Αρβύλες με καπέλο

Εξοπλιστικά προγράμματα, προμήθειες και η αμυντική βιομηχανία
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από yandr »

Από τη Ρουμανία, ο στρατός θα προμηθευτεί στολές παραλλαγής, αρβύλες, μπερέδες και κράνη, ενεργοποιώντας μια σύμβαση που υπεγράφη πρόσφατα για αγορές μέσω της προμηθευτικής υπηρεσίας της Συμμαχίας Namsa (ΝΑΤΟ Mai-ntenance Supply Agency).

...

Αναλυτικά, ο στρατός θα προμηθευτεί:

* 100.000 στολές παραλλαγής πληρώνοντας 9 εκατ. Ευρώ. Ποσό που αντιστοιχεί σε κόστος 90 ευρώ ανά στολή, όταν σε αντίστοιχους διαγωνισμούς περιοριζόταν στα 28 ευρώ. Αναμένεται, μάλιστα, να υπογραφεί και μία πρόσθετη σύμβαση για επιπλέον 400.000 στολές παραλλαγής.

* 120.000 ζευγάρια αρβύλες, κόστους 4,5 - 5 εκατ. Ευρώ. Το κάθε ζεύγος θα στοιχίσει 37 - 41 ευρώ, σχεδόν διπλάσια απ' όσο κοστίζουν στην εγχώρια αγορά.

* 100 χιλιάδες μπερέδες με 900 χιλιάδες ευρώ (9 ευρώ ο κάθε μπερές), όταν το αντίστοιχο κόστος για την προμήθεια από την εγχώρια αγορά ανέρχεται σε 4 ευρώ για κάθε μπερέ σε τρέχουσες τιμές.

* Παρελήφθησαν, τέλος,10.000 κράνη από κέβλαρ, επίσης σε υψηλότερες τιμές.

Ελευθεροτυπία
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Τότε γιατί τα άρβυλα "νέου τύπου" τα πουλάνε στο εμπόριο γύρω στα 59 Ευρώ; Τα παλαιού τύπου είναι γύρω στα 39.

Και σιγά τα άρβυλα. Το ίδιο σχέδιο φοριόταν και στο Βιετνάμ.

Εικόνα

Πηγή

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Aυτά δηλαδή που θα αγοραστούνε υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερης ποιότητας και γι'αυτό θα τα πληρώσουμε παραπάνω, ή πληρώνουμε τζάμπα χρήματα για πολιτικούς λόγους;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Για τις στολές είχε γραφτεί ότι στην Ελλάδα υπήρχε πρόβλημα με τη ποιότητα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ας ελπίσουμε λοιπόν να έχει αντίκτυπο η αύξηση του κόστους. Τα νούμερα πάντως δεν είναι λίγο περίεργα;20.000 παραπάνω ζευγάρια αρβύλες από στολές; Για ποιον λόγο περισσότερες οι αρβύλες;

Και γιατί μόνο 10.000 κράνη; Με τι κριτήρια θα μοιραστούνε;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Για τα άρβυλα δεν ξέρω.

Όσον αφορά τα κράνη, μάλλον επειδή έχει παραδοθεί το μεγαλύτερο μέρος για αντικατάσταση των M1 από παλαιότερες παραγγελίες.

Εκτός και αν έχει να κάνει με την ημερομηνία λήξεως κάποιας παρτίδας κράνων.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά για τις ημερομηνίες λήξεων ούτως ή άλλως δεν νομίζω να τηρούνται. Αλλά όπως και να έχει αυτό που λέω είναι ποιοι θα τα πάρουνε αυτά τα 10.000. Ορισμένοι αξιωματικοί, ορισμένοι των ειδικών δυνάμεων, ή απλά θα τακτοποιηθούνε πολύ όμορφα σε καμιά αποθήκη;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορεί και σε ορισμένες μονάδες/φυλάκια.

Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι εδώ και ένα χρόνο έχει ξεκινήσει πιλοτικά η χορήγηση ιματισμού και κράνους σε εφέδρους της παραμεθορίου.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μακάρι ρε συ νάσο αλλά αυτά που έχουμε δει/ακούσει, αλλά και ο αριθμός που έγινε παραγγελία, δεν με κάνουν να είμαι και πολύ αισιόδοξος.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Jrhellas »

Nassos έγραψε:Για τις στολές είχε γραφτεί ότι στην Ελλάδα υπήρχε πρόβλημα με τη ποιότητα.
Βρε Νασο αντε και να δεχτω οτι υπηρξε με τις στολες προβλημα ποιοτητας!

μα πως να μην υπαρχει οταν κανουμε διαγωνισμους με καθαρα μειοδοτικα κριτηρια;

Αν παιρνεις παντα το φτηνοτερο ανεξαρτηητα απο ποιοτικη/τεχνικη αξιολογηση, και αφου ο καθε προμηθευτης ξερει πως τελικα θα επιλεξεις το πιο φτηνο Χωρις καμια αξιολογηση προδιαγραφων ειναι δυνατον να παρεις στολη χωρις προβληματα;

Αν τα οσα γραφτηκαν εδω για τις τιμες ισχυουν, εχει κανεις καμια αντιρηση στο οτι αν διναμε εδω π. Χ.40-50 ? ευρω ανα στολη αντι των 90+ ? της Ρουμανιας θα αγοραζαμε αριστη ποιοτητα;

Και με την παραδοχη φυσικα του σωστου ποιοτικου ελεγχου και οχι τα 10-15 ? επιβαρυνσης να πανε σε τσεπεςΕικόνα.

Δεν ειμαστε λοιπον ικανοι να φτιαξουμε σωστες στολες και βασιζομαστε στην ποιοτητα των Ρουμανων (τρομαρα τους) αντι να δωσουμε απασχοληση και ψωμι σε Ελληνικες επειχειρησεις κλωστουφαντουργιας που κλεινουν η μια μετα την αλλη.

Ειμαστε αξιοι συγχαρητηριων (και της μοιρας μας)Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Όπως είδαμε, δεν γίνονται με μειοδοτικά κριτήρια μόνο, μιας και στον διαγωνισμό (αν έγινε) για τον οποίο μιλάμε, έγιναν αγορές με κόστος μεγαλύτερο από το αναμενόμενο. Τώρα βέβαια για τις δυνατότητες τις ελληνικής κλωστοϋφαντουργίας, ότι είναι σαφώς καλύτερες από αυτές της Ρουμανίας, ασχολίαστο.

Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Antonis21 »

Το μεγαλο προβλημα με τις στολες ειναι οτι δεν εβγαλε εναν στανταρ χρωματισμο το ΓΕΣ, με αποτελεσμα παρα πολλες στολες να παρουσιαζουν διχρωμια, ακομη και οταν φαινονταν ιδιες σαν καινουριες, με τα πρωτα πλυσιματα φαινοταν η διαφορα απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη. Το δευτερο ειναι οτι ειχαν πολυ χαλια οδηγο, δηλαδη το σχεδιο με το οποιο ηταν κομμενες. Αν και εχουν το πιο γερο υφασμα που εχω δει, και γερες ραφες, οι περισσοτερες κρεμοντουσαν σαν τσουβαλια λες και ειμαστε ραπερ. Χωρια οτι εχουμε να δουμε χορηγια απο τον καιρο του Νωε.
Οι τιμες ηταν πανακριβες ετσι κι αλλιως, αφου στο εμποριο καταφερα και βρηκα αξιοπρεπεστατη φορμα στα 30ε, τιμη λιανικης!
Τις αρβυλες τις εβρισκα παντα στο 50ρικο εξω, αλλα δεν εχω φορεσει σχεδον καθολου ελληνικες, αφου ειναι τοσο αθλιες...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Έχω αγοράσει 2 παντελόνια RIP-STOP με 25 Ευρώ το καθένα, πολύ καλύτερα από αυτά που μου έδωσαν στη κατάταξη.

Σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω στολή Gore-Tex, αλλά όταν άκουσα τη τιμή (γύρω στα 300-400 Ευρώ) κατάπια τη γλώσσα μου.

Καλά τα ελληνικά άρβυλα, ακόμη και τα νέου τύπου, ουδέποτε τα συμπάθησα.

Γι'αυτό άλλωστε ΕΠΟΠ/ΕΜΘ/Υπαξιωματικοί και Αξιωματικοί φοράνε Magnum ή άλλης μάρκας.
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Antonis21 »

Νασο τα rip stop τα εχω καταργησει εδω και καιρο, γιατι με την δουλεια που κανω στα βουνα τα λιωνω πολυ γρηγορα...
Οσον αφορα τη φαση gore-tex, ο Σιαμιδης φτιαχνει ενα jacket ελληνικης παραλλαγης που το ζηταει 200ε και ενα απλο αδιαβροχο πανω-κατω που το ζηταει ιδια τιμη. Υπερτιμημενα αν θες την αποψη μου. Καλυτερα να παρεις το αδιαβροχο και να ντυθεις καλα απο κατω. Τελος παντων, εγω εχω καμια 4 gore-tex αμερικανικα που εχω μαζεψει απο την αποστολη και τα φοραω στο βουνο που δε με βλεπει και κανενας...
Παπουτσια εχω Matterhorn,Meindl,Magnum και Altama.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αρβύλες με καπέλο

Δημοσίευση από Nassos »

Από τον Σιαμίδη ευχαρίστως να πάρω τα αλεξίσφαιρα γιλέκα που σας προμηθεύει. Τα ίδια άλλωστ προμηθεύει και στον Ιταλικό ΣτρατόΕικόνα

Δεν με βολεύει το jacket. Στη διάρκεια της θητείας μου 1-2 φορές να το φόρεσα. Είχα άλλωστε και ισοθερμικό Thermoswed.

Τα Meindl και τα Matterhorn είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά πιο ακριβή από τα Magnum.Altama νομίζω έχουν οι Αμερικανοί Πεζοναύτες.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες