Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από supermario »

MGEN έγραψε:
supermario έγραψε: Εχω ομως 1,75 βαθμους μυωπια και απο οτι ξερω απαιτειται 10/10 οξυτητα. Δεχονται διορθωση με λεηζερ; Αξιζει να την κανω την επεμβαση αν την δεχονται; Δεδομενου οτι ενδεχεται αργοτερα να επανεμφανιστει η μυωπια στο μελλον δεν Θα ηταν επικινδυνο να πραγματοποιηθει η επεμβαση λεηζερ 2 φορεσ; Αν αποφασισω τελικα να την κανω θα συνεφερε να παω στο ναυτικο νοσοκομειο αθηνων Μηπως βρω τον γιατρο που θα μου εξετασει τα ματια για να Μπω στη σχολη (ο γιατρος που εξεταζει τους υποψηφιουσ) και να του πω να μου κανει την επεμβαση Ωστε να ειμαι πιο σιγουρος για το αποτελεσμα των εξετασεων; Εαν επανεμφανιστει η μυωπια μες τη σχολη με διωχνουν Οριστικα; ΧΙΛΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ που σας βομβαρδιζω με ερωτηματα αλλα εχω πολλες αποριεσ... Οποιος μπορει και ειναι προθυμος θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορει να μου απαντησει. Ευχαριστω.


Είναι γεγονός ότι με εξαίρεση την Σχολή Ικάρων (Ιπτάμενοι) σε καμία από τις άλλες σχολές δεν αναφέρεται περιορισμός ή αποκλεισμός διόρθωσης με διαθλαστική επέμβαση, επομένως πιστεύω ότι αν απευθυνθείς σ' έναν στρατιωτικό γιατρό για εξέταση, έχοντας και την εγκύκλιο προκήρυξης του προηγούμενου έτους, που μπορείς να τη κατευάσεις κάνοντας κλιλ εδώ , θα μπορέσεις να βρεις τη λύση στο πρόβλημά σου.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου Mgen για τις πληροφοριες σου. Μου ειναι πολυτιμεσ. Αλλη μια ερωτηση: Στους ιπταμενους των ικαρων ειναι επικινδυνο να πιλοταρεις με διορθωμενη μυωπια; Γιατι εχω ακουσει πως υστερα απο την επεμβαση διορθωσης της διαθλαστικης ανωμαλιας υπαρχει μια μικρη τομη στο ματι και λογω των πιεσεων ενδεχεται να γινει κατι σαν ''εκρηξη'' μες το ματι... Υπαρχει περιπτωση να σε παρει χαμπαρι ο γιατρος οτι εχεις διορθωμενη μυωπια;

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MGEN »

Όπως ασφαλώς θα καταλάβεις αν διαβάσεις καλά την παραπάνω απάντησή μου, στην Ικάρων είναι απαγορευτική κάθε είδους διόρθωση. Επομένως ούτε να το σκεφθείς για Ικάρων.
Anonymous

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Anonymous »

ΜGEN εισαι 100% σιγουρος για τη μυωπια; Ειχε ακουστει οτι θα επετρεπαν τις επεμβασεις λεηζερ.
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Εγώ πάντως πριν κάνα 6μηνο που ρώτησα μου είπαν... Για κανένα λόγο και το πως αν έχεις κάνει την επέμβαση το βρίσκουν λόγο μιας μικρής τομής... Το μόνο που άκουσα αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει είναι για επέμβαση χωρίς τομή, αλλά μάλλον πολυ δύσκολο αυτό, αν έχει κάποιος πληροφορίες ας μας πεί, ευχαριστώ
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από MGEN »

roverr έγραψε:ΜGEN εισαι 100% σιγουρος για τη μυωπια; Ειχε ακουστει οτι θα επετρεπαν τις επεμβασεις λεηζερ.


Στα ιατρικά θέματα κανείς δεν μπορεί είναι σίγουρος 100%, ακόμα και μεταξύ γιατρών υπάρχουν διχογνωμίες, γι αυτό συμβούλευσα τον supermario να επισκεφθεί έναν στρατ. Γιατρό.
kostis91
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 4:33 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από kostis91 »

Εγώ παιδιά έδωσα πρόπερσι πανελλήνιες και φυσικά με κόψανε αφού είχα 5 στο δεξί και 6 στο αριστερό μάτι με αστιγματισμό. Αφού απογοητεύτηκα αποφάσισα να κάνω διόρθωση μυωπίας με Laser. Αφού το έψαξα, έμαθα για ένα οφθαλμολογικό κέντρο στην Αθήνα. Το Athens Vision, το οποίο κάνει τέτοιες επεμβάσεις και ειδικεύεται σε υποψήφιους για στρατιωτικές σχολές και κάνει καλύτερες τιμές για τέτοια περιστατικά. Μίλησα με μία Ανδριτσοπούλου που χειρίστηκε το θέμα μου με διακριτικότητα. Πήγα να με εξετάσουνε και αποδείχθηκε ότι είμαι κατάλληλος υποψήφιος για τέτοια επέμβαση. Με ενημερώσανε όμως ότι μόνο η μέθοδος PRK δεν θα φαίνεται ότι έχω κάνει διαθλαστική επέμβαση για όταν θα με εξετάσουν οι στρατιωτικοί ιατροί. Έκανα την επέμβαση σχεδόν 6 μήνες πριν δώσω πανελλήνιες για να έχει περάσει ένα διάστημα. Τελικά βλέπω 10/10. Πέρασα και στις πανελλήνιες στη σχολή Ικάρων.
Τελικά παιδιά αξίζει. Σίγουρα είναι λίγο ακριβή επέμβαση αλλά σκεφτείτε ότι επαγγελματικά και οικονομικά αποκαταστάθηκα για μια ζωή.

HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Είναι σίγουρο αυτό που λές; Μπορείς να δώσεις και άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ διότι το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρων, είσαι ίκαρως τώρα;
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Μάλλον εννοείς ικάρων στο τμήμα μηχανικών καί όχι στούς ιπτάμενους... Διότι μπήκα στην ιστοσελίδα του ινστιτούτου αυτού καί γράφει πως δεν επιτρέπεται για τούς ιπτάμενους τέτοια επέμβαση...http://www.athensvision.eu/content/view/72/166/lang,el/
ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ »

Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος κανει επεμβαση λειζερ για διορθωση μυοπιας μπορει να γινει πιλοτος σε καποιο απο τα ελικοπτερα της αεροποριας στρατου;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Οχι
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από ΑΝΘΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ »

Δηλαδη αμα κανω λειζερ στο γσνα θα μπορω να γινω πιλοτος στην αεροπορια στρατου;1 βαθμο μυοπιας εχω δεν πιστευω να ειναι τοσο ζορυ. στα στρατιωτικα νοσοκομεια παμε για εξετασεις πριν να δωσουμε τα αθληματα; ολοι αθηνα παμε η μισοι παμε θεσσαλονικη και οι υπολοιποι αθηνα;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Παιδια μια ερωτηση! ειμαι 18 και θελω να περασω σμυν. υπαρχει ομως το προβλημα της μειωπιας! θελω να ρωτησω αν κανω λειζερ θα με παρουν στη σχολη η θα υπαρχει καποιο προβλημα; και αν κατα τη διαρκεια που θα ειμαι στη σχολη μεγαλωσει παλι τι γινεται; θα με κοψουν; σας παρακαλω απαντηστε μου!
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από παπακι »

Γιατι δεν βαζεις φακους επαφης... ;

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Διόρθωση μυωπίας με λέιζερ

Δημοσίευση από Black_Knight »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Παιδια μια ερωτηση! Ειμαι 18 και θελω να περασω σμυν. Υπαρχει ομως το προβλημα της μειωπιας! Θελω να ρωτησω αν κανω λειζερ θα με παρουν στη σχολη η θα υπαρχει καποιο προβλημα; Και αν κατα τη διαρκεια που θα ειμαι στη σχολη μεγαλωσει παλι τι γινεται; Θα με κοψουν; Σας παρακαλω απαντηστε μου!
Σε παίρνουν.-

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες