Η μάχη των οχυρών

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε επισκεύτηκα το οχυρό Ρούπελ απ'όπου και πήρα ένα βιβλίο με αφηγήσεις και χειρόγραφα απο τους πολεμιστές του. Μέχρι τώρα δεν είχα δώσει και πολύ σημασία στην μάχη των οχυρών. Διαβάζονταας όμως το βιβλίο, απο τις πρώτες κιόλας σελίδες έβαλα τα κλάματα. Διάβαζα τα λόγια των ξεχασμένων αυτών πολεμιστών και θαύμαζα των ηρωισμό τους, το αίσθημα αυτοθυσίας και γενναιότητας και ένιωσα ακόμα περισσότερο υπερήφανος που είμαι Έλληνας. Όλα αυτά τ α παλικάρια, σε γράμματα τους προς τον συγγραφέα, εξέφραζαν την λύπη τους γιατί οι νέοι τους έχουν ξεχάσει. Ενθουσιάστηκα όταν συνειδητοποίησα την ανωτερότητα των Ελλήνων και την αγάπη τους για την πατρίδα, όταν έμειναν εκεί και πολέμησαν με ηθικό ακμαιότατο την ώρα που τα στούκας περνούσαν απο πάνω τους και οι βόμβες έπεφταν βροχή. Ο ενθουσιασμός μου όμως δεν κράτησε πολύ. Τελειώνοντας το βιβλίο αναρωτήθηκα: Είμαστε αντάξιοι αυτών των Ελλήνων; Θα φερθούμε ισάξια μ'αυτούς τους λεβέντες σε μια ανάλογη περίπτωση; Βλέπω καθημερινά στους δρόμους αγόρια με σκουλαρίκια, ημο, βλημο και αηδίες και ντρέπομαι πραγματικά. Βλέπω Έλληνες να καίνε την Ελληνική σημαία, την ώρα που εδώ και αιώνες σκοτώνονται άνθρωποι για να κυματίζει η σημαία μας ψηλά. Και τώρα τους έχουμε ξεχάσει. Περισσότερο σέβονται οι ξένοι την ιστορία μας πλέον παρά εμείς. Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί αυτές οι σκέψεις μ'έπνιγαν και ήθελα να τις πώ κάπου. Και στους συμμαθητές μου αποκλείεται γιατί τα ακούνε και γελάνε, μ'έχουνε για τρελό. Θα'θελα να αφηερώσω τα δάκρυα που έχυσα διαβάζοντας αυτό το βιβλίο, αλλά και σκεπτόμενος τα γεγονότα που συνέβησαν τον Απρίλιο του 1941 ως φόρο τιμής και ένδειξης θαυμασμού σ'αυτούς τους πολεμιστές, τους ήρωες τους Έλληνες, αλλά και ως έκφραση της λύπης μου για την τωρινή μας κατάσταση. Δόξα και τιμή λοιπόν στους πολεμιστές του Ρούπελ κια όλων των οχυρών. Ας αναπαύση ο Θεός τις ηρωικές ψυχές τους εν ειρήνη και να'ναι ελαφρύ το χώμα που τους σκεπάζει. Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εχω παει και γω φιλε και ειναι τρομερα ολα τα μερη εκει, οποιον τον βγαλει ο δρομος προς Προμαχωνα ειναι κριμα να μην περασει. Θυμησε μας τις ωρες και μερες που μπορει να παει καποιος γιατι εγω θυμαμαι μονο τα πρωινα της Κυριακης.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Όλη την εβδομάδα, αλλα δεν Θυμάμαι ώρες. Εγώ έτσι πήγα.
Anonymous

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε πιστευω οτι αμα γινει κατι θα σταθουμε ισαξιοι [ελπιζω ποτε να μην γινει πολεμος]δεν ειμαστε χαζος σαν λαος ισως λιγο γκρινιαρηδες και καλοπερασακηδες αλλα κοτες δεν ειμαστε. πιστευεται οτι αν δεν επεφτε η γιουγκοσλαβια θα περναγαν απο τα οχυρα οι γερμανοι και αν ναι σε ποσο χρονο;

αν η ελλαδα δεν ειχε ανοιχτο το μετωπο στην αλβανια και τα στρατευματα[εμπειροπολεμα ξεκουραστα]πολεμουσαν με γερμανους υπηρχε περιπτωση νικης;

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Αν δέν έιχαμε δύο μέτωπα και δεν έπεφτε η Γιουγκοσλαβία τα όχυρα δεν θα'πεφταν ποτέ. Και δεν έπεσαν ποτέ γιατί οι Γερμανοί δεν τα κατέλαβαν. Οι σημαίες των Οχυρών έμειναν ψηλά, δεν έπεσαν ποτέ.
Anonymous

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ετσι ειναι. Νομιζω οτι θα ηταν η πρωτη ηττα των γερμανων. σκεψου οτι κρατησαν αμυνα τα οχυρα πιο πολυ απο κρατη ολοκρρα.

ξερω μια ιστορια για1 πολυβολιο το οποιο κρατησε καλη αμυνα και οταν επεσε ο διοικητης [γερμανος] συνεχαρη τον εφεδρο λοχια και μετα τον εκτελεσε τους στατιωτες τους αφησαν μετα ελευθερους.

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Το ξέρω.
Anonymous

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Anonymous »

Μια μαχη αγνωστη στους περισσοτερους ειναι και η μαχη της καστοριας[15/4/1941]ηταν αλλη μια χρυση σελιδα που αγνοητε

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Τα οχυρά δεν παρίνονται, καταλαμβάνονται.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Δόξα και τιμή στα παλικάρια που έπεσαν στο οχυρό Ρούπελ, στο ύψωμα Μωλόν Λαβε, στην πυροβολαρχία Κρακωρ, στην Ουσίτα και στην θρυλική πυροβολαρχία Κυριακίδη!
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Snakeshit »

Βγαίνοντας απ'τα οχυρά οι Έλληνες στρατιώτες βγήκαν ως νικητές και οι Γερμανοί τους χαιρετούσαν έναν προς έναν. Πρώτη φορά στην ιστορία όλων των λαών, ο νικητής σηνεχάρει τον νικημένο.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Χάριν τής ιστορικής αληθείας οφείλω νά διαπιστώσω ότι μόνον οί Ελληνες, εξ' όλων τών αντιπάλων οί οποίοι μέ αντιμετώπισαν, επολέμησαν μέ παράτολμον θάρρος καί υψίστην περιφρόνησιν πρός τόν θάνατον.. "
(Αδόλφος Χίτλερ στο λόγο πού εκφώνησε στίς 4 Μαίου 1941 στό Ράιχσταγκ.)
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Εντάξει είναι όντως πολύ τρομερά αυτά που γίνανε στο Ρούπελ, αλλά όχι και να μιλάμε για νίκες κτλ. Όπως και αν ήτανε η καταστάσεις.
Ολόκληρη γραμμή Μαζινώ υπερπέρασαν τα γερμανικά στρατεύματα. Και όχι μόνο.
Η γερμανική μηχανή στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο ήτανε απλά ασταμάτητη.

Και δεν νομίζω φίλε snaksh*t να χρειάζεται για τον πατριωτισμό ένα συγκεκριμένο κούρεμα, η ύπαρξη σκουλαρικιών κτλ.

Όσο για αυτούς που καίνε την σημαία, σκέψου πόσο καλύτεροι είναι αυτοί που υποτίθεται ότι την υπηρετούνε, αλλά ταυτόχρονα υποσκάπτουνε το κράτος.
Δεν αναφέρομαι μόνο στον εύκολο στόχο τους πολιτικούς, αλλά και πολλούς στρατιωτικούς, πολλούς που υπηρετούνε στην αστυνομία, στις μυστικές υπηρεσίες κτλ.

Αυτό που είπε ο Χίτλερ σε εκείνη την ομιλία είναι αυτό:

"Historical justice obliges me to state that of the enemies who took up positions against us,the Greek soldier particularly fought with the highest courage.He capitulated only when further resistance had become impossible and useless. "

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Velerefontis »

Μαρκο η γραμμη Μαζινω ηταν ενα υπερεκτιμημενο οχυρωματικο εργο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η μάχη των οχυρών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Το ξέρω. Δεν έχει να κάνει όμως. Η γραμμή Μεταξά τι δηλαδή είχε που θα την έκανε ακόμα πιο άτρωτη από την γραμμή Μαζινώ;

Το είπε γιατί θεωρώ απλά αστείο να λέμε ότι σε περίπτωση πλήρης επάνδρωσης των ελληνικών οχυρών θα είχαμε νικήσει τους γερμανούς.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης