Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Πως είναι δυνατόν όλοι εσείς οι Αξιωματικοί, μεγάλοι και μικροί να είστε τόσο τυφλοί και να μην ενδιαφέρεστε για τους άθλιους υπαξιωματικούς, ΕΠΥ, ΣΜΥ, ΕΠΟΠ και τους άθλιους Φαντάρους και τους άθλιους ομοιοβάθμους σας, που είναι χοντροί, ρουφιάνοι, μη προβλεπόμενοι, αντιπαθιτικά αποκρουστικοί και μη παραγωγικοί, αντισυνάδελφοι και τεμπέληδες;

Είναι δυνατόν να εθελοτυφλούν οι διοικήσεις, απλά και μόνον για να πάνε μπροστά ιεραρχικά;

Εεεεεεεεεεεεε ο Ε. Σ και το έθνος μας θέλει δυνατούς, όχι δημοσίους υπάληλους. Ξυπνήστε, γιατι μόνο εσείς μπορείτε να αλλάξετε τα έσχη των Ιοτάδων του Ε. Σ. Οι Φαντάροι βλέπουν τα στελέχη-στελεχάρες και κάνουν τα ίδια. Για να μην πω και άλλα και βγάλο κακίες σταματάω εδώ και θέλω απαντήσεις. Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Nassos »

Πολιτική βούληση υπάρχει για να αλλάξουν κάποια πράγματα; Όχι.

Απο'κει και πέρα, όσες πρωτοβουλίες και να πάρουν οι ανώτεροι, θα πέφτουν στο κενό.
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτό είναι άλλο θέμα. Οι πολιτικοί δεν έχουνε σχέση με αυτό που έθεσα ως θέμα. Γιατί έχω γνωρίσει παλικάρια Διοικητές που στα α... η άνοδος στα ανώτερα κλιμάκια. Και αναφορές ακαταλυλότητας κάνανε σε ΕΠΟΠ, ΣΜΥ, ΕΠΥ, ακόμα και Ανθήπες και για τις μπαταρίες και τις ελλείψεις στα μούτρα των Διοικητών Σωμάτων έλεγαν ότι έπρεπε να πούνε. Για παράδειγμα αυτό.
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Και στην πρώτη γραμμή είμαστε εμείς, όχι οι πολιτικοί. Ας μην πω για το τι έκανε στους πολιτικούς ο Πλαστήρας. Εύγε
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από illy »

Δεκανέας έγραψε:που είναι χοντροί, ρουφιάνοι, μη προβλεπόμενοι, αντιπαθιτικά αποκρουστικοί και μη παραγωγικοί, αντισυνάδελφοι και τεμπέληδες;

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ... υποτίθεται πως πρέπει να έχεις μια α' σωματικη φυσική κατάσταση! Πόσο μάχιμος μπορεί να είναι κάποιος που έιναι πάνω από 100 κιλά δηλαδή; Και αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο στις Ένοπλες Δυνάμεις αλλά και στα σώματα ασφαλείας! Δεν έχω κάτι με τους παχύσαρκους ανθρώπους, κάθε άλλο αλλά εδώ μιλάμε για επίπεδο μαχιμότητας και και σωματικής αντοχής! Όλοι το θεωρούν ότι είναι δημοσιοϋπαλληλίκι γι'αυτό και αφήνονται τόσο πολύ και δεν προσέχουν τον εαυτό τους! Επομένως αυτοί οι άνθρωποι όταν δεν πληρούν τις ανάλογες προδιαγραφές είναι άχρηστοι, δεν μπορούν να είναι μάχιμοι... Αλλά και τί να τους πουν; "Δεν μας κάνετε κύριοι επειδή παχύνατε και δεν είστε τόσο μάχιμοι όσο οι άλλοι; "Δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα...
Jimmy
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 7:24 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Jimmy »

Εγω θα συμφωνησω σε ολα αυτα που λεει ο φιλος. Ο Ε. Σ. Εχει καταντησει μια κοροιδια και μιση. Λιγοι ειναι αυτοι στις ενοπλες δυναμεις οι οποιοι ειναι μαχιμοι και τιμιοι. Ολοι κοιτανε πως να γινουν συνταγματαρχες και στρατηγοι. Μια επιθεση αν μας κανουν στην κατασταση που βρισκομαστε τωρα, εχουμε τελειωσει Να το ξερετε.

sauraki....4
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 12:48 am
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από sauraki....4 »

απο την στιγμη που δεν υπαρχει τιμωρια... Και ελεγχος... χεσε μεσα... ! Ειχαν πει πως 8α ορισουν επιτροπη... Και 8α πραγματοποιηθει ελεγχος Ειδικα σωματα ασφαλειας... Αλλα Ουτε μα ουτε μιααα πραγματικη διαικασια δεν εχει υπαρξει... ρε παιδια... Απ την στιγμη π ο ελεγχος γινεται κα8ε δεκα χρονια... και απο την στιγμη που καμια ποινη δεν πραγματοποιειτε... Οσο ειμαστε στη πρωτη γραμμη φιλε δεκανεα... Οπως αναφερεις... Δε Εχουμε καμια ισχυ... μακαρι να ηταν διαφορετικα... Τι να πω... Κριμα για ολους... Για το κρατος... Πανω απο ολα...

Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Βασικά Υποδεκανέα αυτό που ανέφερες περί επίθεσης, χμ δεν θα συμφωνήσω. Γιατί σε ώρα κρίσης θα αναθεωρήσουν πολλοί, ή μάλλον υπό τον φόβο της ξιφολόγχης. Και οι Εχθροί δεν είναι και οι πιο μάχημοι. Αλλά επίσης θα επισημάνω αυτό που ανέφερε ο Στρατάρχης, λέγοντας για ΕΓΝΑΤΙΑ και για όποιον κατάλαβε κατάλαβε. Καιρόν Πρόσμενε...

Μην χάνεις το κουράγιο σου Υποδεκανέα και κοίτα εσύ να είσαι καλός σε ότι κάνεις. Πάλι εμείς οι λίγοι θα πεθάνουμε και οι ήρωες θα γενηθούν μέσα στις φλόγες της μάχης. Μόνον τότε θα λάμψει ο όρκος μέσα μας ξανά.Sorry δεν θέλω να γίνομαι καταθλυπτικός αλλά ίσως εκείνες οι μέρες είναι κοντά...

Death or Glory
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Μάχιμοιόχι μόνο στο σώμα, αλλά και στο μυαλό. Αν δεν σου κόβει τι το θες και τούμπανο να είσαι

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Εγω πιστευω οτι οι ενοπλες δυναμεις πανε κατα διαολου. εχουν καταντησει χειροτερες και απο το ικα. Ελεος. Ομως λογικο ειναι. Δεν φταινε οι τεμπελιδες και οι ακαταλληλοι που κατατασονται στις ενοπλες δυναμεις. φταινε τα βισματα που τους βαζουν. αυτοι εχουν καταστρεψει ολοι την ελλαδα. Και θα το ξανα πω. Καλος ηρθατε στην ελλαδα. Στην χωρα του βισματος και τις αδικιας. Για μενα οι βαθμοι δεν μετραμε. Υπαρχουν υποσμηνιες που εχουν αξιοπρεπια και αξιωματικοι γουρουνια. Απ'ολα εχει ο ελληνικος στρατος. Ελατε να παρετε...
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Απόστολε συμφωνό απόλυτα μαζί σου. Παίδια με πραγματικά προσόντα μένουν απέξω για να μπούν αυτοί που έχουν υποδείξει οι πολιτικοί. Μάλλον αυτοί ξέρουν καλύτερα από τους στρατιωτικούς που υποτίθεται ότι κάνουν την επιλογή. Αλλωστε είναι και γνωστό πως σε κάθε προκύρηξη ο κάθε πολιτικός παίρνει συγκεκριμένο αριθμό θέσεων για να βάζει τα παιδιά του. Και έτσσι εμένα τι με αναγκάζουν; Να τρέξω και έγω στον κάθε βλάκα μπας και βάω κανένα κομματι ψωμί βγαλμένο από τα δικά μου χέρια και όχι των γονιών μου πριν πάω 30 ετών και με ταιζουν ακόμα.
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη απλά γράφω γρήγορα.
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Εικόνα
Μαρίνα έγραψε:Απόστολε συμφωνό απόλυτα μαζί σου. Παίδια με πραγματικά προσόντα μένουν απέξω για να μπούν αυτοί που έχουν υποδείξει οι πολιτικοί. Μάλλον αυτοί ξέρουν καλύτερα από τους στρατιωτικούς που υποτίθεται ότι κάνουν την επιλογή. Αλλωστε είναι και γνωστό πως σε κάθε προκύρηξη ο κάθε πολιτικός παίρνει συγκεκριμένο αριθμό θέσεων για να βάζει τα παιδιά του. Και έτσσι εμένα τι με αναγκάζουν; Να τρέξω και έγω στον κάθε βλάκα μπας και βάω κανένα κομματι ψωμί βγαλμένο από τα δικά μου χέρια και όχι των γονιών μου πριν πάω 30 ετών και με ταιζουν ακόμα.
δεν πηραζει μαρινα... Τωρα κοιτα. Δυστηχος δεν θα αλλαξει κατι. Θα συνεχισουν τον ρυθμο που εμαθαν. Ετσι τους βολευει και εμεις απλα ειμαστε (υποχρεωμενοι) να δεχομαστε τις παπαριες τους θελοντας και μην. Τωρα οσον αφορα αυτους που αξιζουν και μενουν τελικα παντα στην απ' εξω, στην ουσια νικητες ειναι/ειμαστε, διοτι εμεις τι ειχαμε τι χασαμε; Απλα μια στεναχωρια ειναι θα περασει. Αυτοι ομως(ολα τα μεγαλα στελεχοι) ειναι χαμενοι τελειως, διοτι αυτοι χανουν ανθρωπους αξιολογους με αγαπη και ορεξη για δουλεια. Ας κρατησουν τα ρεμαλια και να τα τα'ι'ζουν τσαμπα. Αυτοι θα ταλαιποριουνται. (Ζητω το κρατος μας, Ζητω ο προθυπουργος μας, Ζητω οι βουλευτες μας, Ζητω σε αυτους που καταστρεφουν την χωρα μας, Ζητω σε αυτους που καταστρεφουν τις ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ μας, Ζητω το το ΒΙΣΜΑ. ) τελικα εμεις οι ιδιοι καταστρεφουμαι τα παντα. Ας τους ψυφισουμαι ξανα και ξανα (ολα τα κομματα). Δεν μας αποτελειωσαν ακομα. Εικόνα
Εικόνα
sauraki....4
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 12:48 am
Επικοινωνία:

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από sauraki....4 »

Ακριβωσ... Και οταν πεσεισ Και χασεις το εγω σου τελειωσε το παιχνιδι... Παντου σε οτι κανεισ... Τεσπα
Anonymous

Πόσο μάχιμος είναι ο στρατός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Είναι πολύ κρίμα αλλά η αδικία υπάρχει σε όλους τους Τομείς της ζωής μας. Ας ελπίσουμε μόνο πως τόσα παιδια που είναι επιλαχόντες και περιμένουν δεν θα μείνουν εκτος επειδή δεν είχαν μέσον. Όσοι πάντως έχουν το κουράγιο ας ξαναδώσουν.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες