Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

pantelο έγραψε:καλησπερα... Ειμαι στα 17 χρονων και θα ηθελα να εισαχθω στις ειδικες δυναμεις και ιδιαιτερα στα ΛΟΚ οχι απλα για την θητεια μου αλλα για μια μονιμη δουλεια. Τι πρεπει να κανω απο μερος μου και εαν γινετε να μου περιγραψετε την εικονα που θα αντικρισω εκει σε σχεση εκπαιδευσης. Ευχαριστω


Το μόνο που πρέπει να κάνεις αν πραγματικά θες να δουλέψεις στον Στρατό είναι να διαβάζεις τα μαθήματα σου για να περάσεις σε κάποια Στρατιωτική Σχολή. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία. Μικρός είσαι ακόμα.

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

D.Y.K έγραψε:
pantelο έγραψε:καλησπερα... Ειμαι στα 17 χρονων και θα ηθελα να εισαχθω στις ειδικες δυναμεις και ιδιαιτερα στα ΛΟΚ οχι απλα για την θητεια μου αλλα για μια μονιμη δουλεια. Τι πρεπει να κανω απο μερος μου και εαν γινετε να μου περιγραψετε την εικονα που θα αντικρισω εκει σε σχεση εκπαιδευσης. Ευχαριστω


Το μόνο που πρέπει να κάνεις αν πραγματικά θες να δουλέψεις στον Στρατό είναι να διαβάζεις τα μαθήματα σου για να περάσεις σε κάποια Στρατιωτική Σχολή. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία. Μικρός είσαι ακόμα.



Αν έκανες και κάποιο άθλημα παράλληλα με τα μαθήματά σου. Θα ήταν ότι καλύτερο.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Νεκταριος Κιαλιος

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νεκταριος Κιαλιος »

Λοιπον, ειμαστε στο 2016 και απο το 2008 που γραφετε μηνυματα που καποιων δεν ισχυουν καν, διαβαστε εδω που εχω διαβασει του κοσμου τα σιτε για Ειδικες Δυναμεις και εχω γνωσεις, επειδη θελω και εγω μονιμος στις Ειδικες Δυναμεις, λοιπον μονιμος μπορεις να δηλωσεις αφου τελειωνει η θυτεια, κανεις αιτηση για μονιμος και (αφου εχει καλη σωματικη ικανοτητα και ειναι αρκετα καλος) συμπληρωνει χαρτια απο ΕΦΠΟΠ και διαλεγει την Μοναδα που θελει και κανει 3 χρονια και βαλε, πρεπει να εχεις ασπρο ποινικο. ΟΒΑ και ΕΠΟΠ εχουν καταργηθει. Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο το Λυ
akyro

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από akyro »

Νεκταριος Κιαλιος έγραψε:Λοιπον, ειμαστε στο 2016 και απο το 2008 που γραφετε μηνυματα που καποιων δεν ισχυουν καν, διαβαστε εδω που εχω διαβασει του κοσμου τα σιτε για Ειδικες Δυναμεις και εχω γνωσεις, επειδη θελω και εγω μονιμος στις Ειδικες Δυναμεις, λοιπον μονιμος μπορεις να δηλωσεις αφου τελειωνει η θυτεια, κανεις αιτηση για μονιμος και (αφου εχει καλη σωματικη ικανοτητα και ειναι αρκετα καλος) συμπληρωνει χαρτια απο ΕΦΠΟΠ και διαλεγει την Μοναδα που θελει και κανει 3 χρονια και βαλε, πρεπει να εχεις ασπρο ποινικο. ΟΒΑ και ΕΠΟΠ εχουν καταργηθει. Επισης δεν ειναι υποχρεωτικο το Λυ


Καλά άλλαξε πλευρό και όταν ξυπνήσεις και επανέλθεις στην πραγματικότητα εδώ θα είμαστε! Εικόνα

Con

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Con »

Καλησπέρα. Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στα Τει Αθήνας. Πριν λίγο καιρό άκουσα για τους Υεα. Ξέρει κανείς αν μπορεί κάποιος να γίνει μόνιμος ως έφεδρος; Απο μισθό τι παίζει; Επίσης, υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ Δεα-Υεα και σε περίπτωση που δεν γίνεται μονιμοποίηση, υπάρχει άλλος τρόπος να μπώ στο στρατό μόνιμος (πχ σχολή καταδρομών) ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Ο θεσμός της μονιμοποίησης Δόκιμων Εφέδρων Αξιωματικών έχει πάψει να υφίστασται από τη δεκαετία του 1990.

Ο μόνος άλλος τρόπος είναι είτε μέσω ΕΠΟΠ, χλωμό βέβαια, ή μέσω Στρατιωτικών Σχολών, αν δεν είσαι άνω των 21 ετών.
ττ

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ττ »

Εδω ελεγαν για οβα και δεν εγινε τιποτα
Kostasllgg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 06, 2017 10:25 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostasllgg »

Καλησπερα σας, πρωτο μου ποστ στο φορουμ. Ηθελα να ρωτησω: μπορω χωρις πανελληνιες να γινω μονιμος στης Ε. Δ ;

XristosSar
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2017 6:26 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από XristosSar »

Καλησπέρα. Είμαι νέος και με ενδιαφέρουν οι ειδικές δυνάμεις. Θέλω να ρωτήσω πως είναι η καθημερινότητα στις ειδικές δυνάμεις όταν είσαι μόνιμος.
ggiakou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2017 1:00 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiakou »

Διαβασα προσφατα σε αρθρο πως απο εδω και περα οσοι εφεδροι επιθυμουν απο την θητεια τους να βγαλουν Σχολειο Υποβρυχιων Καταστροφων (ΣΥΚ) και τα καταφερουν, μπορουν να μεινουν στα ΟΥΚ ως ΟΒΑ. Ισχυει;Να και το σχετικο αρθρο:

https://www.thinknews.gr/defence/o-dromos-gia-dimosio-pernai-mesa-apo-tous-vatrachanthropous/

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Βεβαιως και ισχυει
ηλιας

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ηλιας »

Πώς το ξερεις?
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Η φωτο ειναι περσινη και δειχνει ενα ΟΥΚ με τον βαθμο του ναυτη να σβηνει μια τουρτα με τον πρωτο ελληνα ΟΥΚ για τον εορτασμο των 60 χρονων της ΔΥΚΕικόνα

Στην παρακατω φωτο μπορεις να διακρινεις δυο ΟΥΚ με στολη ναυτη στο κεντρο, στην απονομη πτυχιων του σχολειου καταδρομων

Εικόνα

Και παρακατω μπορεις να διακρινεις μερικους ναυτες που αποφοιτησαν απο το ΣΥΚ

Εικόνα

Εικόνα

Ηλίας

Μόνιμος στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ηλίας »

δεν υπάρχει κάτι επίσημο όμως κάτι φωτογραφίες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες