Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν γίνεται να παραμείνεις ως μόνιμος εάν αυτό εννοείς. Μόνο μέσω προκηρύξεων για ΕΠΟΠ ή πανελλήνιες εξετάσεις για τις σχολές Ευελπίδων ή ΣΜΥ αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για στρατό ξηράς και ειδικές δυνάμεις.

iaio

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από iaio »

Ισχύει πει αυτοί από σμυ που πάνε ΕΔ και τραυματιστουν δεν ανεβαίνουν βαθμούς;
fsafsa

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

iaio έγραψε:Ισχύει πει αυτοί από σμυ που πάνε ΕΔ και τραυματιστουν δεν ανεβαίνουν βαθμούς;


Εσύ όσο πας γίνεσαι και πιο στόκος Εικόνα

iaio

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από iaio »

fsafsa έγραψε:Εσύ όσο πας γίνεσαι και πιο στόκοςΕικόνα


ξερολα τον μπουλο αρμ!

https://www.kranosgr.com/%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%af%ce%ba%ce%b1%ce%b9%ce%bf-%ce%b1%ce%af%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%ce%b5%ce%bd%cf%8c%cf%82-%ce%ba%ce%bf%ce%bc%ce%ac%ce%bd%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%ba%ce%b1%cf%84/

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Ιαν 25, 2021 4:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ApostolisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2021 8:28 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ApostolisPap »

Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται να μπω από αεροπορία ως εποπ στους Ο. Υ. Κ.
tony28
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2020 8:39 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tony28 »

ApostolisPap έγραψε:Γεια σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται να μπω από αεροπορία ως εποπ στους Ο. Υ. Κ.


οχι φιλε

Barbara Motsakoy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 8:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Barbara Motsakoy »

Γεια σας, ξέρετε αν γίνετε αφού πάω στην Σ. Σ. Ε να σπουδάσω Γυμναστική Ακαδημία και να εργάζομαι ταυτόχρονα ως γυμνάστρια;

Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Petran210 »

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να γίνω στρατιωτικος και συγκεκριμένα μου αρέσουν οι ειδικές δυνάμεις οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις στο θέμα.1) Οι απόφοιτοι σχολής Ευελπίδων αν δηλώσουν ειδικές δυνάμεις πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα σε καταδρομείς και πεζοναύτες ή μπορούν να κάνουν και τα δύο σχολεία;

2) Στην περίπτωση που πάνε για καταδρομείς (ΜΑΚ ή ΛΟΚ συγκεκριμένα) κάνουν εκπαίδευση (ΣΕΑΠ, ΣΒΕΚ κτλ) στο μεγάλο πεύκο ή στην Ρεντίνα;

3) Στο σχολείο εκπαίδευσης βατραχανθρώπων της ΔΥΚ συμμετέχουν και στέλεγχοι του Σ. Ξ;

4) Αξιωματικός που έχει πάρει πράσινο μπερέ υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθεί αργότερα σε απλές μονάδες πεζικού;

Όποιος γνωρίζει γενικά πράγματα για τους μόνιμους ειδικοδυναμιτες θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία.

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Παρμενίων

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Παρμενίων »

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να γίνω στρατιωτικος και συγκεκριμένα μου αρέσουν οι ειδικές δυνάμεις οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις στο θέμα.1) Οι απόφοιτοι σχολής Ευελπίδων αν δηλώσουν ειδικές δυνάμεις πρέπει να επιλέξουν ανάμεσα σε καταδρομείς και πεζοναύτες ή μπορούν να κάνουν και τα δύο σχολεία;

2) Στην περίπτωση που πάνε για καταδρομείς (ΜΑΚ ή ΛΟΚ συγκεκριμένα) κάνουν εκπαίδευση (ΣΕΑΠ, ΣΒΕΚ κτλ) στο μεγάλο πεύκο ή στην Ρεντίνα;

3) Στο σχολείο εκπαίδευσης βατραχανθρώπων της ΔΥΚ συμμετέχουν και στέλεγχοι του Σ. Ξ;

4) Αξιωματικός που έχει πάρει πράσινο μπερέ υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθεί αργότερα σε απλές μονάδες πεζικού;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

1) Και τα 2 ανήκουν στις ΕΔ. Δεν υπάρχει επιλογή.
2) Στην ρεντίνα είναι το ΚΕΑΠ (Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθόδοξου Πολέμου), Το οποίο περνάει κάθε αξιωματικός που πάει για ΕΔ. Και γενικά οι αξιωματικοί των ΕΔ περνάνε πολλά σχολεία.
3) Αν είναι να πας Ζ ΜΑΚ / ΕΤΑ θα περάσεις και το σχολείο της ΣΥΚ, μπορεί να το περάσεις και χωρίς, δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο.
4) Ναι, αν δε περάσεις τα τεστ για τις ΕΔ θα σε πετάξουν ΠΖ.

Μάριος1920
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2022 2:57 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μάριος1920 »

Καλησπέρα, είμαι 22 χρονών και μένω Αθηνά και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα

1) θέλω να πάω στις ειδικές δυνάμεις ως μόνιμος αλλά δεν έχω αποφασίσει που να πάω ΛΟΚ (λόχος ορεινών καταδρομών) η ΔΥΚ/ΟΥΚ Αν μπορείτε να μου πείτε ποιο από τα δυο αξίζει περισσότερο, και τι ακριβός κάνει το καθένα π. Χ σε τι ειδικεύονται και ποιες είναι οι αποστολές τους. Περισσότερο θα ήθελα να μάθω για τα ΛΟΚ γιατί έχω ψάξει και για τα δυο αλλά για τα ΛΟΚ δεν κατάφερα να βρω πολλά.

2) γίνεται να μείνω μόνιμος ως Δόκιμος έφεδρος αξιωματικός

Ευχαριστώ πολύ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

1) Η ΔΥΚ και οι ομαδες των ΟΥΚ ανηκουν στο Πολεμικο Ναυτικο, και ειδικευονται στο υγρο και θαλασσιο στοιχειο. Ναρκοθετησεις-εκκαθαρισεις ναρκων, προσταστια πλοιων του Στολου, αναγνωριση ακτης πριν την αποβαση, νηοψιες, εκκαθαρισεις κτιριων κλπ. Πολυ υψηλο ποσοστο αποτυχιας οσων περναν το Σχολειο Υποβρυχιου Καταστροφεα, το δυσκολοτερο στην Ελλαδα.

Οι Ορεινοι Καταδρομεις ειδικευονται περισσοτερο στη ξηρα, συμμετεχουν σε επιχειρησεις πισω απο τις γραμμες του εχθρου, γενικα εχουν πληθωρα αποστολων και γι'αυτο περνανε ειδικη εκπαιδευση. Εννοειται εκπαιδευσαι και σε αλματα αλεξιπτωτιστη γιατι αυτη ειναι η φυση της αποστολης τους. "Εξειδικευμενο Πεζικο" ειναι στην ουσια. Καθ'ολη τη διαρκεια της σταδιοδρομιας περνας πολλα σχολεια στο εσωτερικο και εξωτερικο και εξειδικευεσαι αναλογα τι ζητα η Υπηρεσια.

2) Οχι δεν μπορεις, τελευταια φορα αυτο εγινε πριν 30+ χρονια.

Μάριος1920
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2022 2:57 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μάριος1920 »

Ευχαριστώ πολύ Nassos ειλικρινά με βοηθήσατε αρκετά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μάριος1920 την Παρ Μαρ 25, 2022 4:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Guest

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Ισχύει ακόμη πως απο την ΣΜΥΝ μπορεί κανείς να περάσει την ΣΥΚ και να μπει μετά μόνιμος στα ΟΥΚ;

Guest

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση που πρέπει να ακολουθήσω μέσα απο την σχολή υπαξιωματικών ή πρεπει να ακολουθήσω τις προκυρήξεις για την ΟΥΚ; Με συγχωρεις για τις συνεχείς ερωτήσεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες