Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι Φοντη μου, εχεις απολυτο δικιοΕικόναΕικόναΕικόνα
Anonymous

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Anonymous »

Το πραξικοπημα στην εσσδ μαζι με το γκρεμισμα του τοιχους του βερολινου ηταν το τελος μιας εποχης και του ψυχρου πολεμου.

Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Antonis21 »

Χμ... Τωρα που ειπες για την τορπιλλη... Ειδα ενα ντοκιμαντερ ακριβως πανω σε αυτο το θεμα. Αν θυμαμαι καλα μιλουσε για το συγκεκριμενο ατυχημα, οτι βασιζοταν σε ενα λαθος που ειχε γινει σε μια κολληση καποιου διαμερισματος μεσα στην τορπιλη κατα την κατασκευη της, η οποια ηταν ρουκετοκινητη, δηλαδη δεν ειχε προπελα αλλα επερνε κινηση απο καυση, οπως οι πυραυλοι. Αυτο μαλλον ειχε ως αποτελεσμα να συμβει αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι προκειται για την VA-111 Shkval. Εαν εχει καποιος αλλες πληροφοριες πανω στο θεμα ας μας φωτισει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

Ακριβώς.

Αυτό το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ είδα και εγώ στο ΣΚΑΪ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

-Ένα συγκλονιστικό γεγονός που όντως αγνόησα ήταν ο σεισμός του 1999.

Η αδερφή μου βρισκόταν στο σαλόνι και έτρωγε κρέπες και εγώ στη τουαλέτα και... έκανα "χοντρό". Μα τω θεώ 10 δευτερόλεπτα διάρκεια σεισμού και πριν αυτόν ένα τεράστιο βουητό, λές και ήταν σειρήνα.

Ευτυχώς που η κουζίνα ήταν ακριβώς δίπλα για να πέσω κάτω απο το τραπέζι.

Δυστυχώς όμως είχαμε κάπου 140 νεκρούς, εκ των οποίων πολλά παιδιά.

Επίσης κακώς αγνόησα το ατύχημα των Τεμπών και τη πτώση του F-4 Phantom σε σπίτι σκοτώνοντας 2 κορίτσια που διάβαζαν για τις Πανελλήνιες και τους 2 πιλότους.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι Νασο μου τον σεισμο τον ανεφερα και επισης και για τα Τεμπη... ναι αυτο με φαντομ ηταν πολυ εξωπραγματικο, δεν το πιστευα οτι θα μπορουσε να γινει ποτε κατι τετοιο!!! Μια που μιλαμε για φιασκο της στυνομιας θα σας θυμισω αυτο: θυμασαι τον Σοριν Ματέι που τον κυνηγουσαν παντου, μπηκε σε ενα διαμερισμα με μια βομβα και τελικα εσκασε; με αποτελεσμα να σκοτωθει ο ιδιος και να τραυματιστει βαρυτατα η κοπελα η Αμαλια Γκινακη που μετα απο μερικες μερες κατεληξε...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

Το φιάσκο με τον Σορίν Ματέϊ ξύπνησε την Ελληνική Αστυνομία και ζήτησε τη βοήθεια της Scotland Yard για εκπαίδευση σε τέτοιες καταστάσεις.

Τι ηλίθια ηγεσία τότε. Μπορούσαμε άνετα να ζητήσουμε βοήθεια από τους Ισραηλινούς ή τους Βρετανούς για κάτι τέτοια. Αλλά η μ... πήγαινε σύννεφο.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Nassos έγραψε:Αλλά η μ... πήγαινε σύννεφο.

Εγω θα κρατησω μονο αυτο διοτι τα λεει ολα Νασουλη μουΕικόναΕικόνα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Παντως πολυ ασχημο συναισθημα το να ζεις ενα σεισμο ετσι; Και με τετοιο τραγικο απολογισμο απωλειων... Αληθεια πως ενιωσες;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

Θυμήθηκα και ένα άλλο γεγονός.

1997, πτώση αεροσκάφους Yakovlev στα Πιέρια Όρη.

Αναγκάστηκαν να βγάλουν και ελικόπτερα Apache γιατί ήταν το μοναδικό ιπτάμενο μέσο των Ενόπλων Δυνάμεων που είχε τη κατάλληλη τεχνολογία για ανάλυση και σάρωση περιοχής.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Nassos »

illy έγραψε:Παντως πολυ ασχημο συναισθημα το να ζεις ενα σεισμο ετσι; Και με τετοιο τραγικο απολογισμο απωλειων... Αληθεια πως ενιωσες;


Έτρεμα. Πραγματικά μετά από 10 δευτερόλεπτα ήμουν σίγουρος ότι θα έπεφτε η πολυκατοικία.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Πραγματικα ειναι πολυ ασχημη εμπειρια και συγνωμη που σου εφερα στο μυαλο αυτη την εικονα... ναι και εγω το θυμομουν το αεροπλανο αλλα δεν θυμομουν που ειχε πεσει!!! Η υποθεση Δουρη, δεν ηταν για φτυσιμο ο τυπος; Που τους δουλευε ολους και στο τελος αποκαλυφτηκε οτι ηταν αυτος; Το καθικι... Πηρε αυτο που του αξιζε ομως!!!
Μαγδαλένα
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 10:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Μαγδαλένα »

το γεγονος στα τεμπη με ειχε συγκλονισει παραπολυ... Κ απο οτι θυμαμαι την προηγουμενη μερα γυρνυσαμε κ εμεις απο εκδρομη κ ειχαμε περασει απο το ιδιο σημειο...

με συγκλονιζουν απιστευτα οι πολεμοι π γινονται...

δεν θυμαμαι καποιο αλλο τωρα, εκτος βεβαια απο αυτα π προαναφερατε...

θα ηθελα ομως να αναφερω κ την καθημερινη κακοποιηση των ζωων... Επειδη ειμαι υπερβολικα φιλοζωη συγκινουμαι πολυ πιο ευκολα βλεπωντας κακοποιημενα ζωα... ειδικα στην Κινα... Αλλα κ σρην Ελλαδα υπαρχουν αρκετα... Π. Χ. Στην Ροδο που κρεμασαν ποσα σκυλακια σε ενα δεντρο κ ακουσον ακουσον μια τουριστρια πηρε Τηλεφωνο την αστυνομια... Να μην αναφερω βιτριολι εγκαταλειψη κπλ... Κλπ... ειναι τοσα αποτροπαια καποια γεγονοτα... Π ειλικρινα αν εβλεπα κατι τετοιο θα σκοτωνα...

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από illy »

Ναι Μαγδαλενίτσα μου, συμφωνώ απόλυτα για την κακοποιηση των ζωων... Θα αναφερω τον αδικο χαμο της πριγκιπισσας Νταϊάνας... Και του σουπερ ραλλιστα που ειχε πεσει πανω στα προστατευτικα-δεν θυμαμαι τα ονομα του-
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Γεγονότα που σας συγκλόνισαν

Δημοσίευση από Velerefontis »

ayrton sena a deus (ενας θεος)
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης