλέσουν είναι όλεθρος.

Όσο και να αγαπάς την Ελλάδα, αν δε ξέρεις να κρατάς όπλο...

Ωστόσο, ενα παράγοντα δε βγάζω απέξω, ο οποίος όμως είναι σε άμεση αλληλεξάρτηση με τον επαγγελματισμό. Μαγκιά.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Velerefontis »

GenerX έγραψε: Μη προσκυνάτε σημαίες. Αυτό που κάνετε, να το κάνετε καλά και μην ανησυχείτε, ταυτόχρονα έχετε εκπληρώσει τα ιδανικά σας.

Αυτοί που προσκυνάνε σημαίες, αυτοί που μιλάνε για οικογένειες, Θεούς και πατρίδες, είναι οι πρώτοι που θα την κάνουν απο τη χώρα αν γίνει κάτι.

Αυτοί που τις καίνε, αυτοί θα μείνουν και θα πολεμήσουν με νύχια και με δόντια.

Δε καίνε τη σημαία του Κολοκοτρώνη. Καίνε τη σημαία του Μητσοτάκη, του κάθε αληταρά που είναι στο στρατό και παίρνει μίζες απο εξοπλισμούς και ο κατάλογος είναι τεράστιος.

Εξάλλου, μη ξεχνάμε οτι σημαίες κυματίζανε την εποχή του Πολυτεχνείου μέσα και εξω απο τους φοιτητές οι οποίοι ήταν οι "κακοί" αριστεροί.

Μια σημαία δεν έχει μια μόνο σημασία-έννοια-ιστορία. Χρησιμοποιείται για πολλούς σκοπούς.

Τώρα βέβαια, μπορείτε μόνοι σας να δείτε σε βιντεάκια ποιοί προσκυνούν τη σημαία, αλλα τη χρησιμοποιούν σαν... Προφυλακτικό στη συνέχεια για να τα τσεπώσουν, γράφωντας στα παπάρια τους Ελλάδες, Έλληνες, Θεούς και Δαίμονες.

Ωστόσο όλοι, όταν χρειαστεί να πολεμήσουμε, μια χαρά θα είμαστε. Κότες δεν έχει κανένας λαός. Εμείς, παρόλες τις δυσκολίες, μια χαρα ανοικοδομηθήκαμε σε τόσο γρήγορο χρονικό διάστημα.

Επιμένω στον επαγγελματισμό. Τα συναισθηματικά μας, το μόνο που μπορούν να προκαλέσουν είναι όλεθρος.

Όσο και να αγαπάς την Ελλάδα, αν δε ξέρεις να κρατάς όπλο...

Ωστόσο, ενα παράγοντα δε βγάζω απέξω, ο οποίος όμως είναι σε άμεση αλληλεξάρτηση με τον επαγγελματισμό. Μαγκιά.



αυτα που γραφεις, με προσβαλλουν σαν Ελληνα και σαν στρατιωτικο. Στη σημαια ορκιστηκα και να εισαι σιγουρος, οτι δεν θα την "κανω" οπως λες. Και ναι, θα πολεμησω για πατριδα, θρησκεια και οικογενεια, γιατι υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν σε αυτα τα ιδανικα. Θα πολεμησω ωστε οι ανθρωποι που αγαπαω να ζησουν ελευθεροι. Θα πολεμησω για αυτον με τον οποιο θα βρεθω διπλα-διπλα στη φωτια του πολεμου και εγω θα προστατευω αυτον και εκεινος εμενα. Θα πολεμησω για αυτο το "πανί" που καποιοι το καινε, το ποδοπατουν και το εξευτελιζουν. Και μου λες οτι αυτοι θα πολεμησουν; Εισαι βαθια νυχτωμενος φιλε μου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εισαι βαθια νυχτωμενος αγορι μου... Κατι εχεις μπροστα στα ματια σου και δε σε αφηνει να δεις καθαρα...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ρε παιδιά και γω είπα για τους στρατιωτικούς και όχι μόνο, αλλά γιατί το παίρνετε προσωπικά δηλαδή και θίγεστε;

Δεν νομίζω να εννοούσε το σύνολο, όπως και γω άλλωστε δεν εννοούσα το σύνολο.

Απλά αναφέροντας τους ορισμένους που είναι περιπτώσεις ήθελα να πω στο παιδί τον Snakesh*t, ότι οι συμβολισμοί είναι μόνο η βιτρίνα.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τι σημαίνει στην πραγματικότητα.

Το ότι κάποιος είναι πολιτικός, αστυνομικός, στρατιωτικός, παπάς και δεν ξέρω τι άλλο, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι και υπερ-πατριώτης!

Απλά αυτό εννοούσα και νομίζω πως και ο GenerX αυτό έκανε.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από GenerX »

Όποιος το παίρνει προσωπικά, προβλημά του, εμένα ούτε που με ενδιαφέρει. Τη σημαία την κάνουν οι άνθρωποι, δε κάνει η σημαία το λαό. Αν νομίζετε οτι εσείς θα πολεμήσετε και κάποιοι άλλοι δε θα πολεμήσουν καλώς. Κοίτα που παίρνουν και εργολαβικά το θέμα του πολέμου... Αν σε προσβάλλουν αυτά σα στρατιωτικό Velerefonti, να πας στους συναδέλφους σου τους ξεφτίλες και τον κάθε αμόρφωτο και φτύστους στα μούτρα. Διότι αυτοί μιλάνε για σημαίες, πατρίδες και κουραφέξαλα, αλλα στα ρουσφέτια, στο να πηδάνε φαντάρους τους οποίους έπρεπε να τους σέβονται, το να βολεύουν τους δικούς τους, πρώτοι είναι. Εκεί ξεχνάνε τη σημαία στην οποία ορκίστηκες και συ και αυτοί. Αν τώρα τους δέχεσαι, προβλημά σου και πάλι. Συμπολεμιστές θα είστε, οπότε, μάντεψε ποιός θα έχει σοβαρό πρόβλημα. Και τέτοιους διοικητές οχι μόνο δε τους δέχομαι, αλλα τους φτύνω προκαταβολικά. Ας χάσουν κάνα κιλό, που δε μπορούν να κουνηθούν απο την καρέκλα και ύστερα συζητάμε για πιο δύσκολα πράγματα όπως σεβασμός σε μια σημαία. Η Σημαία δε προυπήρχε. Άνθρωποι προυπήρχαν, άνθρωποι τη φτιάξανε για κακή σας τύχη. Πίστη και αλληλεγγύη θα δείχνω μόνο σε λεβέντες και οχι σε κάθε τσουτσέκι ελεω της άχρηστης και δουλικά κωδικοποιημένης ιεραρχίας, μόνο και μόνο επειδή... "υπηρετεί τη σημαία". Τη σημαία τη φτιάχνουμε εμείς κάθε μέρα. Και ναι, οι Έλληνες στρατιωτικοί την έχετε βυθίσει στα σκατά. Αλλιώς δε θα είμασταν σε αυτο το χάλι που είμαστε τώρα. Όλοι οι φαντάροι, υπομονή κάνουν λόγω της αναγκαστικής αγγαρείας που οχι μόνο δε προσφέρει τίποτα, αλλα τρώει και 12 μήνες μιας ολόκληρης ζωής, επειδή κάποιοι απο εσάς είναι κομπλεξικοί και σας πειράζει το αν είναι γυαλισμένη η αρβύλα, αν είναι ξυρισμένος κόντρα, αν, αν, αν. Αλλα στην πραγματική εκπαίδευση, μπάζα. Και λίγα λεω. Για παρελάσεις καλοί μαντράχαλοι είμαστε. Για να ρίξει παραπάνω απο 1-2 βολές ο φαντάρος, χρειάζονται χρήματα. Χωρίς χρήματα; Γιόκ. Να χαίρεσαι τον στρατό που υπηρετείς velerefonti. Ο στρατός της μίζας, του μέσου και της κομματικής πεποίθησης. Θέλετε και σημαίες μετά, οταν συνυπάρχετε με τα παράσιτα της Ελληνικής κοινωνίας. Φτιάξτε πρώτα τα σκατά που έχετε δημιουργήσει και μετά δηλώστε πίστη στη σημαία. Τη ξεφτιλίζετε κάθε μέρα. Το οτι την ασπάζεστε και δηλώνετε πιστοί, δε σημαίνει τίποτα. Και γω σκότωσα 50 αφγανούς με το ενα χέρι. Δε σημαίνει οτι ισχύει. Η πραγματικότητα, πονάει. Ναι, είναι σκληρή και κυνική. Σημαία... Κανείς δε πολέμησε για σημαία μάγκες. Όλοι για ελευθερία πολεμάνε. Τα υπόλοιπα είναι για να φανατίζονται παιδάκια. ΥΓ. Και ηρεμήστε λίγο. Μη νομίζετε οτι εσείς θα πολεμήσετε. Εγω δε χρειάζομαι όρκους για να πολεμήσω για ελευθερία. Ούτε σημαίες. Εχω τη λογική μου, εχω τους ανθρώπους μου και τους γύρω μου που δε φταίνε σε τίποτα. Για όλους αυτούς θα πολεμήσω. Ούτε για σημαίες, ούτε για ανύπαρκτους Θεούς, ούτε για φράγκα, ούτε για να δείξω οτι είμαι υπερπατριώτης. Αν μου επιτεθεί άνθρωπος με Ελληνική σημαία - οποιοασδήποτε χώρας, για να με εξουσιάσει, θα τον εχω απέναντι και θα τον πολεμάω λυσσασμένα. Θεό δεν εχω, διότι δεν υπάρχει απλά - και να υπήρχε... , οπότε δε δέχομαι να βάζω το κεφάλι μου κάτω ΚΑΙ απο σημαίες. Με τη λέξη Ελευθερία, την έχετε πατήσει. Ελευθερία. Δεν έχει σημαία, χρώμα, θρησκεία. Γιαυτό είναι και το ύψιστο αγαθό. Γιατί είναι για όλους, για κανένα "εκλεκτό" της πλάκας και διάφορων ανύπαρκτων Θεών. Όλοι μπορούν να πολεμήσουν για αυτή και όλοι τη δικαιούντε. Πιστεύω στην Ελευθερία λοιπόν, σε καμιά πατρίδα, σε καμιά σημαία, σε καμιά θρησκεία. Πρώτο αγαθό = Ζωή Δεύτερο αγαθό = Ελευθερία Αυτα τα 2 για μένα. Τα υπόλοιπα να τα χαίρεστε, δε θα πάρω. ΥΓ2. Μια ζωή παρουσιάστε... Σαν εκπαιδευμένος σκύλος... Εγω δε θα πάρω άλλο, ευχαριστώ δεν είμαι φίλος... Κάγκελα, κάγκελα, κάγκελα παντού και τα μυαλά στα κάγκελα του αόρατού εχθρού Βούλγαροι, Βούλγαροι, Χανούμισες, Βαζέλεεεεες ολο το Έθνος ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ ΣΩΒΡΑΚΑ ΚΑΙ ΦΑΝΕΛΕΣ
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από GenerX »

Μάρκο οι συμβολισμοί αυτοί δεν είναι μόνο η βιτρίνα. Είναι Η βιτρίνα.

Η θρησκεία και οι σημαίες, οι μεγαλύτερες και πιο έξυπνες ανθρώπινες εφευρέσεις. Παγκόσμιες και υπεραιώνιες.

Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι ενα post με τοσο ωραιο και καθαρο θεμα, το μπερδευετε με πραγματα που δεν ειναι επι του θεματος και αναγκαστικα καποιοι με αντιθετες αποψεις θα αντιδρασουν και θα γινει φασαρια χωρις λογο.

Παλι ο GenerX απο το πουθενα εμφανιστηκε και αρχισε να μιλαει για σημαιες και αλλα ασχετα με το θεμα. Και αναγκαστικα, καποιοι οπως ο Βελερεφοντης και εγω τα βρηκαμε τοσο προσβλητικα που δε μπορεσαμε να αντισταθουμε τον σχολιασμο.

Και δεν με ενοχλει οτιδηποτε για τον στρατο, ουτε παιρνω κατι τετοιο (που να αφορα εμενα και τη δουλεια μου) προσωπικα.
Προσωπικα παιρνω τις προσβολες για τα συμβολα που σεβομαι, αγαπω και ορκιστηκα να υπηρετω. Εαν εσυ δεν πιστευεις σε καμια θρησκεια και βλεπεις την σημαια της Ελλαδας σαν σωβρακο και φανελλα, ειναι δικαιωμα σου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΚΟ "ΔΩΜΑΤΙΟ" ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ. Γιατι τοτε η προσβολη μεταφερεται στο προσωπο τους.

Εφ'οσον αδυνατεις να κατανοησεις ποσα πολλα μπορει να σημενει για καποιον ενα συμβολο, οφειλεις να σεβαστεις αυτον που το πιστευει, οταν εισαι μπροστα του. Οτιδηποτε προσβλητικο απεναντι στα πιστευω του εκαστοτε, μπορεις να το πεις οπουδηποτε δεν θα εχει η εκει ομοιγυρη προβλημα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αντώνη καταρχάς, το παιδί ο Snakesh*t που έγραψε για τα οχυρά και ξεκίνησε το θέμα αυτό, μίλησε ο ίδιος για όλα αυτά τα θέματα.

Αν υπάρχουνε δηλαδή στις μέρες μας άνθρωποι που θα υπερασπιστούνε την πατρίδα, την σημαία, το σπίτι τους και την οικογένειά τους απλά ή όπως θες πες το, όπως κάνανε και κατά την διάρκεια της μάχης των οχυρών και γενικά το '40. Ή αν θα είναι μια εντελώς διαφορετική κατάσταση επειδή βλέπει γύρω του emo, άτομα που φοράνε σκουλαρίκια, άτομα να καίνε την σημαία κτλ κτλ.

Ορμώμενος εγώ προσωπικά από αυτή την αναρώτηση, είπα πολύ απλά ότι δεν το πιστεύω αυτό και πως δεν κάνει ούτε το σκουλαρήκι, ούτε το κούρεμα ούτε το αν υπηρετεί-εργάζεται στον στρατό στην αστυνομία, στην βουλή κτλ κάποιος.

Ούτε οι πρώτοι δηλαδή δεν αυτοκαθορίζονται για μένα ως "χέστες" για την υπεράσπιση της χώρας τους, ούτε οι δεύτεροι ως θεματοφύλακες της σημαίας που υποτίθεται ότι υπηρετούν.

Αυτό που λες ότι προσέβαλε κάποιος τα σύμβολα ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Δεν τα προσβάλει δηλαδή αυτός που υποτίθεται ότι τα υπηρετεί με πλήρη υποκρισία και που τα εξεφτελίζει διαρκώς και καθημερινώς και σε προσβάλει τόσο έντονα δηλαδή κάποιος που μπορεί απλά να μιλήσει γι'αυτά με έναν διαφορετικό τρόπο από τον δικό σου σε ένα forum;
Anonymous

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παντως και το 40 δεν ηταν ολοι πατριδα θρησκεια οικογενεια ειχε ο στρατος και τοτε ρεμαλια χασικλιδες αθεους κομμουνιστες φασιστες δεξιους χοντρους πλουσιους φτωχους αδυνατους αδυναμους ρεμπετες μαγκες αλανια κυριλε φυλακοβιους Καλα παιδια κακα παιδια αλητες γυφτους πομακους νησιωτες βλαχους πολιτες μαχημους ραμποειδη χαλαρους ειρηνηστες τεμπεληδες κτλ. Μια χαρα τα καταφεραν. Οσο για εξοπλισμους σε σχεση με ιταλους και γερμανους δεν νομιζω οτι χωραει συζητηση. το θεμα ειναι οτι σαν χωρα εχουμε ψυχη δεν ειμαστε δανια του βππ.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από GenerX »

Αντώνη εμένα που με προσβάλλεις όμως ; Εργολαβία είναι ρε η προστασία ; Εκτός απο αυτό, εσυ προσβάλλεις την Ελευθερία. Με το ζόρι δε γίνεται να αποκτήσει σημαία και μοναδικούς εκφραστές. Είναι για όλους και όλοι μπορούν να μάχονται για αυτή.

Χαλαρώστε που την είδατε Ράμπο μερικοί και νομίζετε οτι οι υπόλοιποι είναι φοβισμένοι η... "προδότες".

Μαγκιές σας είπα. Στους ανωτέρους στα στρατόπαιδα που την ξεφτιλίζουν τη σημαία σας. Εγω δε τη ξεφτίλισα. Απλά για μένα δε σημαίνει τίποτα. Αυτοί που πολέμησαν σημαίνουν και οχι η σημαία.

Εξουσίες αόρατες και ανύπαρκτες δε θέλω πάνω απο το κεφάλι μου εγω. Εσείς που θέλετε, ορίστε, ολόκληρη Βουλή πατάει, κατουράει, σκουπίζει τις βρωμιές της με τη σημαία σας. Κάθε μέρα, κάθε λεπτό. Ορμήξτε ντε.

Υπόψην. Αυτοί όλοι, έχουν δηλώσει την ίδια πίστη και υποταγή στη σημαία. Εγω οχι.

Ελευθερία > Όλες τις σημαίες μαζί

Και μιας και με έβγαλες εκτός θέματος, μάθε να διαβάζεις η να τα συνδέεις. Αυτοί που πολέμησαν σε κάθε οχυρό, σε κάθε χώρα, σε κάθε πατρίδα τους, πολέμησαν για την ελευθερία τους. Για τίποτα και για καμιά αόρατη ψευτοεξουσία.

Και μένα με προσβάλλει φίλε να πληρώνω φόρους, αλλα οι ναοί του ανόητου παραμυθιού να είναι γύρω μου αφορολόγητοι και οι τράγοι να πουλάνε ελπίδες σε ανήμπορους, αλλα δε κάνω σα και σένα. Ήρεμα λοιπόν. Όσο προσβάλλεσαι εσυ, άλλο τόσο προσβάλλομαι εγω για τις ανύπαρκτες αξίες που πας να μου επιβάλλεις μέσω σχολείου απο πιτσιρίκι.

Οι ήρωες πολεμούν για την ελευθερία.

Για τη σημαία, ούτε καν με νοιάζει ποιοί πολεμούν. Και αν αρχίσω να τους αναφέρω, θα γεμίσει μπόχα το φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Snakeshit »

Εγώ θα και την προσκυνάω και θα πέθαινα προκειμένου η σημαία μας να κυματίζει πάντα ψηλά.
Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Helistas »

3 λαλουν και 2 χορευουν, καμαρι μου ο Κολοκοτρονης, ο Καναρης, η Μπουμπουλινα και κατι εκατομυρια αλλοι Ελληνες που εχουν χυσει το αιμα τους για αυτη την ριμαδα την Σημαια, που συμβολιζει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ της ΠΑΤΡΙΔΑΣ τους απο οποιονδηποτε αλλο, θες να μας πεις οτι ητανε μαλακες επιδη πιστευαν στην Σημαια; Εαν δεν ξερεις που παν τα τεσσερα δεν σου φταιει κανενας. Το να εξομειωνεις το ΑΙΜΑ τοσων ανθρωπων που αντιπροσοπευει αυτο το << Κωλοπανο>> Με τα καθε λογης λαμογια που την ξευτιλιζουν καθημερινα, τι νομιζεις οτι κανεις; Εξυπναδα; Γουστο σου και καπελο σου να μην πιστευεις σε σημαιες και να μην αποδεχεσαι και τα δικαιωματα που σου προκυπτουν απο την υπηρεσια σου σε αυτη. Οχι ομως να μου το παιζετε, αντιρησιες συνηδησης για να μην υπηρετησετε και μετα να μου εχετε απαιτηση να δουλεψετε στο Δημοσιο (και να γινεστε χειροτεροι απο τους Δημοσιους και μεγαλητερα λαμογια απο αυτους) Και να τα θελετε ολα στο πιατο, λες και σας το χρωσταμε κιολας... Αυτο ειναι η υπηρεσια στην Πατριδα και η θητεια στον στρατο. Αυτο αντιπροσωπευει. Αλλα οι τεμπεληδες και οι αχριστοι σαν και εσενα, δεν θελουν να δωσουν, μονο να παρουν. Το να προσβαλεις σωστους ανθρωπους επιδη υπαρχουν στην Υπηρεσια τους προδωτες, δωσιλογοι, χεστες Και ξεφτιλες που ντροπιαζουν την Στολη και την Σημαια που υποτιθεται υπηρετουν τι ειναι Μαγκια; Εσυ γιατι δεν πας να τους διαλησεις και τους την λες οτι τους ανεχονται και δεν κανουν τιποτα; Παλι στο πιατο τα θες; Α, και αλλο Ελευθερια, αλλο Ασυδωσια. Μαλλον αυτο σε βολευει καλητερα. Και επιδη παραλιγο να το ξεχασω, για να δεις ποσο ΑΣΧΕΤΟΣ εισαι, οι στοιχοι του Τζιμακου, μιλανε για τα ζωα που εχουν αντικαταστησει την ΣΗΜΑΙΑ τους με τις σημαιες των ΟΜΑΔΩΝ-ΕΤΑΙΡΙΩΝ... Απο εκει και περα τι αλλο να πει κανεις για την ασχετοσηνη σου.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Nassos »

Για μένα πάντως "πανί" ή δεν ξέρω τι άλλο δεν είναι.

Αυτές είναι "εκσυγχρονιστικές" (βλ. Φασιστικές) αποψεις που κάποιοι ανοικτά και χωρίς αιδώ τόλμησαν και τολμούν (βλ. Ρεπούση, υπάλληλος στον ΔΟΛ, Μπίστης, Διαμαντοπούλου, Βαρβιτσιώτης) να τις επιβάλλουν προς χάριν της "παγκοσμιοποίησης" (που καταρρέει ελέω οικονικής κρίσης) της "πολυπολιτισμικότητας" (που επίσης καταρρέει ελέω οικονομικής κρίσης) και των "ανοικτών κοινωνίων" (που ουδέποτε υπήρξε, ακόμη και στην Αρχαία "Δημοκρατική" Αθήνα).

Το αν κάτι παιδάκια των Βορείων Προαστίων (βλ ΣΥΡΙΖΑ και συνιστώσες του) και του lifestyle καίνε τη σημαία για να δείξουν πόσο "επαναστάτες" είναι πολύ απλά δείχνει τη "Βαβυλώνα" στον εγκέφαλο τους. Γιατί τα ίδια αυτά παιδάκια έκαιγαν βιβλία, δηλαδή γνώση, και όταν ήταν στο σχολείο.

Στο Πολυτεχνείο οι φοιτητές και οι οικοδόμοι κράταγαν την Ελληνική Σημαία ψηλά, και ας είχαν απέναντι τους δήθεν "πατριώτες" Χουντικούς.

Αλλά οι παραπάνω απόψεις παραείναι "φασιστικές" για τους δήθεν "προοδευτικούς".
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Εκει καταντησαμε, να θεωρουμε την αγαπη για την πατριδα φασισμο και την τιμη στους ηρωες ακραιο εθνικισμο. Αλλα οχι κυριοι, δε θα σας περασει. Γιατι ευτυχως ακομα, σε αυτον εδω τον τοπο υπαρχουν ψηγματα της ιστορικης συνειδησης και της μνημης
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η Σημαία (και τι συμβολίζει για τον καθένα)

Δημοσίευση από Nassos »

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Πόσοι απο αυτούς που εκστομίζουν τέτοιες φράσεις ήταν κάποτε φανατικοί οπαδοί του Κομμουνισμού και της ΕΣΣΔ;

Αυτοί οι ίδιοι δεν εκστασιάζονταν όταν έβλεπαν να κυματίζει η Σοβιετική σημαία στις παρελάσεις;

Τι άλλαξε και τα γύρισαν προς το "διεθνισμό", τη "πολυπολιτισμικότητα" τον "οικουμενισμό", στην "οικολογία" και στην "οικονομία της Αγοράς";

Βγάζουν τίποτα απωθημένα από την απογοήτευση τους;

edit: Ξέχασα να αναφέρω τον Κουναλλάκη στους δήθεν "προοδευτικούς".
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες