Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Κλειδωμένο

Ποιός πιστεύετε ότι θα είναι ο νικητής;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Σεπ 06, 2012 9:27 pm

Ελλάδα
238
68%
Τουρκία
31
9%
Κανένας
79
23%
 
Σύνολο ψήφων: 348

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από thrakiotis »

Ριξτε μια ματια εδω για το πετρελαιο στο αιγαιο

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=7059&Itemid=83

Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Helistas »

sniper έγραψε:Πολεμος θα γινει. Αλλα οχι Ελλάδασ-τουρκιας. ο πολεμος θα γινει μεταξυ ρωσιας και νατο. Και αν δεν πιστευετε εμενα ριχτε μια ματια στο χτεσινο αρθρο του guardian http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_100053_22/03/2009_308587

και διαβαστε τις πρωτες σειρες.

αν υπαρχει εστω και ενας αφελης που πιστευει οτι οι ρωσοι θα ριξουν το βαρος στους στρατηγικους πυρηνικους πυραυλους και πυρινοκινητα υποβρυχια για να σαρωσουν την γεωργια, εγω δεν ειμαι απο αυτουσ...oyte επισης πιστευω οτι οι ρωσοι ξαφνικα τρελαθηκαν και πετανε 140 δις $ για πυρηνικο οπλοστασιο ενω ειναι γνωστο οτι το ηδη υπαρχων οπλοστασιο λειτουργει αποτρεπτικα για οποιοδηποτε. Νατο

οι ρωσοι λοιπον απ το 2011 θα εκσυγχρονισουν στην πλειοψηφια τους το οπλοστασιο τους, και οταν οι ρωσοι λενε το 2011 θα εκσυγχρονισουν σημαινει οτι ηδη ετοιμαζονται και σε 2 χρονια θα ειναι ετοιμοι... Για οσους δεν ξερουν πως σκεφτονται οι ξανθοι...

σιγουρα μετα απο καθε οικονομικη κριση ακολουθει πολεμοσ...

το θεμα ειναι εμεις να μην εμπλακουμε. Εχω διαβασει τις προφητειες της ορθοδοξιας και ναι μεν ειμαι δυσπιστος αλλα σκεπτομενος με τα σημερινα δεδομενα βλεπω οτι ακομα και αυτοι οι γελοιοι, υποτακτικοι και αχρηστοι πολιτικοι που μας κυβερνουν εχουν καταφερει να τα εχουν καλα και με ρωσους και με αμερικανουσ...

ενδεχομενως ο πολεμος να γινει για το νερο οπως λεει ο φιλος παραπανω. Προσωπικα δεν το θεωρω καθολου απιθανο.

θεωρω ομως απιθανο πολεμο Ελλάδασ-τουρκιας και εξηγω γιατι.

1) οι ¨συμμαχοι" (νατο) μπρος στον κοινο εχθρο (ρωσια-κινα) δεν θελουν εμφυλια διαμαχη...

2) οι τουρκοι εχουν ενα σοβαρο ελλατωμα που δεν εχουμε εμεις. Σηκωνουνε κεφαλι η κοινος ψηλα τον αμανε... Απεναντι σε ρωσους και αμερικανους. Η αλαζονεια τους πιστευω θα τους κοστισει. Εχουν ξεθαρεψει και νομιζουν οτι ειναι καποια υπερδυναμη με αποτελεσμα να δοκιμαζουν τα νευρα ρωσων και αμερικανων με τους αγωγους, τα στενα του βοσπορου κτλ...

αρα απο καποιον μεγαλο... Θα την βρουνε...

εμεις μαλλον θα γλιτωσουμε με κανα θερμο επεισοδιο!

Παιζει να ειναι και απο τις ποιο ψυχραιμες και σωστες τοποθετησεις (κατα την γνωμη μου παντα) που ειδα μεχρι τωρα. Απλα διαφωνω στο οτι θα την βγαλουμε τελειως καθαρη... Ιδη ειμαστε υπο διαληση...

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από MIRAGE »

Συμφωνώ μαζί σου σε μεγάλο ποσοστό ωστόσο μην αποκλύεις και λες Ότι μεταξύ Ελλάδος και Τουρκίας θα γίνουν μόνο θερμά επεισόδια. Είναι αλήθεια ότι οι Τούρκοι συμπεριφέρονται αλαζονικά διότι η θέση τους είναι στρατηγική και οι μεγάλοι τους έχουν ανάγκη. Ωστόσο όπως είπες και εσύ αυτό ίσως κάποια μέρα τους κοστίσει ακριβά. Τα όσα υποστηρίζεις περί οικονομικών κρίσεων και πολέμων τα έχω γράψει και σε άλλα ποστ μου. Σε καθαρά στρατιωτικό επίπεδο οι Τούρκοι δεν είναι υπερδύναμη και το λέω όχι γιατί είμαι Έλληνας αλλά διότι έτσι είναι. Πχ Η τουρκική αεράμυνα δεν είναι αξιόπιστη αν εξαιρέσουμε τα αεροκάφη της αεροπορίας τους. Οι Τούρκοι είναι ισχυροί στο θέμα αερομεταφορά δυνάμεων και πυροβολικό. Στα άλλα μέσα η δύναμη τους είναι ίδια με μας σε γενικές γραμμές. Είναι μια μεσαία στρατιωτική δύναμη όπως και η Ελλάδα. Όσον αφορά τους πολιτικούς μας δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Η πολιτική θέλει ρεαλισμό και οι πολιτικοί μας ξέρουν τι κάνουν και σωστά πράτουν. Οι δυνατότητες της χώρας είναι μικρομεσαίες. Βασικός παράγοντας είναι ο πληθυσμός μιας χώρας. Αν η Ελλάδα ήταν 15 -20 εκατομύρια με 3 εκατομμύρια μετανάστες θα ήταν το ιδανικότερο για να αλλάξουν πολλά πράγματα στα οικονομικά γενικότερα, εξοπλιστικά, αμυντική βιομηχανία, εξωτερική πολιτική κ. Α. Οι Έλλήνες πάντα κατηγορούμε το κράτος. Το κράτος όμως είμαστε εμείς. Αν πχ έχεις πολλούς συνταξιούχους και λίγους νέους πως να αυξήσεις συντάξεις και μισθούς; Είναι λογικό; Και κλείνουμε και τους δρόμους από πάνω. Πρέπει να αλλάξουν πολλά για να αφήσουμε μια μετριοπαθή εξωτερική πολιτική. Ως τότε λοιπόν διατηρούμε χαμηλούς τόνους και όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένες τις ένοπλες δυνάμεις. Απλό και ξεκάθαρο.

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλώς τον mirage, καιρό είχαμε να σε δούμε. Για την στρατιωτική ισορροπία μεταξύ Ελλάδας -Τουρκίας συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Διαφν'ω καθετα στην επιεικιά σου προς του πολιτικούς. Αν μάλιστα διάβάσει κάποιος μόνο τις τελευταίες 5-6 σειρές σου θα μπορούσε να υποθέσει ότι τις γράφει ένας υποψήφιος ή εν ενεργεία βουλευτής. Για το πρόβλημα υπογεννητικότητας φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση που δεν έδωσε κίνητρα (αντιθέτως 'έπνιξε οικονομικά και φορολογικά την μικρομεσσαία οικογένεια). Τέλος.

Αλλο χαμηλοί τόνοι φίλε μου και άλλο υποτακτικότητα και συνεχιζόμε΄νη υποχώρηση στα εθνικά μας θέματα. Στο κυπριακό τα περισσότερα κόμματα υποστήριξαν το εμμετικό σχέδιο Ανάν ενώ και ο Καραμανλής έκανε το παγώνι και άφησε το Τάσσο να βγάλει το φίδι απ την τρύπα. Στο σκοπιανό ήδη παρακαλάμε να αποδεχτούν οι σκοπιανοί όνομα με τον όρο Μακεδονία (πχ Νεα ή Βορεια Μακεδονία) ενώ για το Αιγαίο εκεί δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Ζούμε καθημερινά υπερπτήσεις και προκλήσεις πλέον και πάνω από Ελληνικά κατοικημένα νησιά. Από την μια έχουμε τους Τούρκους να προκαλούν σε καθημερινή βάση και από την άλλη βαζουμε πλάτη να μπουν στην Ευρωπη εις βάρος των εθνικών μας συμφερόντων μιας και μια Τουρκία 70.000.000 με αντίστοιχη αναλογία σε ευρωβουλευτές και ενεργειακός κόμβος με τις χώρες της Κάσπιας καθώς και της Μέσης ανατολής θα είναι πολύ πιο ισχυρή εντός της Ε. Ε. Από εμάς.(είναι ήδη από τώρα πόσο αν μπει στην Ε. Ε.

Για το αν θα γίνει πόλεμος εγώ είπα και ξαναλέω ότι δεν το πιστεύω καθώς εξήγησα και τους λόγους. Οι τούρκοι ναι μεν κάνουν τσαμπουκάδες αλλά μέχρι εκεί. Αλλωστε η πρόσφατη ιστορία το απέδειξε με το chorous &Το cismic ενώ στα ίμια που υποχωρήσαμε αποδεχτήκαμε γκρίζες ζώνες.

Αυτό που προέχει λοιπόν είναι η συντήρηση και αναβάθμιση των οπλικών συστημάτων μας και στην συνέχεια η στοχευμένη προμήθεια νέων συστημάτων.

Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Helistas »

Συν το οτι (θα ακουστει ακραιο... ) τον Στρατο μας τον διατηρουν πια μονο για να παιρνουν μιζες. Εαν ηθελαν σωστο στρατο, δεν θα υποβαθμιζαν πχ τους Πεζοναυτες οταν ολος ο κοσμος τους αναβαθμιζει σε δυναμεις ειδικων επιχειρησεων, δεν θα καταργουσε μοναδεςπου με λιγα σχετικα χρηματα θα απεφεραν πολαπλασιο εργο. Δεν θα αγωραζαν αχρηστα οπλικα συστηματα (πχ αυτοκινουμενα πυροβολα Zouzana) Σε πολαπλασιες τιμες απο αλλα κρατη και σε κατακερματισμενες παραγκελιες (πχ F-16,80+40+30+20+++++,Super Puma,Aegean Hawck,Apache,NH-90 Hummer,Leopard 2 HELχωρις πυρομαχικα, Υποβρυχια, φρεγατες, και ενα καρο αλλα) ενω ταυτοχρονα κλεγονται οτι δεν εχουμε λεφτα για να κανουν βολες με τυφεκιο αρα βολευτειτε με 10 φυσσιγκια το μηνα και πολλα σας ειναι (και αυτο σε μοναδα ειδικων δυναμεων, με οτι αυτο συνεπαγεται για την εκπαιδευση) ...
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Snakeshit »

Τούρκοι δεν ξεχνώ, θα εκδικηθώ, για το χαμένο αίμα για κάθε μου χωριό, στην 1η αφορμή, εγώ θα είμαι εκεί, με όπλο και μαχαίρι, με πύρινη ψυχή, θα γίνει μακελιό, δεν θα τους λυπηθώ, μονάχα αν προσκυνήσουν ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟ, γιατί είναι μάνα κρίμα, στο χώμα και στο κύμα, να μην την δουν ελεύθερη εκείνοι απο το μνήμα!

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Τελείωσε η "επιτυχημένη" άσκηση "ΚΑΤΑΙΓΙΣ 09" αλλά όλοι έκαναν γαργάρα την τουρκική πυραυλάκατο που την είχε αράξει΄έξω από την Τζιά εκτελώντας χρέη κατασκοπείας! Ο Μειμαράκης και ο μάχημος Α/ΓΕΝ κατάπιαν τη γλώσσα τους; Ακούστηκε ότι ο δεύτερος πήρε και παρακάλεσε τον τούρκο Α/ΓΕΝ να την... Μετακινήσει γιατί εμποδίζει. Καναλάρχες ΄και επιτελάρχες λοιπόν γαργάρα λόγω... Ελληνοτουρκικής "φιλίας¨. Το σύστημα Ντόρα-Γιώργος Made in usa δουλεύει άριστα και ο καραμανλής μόνο καρπαζιές δεν τρώει απο την Μητσοτάκαινα.
Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Το Ναυτικό μας ξερω οτι είναι καλήτερο από των γειτόνων.

Όσο για τα ίμια δεν ειχε αρχ1δ1@ ο πρωθυπουργός γιατι τότε ήμουν δόκιμος (ΠΒ) στον Έβρο και καποια πραγματα τα γνωρίζω

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΝΙΚΟΣ ΛΟΧΑΓΟΣ έγραψε: Το Ναυτικό μας ξερω οτι είναι καλήτερο από των γειτόνων.

Όσο για τα ίμια δεν ειχε αρχ1δ1@ ο πρωθυπουργός γιατι τότε ήμουν δόκιμος (ΠΒ) στον Έβρο και καποια πραγματα τα γνωρίζω

ήτανε φίλε κάποτε στη δύση... Τώρα κιεκεί η αναλογία είχε αλλάξει εις βάρος μας... Ας όψονται οι ανύπαρκτες προμήθειες, τα υποβρυχια που γέρνουν και το... ΓΕΣ

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Στα ίμια το 96 ο στόλος μας σε σχέση με των απέναντι ήταν ισάξιος. Τώρα δεν είναι σε καλύτερη μοίρα από το 96΄

Mirage επιβεβαίωσε...
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε: Στα ίμια το 96 ο στόλος μας σε σχέση με των απέναντι ήταν ισάξιος. Τώρα δεν είναι σε καλύτερη μοίρα από το 96΄

Mirage επιβεβαίωσε...
Όχι ισάξιος. Ήταν ανωτερος σε βληματικό δυναμικό και θα επικρατούσε με λίγες απώλειες έναντι του τουρκικού. Έκαναν προσομοίωση στη σχολή πολέμου ναυτικού μετά την κρίση και τα αποτελέσματα τα ξέρω από πρώτο χέρι διότι την παρακολούθησε ο πατέρας μου. Νομίζω ότι το είχαν πει και στον τύπο κάποιοι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τώρα αν γινόταν κάτι σε καθαρά ναυτική αναμέτρηση πάλι θα επικρατούσαμε αλλά με περισσότερες απώλειες. Ο πατέρας μου τότε ήταν σε πυραυλάκατο και είχαν στοχοποιήσει φρεγάτα. Επίσης είχαν ήδη "προστοχοποιήσει" αλλη μια. Μπορούσαν να ρίξουν 3 πυραύλους και οι τούρκοι μετά θα καταλάβαιναν από που τους ήρθε και μέχρι τότε θα την είχαν κάνει. Ά ρε πατέρααααα... Γιούργια ρεεεεεΕικόνα

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι θα γινότανε όμως αν έριχαν πυραύλους πρώτα οι τούρκοι;(που ήταν και το πιθανότερο σενάριο) Το ίδιο είχαν στοχοποιήσει και εκείνει τα καράβια μας. Εγω δεν λέω ότι θα νικούσαν απλά ανέφερα ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα χωρίς να σημαίνει ότι θα επικρατούαν κιόλας εύκολα.
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

sniper έγραψε:Τι θα γινότανε όμως αν έριχαν πυραύλους πρώτα οι τούρκοι;(που ήταν και το πιθανότερο σενάριο) Το ίδιο είχαν στοχοποιήσει και εκείνει τα καράβια μας. Εγω δεν λέω ότι θα νικούσαν απλά ανέφερα ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα χωρίς να σημαίνει ότι θα επικρατούαν κιόλας εύκολα.
Σίγουρα θα είχαμε απώλειες και τότε αλλά κυρίως σε φρεγάτες. Η πυραυλάκατος είναι δύσκολος στόχος. Και πίστεψε με, ο πατέρας μου είχε μαζί με τα άλλα δύο τσακαλάκια του (αξιωματικούς) 4 πιθανές θέσεις αποκρύψεως. Συμφωνώ ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Αυτό λέω. Αλλά σε καμία περίπτωση με τα υπάρχοντα δεδομένα και εξοπλισμούς εκατέρωθεν σε μία καθαρά ναυτική σύγκρουση οι Τούρκοι δεν θα επικρατούσαν. Επίσης σε σχέση με τότε έχουμε καλύτερη αεράμυνα πλοίων (όχι περιοχής, μόνο αεράμυνα σημείου). Για να βυθιστεί τουλάχιστον το 80% του ελληνικού στόλου σε μία σύγκρουση με τον τουρκικό με υποστήριξη της Τουρκικής αεροπορίας οι τουρκοι θα πρέπει να έχουν καλύψει τις εξής προυποθέσεις:

1) Τουλάχιστον 60 μαχητικά κρούσης και 40 συνοδείας - αεροπορικής υπεροχής

2) Αναλογία Φρεγατών τουλάχιστον σε αριθμό 2,5:1 υπέρ τους

3) Αναλογία βλημάτων κατά πλοίων τουλάχιστον 2:1 υπέρ τους

4) Ο Ελληνικός στόλος να αιφνιδιαστεί σε σημείο που δεν θα το περιμένει

5) Αναλογία πυραυλακάτων τουλάχιστον 2:1 υπέρ τους

6) Επάρκεια αντιεροπορικών πυροβόλων και βλημάτων στους Ναυστάθμους τους Ώστε να επιβιώσει το 50% τουλάχιστον του αποβατικού τους στόλου από αντίποινα Ελληνικής πολεμικής αεροπορίας.

7) 60-70 Μαχητικά τους Σε ρόλο CAP Πλησίον των ναυστάθμων τους

8) Η Ελλάδα να μην μπορέσει να διαθέσει 30 αεροσκάφη minimum για υποστήριξη στόλου στην ναυτική εμπλοκή μας.

9) Η Ελλάδα να μην μπορέσει να διαθέσει 50 αεροσκάφη για προσβολή ναυστάθμων τους.

Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιαυτό σε πάω ρε φίλε γιατί είσαι στρατηγικό μυαλό. Να σε ρωτήσω όμως κάτι: Επειδή έχω χάσει επεισόδια και επειδή διαβάζω για προμήθειες στο τουρκικό ναυτικό (κορβέτες, Φ/Γ, Υ/Β κτλ) που βρισκόμαστε αναλογικά με τους τούρκους ΣΗΜΕΡΑ. Να συγκρίνουμε τις ναυτικές μας δυνάμεις χωρίς αεροπορική υποστήριξη (άλλο καπέλο αυτό). Αν είχαμε 5 καλά Υ/Β (εννοώ την προμήθεια που κόλησε) πχ Ρώσικα και τις FREMM έχω την αίσθηση ότι οι τούρκοι δεν θα μας έκαναν καλά με τίποτα.
Anonymous

Ελληνοτουρκικός πόλεμος (2009-2012)

Δημοσίευση από Anonymous »

Μου αρεσουν οι συζητησεις περι πολεμων αλλα οι περισσοτερες ειναι θεωριτικες και πανε παντα προς τους εξοπλισμους[οι περισσοτεροι φιλοι μου που δεν εχουν παει να δουν πως ειναι ο στρατος νομιζουν οτι οποιος εχει τα ποιο πολλα τανκς κερδιζει].

η ιστορια ειναι γεματη απο λαμπρες στρατιες που νικηθηκαν απο σημαντικα υποδεεστερες δυναμεις. Παραδειγμα το αφγανισταν.

το ιδιο βλεπω και σε αυτο το θεμα. Θα ηθελα ομως να ρωτησω και να συζητησουμε ποια η αποψη σας;

1]μπωρει να αντεξει Η κοινωνια μας ενα πολεμο;

2]μπωρει να αντεξει Η κοινωνια της τουρκιας ενα πολεμο;

3]οικονομικα μπορουμε να αντεξουμε;

4]η τουρκια μπωρει οικονομικα;

5]μας συμφερει να γινει; Συμφερει την τουρκια;

μιλαω για πολεμο οχι για επεισοδιο που θα κρατησει τουλαχιστον 6 μηνες.

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες